Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: 2,2 milioane de lei pentru 25 de zile de viscol

Consiliul Județean a prezentat nota de plată a deszăpezirii

Ialomița: 2,2 milioane de lei pentru 25 de zile de viscol

Marți, 21 februarie, în cadrul unei conferințe de presă, conducerea Consiliului Județean a făcut bilanțul financiar al celor 25 de zile de viscol. Potrivit unei estimări inițiale, valoarea cheltuielilor pentru deszăpezirea drumurilor județene se ridică la 2,2 milioane de lei. Suma este mai mare decît în anii precedenți, în timp ce alocările guvernamentale pentru întreținerea drumurilor județene au scăzut la jumătate, respectiv 4 milioane de lei pentru anul 2012.

Drumurile noastre toate
Conform datelor statistice prezentate în cadrul conferinței, lungimea totală a drumurilor județene din Ialomița se cifrează la 507 kilometri. Dintre aceștia, 185 de kilometri au fost, în cele trei zile de viscol, «supuși înzăpezirii pronunțate». Pentru deszăpezirea lor, dar și a kilometrilor de drum rămași pînă la 507, s-au cheltuit, în medie, 72 mii de lei zilnic. Sumele includ, pe lîngă cheltuielile proprii ale SC Drumuri și Poduri, firma titulară a contractului de deszăpezire pentru drumurile județene din Ialomița, și cheltuielile făcute pentru subînchirierea unor utilaje de la firme cu profil similar din Ialomița. Consiliul Județean a evitat însă să facă bilanțul diferențiat al acestor sume, invocînd statutul estimativ al cifrelor prezentate: «Deocamdată, vorbim de niște cifre estimative. Noi credem că valoarea finală a cheltuielilor se va cifra la 2,2-2,3 milioane de lei pentru acest an. Sau, mai precis, pentru lunile ianuarie-februarie ale anului în curs. După cum puteți vedea și din statisticile prezentate, în ultimii trei ani cheltuielile cu deszăpezirea au crescut constant în timp ce alocările guvernamentale pentru întreținerea drumurilor județene au scăzut dramatic, ajungînd la aproximativ 4 milioane de lei!» a explicat vicepreședintele Consiliului Județean, Ioan Martin.

În fiecare an mai puțin
Conform cifrelor prezentate, în cursul anului 2009 cheltuielile cu deszăpezirea au fost de 780 mii de lei, în 2010 de 1,1 milioane de lei, iar în 2011 de 1,25 milioane de lei. Creșterea cheltuielilor cu deszăpezirea se va repercuta negativ în procesul de întreținere a drumurilor județene pe parcursul acestui an. «Cu cît Consiliul Județean cheltuie mai mulți bani acum pentru deszăpezire, cu atît mai puțini vor fi banii rămași pentru întreținere și reparații pe parcursul anului în curs» a declarat Ștefan Ghibanu, directorul SC Drumuri și Poduri.
Potrivit unui proiect de hotărîre aprobat de către plenul Consiliului Județean Ialomița la sfîrșitul lunii decembrie 2011, valoarea estimată a alocărilor bugetare pentru întreținerea și repararea drumurilor județene se ridică la 15 milioane de lei. Încă de la prezentarea ei, suma a fost considerată una «extrem de optimistă» în condițiile în care ambițiile Consiliului Județean Ialomița legate de reabilitarea infrastructurii rutiere județene sînt exagerate. Reamintim că instituția a împrumutat deja 25 milioane lei cu care speră să reabiliteze circa 70 de kilometri de drum județean pînă la sfîrșitul anului 2012. Neoficial, surse din cadrul Consiliului Județean susțin că suma împrumutată (un credit bancar pe o perioadă de 4 ani!) este insuficientă și că, pentru finanțarea lucrărilor anunțate, e nevoie de o sumă de două ori mai mare...

24 Februarie 2012, 09:30 (11662 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene
Consiliul Județean Ialomița a ratat pregătirile pentru iarna 2018-2019
Consiliul Județean scoate iarna «la licitație»
Ialomița: Diferențe însemnate la cheltuieli în anumite localități!
Ialomița a cheltuit peste 7 milioane lei pentru deszăpezire

Comentariile cititorilor:


ion:
(26 Februarie 2012, 10:38)
Conform OUG 34 se liciteaza si castigatorul incheie un acord-cadru, in baza acestuia, in fiecare an se incheie contracte-subsecvente; asta daca vrem sa respectam legea. Sa afirmi ca in ultimii trei ani cheltuielile cu deszapezirea au crescut constant fara sa ai in spate documentele legale pomenite anterior mi se pare nesimtire, ca sa nu mai vorbim de incompetenta.
doru:
(24 Februarie 2012, 12:58)
Cheltuielile de care vorbeste usl-ul...s-au facut in baza unor contracte incheiate dupa licitatii anuntate in SEAP de consiliul judetean Ialomita?