Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Alegerile pentru Primăria Slobozia, piatra de moară a politicii locale

Scenarii politice sub zăpadă

Alegerile pentru Primăria Slobozia, piatra de moară a politicii locale

Băsescu a fost salvat de ger. Comasarea se amînă pentru alegerile viitoare. Pentru anticipate nu mai e timp. În Ialomița însă, avem timp berechet pentru scenarii. Iar la -20 grade ele ar putea fi chiar interesante. Așa că reluăm la acest început de an una dintre temele favorite ale publicației noastre, alegerile pentru Slobozia.

Considerațiuni pe o temă dată
În lung de linie, pe parcursul anului 2011, v-am oferit o lungă serie de variante de lucru pentru alegerile locale din 2012, comasate sau nu. Din «best off»-ul publicației reamintim varianta în care Gabi Ionașcu renunța benevol la încă un mandat (am greșit, recunoaștem, dar greșeala recunoscută e pe jumătate iertată!) sau pe aceea, la fel de improbabilă, ca Victor Moraru, primarul orașului Amara, să renunțe la vrabia din biroul primăriei sale proaspăt renovate, pentru cioara de pe gardul și el proaspăt renovat al primarului Gabi Ionașcu. Dar toate acestea sînt acum în urmă, iar alegerile locale la patru luni distanță. Și chiar dacă nu va fi așa, într-o bună zi, anul acesta, vor fi alegeri locale, iar rezultatele deja se cunosc, pentru că sondajele de opinie ne manipulează subtil și ireversibil. Dacă săptămîna viitoare ar avea loc alegeri, USL ar cîștiga în Ialomița cam 60 la sută din voturi, iar noua stea pe firmamentul politicii naționale se anunță a fi Partidul Poporului, a cărui titulatură suferă încă de durerile facerii. În aceste condiții, întrebarea cetățeanului turmentat (că tot am serbat zilele acestea 160 de ani de la nașterea lui!) poate fi parafrazată cum nu se poate mai actual. Încercăm, prin urmare, să vă oferim cîteva răspunsuri pertinente la întrebarea firească «Eu cu cine votez la Slobozia?». Întrebările, ca de obicei, vă lăsam să le formulați singuri.

Lista scurtă a PD-L
Deși Parlamentul e semiparalizat de decizia USL de a intra în șomaj tehnic, Slobozia e departe de «lumea dezlănțuită», iar liderii locali ai PD-L mai defazați decît oricînd. Așa că, în loc să organizeze un contramiting pentru a demonstra populației că este solidar la problemele comunității locale, PD-L comandă sondaje de opinie. Informația a fost făcută publică de către președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică și, dacă ne întrebați pe noi, sună a banc prost. «Vom organiza un sondaj de opinie profesionist. Iar cel mai bine plasat în acest sondaj va deveni candidatul nostru pentru alegerile locale din acest an. Nu, nu vă putem divulga numele candidaților. Dar vă pot spune că există patru propuneri... chiar cinci, dacă mă gîndesc bine!» a declarat acesta exclusiv pentru cititorii Independent. Sau, cel puțin, așa sperăm! Pentru că nu ne-am putut mulțumi cu un răspuns așa de evaziv, am tras cu coada ochiului la lista scurtă de propuneri care se clocește în sondajele PD-L și am reținut trei nume. E drept, unele dintre ele sînt prăfuite, altele sînt inutile. Dar, în definitiv, ăsta e materialul clientului, cu ăsta defilăm. Primul pe lista PD-L rămîne Radu Paros Mihăiță. Intrat independent în Consiliul Local Slobozia din 2008, autoexilat la PNL și revenit pe ușa din spate în PD-L, Radu Paros are steaua lui în politica locală. Dar, așa cum am mai spus-o, de-abia în 2020, cînd Gabi Ionașcu va fi împrumutat și celelalte 50 de milioane necesare refacerii rețelei de apă a orașului. Al doilea pe lista PD-L rămîne incoruptibilul prefect Mădălin Teculescu. În ciuda gafelor sale administrative răsunătoare, Mandarinul (aceasta este cea mai nouă titulatură a sa) își croiește cu pași de melc un nume în piața electorală locală. Dacă ne întrebați pe noi, el nu are șanse nici măcar în 2020. Dar ar putea pierde politicos, scutindu-ne de bîlciul politic specific unui tîrg de provincie. Ultimul pe lista scurtă a sodajului de opinie este primarul comunei Ciulnița, Gheorghe Stelică. Un primar prea mare pentru o comunitate așa de modestă, Gheorghe Stelică și vrea, și știe, și poate, șamd. Dar, vorba ardeleanului: «De ce atîta grabă?».

Lista de așteptare a PSD
Marea surpriză a viitoarelor alegeri rămîne însă lista de așteptare a PSD Ialomița. Veți spune, și nu vă condamnăm, că delirăm și că la umbra stejarului moldovenesc nu poate crește nimic. Ei bine, greșiți fundamental. E drept, posibilul candidat al PNL pentru Slobozia, Ioan Martin, s-a ofilit și nu mai reprezintă o variantă electorală nici pentru preșcolarii grădiniței Junior, care neînchipuim că sînt mai creduli. Dar el s-a ofilit la umbra USL, alegînd să ne sacrifice speranțele de dragul fotosintezei politice din mediul rural. La umbra stejarului Ionașcu și în culisele PSD Ialomița se naște încet, dar sigur, o opoziție solidă, cu lideri determinați și dispuși la orice vitejie politică pentru a pune capăt unei dictaturi locale care a spart multe bătături. Oficial, reprezentanții filialei sînt muți ca peștii (din cauza apei, ne dăm noi cu părerea...) și nu pot confirma intențiile filialei de a juca fără asul de pică Ionașcu, pardon de expresie. Neoficial însă, surse din cadrul Partidului ne-au confirmat că la ultimele întîlniri de alcov, pe lista de așteptare a organizației figurează un full de popi cu 5 mii de susținători în coadă. Primul dintre aceștia este viceprimarul Alexandru Stoica, cel care se jură cui stă să-l asculte că nu-i mai trebuie Primărie cîtă viață de apevist o mai avea, dar care nu mai prididește să deseneze la parcări, doar-doar și-o aminti electoratul, la caz de nevoie, că lui i se datorează. Al doilea, și cu cele mai mari șanse de a face schimbul de gardă, e actualul deputat Marian Neacșu. Deși administrația locală îi pare o preocupațiune plebee după ce a sorbit din aerul tare al Parlamentului, acesta are și carisma de a seduce electoratul local de stînga, dar și tăria de caracter necesară pentru a călca pe cadavrul politic al lui Ionașcu pentru gloria partidului și siguranța unui viitor politic personal. Iar cel de-al treilea înscris pe lista de «potențiali înlocuitori ai primarului Ionașcu în caz de nevoie» este, cu voia dumneavoastră, Cornel Vasile. Da, da, ați citit corect și ați înțeles bine. Cîndva cel mai tînăr primar din România, astăzi un om de afaceri local, consilierul PSD Cornel Vasile visează în secret la revenirea în viața politică și a promis în biserica partidului că, dacă va fi ales, nu va dezamăgi. Dacă ne întrebați pe noi.... Dar mai bine nu ne întrebați! Cum am așteptat 4 ani, n-om muri dacă mai așteptăm 4 luni...

17 Februarie 2012, 09:21 (18450 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Cazacu, reales cu 488 de voturi...
Marinică forever!

Comentariile cititorilor:


SORIN:
(22 Februarie 2012, 12:16)
Vreți să vă dau eu un sfat? Nu știu dacă este membru vreunui partid, știu că este finul familiei Pinter, mai știu că este un om extrem de serios, ale cărui afaceri n-au stârnit nu știu ce controverse, n-a apărut prea des în mass media. Propunerea mea pentru atragerea sa ca viitor potențial candidat la funcția de primar al Sloboziei este domnul Dumitru Pop, patronul firmei Orion. Mai gândiți-vă!
WWW:
(20 Februarie 2012, 11:04)
cred ca moraru ar fi cel mai potrivit primar pentru slobozia;a demonstrat cu brio la amara cum se face administratie si cum sa dezvolti comunitatea care te-a ales.dar parca vad ca-l alege lumea iar pe ionascu.doamne fereste!
saturatus stresatus:
(19 Februarie 2012, 16:04)
e posibil sa mai fie cineva nitel integru si competent in oras sau inprejurimi(moraru poate?), dar am niste indoieli. pana la urma poate ii facem o invitatie lui dragu de la calarasi sau lui costica de la ciulnita. orice ar fi cei din spatele lor din ultimele banci trag cam toate sforile, asa ca nu va iesi nici cu astia ceva extraordinar. sa vina armata! ps glumeam.
pedro slobozia:
(19 Februarie 2012, 11:31)
oare slobozenii sa nu mai gaseasca un primar din urbea natala?il aducem pe mircea dinescu cu toate ca-si renega bastina.
doru:
(18 Februarie 2012, 11:16)
Pentru cine nu stie: e mare lucru sa fii mandarin, nu oricine-i in stare, uitati-va la sms-ul lui ciuperca trimis aiurea, la gardul propietatii lu' ionascu-bidon, la cartea de munca a fiicei lui neacsu, parlamentaru' psd ce incaseaza bani neminciti, ca si madam pocora...ma opresc(u, cetateni (ne)turmentati.
unul care cara apa:
(18 Februarie 2012, 11:00)
daca iar votam orice altceva suntem pierduti definitiv! nu pledez pt ionascu ,dar orice numai el nu va rezolva problemele orasului. asa ca trebuie sa ne gandim serios pt ca am simtit pe pielea noastra ce a insemnat votarea lui basescu ,nu pt ca a fost cel mai bun ci pt ca trebuia oricine altcineva!?
mircea:
(17 Februarie 2012, 16:04)
orice numai ionascu-bidon nu...pe bune