Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Voi renunța la candidatură doar dacă dispar fizic!»

Declarație Gabi Ionașcu

«Voi renunța la candidatură doar dacă dispar fizic!»

Umilit drastic de către colegii de partid (retragerea sprijinului politic pentru un viitor mandat s-a făcut la un scor zdrobitor de 69 la 1), Gabi Ionașcu refuză să moară politic. Într-o apariție publică pe sticla televizorului local, domnia sa a declarat ca va lupta pînă la capăt pentru candidatura sa. Din păcate pentru el, singura șansă care i-a mai rămas este aceea de a se lăsa folosit ca vehicul electoral pentru a face jocurile unor lideri locali de partid...

Linia subțire dintre mărire și decădere
Vineri, 24 februarie 2012, primarul Gabi Ionașcu a făcut primele declarații publice pe sticla televizoarelor locale. Într-o pledoarie pro domo demnă de o cauză mai bună, el a informat electoratul că face parte din categoria primarilor cu ștate vechi în administrație și politică și că principalele sale calități sînt experiența și sentimentul paternalist față de comunitate
«Voi renunța la candidatură doar dacă dispar fizic!» și-a încheiat apoteotic primarul Sloboziei argumentația.
Deși omenesc, patetismul primarului Ionașcu nu mai poate păcăli pe nimeni. Condamnarea la moarte politică (asta ca să ne păstrăm în linia imprimată de declarația sa) a fost semnată cu 69 de voturi pentru și unul singur împotrivă de o organizație pe care, deși conduce Slobozia de 8 ani, nu a coordonat-o niciodată. Tocmai de aceea rezultatul, deși greu previzibil, a fost zdrobitor. La fel de adevărat însă este faptul că acest rezultat nu este unul definitiv. Și nu, nu vorbim aici despre contestația jenantă depusă de Gabi Ionașcu, ci de protocolul USL, ultima speranță a primarului Gabi Ionașcu. Potrivit acestui protocol, Gabi Ionașcu este moștenitorul de drept al candidaturii pentru alegerile din 2012, iar eliminarea sa din competiție nu poate fi făcută decît de la Centru.
În așteptarea acestei decizii, Gabi Ionașcu caută soluții alternative. Una dintre ele, cea mai vehiculată, este trecerea lui Gabi Ionașcu cu arme și bagaje la PD-L. Această mutare, susțin specialiștii în politica de Bărăgan, i-ar putea permite lui Cazacu Marinică să anihileze candidatura lui Radu Paros pentru Slobozia și ar aduce PD-L cel puțin 30 la sută din opțiunile de vot ale alegătorilor, adică un număr de 5-6 consilieri PD-L în viitorul consiliu local. Cealaltă soluție, fără suport demonstrativ deocamdată, o reprezintă candidatura lui Gabi Ionașcu din poziția de independent...

24 Februarie 2012, 14:38 (28101 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Dosarul «Apa lui Ionașcu», redeschis de DNA
Gabi Frankenstein și Iuda Bowling Paros
Ionașcu este angajatul lui Stoica
«Viețașii» administrației publice locale

Comentariile cititorilor:


Kevin:
(2 Martie 2012, 07:24)
mai avem locuri libere la puscarie pentru tine tataie. Nesimtitule vezi ce apa violet ne curge la chiuveta ?
Un domn detectiv':
(1 Martie 2012, 11:22)
Ce vorghesti ma!Cand o sa cada domn" primar or sa cada multi oameni de "buna cuviinta" de la administratie pe acolo .Care freaca menta,aroganti si fac jocuri politice in spate .Toti de acolo sunt niste mizerii dragute care asteapta lumea sa dispara .Viceprimarul Stoica ,Viceprimarul Bacanu ,secretari secretare ,directori de compartimente,pila lui pila.....S-ar putea ca o sa va mire, dar la multi o sa le para rau ca se taie maioneza.
Diploma:
(28 Februarie 2012, 17:12)
PAROS, invatamant la distanta?? Doamne, ce rusine!! E potivit pentru a fi profesor!...
nu ne stresa:
(28 Februarie 2012, 15:13)
Criteriul dupa care i-ai ales (Moraru ,Teculescu, Paros) a fost ca toti au studiat "inginerie financiara " la distanta ? A trecut vremea tinichelelor ! Juristul Marinica mai lipsea !
saturatus stresatus:
(28 Februarie 2012, 12:33)
din punctul meu dde vedere exista trei optiuni veridice din punct de vedere administrativ ptr slobozia. moraru de la amara, teculescu si paros(desi la dansul am niste rezerve). in rest sunt niste frustrati utcisti care abia asteapta sa vina la "ciolan"
SORIN:
(27 Februarie 2012, 07:39)
Chiar dacă mai am un tiz, mă bucur că e pe aceeași lungime de undă cu mine. De aproape un an atrag atenția asupra tupeului porcesc al acestui nesimțit, bolnav de putere. Teama de zăngănitul cătușelor și de aplecarea după săpun în pârnaie, când rozeta-i va fi făcută precum apa de la robinet, îl fac pe șoldoveanul mustăcios să nu mai știe ce vorbește. Crede că va regreta cineva dispariția sa fizică?! Nimeni, în afara familiei, desigur. Nu-i dorește nimeni așa ceva, poate el însuși. Eu sincer îi doresc dispariția fizică de pe aceste meleaguri, nu înainte de a da socoteală pentru toate "cele bune" din timpul mandatelor sale. De-abia acum se poate vedea lipsa de onestitate, demnitate, dorința de preamărire, infatuarea și, nu în ultimă instanță, prostia acestui cameleon care, pentru propria protecție ar trece în barca celor pe care, până deunăzi îi porcăia. Oare cum ar putea un partid responsabil (vorbă piratului) să apeleze la "serviciile" unuia precum șoldoveanul mustăcios, tocmai când acesta este dezavuat de propriul partid, ca să nu mai vorbim de majoritatea locuitorilor Sloboziei?! Dacă are sânge-n "instalație", precum madam Udrea în păsărică, să candideze independent. Sunt curios cam câți l-ar vota. Nu cred că nu mai are adepți, mai ales printre cei care au obținut contracte de milioane de euro. Dar nici aceștia s-ar putea să nu riște mergând pe mâna- moartă, zisă Ionașcu.
robinetu':
(27 Februarie 2012, 00:26)
La noi la chiuvea, APA E INFECTA !!!!!
cici de pe dreapta:
(26 Februarie 2012, 16:09)
votati cu dreapta reprezentata de alianta populara Udrea - Becali :))
nostradamus:
(26 Februarie 2012, 05:17)
DOMNE !! ce "setari" au astia din politica..te crucesti, nu alta. isi dau "restart" singuri .. ca de "refresh".. nu mai zic! au un "antivirus" bun, nimic nu-i distrug ! isi fac "update" la minciuni ..mama-mama ! eu ma refer la toti politicienii, ca si DON CIUPERCA.. apare la postul local de TV ,mai abitir ca CEAUSESCU ! care politician isi cedeaza locul sau demisioneaza? "cine pate oase roade, cine nu...mananca , carnea" asa sunt ei.. noi mancam "oasele".. ei ne mananaca pe noi ! votati cu dreapta ! e mana care va face fericiti :))
hide:
(25 Februarie 2012, 17:44)
Te lucreaza Marinica ca pe ultimul prost. Esti santajat de PDL si asta doar din vina ta! Curtea de conturi ce zice?Candideaza ca oricum pierzi. Te-au schimbat pentru ca te-ai rupt de problemele cetatii. De ce nu vrei sa rontai o pensie linistit? Dupa alegeri aluneci pe topogan daca esti prost......Chiar vrei sa fi colocatar la zdup cu Marinica?
bautor de apa cumpa:
(25 Februarie 2012, 08:41)
Ionascule roagate la Dumnezeu sa nu intri in puscarie cu ambitia ta de mare politician o spune unul care stie mult mai multe decit crezi tu ca se stie despre tine ai grija ca sunt fff iritat pe tine si nu stiu cit am sa mai rabd sa te vad asa de INGIMFAT prin Primarie
NICU:
(25 Februarie 2012, 07:16)
Domnule fost primar, nu-ti ajunge? Daca esti curat, n-ai de ce sa te temi! Asta numai daca ai lucrat cinstit, ceea ce nu cred!
mostenitorul:
(24 Februarie 2012, 19:51)
Realizarile lui au fost mostenite de la PINTER Dzeu sa-l dihneasca ,fiecare stia ce are de facut in administratia orasului ,ionascule ai fost foarte superficial in legatura cu apa sau a fost ceva spaga?Oricum sa fi sigur ca toti cei care o sa voteze se gandesc la bani care ia-u scos din buzunar in fiecare zi pentru bidoane de apa.PROBABIL ITI ESTE FRICA DE CE O SA URMEZE DACA NU O SA MAI FI PRIMAR ,DACA ESTI NEVINOVAT NU TE MAI AGITA SI NU INCERCA SA CANDIDEZI PENTRU CA ESTI PENIBIL
T.B.:
(24 Februarie 2012, 19:41)
nea Ionascule,esti sadic rau: de cativa ani ne otravesti viata(la propriu) si nu ti-a ajuns, mai vrei o tura. Ajunga-ti, hai,lasa-ne!...
Tralala:
(24 Februarie 2012, 19:28)
Ce poza superba a surprins fotograful redactiei. Cu un minim de efort in photopaint, i se poate atasa mainii stangi un morcov, pe care primarul sa si-l introduca tacticos in strungareata...sau un pastarnac...sau un stiulete...sau ceva care ii daruim noi cu draga inima. Bravo frate...