Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Managerul Paros își terorizează angajații

Scandal la Serviciul de Ambulanță Ialomița

Managerul Paros își terorizează angajații

La sfîrșitul săptămînii trecute, vineri, 20 ianuarie 2012, în cadrul unei conferințe managerul Serviciului Județean de Ambulanță, Radu Paros și-a acuzat voalat angajații de... furt. Este vorba de furtul de motorină, veșnica bănuială a managerului Paros. După o trecere sumară în revistă a activității instituției pe care o conduce, Paros s-a chinuit minute-n șir să atragă atenția asupra pericolului de la Ambulanță. Potrivit supozițiilor acestuia, folosind diferite tertipuri, ambulanțierii continuă nestingheriți să fure motorina din rezervoarele mașinilor de intervenții, invocînd consumuri mult mai mari ale mașinilor...
«Am dat o dispoziție prin care am dispus rețineri salariale pentru recuperarea combustibilului. Este vorba de aproximativ 2000 litri de motorină, dispăruți din rezervoarele mașinilor. Nu se ajungea aici dar nimeni nu vrea să semneze angajamente de plată pentru recuperarea acestui prejudiciu. Am aflat că 40 de angajați m-au dat în judecată pentru reținerile salariale!» a declarat Paros.

Sindicatul îl acuză pe Paros de abuz Decizia managerului Paros de a reține sume între 70 și 400 de lei din salariile angajaților Ambulanței a fot anunțată încă din urmă cu două luni. Nicolescu Simona, liderul de sindicat al Serviciului de Ambulanță susține că se aștepta ca membrii de sindicat să fie acționați în justiție dar nu să li se taie din salariu. «Ne-a anunțat în urmă cu două luni că ne va da în judecată pentru recuperarea prejudiciului, iar apoi oamenii s-au trezit cu rețineri din salarii. Nu a existat o hotărîre judecătorească prealabilă, nu există o bază legală, nu există nici măcar o cercetare internă prealabilă. În aceste condiții, ne-am hotărît noi să-l dăm în judecată. Prima înfățișare în acest proces va fi pe 1 februarie și așteptăm instanța să se pronunțe. Chiar dacă mîine managerul Paros înapoiază banii, răul a fost făcut...» a declarat Simona Nicolescu, liderul de sindicat. Pe lîngă acțiunea în justiție, Simona Nicolescu a sesizat forurile superioare cu privire la «atmosfera neprofesională» din cadrul Servciului de Ambulanță. Liderul de sindicat susține că oamenii sînt tensionați, că nu își pot desfășura munca în condiții normale și se așteaptă oricînd la alte măsuri coercitive. Printre cei prejudiciați de măsura managerului Paros se numără și angajați cu venituri reduse. Este de notorietate cazul unui ambulanțier de 60 ani ajuns în imposibilitatea de a-și mai procura medicamentele din cauza acestei măsuri ilegale. «A fost un șoc pentru toată lumea, nu e posibil să-și bată joc de noi în felul acesta!» declară anonim unul dintre angajații care l-au acționat în instanță pe Radu Paros. Acțiunea în justiție a fost demarată joi, 19 ianuarie a.c., de către 40 dintre cei 153 de angajați ai Serviciului de Ambulanță Ialomița, însă liderul de sindicat Nicolescu susține că numărul celor nemulțumiți este mult mai mare...

25 Ianuarie 2012, 08:35 (62927 vizualizări - 43 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Andrei:
(2 Martie 2012, 21:18)
Din intamplare lucrez de vreo 16 ani la slavare ca asistent medical. Ceea ce face d-l Paros se justifica.Asa e domnule manager.Soferii(mai nou amulantieri)fura.Fura pt ca asa au fost obisnuiti.Tipa,tipa ftare daca incercati sa-i opriti. Sa stiti ca si la noi in judet (CALARASI) se fura din greu.Va felicit si va admir curajul
mihaita:
(29 Februarie 2012, 14:55)
paros testeaza soferii el cand o sa se inscrie la concurs ca doar are fac. la distanta la cat de destept este si mai sunt angajati fara concurs este pa mosia lu ....
realitatea:
(5 Februarie 2012, 15:11)
va rog sa publicati toate comentariile care le-ati primit daca mai aveti si voi bun simt cat de cat.Si despre Andrei nume de scena care este catelusul credincios dn Paros nu pot sa le zic huuuu hotilor mai aveti putin si mai uitativa si in spat niciodata nu se stie.
Stan:
(4 Februarie 2012, 21:03)
Bine ca a castigat procesul nu mi se parea normal sa plateasca motorina ambulantieri tinand cont ca o ambulanta veche nu mai are acelas consum ca una noua si ea merge in regim de urgenta si nu cum vrea domnul Paros cu 60 in localitate si 90 in afara, ce ambulanta merge la plmbare.Nu va lasati calcati in picioare domnilor ambulantieri.
Demisia:
(3 Februarie 2012, 21:21)
Joi 12.01.2012, ora 15,20 , L.Roverul d-lui Paros a alimentat de la Rompetrol de pe DN2A .Pe inregistrarile de pe camere se poate vedea cum s-a achitat combustibilul , cu bonuri de la Ambulanta ... sau nu !Daca s-a achitat cu bonuri demisioneaza d-nul Paros ? Serviciul de ambulanta Ialomita "toaca" 8 miliarde de lei vechi pe luna!
George C.:
(3 Februarie 2012, 09:01)
Paros e pe bune cu procurorii din Slobozia. Sare în ajutorul vreunuia din familia procurorului....când e la greu. E un drăguțel, când are interes. Poza e artistică! Ce after shave o fi folosind? Știți să traduceți asta din engleză, domnule Paros?
alin:
(3 Februarie 2012, 06:35)
A fost greseala sa opreasca din bani pe statul de salarii hotilor de motorina, fara sentinta judecatoreasca. Dar furturile ambulantierilor din buzunarul tutror ialomitenilor va inceta dupa ce Paros a pus piciorul in prag. Astia trebuie prinsi in flagrant si bagati direct in puscarie fiindca de ani de zile fura fara rusine!
anomin:
(2 Februarie 2012, 20:56)
primul proces a fost castigat in data de 01.02.2012 Parose socoteste-ti lumanarile ca urmeaza al doilea in care o sa platesti personal pentru toata aceasta mahala... si toti "cateii" tai o sa dispara cat de curand dreptatea si-a spus cuvantul!
anonim:
(2 Februarie 2012, 14:31)
toata viata hotului de hot ia fost frica,,,dar in romania mai nou,,,,,hotul striga cat il tine gura hotiii.
Andrei:
(2 Februarie 2012, 07:11)
Referitor la angajarea unor asistente medicale.Nu mai fiti stresati de asta domniloe soferi.Legea permite angajarea pe posturi temporare chiar daca sunt posturi blocate.Permite de asemeni angajarea dupa principiul 1/7.Adica la 7 plecati(pensionati,etc)se poate angaja 1 persoana.
Andrei:
(2 Februarie 2012, 07:04)
Daca ati pus inele masinilor si tot se fura...incercati sa le sigilati conducta de retur a carburantului si sa verificati periodic integritatea sigiliului.Daca se vre sa se fure "pe retur" in 10 min de functionare a motorului fura aprox 10 litri.Nu va lasati impresionat de cativa soferi,pentru ca nu-s de astronauti,adica nu-s greu de inlocuit. Exista sute de soferi care ar lucra cinstit doar pe salariu si atat. Prinde-i si...dosar penal direct pentru furt calificat.Va doresc bafta d-le Paros!
Basescu:
(30 Ianuarie 2012, 11:59)
Spitalul Slobozia e o gaura neagra, degeaba o dati cotita, ambulantierii fura motorina, bucataresele fura alimente iar asistentele medicamente, fese, ace si ce le mai cade in mana. Si ne mai miram de serviciile de slaba calitate si de pierderile din aceasta institutie.De undeva trebuia inceputa reforma si aici. Felicitari domnului Paros pentru ca a luat taurul de coarne!
REALITATEA:
(30 Ianuarie 2012, 11:46)
Domnule Paros,cum iti permiti sa injosesti atatia oameni(sa ii acuzi de furt,minciuna s.m.d)? I-ai tavalit la televiziune,prin toate ziarele,i-ai terorizat zi de zi la serviciu...au si ei demnitate si nu o sa ramana asa. Justitia o sa-si spuna cuvantul pentru ca este un proces pe rol,si apoi mai urmeaza unul in care o sa raspunzi ca persoana fizica pentru ca toti acesti oameni o sa-ti ceara daune morale. Domnule Paros sunt atatea de spus .....multi din angajatii Primariei sunt multumiti ca au scapat de tine. Si daca tot incepui,sa fim realisti:1)Ce economie faci tu cand se alimenteaza de la Rompetrol cea mai scumpa motorina? 2)Pe soferi i-ai mutat de pe o masina pe alta si nimeni nu-si mai da interesul sa le ingrijeasca(si pe buna dreptate),cat o sa te coste reparatiile daca o sa continui asa? 3)Cati bani ai primit spaga ca sa treci peste lege si sa angajezi asistenti medicali debutanti? Si lista poate continua.Cum e posibil asa ceva? Dar nu-i nimic nu o sa ramana asa,pentru ca totul o sa iasa la iveala. Si domnul Arafat o sa primeasca un mail cu toate aceste REALITATI. Vrei sa iesi in evidenta si ai inceput tot acest circ cu furatul. Ai intrat in rahat pana in gat si te scufunzi pe zi ce trece. Scufundare placuta!
gioni:
(30 Ianuarie 2012, 08:47)
Hotii nu trebuie invatati cum sa fure, au ei metodele lor. Cert e ca trebuie spus STOP hotiei de motorina. Pentru ca noi toti o platim.Rupe-i Pasule,da-le la gioale ca astia nu stiu decat de frica!
radu:
(29 Ianuarie 2012, 19:39)
pentru prostul de Andrei care nu stie cum se alimenteaza cea mai scumpa motorina de la rompetrol cum s-a cistigat licitatia parose ca la scurt timp ai aparut prin oras cu jeeeepul oare nu a fost facatura si multe altele care crezi ca le stii doar tu dar toate la timpul lor.Dl Andrei la ambulanta au inele prostule nu ai cum sa alimentezi in bidon ai miscat pistolul se opreste pompa.