Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apa lui Ionașcu caută un nou director

Urban a cheltuit un sfert de milion de lei în 2011 pentru intervențiile la rețea

Apa lui Ionașcu caută un nou director

Nota de plată pentru reparațiile la rețeaua de apă se ridică la zeci de mii de lei lunar. Pierderile sînt suportate din contravaloarea facturii. Autoritățile locale caută un înlocuitor pentru directorul Valentin Cilibeanu.

Reparații de sute de mii, pierderi de milioane
După un an lung, în care slobozenii au așteptat zadarnic îmbunătățirea calității apei furnizate de SC Urban, ceea ce rămîne în urmă sînt notele de plată. Potrivit informațiilor oficiale, intervențiile efectuate la nivelul rețelelor de apă din Slobozia pe parcursul anului 2011 se ridică la circa un sfert de milion de lei. Călin Albu, reprezentantul SC Urban în acest moment susține că situația este sub control și că, peste tot în lume, rețelele de apă înregistrează pierderi: «Avem două-trei intervenții zilnic, din cauze pe care deja le cunoașteți. Dar facem eforturi pentru a păstra situația sub control, iar rezultatele confirmă acest lucru. La nivelul anului 2011 procentul de pierderi este undeva la 36%, cu numai 8 procente peste valoarea stabilită oficial». Potrivit reprezentantului SC Urban, vîrful de sarcină al pierderilor s-a înregistrat la începutul acestui an, cînd s-a apropiat de 50 la sută și a scăzut la 22 de procente în luna septembrie. Cele mai complexe intervenții ale SC Urban s-au derulat în luna noiembrie, cînd două dintre magistralele de apă ale orașului au cedat. Reprezentanții SC Urban spun că această situație ar putea continua și în cursul anului 2012, deoarece pînă la acest moment nu a fost înlocuită decît o treime din conducta metalică existentă...

Piatra de moară a datoriilor istorice
Raportul care prezintă situația societății la 31 octombrie 2011 confirmă și el situația sumbră în care se află societatea. Potrivit acestui document, nu s-a reușit achitarea obligațiilor față de bugetul de stat, unele dintre bunurile societății se află sub sechestru, iar conturile continuă să rămînă blocate. Deși la acest moment diferențele între creanțe și datorii sînt mai mici de 3 milioane de lei, oficialii SC Urban recunosc că situația este blocată, iar ritmul recuperării creanțelor este prea lent pentru a permite salvarea SC Urban de la faliment. În mod paradoxal, cei mai mari dintre datornicii SC Urban rămîn autoritățile locale de la Amara, dar și instituțiile de interes public aflate în subordinea primăriei Slobozia. Situația dezastruoasă a SC Urban nu a lăsat indiferent Consiliul Local Slobozia. Marți, 29 noiembrie 2011, în cadrul ședinței ordinare a acestui for legislativ s-a votat reducerea redevenței anuale datorate de către SC Urban Primăriei. Pînă la acest moment, valoarea redevenței stabilite de către același Consiliul Local a fost de 2 milioane de lei anual. Pe lîngă această măsură, SC Urban speră să dinamizeze situația fianciară a societății prin creșterea gradului de încasare a datoriilor, reducerea cheltuielilor de producție și extinderea ariei de operare la nivelul localităților limitrofe Sloboziei.

Cornel Vasile, viitorul director al SC Urban Una dintre soluțiile vehiculate de către autoritățile locale pentru redresarea societății o reprezintă schimbarea conducerii. Aflat în acest moment în concediu de odihnă, actualul director al SC Urban, Valentin Cilibeanu, a devenit persona non grata, iar în cadrul Consiliului Local vocile care solicită demiterea sa sînt tot mai multe. Deși pînă la revenirea lui din concediu situația va rămîne neschimbată, autoritățile locale au făcut deja o nominalizare. Este vorba despre consilierul local PSD Cornel Vasile, unul dintre inițiatorii propunerii de reducere a redevenței datorate de către SC Urban. Acesta a confirmat, în exclusivitate pentru Independent, că a fost ofertat în acest sens încă de acum trei saptămîni: «Am primit o propunere în acest sens din partea autorităților locale și încă mă mai gîndesc dacă să o iau în calcul sau nu». Deocamdată, înlocuirea lui Valentin Cilibeanu reprezintă doar o variantă de lucru a autorităților, fără vreun demers legal în acest sens. Înlocuirea directorului Valentin Cilibeanu din funcție nu se poate face înainte de revenirea acestuia din concediu, cel mai probabil în luna ianuarie 2012. Valentin Cilibeanu este unul dintre cei mai longevivi directori ai SC Urban și singurul care a reușit reducerea datoriilor societății cu peste 6 milioane de lei...

6 Decembrie 2011, 06:56 (18245 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit
Urban furnizează apă cu trihalometani!
Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate

Comentariile cititorilor:


George:
(9 Decembrie 2011, 11:14)
Pt. cineva --- Nu-l cunosc pe acest Cornel Vasile. Sa fie sanatos! Dar e greu sa ma convinga... cineva (!) ca este asa de bun, de destept, de potent, daca pana acum nu s-a descurcat decat in functii unde la loc de cinste sunt vasalitatea fata de superiori, utilizarea unor fonduri alocate pe criterii dubioase, unde peschesurile, daca stii cand, cui si cand sa le dai, iti sunt benefice, unde inrolarea intr-un partid anume iti deschide porti indiferent de IQ-ul propriu, etc. Invidie? Nuuu, poate doar un pic de mila pentru o persoana care nu se poate descurca decat sprijinit!
Costel Pagubosu:
(9 Decembrie 2011, 06:25)
Chiar mai credeti in gogosile "moldovenesti" ? N-a fost tot asa si cu DADP-ul ? Cred ca doar sunt scosi la tabla si nu o sa se schimbe nimic , chiar credeti ca e asa usor sa gasesti slugarnici si incompetenti care sa conduca asa de prost o firma ?
cineva:
(8 Decembrie 2011, 20:41)
Toti il criticati pe Cornel Vasile....... dar cati dintre voi ar vrea sa faca sau sa fi facut macar 10% din ce a facut el. Este un om devotat un om destul de destept fata de multi dintre noi. aici este vorba numai de invidie TOTI vreti sa fiti ca EL.
George:
(8 Decembrie 2011, 07:22)
Interesant cum cei ce au gustat macar o data-n viata din binefacerile functiilor de conducere, nu mai pot altfel! Uite-l si p-asta, a fost primar (ales de comunitate, pe principiul ca a avut mai multi admiratori decat ceilalti, fiindca ce experienta administrativa avea el asa tanar?), se crede bun si la conducerea unei societati comerciale. Maine, daca se va ivi ocazia, ar putea deveni protopop, sef de tren, cosmonaut, ministru, etc., fiindca sunt convins ca se crede bun la toate...
jeckspero:
(7 Decembrie 2011, 19:55)
Chiar te rugam mai nea Vasile sa nu mai polemizezi pe-aici. Canta la alta masa.
Cornel Vasile:
(7 Decembrie 2011, 17:20)
Cu promisiunea ca pe viitor n-am sa mai polemizez pe aici, vreau sa clarific cateva lucruri: Este adevarat ca am fost cel mai tanar primar din tara (fara ghilimele), record neegalat inca. Mandatul de primar a fost complet, ma mandresc cu asta si le multumesc oamenilor care m-au ales. Nu a trebuit sa ma "scape" cineva de ceva pentru ca nu ar fi avut pentru ce. In rest consider gratuite afirmatiile facute in ceea ce ma priveste, poate chiar putin rautacioase. Iar in ceea ce priveste URBAN am spus: "Am primit o propunere în acest sens din partea autorităților locale și încă mă mai gîndesc dacă să o iau în calcul sau nu". Pe cine deranjeaza afirmatia mea? Cu toata consideratia
justițiarul:
(7 Decembrie 2011, 11:39)
Are dreptate Sorin. Domnule Vasile, puteți să ne spuneți pentru ce acuzații vi s-a întocmit dosar penal prin 1994-95, dacă nu mă-nșel, pe când erați "cel mai tânăr primar" din țară, parcă la Armășești, unde colcăie țiganii?! De ce nu v-ați terminat mandatul?! Poate explicați și ce rol a avut d-l Savu în toată povestea asta, cu "scăpatul" dumneavoastră și "transferarea" la SPARCOM, firma d-lui Marian Bălan. Dacă nu, poate vă ajută liderul PDL Slobozia, dl. Gigi Manea, fost pesedist notoriu, rudă, din întâmplare, cu bălanii.
Cornel Vasile:
(6 Decembrie 2011, 20:02)
Pentru "Sorin" Draga Domnule, n-ai vrea sa detaliezi pentru toti cei ce urmaresc aceste comentarii in ce a constat "prinsul la furat cu tiganii" fapt la care te-ai referit. Si daca tot faci genul acesta de afirmatii.....spune-ti si numele adevarat...
SORIN:
(6 Decembrie 2011, 09:11)
Nu știu dacă alegerea (fie și politică) este bună. Cornel Vasile, un tip foarte ambițios, arogant, prins la furat cu țiganii pe vremea când era primar necopt, salvat de dl. Savu și dat în "grija" d-lui Bălan, poate fi acuzat de orice, numai de prostie, nu. Dacă, totuși, Cilibeanu a fost, cât de cât, performant, ce rost ar avea schimbarea, decât dacă se vrea satisfacerea pohtei ce-a pohtit șoldoveanul agramat?!
Cineva care stie:
(6 Decembrie 2011, 08:28)
exact mai baieti : Cilibeanu a fost singurul care a reusit sa reduca datoria ! In afara de asta mi se pare cel mai potrivit om sa conduca in continuare URBAN, insa nu se stie daca si el mai vrea sa conduca. In atare conditii adunatura de politicieni de carton din Slobozia trebuie sa se gandeasca la inlocuitor. Dar sa il propui pe COrnel Vasile ?? Asta demontreaza principiul pe care merg toti hotii si paduchii din politica romaneasca ! Nimeni nu se gandeste la competente si la profesionalism. Mustata moldoveneasca si adunatura de lipitori social democrate vor un om de-al lor si atat ! Ce daca nu va fi in stare sa invarta singur de un robinet, el totusi va fi directorul URBAN. Hai sictir ba cu social-democratia voastra!