Independent - ziar din Ialomita, Slobozia
Pe-drumurile-nationale-se-circula-in-coloana.-Drumurile-judetene-vor-fi-deszapezite-pana-sambata,-28-ianuarie-2012,-la-pranz

Ialomiţa, după viscol

Pe drumurile naţionale se circulă în coloană. Drumurile judeţene vor fi deszăpezite pînă sîmbătă, 28 ianuarie 2012, la prînz!

Vineri, 27 ianuarie, la orele 12,30, prefectul Mădălin Teculescu a făcut un prim bilanţ al stării drumurilor naţionale şi judeţene. Potrivit declaraţiilor sale, la ora bilanţului «pe drumurile naţionale se circulă în coloană, iar drumurile judeţene vor fi deszăpezite pînă sîmbătă la prînz!». În ciuda optimismului instituţional, situaţia drumurilor rămîne nesigură, iar prognoza meteo îngrijorătoare. În următoarele 10 zile sînt aşteptate temperaturi extrem de scăzute, cu minime care pot atinge -19 grade Celsius!

Prefectul Teculescu este «relativ mulţumit» de intervenţiile utilajelor
După 3 zile de Cod Galben şi Portocaliu, judeţul Ialomiţa încearcă să reintre în normalitate. Vineri la orele 12,30, în cadrul unei conferinţe de presă, prefectul Mădălin Teculescu a făcut un prim bilanţ al activităţii conjugate a instituţiilor implicate în procesul de deszăpezire. Domnia sa a declarat că «la acest moment, drumurile naţionale sînt deblocate, dar se circulă restricţionat, în coloană». Totodată, oficialul local a apreciat că firmele implicate în acest efort de deblocare a drumurilor naţionale de pe teritoriul judeţului au acţionat bine, dar că are rezerve în privinţa modului în care au acţionat utilajele pe anumite tronsoane de drum. Prefectul a amintit de situaţia constatată în seara zilei de miercuri, 25 ianuarie 2012, la Jilavele, unde 4 utilaje de deszăpezire s-au blocat consecutiv în încercarea de deblocare a drumului naţional, dar şi de lipsa unor utilaje, conform contractelor încheiate de către Drumurile Naţionale cu firmele private.

Drumurile judeţene, deblocate pînă sîmbătă la prînz
În cadrul aceleiaşi conferinţe de presă, oficialii locali au afirmat că «drumurile judeţene vor fi deszăpezite pînă sîmbătă la prînz». Declaraţia aparţine directorului SC Drumuri şi Poduri Ialomiţa, Ştefan Ghibanu, firmă titulară a contractului de deszăpezire. În ciuda optimismului instituţional, situaţia drumurilor rămîne nesigură, iar prognoza meteo îngrijorătoare. În următoarele 10 zile sînt aşteptate temperaturi extrem de scăzute, cu minime care pot atinge -19 grade Celsius. În aceste condiţii, Instituţia Prefectului recomandă autorităţilor locale «protejarea persoanelor fără adăpost» în locuri special amenajate şi solicită populaţiei să evite expunerea la riscuri inutile, dată fiind situaţia existentă. De asemenea, oficialii Inspectoratului Şcolar Judeţean, prezenţi la conferinţa de presă, au declarat că directorii unităţilor de învăţămînt din judeţ au libertatea de a decide închiderea şcolilor în perioada următoare, «dacă situaţia o impune». În cursul zilei de vineri, 27 ianuarie a.c., doar 7 din cele 41 de şcoli închise iniţial şi-au reluat cursurile, restul de 34 rămînînd în continuare închise. Situaţia, a susţinut Luminiţa Barcari, inspectorul general şcolar, se poate prelungi «din cauza că mulţi dintre profesorii şcolilor din mediul rural sînt navetişti...».

(301 vizualizări - 0 comentarii)

Share
 

Taguri: viscol, comandament de iarnă, Mădălin Teculescu, Silvian Ciupercă, Ialomiţa


Comentariul tău:

Nume:
Comentariu
(maxim 1000 caractere):
Codul din imagine:
Închide