Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Grupul anti-bidon «Vrem apă curată la Slobozia»

Pe Facebook, împotriva apei lui Ionașcu

Grupul anti-bidon «Vrem apă curată la Slobozia»

Întîi a fost ideea. Săptămîna trecută ea a prins viață. După numai o zi, avea 100 de susținători. Acum, numărul lor a trecut de 300. Și crește, crește, crește.... «Vrem apă curată la Slobozia» este un grup anti-bidon de utilizatori care militează pașnic pe Facebook. Deocamdată!

Căutînd pe Facebook
Manifestările publice pe Facebook sînt puține. Cu puțină bunăvoință, poți găsi patinoarul transformat în cîrciumă, o florărie, un grup de entuziaști care postează fotografii cu orașul... Și cam atît. Începînd cu săptămîna trecută însă, cel mai celebru site de socializare din lume are un grup nou. Potrivit primei mențiuni electronice grupul «Vrem apă curată la Slobozia» s-a înființat sîmbătă 21 ianuarie 2012, la orele 10,00, și, în mai puțin de 24 de ore, a sedus peste 100 de utilizatori. Utilizatorii nu sînt doar localnici. După aproape 3 ani de publicitate, avatarurile apei slobozene sînt subiect național. Din Italia, de la București sau de aiurea, utilizatorii de Facebook care au rădăcini în Slobozia devin membrii ai grupului și comentează. Sînt mulți, la fel de bine informați precum autoritățile și... au și idei! În mod surprinzător, și oficialii din spațiul public local sînt membri ai grupului... Asemeni celor de la Universitate, membrii grupului resping orice ingerință politică în treburile interne ale grupului. Și se recomandă drept un «grup anti-bidon, care militează pentru sănătatea populației din Slobozia.». Și ca orice grup care se respectă, el are și un crez mobilizator, rostit cîndva de Mahatma Gandi: «întîi te vor ignora, apoi vor rîde de tine, apoi se vor lupta cu tine, apoi vei învinge!». Noi, deocamdată, consemnăm.

Arin, un războinic blînd
Inițiatorul grupului «Vrem apă curată la Slobozia» este un obișnuit al spațiului public local. Pasiunea lui pentru trenulețe l-a propulsat anual în paginile ziarelor locale și chiar la TV. Se numește Arin Panait și se declară surprins de succesul pe care îl are grupul. Atît de surprins, încît îi este teamă că va fi greșit înțeles: «Nu sînt un lider. Sînt doar un slobozean căruia îi curge în fiecare zi la robinet apa pe care o vedeți în filmulețele postate. De fapt, grupul l-am inițiat pentru a mă convinge că nu sînt singurul nemulțumit. După atîta vreme fără nici o reacție din partea noastră, începusem să ma îndoiesc de ce vedeam și să-mi închipui că numai mie mi se întîmplă... Acum m-am liniștit!». Destul de activ în cadrul grupului, Arin încarcă neobosit imagini care confirmă faptul că apa de la robinete nu e potabilă și filmulețe care ridiculizează administrația. Ne-a fermecat o fotografie în care primarul Gabi Ionașcu îl săruta pe obraz, precum Iuda, pe președintele Băsescu. În 2009, dacă nu ne înșeală memoria. Dar vă recomandăm cu căldură un pamflet video pe care îl puteți găsi și pe youtube sub titlul «războiul străzilor»...

Utilizatori din toate cartierele, uniți-vă!
Evident, activitatea grupului nu se reduce la «haz de necaz». Daniela Cristocea repostează un articol publicat anul trecut în presa locală și invită membrii grupului la dezbatere. Iar dezbaterea e doar vîrful ice-bergului. Sub o altă postare în care Arin Panait scrie că «Astazi apa miroase a pișat de vacă. Nici culoarea nu e departe! Mă gîndesc foarte serios ca, în semn de protest, să umplu două bidoane și să le depun, ca pe candele, în fața Primăriei! Îmi trebuie autorizație?». Un utilizator care se recomandă drept Geo Georgiana ridică mănușa și cheamă la luptă: «Ne-am săturat de apa galbenă uneori chiar și cu rugina care pătează și strică orice aparat de la mașina de spălat la cafetieră! Ne-am săturat să dăm atîția bani pe apa plată sau să cărăm cu bidoanele de la țară, atunci pe asta de ce o mai plătim?????????». Mai războinic, Marsalec Petru vrea un miting public împotriva apei și îl justifică cu pertinență: «Calitatea apei nu e un moft sau o toană a cuiva. Este o necesitate de prim rang, de calitatea apei depinde sănătatea oamenilor. Dacă ar avea onoare și bun simț, acest personaj malefic și sinistru numit Ionașcu și-ar fi dat de mult demisia și s-ar fi mutat din Slobozia în satul lui de baștină!». Deocamdată, chemările la luptă reverberează doar pe Facebook. Dar așa s-a întîmplat și la Universitate! Nu-i așa, domnule primar?

2 Februarie 2012, 11:51 (16147 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Slobozia bea apă cu trihalometani
Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare
Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit

Comentariile cititorilor:


rotaru:
(22 Februarie 2012, 06:55)
hai ca va spun tot eu,scria in ziare la vremea aceea ca s-a "imprumutat"saracul la persoana fizica sa termine viloiul si nu dadea bine depozit si datorii asa ca a declarat mai tirziu!!
rotaru:
(21 Februarie 2012, 13:55)
si DNA ar putea sa-i faca un pustiu de bine caci intre declaratiile de avere intre 2007-2009 adica ptr 2007 a uitat in 2008 sa declare un depozit din 2007 si si-a amintit in 2009 si a trecut si depozitul ,ce logica ar avea???
alo:
(9 Februarie 2012, 13:42)
dute la antena Ionascu si spune cum ai fi vrut tu sa mai sapi 5 fintini cu 3 miliarde bucata noroc cu consiliul locaql care ti-a dat pste mina ca sa nu zic peste BOT afara cu Ionascu din primarie
miha:
(8 Februarie 2012, 19:29)
sunt de acord cu "bidoniada"!!
mircea:
(8 Februarie 2012, 14:11)
ptr lila...la care tv vrei sa vezi bidonu'-primar?la antena1 slobozia?hai sa fim seriosi,tu nu le-ai vazut pe impaiatele de acolo ce emisiuni "sociale" fac, antena 1 slobozia,condusa de un basinos de 80 de ani, e normal sa fie asa cum e,i-as trimite lu voiculescu o atentionare vis a vis de "emisiunile"postului local care, in afara de un accentuat si fatis pupincurism fata de toate autoritatile locale, nu exceleaza...
lila:
(8 Februarie 2012, 12:56)
Mare jeg Ionascu,rade ca prostu' pe unde-l vezi,abia astept sa fie in direct la tv. Al dracu,vate spagi a luat si tot nu a facut nimic. Chiar nimeni nu ia atitudine cu apa,dau 5 lei zilnic pe apa dupa ce ca este saracia asta? Ce e de facut/Sa vina cu solutii...
mircea:
(8 Februarie 2012, 09:29)
daca psd-ul merge pe mana ionascului-bidon la alegeri,sigur pierde,cred ca trebuie sa-si gaseasca alt om...si mai cred ca inca nu e tarziu sa declansam o bidoniada, sa venim cu bidoanele goale in fata primariei si sa-i facem nitica galagie sub fereastra....pe bune...
nelu:
(8 Februarie 2012, 03:48)
vom avea grija la alegerile locale.
alo:
(7 Februarie 2012, 11:44)
IONASCU 0722...... A VRUT SA MAI FOREZE INCA 5 FINTINI DAR CONSILIERII P S D NU AU FOST DE ACORD MAI BINE SPUS IA DAT PESTE BOT LUI IONASCU ADICA MAI EXACT NU AU APROBAT BUGETUL ASA CUM A VRUT EL SURSA ESTE FFF SIGURA CONSILIERII P S D SE LEAPADA DE EL CA NU SE MAI POATE PREA A DEVENIT IMGIMFAT
:)):
(6 Februarie 2012, 13:24)
poi ce ei is prosti sa-si dea nr de tel...
H2O:
(6 Februarie 2012, 12:49)
Doresc "sa multumesc " primarului-bidon si vice primarilor pt calitatea apei ! Ce nr. de telefoane au ?
George:
(6 Februarie 2012, 12:11)
Excelenta idee! Iata ca si pe plan local se poate ajunge la rezultate palpabile, mai ales dupa exemplul a ceea se se intampla cu manifestatiile anti-Basescu (se stie deja ca nucleul este reprezentat tot de cei care "se dau" pe internet).