Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Lovitură de teatru pe piața serviciilor locale de apă

Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Lovitură de teatru pe piața serviciilor locale de apă. După 5 ani în care a sugrumat SC Urban prin executări silite, blocarea conturilor și, mai nou, preluarea sediului, «Amonil își exprimă intenția de a participa la majorarea capitalului social». Solicitarea a fost făcută publică în cadrul Adunării Generale a Acționarilor SC Urban din 4 februarie 2012 și a fost respinsă vehement de către consilierii locali. Situația SC Urban rămîne una extrem de dificilă, în acest moment societatea aflîndu-se în situația ingrată de a nu avea sediu. Pe lîngă această problemă, SC Urban se confruntă cu debite în valoare de peste 16 milioane lei, dintre care 860 mii de lei sînt către bugetul de stat...

O ședință mică pentru un faliment mare
După patru luni de pauză, pe 4 februarie 2012 SC Urban a covocat pentru prima dată în acest an Adunarea Generală a Acționarilor SC Urban, cu scopul declarat de a salva societatea de la faliment. Deși nerostită, sintagma apare, mascat, în analiza prezentată spre aprobare consilierilor locali. Potrivit acesteia, totalul datoriilor societății este de 16,6 milioane și operatorul de servicii nu a reușit în anul precedent, pentru prima dată în istoria sa recentă, să-și achite datorii în valoare 861 mii de lei către bugetul de stat. Așa cum ne-a obișnuit, conducerea SC Urban prezintă această situație dramatică în culori pastelate, amintind că «diferența dintre datorii și creanțe a scăzut de la 9,2 milioane de lei în 2005, la valoarea de 2,3 de lei în momentul de față». Conform aceluiași document, rezultatele negative ale societății se datorează unei serii de cauze care grevează în ultima vreme asupra eficienței economice a firmei. Printre acestea se numără datoriile generate de creșterea cheltuielilor cu energia electrică, «înregistrarea unui procent al apei nefacturate peste cel aprobat în preț, respectiv 35,8 față de 28,5», dar și livrarea unor cantități mai mici de apă către consumatori. Toate aceste cauze, binecunoscute consilierilor și prezentate în nenumărate ocazii plenului AGA, au continuat să fie ingnorate și de această dată, cei prezenți preferînd, ca de obicei, să paseze responsabilitățile unor decizii către consiliul de administrație al societății...

Capul ce se pleacă, sabia Amonil nu-l taie
Nu același lucru s-a întîmplat însă și în cazul prezentării propunerii SC Amonil de a participa la o eventuală majorare a capitalului social al SC Urban. Porivit datelor oficiale, această societate a înaintat la 1 februarie 2012 (la 10 zile după preluarea prin licitație a actualului sediu al SC Urban!) o adresă prin care își anunța «intenția de a participa la majorarea capitalului social al SC Urban». Amabili din fire, oficialii SC Amonil prezintă și un posibil scenariu de majorare a capitalului social, sugerînd consilierilor locali că în acest fel societatea Urban se poate degreva de o parte din creanțe. «Ca modalitate legală de majorare a capitalului social propunem/intenționăm compensarea unei părți a creanței noastre (pe care o avem asupra societății Urban SA) cu acțiuni. Ca operație juridică, dorim o transformare a unei părți din creanță, pe baza convenției dintre cele două societăți, iar pe baza novației obiective, obligația de plată să se transforme în obligația societății SC Urban de a emite acțiuni pe care să le distribuie către SC Amonil în calitatea sa de creditoare» precizează adresa înaintată de către SC Amonil. Intenția creionată de SC Amonil prin adresa remisă SC Urban este una clară și transparentă: indiferent de metoda agreată de AGA, societatea își dorește stingerea debitelor și, de ce nu, obținerea de noi profituri din gestiunea serviciilor de apă furnizate populației.

Demagogie să fie, dar s-o știe și consilierii AGA Urban
Adresa a generat dispute virulente și luări de poziție patriotarde în cadrul AGA. Din zecile, inutile de altfel, rostite vineri, 3 februarie 2012, consemnăm fragmente dintr-o bijuterie de pledoarie, făcută de primarul Gabi Ionașcu în numele concetățenilor săi. Vă dorim să îl credeți: «Dacă AGA ar majora capitalul social și ar scoate acțiunile la vînzare sau le-ar ceda creditorului Amonil, Amonil ar intra în conducerea societății și în administrarea acesteia, putînd astfel să-și încaseze restantele și să execute debitorii acestuia așa cum îl execută acum pe Urban. (...) Dar nu putem să facem acest lucru decît în condițiile în care AGA își păstrează majoritatea acțiunilor, astfel încît să putem dicta politica de tarife în sensul protejării cetățenilor, iar pe de altă parte să ne punem la adăpost investițiile noastre. Trebuie să vă spun că operatorii unici regionali, cum este RAJA Constanța, un subiect foarte drag unora, are ca final vînzarea de acțiuni și obținerea de profit (n. red.: vezi situația Urban prezentată mai sus). Dar în acest caz comunitățile își pierd rolul, în afară de acela de cofinanțator al lucrărilor de infrastructură. Și, evident, într-un astfel de conglomerat vocea unui singur acționar rămîne pierdută și cetățenii proprii nu sînt puși la adăpost față de politica excesivă de prețuri.(...) Iar un alt lucru relevant este faptul că operatorii unici nu mai plătesc redevență. (...) Să fie foarte clar. Orice societate care scapă de sub tutela administrației locale vrea să aibă profituri cît mai mari și cheltuieli cît mai mici. Punct! Și, de aceea, eu vă invit să hotărîți și să stabilim o strategie comună, în folosul cetățenilor. Pentru că, dragi colegi, ceea ce facem noi aici, indiferent că se numește „apa lui Ionașcu“, canalizarea nu știu cui, toate lucrările acestea de investiții și toată politica pe care am urmat-o noi aici (...) este făcută special pentru a îmbunătăți activitatea operatorului nostru, pentru a micșora costurile de producție ale serviciilor astfel încît noi să ne protejăm concetățenii. Pentru că asta am făcut în definitiv...».
Ne abținem de la orice fel de comentarii. Dumneavoastră însă puteți comenta acest discurs pe site-ul publicației, la adresa www.independentonline.ro

17 Februarie 2012, 10:17 (15720 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Amonil refuză reeșalonarea datoriilor Urban!
Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!
Urban solicită majorarea prețului la apa nepotabilă!
Amonil pune sechestru pe Urban

Comentariile cititorilor:


ion:
(21 Februarie 2012, 09:36)
Urbanu sa il ia amonil sa ne dea apa potabila iar tilhari care ne dau apa otravita sa plateasca toate daunele provocate de costurile puturilor forate si traseele aferente Invit pe toti cetateni care s-au imbolnavit din cauza apei livrate de urban sa dea in judecata primarul ionascu sa le plateasca despagubiri
nostradamus:
(19 Februarie 2012, 11:15)
se bat firme pe URBAN.. apa potabila e declarata oficial nepotabila.. ce sa inteleg? ca se "bat" sa ne omoare , sau ca "datoriile" firmei arata atractivitatea spre un "profit".. nemuncit ??? la urma-urmei... traiasca prostia !
pedro slobozia:
(19 Februarie 2012, 11:02)
daca ia amonilu urbanu o sa beti apa din bat caci este mai buna decat ce vine de la borcea la ora actuala.
...:
(18 Februarie 2012, 23:17)
Si papa poate lua urbanul ...apa sa fie potabila.
Ady:
(18 Februarie 2012, 22:43)
Toate ca toate parintii mei beau numai apa minerala....iar eu din perete:)) si nam nimic....opa e foarte buna va asigur eu doar ca tevile trebuiesc inlocuite cu unele din plastik pentru o calitate mult mai buna
premonition:
(18 Februarie 2012, 19:09)
am anticipat ca asa se va intampla...in VREM APA CURATA IN SLOBOZIA pe facebook...va spun eu ce se va intampla...vor da inainte si ne vor vinde apa spurcata de la ei din gradina ca fiind buna!!! asta e mutarea!
saturatus stresatus:
(18 Februarie 2012, 17:13)
amonilul e al unor baieti bleo, urbanul e al unor pesedisti cu tupeu ordinar. care varianta e mai buna? sa precizam ca ambii ne fura, ambii livreaza apa foarte proasta si nitel toxica. ambii fac niste jocuri, reprezinta niste interese. nu va mai zic ca se prind securistii. orice ar fi noi pierdem, niciodata ei.
eu, din slobozia:
(18 Februarie 2012, 12:38)
Ca deobicei , subtire in informatie ( asa cum ne-am obisnuit , de altfel !) si pregatiti sa faceti jocurile altcuiva .Incercati sa discutati cu mai multe persoana a.i sa puteti prezenta cititorilor dvs. o imagine cat mai completa a realitatii !O sa discutam peste cateva luni despre situatia apei in Slobozia .
doru:
(18 Februarie 2012, 11:18)
Sa afirmi despre ionascu si ca al urban ca sunt incompetenti suna deja a pleonasm, numele lor sunt sinonime cu asa ceva!
pedro slobozia:
(17 Februarie 2012, 18:09)
la asa afacere cu atatia bani de pomana pe spinarea fraierilor se poate sa nu intervii?
mircea:
(17 Februarie 2012, 16:22)
acuma...daca amonilul ia urban-ul, si daca amonilul incepe sa livreze apa de la calarasi, asa cum era inainte, o sa avem apa potabila la ghiveta? si daca da, cu fantanile primarului-bidon ce se intampla? sai daca da, primarul- bidon cu tota liota aprobatoare care a aprobat "proiectul" fantanilor, ce vor pati?...e?