Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, bilanț de criză: Nu mai radiem, nu mai dizolvăm, dar falimentăm!

Redresare economică și nu prea în mediul de afaceri ialomițean. Cel puțin așa demonstrează datele statistice ale Registrului Comerțului, cu privire la principalele operațiuni derulate în piața economică locală, în cursul anului precedent.
În prima lună a anului în curs, Oficiul Național al Registrului Comerțului a oferit publicității date statistice privitoare la numărul firmelor ialomițene care au dispărut de pe piață prin diverse proceduri economice. Astfel, comparativ cu anul precedent, Ialomița afaceristă a redus numărul radierilor de societăți comerciale de la 376 firme, în anul 2010, la 102 societăți în 2011. De asemenea, și numărul dizolvărilor a fost redus considerabil, de la 58, în 2010, la 43 în 2011, în timp ce radierile de activitate au ajuns anul precedent la 317 firme, comparativ cu 2866 de societăți în anul 2010.
Mai grav însă, în luna decembrie a anului precedent, insolvența și falimentul afacerilor locale au atins recordul absolut. În ultima lună din an, ialomițenii au falimentat nu mai puțin de 42 de societăți, cel mai mare număr de firme înregistrat de la începutul anului precedent. În total, în 2011 au intrat în faliment 276 de societăți comerciale.
Nici la capitolul înmatriculări de firme statisticile județene nu sînt mai optimiste. Astfel, dacă în anul 2010, ialomițenii își înființau 1127 afaceri, în 2011 numărul acestora a scăzut pînă la 1014. Cele mai multe dintre acestea sînt SRL-uri, respectiv 409, însă nici numărul PFA-urilor, 305, nu este de neglijat, și nici cel al II-urilor înființate, 282.
Cît despre comercianții activi existenți în județul nostru la finele anului precedent, existau 7640 de societăți comerciale. Dintre aceștia, puțin peste 4500 sînt SRL-uri, restul de peste 3000 fiind PFA-uri. Procentele în raport cu locuitorii județului plasează Ialomița, în continuare, pe ultimul loc în țară la capitolul comercianți activi!

2 Februarie 2012, 11:31 (9628 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Patronii continuă să-și dizolve firmele
Record: Ialomița, ultimul loc pe țară la capitolul «comercianți activi»

Comentariile cititorilor:


BADEA de la stână:
(8 Februarie 2012, 07:09)
@tot bugetarule, i-ai zis-o,istețule, să nu-ți fie de deochi! Da ce le ai omule, cu replicile subtile, de om școlit...nu așa... un rural de CAP...!! BRAVO!
tot bugetar:
(8 Februarie 2012, 06:39)
pentru Maria,VACILE DE LA C.A.P.dadeau lapte,tu nici de acela nu ai!!!!!!!!!!!!!!
MARIA:
(7 Februarie 2012, 06:47)
Mai neica ,,tot bugetar,, da prost mai esti! Tu ai facut macar patru clase? Mai corect scria un ,,tot boschetar,,!!!!
tot bugetar:
(7 Februarie 2012, 06:00)
da ai dreptate nu ai loc de controale vin cei de la opc mai vine dsv mai vine gfy mai vine vama mai vine dsp maivine jandarmi si toti care vin pleaca cu amenzi ca de nu sint bani la buget MAMA EI DE VIATA!!!!!!!!!!!!!!
unu:
(7 Februarie 2012, 05:29)
Distrug tot si vor salarii mari, ca ei sunt cei mai importanti MUNCITORI ai tarii.
eu:
(6 Februarie 2012, 15:31)
MAI UNS LA SUFLET ,MAI ARE SA VINA IN CONTROL FEMEILE DE SERVICI,
bugetar:
(6 Februarie 2012, 15:18)
Pe cine mai intereseaza de firme cand toata lumea plange dupa bugetari.Toti plang de cat de rau o duc bugetarii.Nu poti deschide televizorul fara sa vezi pe cineva cum plange de mila lor.Nu mai exista altceva in tara asta decat bugetar.Nu mai se infiinteaza firme in Ialomita pentru ca controalele stau calare pe ele.Abuzuri de tot felul,smecheri de toate categoriile,sefi de organe care te executa,s-a dus buhul in toata Romania.In scurt timp vor pleca multe firme din judet numai sa scape de smecherii care conduc organele,sa faca afaceri ei si cu neamurile lor.Majoritate celor care fac control sant slab pregatiti can vin in control stau cu cartile in fata,iar daca nu le au la ei te amana pentru a doua zi sa se documenteze la birou cu sefii.Daca ai contrazici iau foc.Sant prea multe abuzuri iar cei care ai tin in functii pe tilicari sant acele javre politice care au nevoie de cozi de topor.