Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit peste 7 milioane lei pentru deszăpezire

Doar la primul viscol

Ialomița a cheltuit peste 7 milioane lei pentru deszăpezire

Timp de 48 de ore, Ialomița, la primul viscol, a fost ruptă de restul țării. Cu 7 drumuri naționale închise și aproape toate drumurile județene blocate, autoritățile județene s-au dovedit, încă o dată, depășite. În ciuda acestui record negativ, costurile deszăpezirii rămîn același. Iar partea leului a fost adjudecată de Tehnologica Radion, una dintre găurile negre în care se scurg de ani buni investițiile în infrastructura rutieră a județului...

Bilanț negativ, aprecieri pozitive
Vineri, 27 ianuarie 2012, după 48 de ore de viscol, Prefectura Ialomița organiza prima conferință de presă în care făcea un bilanț intermediar al efectelor viscolului in Ialomița. Reamintim că, potrivit acelorași surse, în perioada de referință, 7 drumuri naționale fuseseră închise, majoritatea drumurilor județene erau impracticabile, 23 de localități erau izolate, 41 de școli aveau cursurile suspendate, iar situația avea să persiste pînă sîmbătă, 28 ianuarie, la orele 12,00. În ciuda acestei situații catastrofale, prefectul Mădălin Teculescu anunța că este «relativ mulțumit» de situație, fiind rezervat doar în privința felului în care firmele de deszăpezire și-au eficientizat activitatea. «Acest blocaj se datorează faptului că secția de Drumuri Naționale Slobozia a intervenit ieri pe tronsonul Slobozia-Urziceni, pentru că, efectiv, Urziceniul nu a avut utilaje să intervină în sprijinul celor blocați decît foarte tîrziu, seara. De aceea, prin comparație, tronsonul Slobozia-Urziceni pare necurățat...».
Blocajul de la Urziceni (în fapt, dincolo de Jilavele, către Adîncata, pe «valea Rodeanu») a constat în îngroparea în zăpadă a 4 utilaje aparținînd firmei PA&CO. În ciuda faptului că PA&CO nu este Tehnologica Radion, prefectul Mădălin Teculescu a ales să evite un răspuns direct la întrebarea dacă firma respectivă și-a făcut datoria conform contractului și a susținut că va face un bilanț final după ridicarea avertismentului de Cod Portocaliu. «În ceea ce privește zona Urziceni, am rezerve. Nu mă pot însă pronunța înainte să fac un bilanț... Vă promit însă că acesta va fi făcut!» a declarat Teculescu la finalul conferinței de presă.

Tehnologica ia partea leului
Deși nu există estimări oficiale privind costurile celor 72 de ore în care firmele de deszăpezire au acționat pe teritoriul județului, cifrele reflectă o realitate creionată de Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România. Potrivit informațiilor furnizate de către această instituție, deszăpezirea din acestă iarnă a celor 15934 de kilometri de drumuri naționale și a autostrăzilor va costa 401,7 milioane de lei (iarna trecută, CNANDR a decontat lucrări de deszăpezire în valoare de 333,4 milioane de lei). Ialomița are peste 250 de kilometri de drumuri naționale și 508 de kilometri de drumuri județene. Din cei 250 de kilometri de drum național, Tehnologica Radion controlează zona Malu- Fetești. Și va primi banii stabiliți prin contract, deși se știe clar că nu și-a respectat obligațiile contractuale. Potrivit acestora, pentru secția locală de Drumuri Naționale Slobozia firma avea obligația să pună la dispoziție 9 utilaje de deszăpezire. Deși avertizarea de Cod Galben fusese emisă de mai bine de 24 de ore, la bază nu se aflau decît 5 din cele 9 utilaje cu care fusese cîștigată licitația. Domnul Cătălin Lupu, reprezentantul secției locale de Drumuri Naționale la conferința de presă organizată de Prefectură, nu a putut face nicio precizare legată de această situație, pretextînd că licitațiile sînt susținute la nivel regional și național. Pentru cele peste 500 de persoane (și 161 de autovehicule) blocate în zăpadă aproape 48 de ore, explicațiile oficiale nu țin de cald. Ar putea însă frige cifrele estimative pe care le avansăm în privința costurilor deszăpezirii pe teritoriul județului. La o medie de 25 mii de lei pentru un kilometru și peste 250 de kilometri de drumuri naționale, nota de plată pentru «deszăpezirea» Ialomiței se va ridica la peste 6,25 milioane de lei!

România plătește pentru deszăpezire contravaloarea investiției în canalul Siret-Bărăgan Deși Independent e un ziar județean și reflectă exclusiv informații, evenimente și opinii de importanță locală, comparația următoare ni se pare utilă în contextul subiectului prezentat mai sus. Potrivit presei naționale, se estimează că anul acesta valoarea contractelor de deszăpezire pentru perioada 15 noiembrie-15 martie se va ridica la 1 miliard de euro. Banii vor fi împărțiți între companiile de construcții mamut printre care se numără Spedition UMB, Tehnostrade (controlate de Dorinel Umbrărescu), Tehnologica Radion (Theodor Berna), Delta ACM 93 (Florea Diaconu) și Euroconstruct Trading 98 (Dan Besciu și Sorin Vulpescu). Prin comparație, investiția în finalizarea canalului Siret- Bărăgan, din care au fost finalizati doar 9 kilometri, se ridică la aceeași valoare. În cazul în care ar fi finalizat, canalul ar putea deservi sistemul de irigații din 4 județe, printre care și Ialomița. Avantajul cestui sistem de irigații îl constituie consumul redus de energie electrică, alimentarea făcîndu-se din canalul magistral în proporție de 70% gravitațional. Canalul Siret-Bărăgan este proiectat la o lungime de 190 km și are drept sursă de apă acumularea Calimănești de pe rîul Siret. Proiectul pentru realizarea acestei investiții datează din 1986 și este considerat la acest moment unul de o importanță națională pentru agricultura României.

Un milion de lei pentru Drumuri și Poduri Prin comparație, sumele alocate de către Consiliul Județean Ialomița pentru cei 508 kilometri de drum județean sînt de-a dreptul derizorii. Potrivit contractului stabilit în luna ianuarie, SC Drumuri și Poduri va primi pentru deszăpezirea județului doar 1 milion de lei. Deși suma este de 15 ori mai mică decît cea adjudecată de către firmele care deszăpezesc drumurile naționale, directorul Ștefan Ghibanu (foto mic) este mulțumit că a făcut față situației. «Este bine, ținînd cont de dotarea noastră. Avem utilaje vechi de 30 de ani... Și încă mai rezistă! Poate că n-am putut deszăpezi toate drumurile județene în timp util, dar le-am deszăpezit mai repede decît estimam. Nu uitați că facem asta în condițiile unui efectiv redus și cu eforturi extraordinare. Am avut oameni plecați pe traseu timp de 27 de ore. E o performanță și oricine spune altceva, greșește!» a declarat directorul SC Drumuri și Poduri SA, Ștefan Ghibanu.

8 Februarie 2012, 12:27 (11985 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene
Drumurile din Ialomița au fost deszăpezite cu întârziere
În Ialomița, pregătirile pentru iarnă costă 8,4 milioane de lei
Ialomița: Diferențe însemnate la cheltuieli în anumite localități!
Ialomița: 2,2 milioane de lei pentru 25 de zile de viscol

Comentariile cititorilor:


mihaela:
(10 Februarie 2012, 22:25)
Ce mai conteaza parangheliile primariei cand mor oameni sub zapezi si geruri?La asta ne sta mintea acum?Bine ca au avut banii!Doamne,ajuta-i pe cei loviti!
cetatean:
(10 Februarie 2012, 21:01)
dar despre tronsonul giurgeni-tandarei de ce nu se spune nimic,consilierul pdl achimas ,,nepotul,,lui mitel grecu tot consilier pdl la tandarei,poate explica cum a adjudecat acest tronson
alo: