Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Trei săptămîni pînă la inundații

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Vechi de aproape jumătate de secol, cele patru poduri plutitoare din județ sînt amenințate de sloiurile de gheață formate pe Ialomița. Depășite de situație, autoritățile locale care le au în administrare încearcă să-și justifice dezinteresul, deși au fost înștiințate din timp să protejeze punțile...

Avertizarea bună trece primejdia rea
Așa cum era de așteptat, natura i-a luat și de această dată pe nepregătite pe primarii ialomițeni, care s-au simțit copleșiți de situație în momentul în care viscolul a început să sufle cu putere în Bărăgan. S-a întîmplat și în cazul celor patru localități din județ unde există poduri plutitoare. Vorbim despre comunele Manasia, Buești, Ciulnița și Mihail Kogălniceanu...
În cazul acestora, situația se prezintă în felul următor: deși au fost înștiințați (așa cum se întîmplă de fiecare dată cînd vremea începe să dea semne că se schimbă!) de faptul că trebuie să aibă grijă de podurile pe care le au în administrare, acest lucru a fost omis. Iar aceasta nu o spunem noi, o spun reprezentanții Direcției de Administrare a Apelor Buzău-Ialomița Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița (SGA). Încă de la sfîrșitul lunii noiembrie a anului trecut, aceștia au trimis un număr de cinci adrese către respectivele localități prin care primarilor li s-a comunicat faptul că trebuie să adopte măsuri cu privire la podurile plutitoare.
«Avînd în vedere pregătirea pentru perioada sezonului rece 2011-2012, cu privire la posibilitatea fenomenelor de îngheț-dezgheț pe rîul Ialomița, vă rugăm să dispuneți luarea măsurilor necesare pentru diminuarea efectelor negative datorate blocajelor de gheață în zona podurilor plutitoare» se arată în prima adresă trimisă de reprezentanții SGA. Ce au făcut edilii? De toate și mai nimic!
«În respectivele adrese pe care noi le-am trimis, era vorba despre ridicarea acestor poduri sau tragerea lor pe un mal, astfel încît, la momentul acela, existînd posibilitatea de creare de poduri de gheață, acestea să nu afecteze podurile plutitoare... Sau să nu pățim ca în anii precedenți cînd, la momentul dezghețării, sloiurile să rupă aceste poduri și să alergăm după ele în aval... Acum Ialomița a înghețat, iar podurile n-au fost ridicate sau trase la mal!» a declarat directorul Mariana Negroiu.

Au dat la pace cu natura...
Contactați telefonic de reporterii Independent, doi dintre primarii localităților mai sus amintite s-au declarat surprinși de faptul că au fost arătați cu degetul. De asemenea, ei au adăugat că au făcut tot ceea ce le-a stat în putință pentru ca stihiile naturii să nu pună în pericol podurile plutitoare pe care le au în administrare. E drept, mult mai tîrziu decît ar fi trebuit.
La Mihail Kogălniceanu, localitate ce are în administrare podul plutitor peste rîul Ialomița de la Hagieni, primarul Alexandru Dinu susține că cele 30 de suflete rămase în satul măturat de ape aveau nevoie de punte și tocmai de aceea a întîrziat cu protecția podului. «Vă dați seama că oamenii care mai sînt aici în sat, mă refer la cei de la mînăstire, copiii care mai merg la școală și localnicii care sînt în putere, ar fi trebuit să facă un ocol de peste 10 kilometri pe cîmp pentru a ajunge la șoseaua națională. De aceea, am așteptat să vedem cum e vremea și să nu le luăm singura cale rapidă de acces cărte civilizație. În rest, de cînd s-a făcut gheață pe Ialomița, stăm și avem grijă de pod, să nu îl ia apa!» a spus primarul Alexandru Dinu.
În localitatea Ciulnița, acolo unde există un pod plutitor peste Ialomița în satul Poiana, respectiva punte este în momentul de față prinsă în gheața formată pe apă. Primarul Stelică Gheorghe susține că și el a avut grijă de puntea din ograda sa, atît cît a putut. «Nu există posiblitatea să îl muți dintr-o parte în alta. Cine ne dă nouă macarale pentru asta. I-am luat și noi scîndurile de pe el și l-am ancorat de mal. Ce altceva să îi facem? Este un pod foarte vechi...» a declarat edilul.
Totodată, acesta a adăugat și faptul că, pe masa de lucru a autorităților, a existat un proiect de transformare a podului plutitor de la Poiana în podeț metalic, însă, din cauza fondurilor insuficiente, totul a fost dat uitării. «Există un studiu de fezabilitate, dar construcția unui astfel de pod costă peste un milion de euro. De unde să îl construim dacă nu avem cu ce? Dacă primim finanțare ne vom apuca de treabă!» a adăugat primarul comunei Ciulnița cu referire la intenția de construcție a unui podeț.

De pe ulițe adunate... Locuitor al satului Poiana, Nicolae Moldoveanu, de 43 ani, susține că an de an podul din sat este luat de ape, iar oamenii sînt nevoiți să facă un ocol de peste 15 kilometri pentru a ajunge la Slobozia. Bărbatul susține că vina este în totalitate a autorităților locale care nu se implică prea mult în ceea ce privește podul. «Iarnă de iarnă, podul acesta este luat de ape, apoi se chinuie să alerge după el. Anul trecut, țin minte că l-au găsit tocmai pe la Hagieni și abia au reușit să îl aducă înapoi. Ar trebui să aibă mai multă grijă de el...» susține bărbatul.

Prefectul cere amenzi De soarta celor patru poduri plutitoare s-a interesat Mădălin Teculescu, prefectul județului Ialomița. Reprezentantul Guvernului în teritoriu a declarat faptul că primarii care nu și-au făcut treaba cum trebuie și au lăsat totul pe ultima sută de metri trebuie trași la răspundere. «Situația aceasta cu podurile se întîmplă în fiecare an. Dacă mă întrebați pe mine, pot să vă spun că primarii respectivi ar fi trebuit amendați încă de anul trecut! Vom face verificări, iar în urma acestora vom lua măsurile care se impun!» susține Mădălin Teculescu, prefectul județului Ialomița. În același context, Teculescu a mai declarat că «deși la acest moment nu există niciun pericol, în mai puțin de trei săptămîni situația s-ar putea înrăutăți, iar pe lîngă podurile plutitoare luate de ape, autoritățile locale să se confrunte și cu inundații...».

12 Martie 2012, 10:40 (4566 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


eu :
(2 Mai 2012, 10:52)
multa dreptate ai Ion dar nu te aude nimeni,domnunul primar nu a facut nimic la Poiana in doua mandate si tu vrei sa faca acum sau poate ca va face ca doar vin alegerile.
ion:
(12 Martie 2012, 13:16)
Primarul Stelica de la Ciulnita,a dirijat toti banii la Ciulnita iar de Poiana isi bate joc.Sunt strazi in satul Poiana unde nu este un bec. Hotii umbla nestingheriti toata noaptea prin curtile oamenilor. In aceasta iarna au trecut pe gheata in padurea de peste riul Ialomita si au devastat-o. Cica ''organele" de ordine nu reusesc sa afle hotii. Se stiu cei care au cumparat lemne cu 200 lei caruta,pe care le vindeau acesti indivizi. Dar suntem foarte fericiti ca avem la Poiana, teren de fotbal CU NOCTURNA in cutea fostului CAP. Mai Stelica, cum se face ca pentru idiotenia aia ai avut bani iar pentru pod, nu si chinui acesti locuitori de fac 15 km ca sa ajunga la Slobozia. In alta ordine de idei cum se face ca vinzi pamint in anul 2012 cind ne-ai umplut de adrese la Lg247 si ne-ai scris ca nu mai ai pamint sa restitui la fostii proprietari.Gurile rele spun ca ai incasat bani de asta vara pentru niste parcele din astea iar acum licitatia anuntata la televizor este doar de ochii lumii.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 18 Apr 2014
63 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Coșereni: Peste 1,2 tone carne de vită, confiscate

Coșereni: Peste 1,2 tone carne de vită, confiscate

Peste 1200 kg de carne de vită au fost confiscate într-un filtru al polițiștilor din Ialomița. În cursul zilei de astăzi, polițiștii Secției Rurale Coșereni, din cadrul IPJ Ialomița, au oprit pentru control ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2014, 17:15
(63 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 300 de polițiști «supraveghează» Sărbătorile Pascale

Peste 300 de polițiști vor acționa zilnic, în perioada 19-21 aprilie a.c., pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică cu ocazia Sfintelor Sărbători Pascale. În perioada ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2014, 15:05
(40 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Țigări de contrabandă, descoperite în trafic

În cursul zilei de marți, 16 aprilie a.c., polițiștii au depistat în trafic, în municipiul Slobozia, o persoană care transporta produse accizabile fără documente de proveniență. Așadar, în jurul orei 1 ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 16:20
(119 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evaziunea din panificație, în vizorul polițiștilor

În cursul zilei de marți, 15 aprilie 2014, efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor împreună cu reprezentanți ai DSVSA și ITM Ialomița au efectuat verificări la două unități economice cu profil ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 14:15
(119 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cantitate de peste 27000 litri de vin, retrasă de la comercializare

Efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor au efectuat marți, 15 aprilie a.c., împreună cu specialiști ai Direcției Agricole Județene Ialomița, verificări la o societate comercială, situată pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 12:25
(98 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

Un tînăr, în vîrstă de 27 de ani, din orașul Țăndărei, este cercetat de polițiști, fiind bănuit de polițiști că, în noaptea de 11/12 aprilie a.c., a pătruns în curtea unui concetățean și a sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2014, 10:20
(67 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

16 Aprilie 2014, 08:00


Percheziții domiciliare în Ialomița. 11 persoane suspectate de furturi din locuințe, la audieri!

Polițiștii ialomițeni, alături de procurori din cadrul Parchetelor Slobozia și Urziceni au efectuat miercuri, 9 aprilie a.c., 14 percheziții domiciliare. Anchetatorii au reușit astfel să destructureze o ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2014, 18:10
(465 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Victimă a unei înșelăciuni cu bijuterii false

O femeie de 67 de ani, din Slobozia, a fost înșelată de o persoană cu suma de 900 de lei. Respectiva persoană a convins-o pe femeie să achite suma de 900 de lei pentru cîteva bijuterii care, la prima vedere ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 15:20
(268 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru permise de port armă expirate

Doi slobozeni, o femeie de 56 de ani și un bărbat de 58 de ani, sînt cercetați de polițiști după ce oamenii legii au descoperit faptul că aceștia dețin arme în mod ilegal. Persoanele în cauză aveau documentele ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 12:15
(307 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor periculos, reținut la Slobozia

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au reușit să prindă un bărbat, de 39 de ani, căutat de autoritățile din Italia pentru comiterea a 5 infracțiuni deosebit de grave. El a fost reținut ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 11:20
(456 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de elevi în programul «Școala Altfel»

Programul Ministerului Educației, denumit «Școala Altfel», se demarează în județul Ialomița cu sprijinul polițiștilor. Timp de o săptămînă, oamenii legii vor organiza dezbateri cu elevii din județ privind ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2014, 09:10
(247 vizualizări - 0 comentarii)


DN21 Slobozia-Iazu: 6 răniți și 3 mașini avariate într-un accident rutier!

Noapte de coșmar pe șoseaua care face legătura între Slobozia și Iazu. Din cauza unei depășiri neregulamentare, s-a produs un grav accident rutier. În urma evenimentului, 6 persoane au fost rănite și 3 ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 23:20
(667 vizualizări - 1 comentariu)


95 de proiectile, descoperite lângă Slobozia

95 de proiectile, descoperite lîngă Slobozia

În după-amiaza zilei de joi, 3 aprilie 2014, în urma unui apel telefonic, echipajul pirotehnic din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a fost solicitat ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 13:15
(588 vizualizări - 0 comentarii)


«Școala Altfel» la Muzeul Județean Ialomița

În perioada 7-11 aprilie 2014, Muzeul Județean Ialomița va organiza evenimentul «Școala Altfel-Să știi mai multe, să fii mai bun!». Astfel, luni, 7 aprilie a.c., Muzeul Județean Ialomița va vernisa o expoziție ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 12:40
(1087 vizualizări - 70 comentarii)


Producătorii agricoli, reuniți sub umbrela unui Consorțiu Național

Vineri, 4 aprilie 2014, Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România-LAPAR, alături de alte patru asociații din agricultură, respectiv PROAGRO, FCBR, ROMALIMENTA și ROMOVIS, au decis înființarea ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2014, 12:25
(431 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la Jandarmerie

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița îi invită pe cei interesați joi, 3 aprilie 2014, începînd cu  ora 11,00, pe platoul Centrului Cultural «Ionel Perlea», la «Ziua Porților Deschise». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 17:25
(383 vizualizări - 0 comentarii)


APIA solicită producătorilor de lapte declarațiile anuale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează operatorii care achiziționează lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe că ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 16:25
(283 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectorii DSVSA Ialomița, în control

În cursul primului trimestru al anului 2014, inspectori din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat acțiuni de inspecție și control avînd ca tematică respectarea normelor de igienă sanitară veterinară în unitățile ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 15:45
(245 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evaziune fiscală de peste 460000 de lei, depistată de polițiști

Administratorul unei societăți comerciale din Slobozia este cercetat de polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor pentru comiterea infracțiunii de evaziune fiscală. Potrivit informațiilor, administratorul ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 15:20
(539 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Neatenția era să-i coste viața

Trei bărbați au fost răniți într-un accident de circulație, petrecut pe raza localității Ion Roată. Vina îi aparține șoferului mașinii, care, din neatenție, s-a ciocnit cu mașina de un bloc de beton. Din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 13:35
(255 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Joaca «de-a șoferia» i-a adus un dosar penal

Un tînăr de 18 ani, din localitatea Traian, a fost depistat conducînd pe drumurile publice fără a avea permis și sub influența băuturilor alcoolice. Pentru fapta s-a el s-a ales cu dosar penal... Testat ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 12:20
(328 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi record aplicate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 11:15
(210 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Cărții pentru Copii și Tineret», sărbătorită la Slobozia

Secția de Împrumut pentru Copii a Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» a marcat «Ziua Internațională a Cărții pentru Copii și Tineret» printr-o expoziție inedită. Special pentru cei mici au fost scoase ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 10:05
(304 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Casă cuprinsă de flăcări

Pompierii din cadrul Gărzii Slobozia și reprezentanții Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Miloșești au intervenit pentru stingerea incendiului care a cuprins o locuință de pe raza comunei. ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 09:10
(332 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni ale Poliției

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, efective din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenate în ziua de miercuri, 26 martie ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 16:30
(302 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Anunț pentru absolvenții 2014

Pentru a beneficia de măsurile de stimulare a ocupării forței de muncă, respectiv de indemnizația de șomaj, absolvenții promoției 2014 trebuie să se prezinte la AJOFM Ialomița/Agenția Locală Slobozia/Punctele ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 13:30
(351 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Prins cu sturionii în portbagaj

În cursul unei acțiuni ample de combatere a braconajuli piscicol, polițiștii au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Giurgeni, un autoturism condus de un bărbat de 38 de ani, din județul Constanța ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 12:25
(460 vizualizări - 1 comentariu)


Tovărășia: Incendiu de la o clocitoare

Un incendiu a izbucnit noaptea trecută, miercuri spre joi, 26/27 martie 2014, în jurul orei 1,50, la locuința unui cetățean din localitatea Tovărășia. Cel mai probabil, flăcările au fost generate de un ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 10:30
(305 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 105 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 27 martie 2014, sînt disponibile 105 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 09:20