Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Trei săptămîni pînă la inundații

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Vechi de aproape jumătate de secol, cele patru poduri plutitoare din județ sînt amenințate de sloiurile de gheață formate pe Ialomița. Depășite de situație, autoritățile locale care le au în administrare încearcă să-și justifice dezinteresul, deși au fost înștiințate din timp să protejeze punțile...

Avertizarea bună trece primejdia rea
Așa cum era de așteptat, natura i-a luat și de această dată pe nepregătite pe primarii ialomițeni, care s-au simțit copleșiți de situație în momentul în care viscolul a început să sufle cu putere în Bărăgan. S-a întîmplat și în cazul celor patru localități din județ unde există poduri plutitoare. Vorbim despre comunele Manasia, Buești, Ciulnița și Mihail Kogălniceanu...
În cazul acestora, situația se prezintă în felul următor: deși au fost înștiințați (așa cum se întîmplă de fiecare dată cînd vremea începe să dea semne că se schimbă!) de faptul că trebuie să aibă grijă de podurile pe care le au în administrare, acest lucru a fost omis. Iar aceasta nu o spunem noi, o spun reprezentanții Direcției de Administrare a Apelor Buzău-Ialomița Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița (SGA). Încă de la sfîrșitul lunii noiembrie a anului trecut, aceștia au trimis un număr de cinci adrese către respectivele localități prin care primarilor li s-a comunicat faptul că trebuie să adopte măsuri cu privire la podurile plutitoare.
«Avînd în vedere pregătirea pentru perioada sezonului rece 2011-2012, cu privire la posibilitatea fenomenelor de îngheț-dezgheț pe rîul Ialomița, vă rugăm să dispuneți luarea măsurilor necesare pentru diminuarea efectelor negative datorate blocajelor de gheață în zona podurilor plutitoare» se arată în prima adresă trimisă de reprezentanții SGA. Ce au făcut edilii? De toate și mai nimic!
«În respectivele adrese pe care noi le-am trimis, era vorba despre ridicarea acestor poduri sau tragerea lor pe un mal, astfel încît, la momentul acela, existînd posibilitatea de creare de poduri de gheață, acestea să nu afecteze podurile plutitoare... Sau să nu pățim ca în anii precedenți cînd, la momentul dezghețării, sloiurile să rupă aceste poduri și să alergăm după ele în aval... Acum Ialomița a înghețat, iar podurile n-au fost ridicate sau trase la mal!» a declarat directorul Mariana Negroiu.

Au dat la pace cu natura...
Contactați telefonic de reporterii Independent, doi dintre primarii localităților mai sus amintite s-au declarat surprinși de faptul că au fost arătați cu degetul. De asemenea, ei au adăugat că au făcut tot ceea ce le-a stat în putință pentru ca stihiile naturii să nu pună în pericol podurile plutitoare pe care le au în administrare. E drept, mult mai tîrziu decît ar fi trebuit.
La Mihail Kogălniceanu, localitate ce are în administrare podul plutitor peste rîul Ialomița de la Hagieni, primarul Alexandru Dinu susține că cele 30 de suflete rămase în satul măturat de ape aveau nevoie de punte și tocmai de aceea a întîrziat cu protecția podului. «Vă dați seama că oamenii care mai sînt aici în sat, mă refer la cei de la mînăstire, copiii care mai merg la școală și localnicii care sînt în putere, ar fi trebuit să facă un ocol de peste 10 kilometri pe cîmp pentru a ajunge la șoseaua națională. De aceea, am așteptat să vedem cum e vremea și să nu le luăm singura cale rapidă de acces cărte civilizație. În rest, de cînd s-a făcut gheață pe Ialomița, stăm și avem grijă de pod, să nu îl ia apa!» a spus primarul Alexandru Dinu.
În localitatea Ciulnița, acolo unde există un pod plutitor peste Ialomița în satul Poiana, respectiva punte este în momentul de față prinsă în gheața formată pe apă. Primarul Stelică Gheorghe susține că și el a avut grijă de puntea din ograda sa, atît cît a putut. «Nu există posiblitatea să îl muți dintr-o parte în alta. Cine ne dă nouă macarale pentru asta. I-am luat și noi scîndurile de pe el și l-am ancorat de mal. Ce altceva să îi facem? Este un pod foarte vechi...» a declarat edilul.
Totodată, acesta a adăugat și faptul că, pe masa de lucru a autorităților, a existat un proiect de transformare a podului plutitor de la Poiana în podeț metalic, însă, din cauza fondurilor insuficiente, totul a fost dat uitării. «Există un studiu de fezabilitate, dar construcția unui astfel de pod costă peste un milion de euro. De unde să îl construim dacă nu avem cu ce? Dacă primim finanțare ne vom apuca de treabă!» a adăugat primarul comunei Ciulnița cu referire la intenția de construcție a unui podeț.

De pe ulițe adunate... Locuitor al satului Poiana, Nicolae Moldoveanu, de 43 ani, susține că an de an podul din sat este luat de ape, iar oamenii sînt nevoiți să facă un ocol de peste 15 kilometri pentru a ajunge la Slobozia. Bărbatul susține că vina este în totalitate a autorităților locale care nu se implică prea mult în ceea ce privește podul. «Iarnă de iarnă, podul acesta este luat de ape, apoi se chinuie să alerge după el. Anul trecut, țin minte că l-au găsit tocmai pe la Hagieni și abia au reușit să îl aducă înapoi. Ar trebui să aibă mai multă grijă de el...» susține bărbatul.

Prefectul cere amenzi De soarta celor patru poduri plutitoare s-a interesat Mădălin Teculescu, prefectul județului Ialomița. Reprezentantul Guvernului în teritoriu a declarat faptul că primarii care nu și-au făcut treaba cum trebuie și au lăsat totul pe ultima sută de metri trebuie trași la răspundere. «Situația aceasta cu podurile se întîmplă în fiecare an. Dacă mă întrebați pe mine, pot să vă spun că primarii respectivi ar fi trebuit amendați încă de anul trecut! Vom face verificări, iar în urma acestora vom lua măsurile care se impun!» susține Mădălin Teculescu, prefectul județului Ialomița. În același context, Teculescu a mai declarat că «deși la acest moment nu există niciun pericol, în mai puțin de trei săptămîni situația s-ar putea înrăutăți, iar pe lîngă podurile plutitoare luate de ape, autoritățile locale să se confrunte și cu inundații...».

12 Martie 2012, 08:40 (12011 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


eu :
(2 Mai 2012, 07:52)
multa dreptate ai Ion dar nu te aude nimeni,domnunul primar nu a facut nimic la Poiana in doua mandate si tu vrei sa faca acum sau poate ca va face ca doar vin alegerile.
ion:
(12 Martie 2012, 11:16)
Primarul Stelica de la Ciulnita,a dirijat toti banii la Ciulnita iar de Poiana isi bate joc.Sunt strazi in satul Poiana unde nu este un bec. Hotii umbla nestingheriti toata noaptea prin curtile oamenilor. In aceasta iarna au trecut pe gheata in padurea de peste riul Ialomita si au devastat-o. Cica ''organele" de ordine nu reusesc sa afle hotii. Se stiu cei care au cumparat lemne cu 200 lei caruta,pe care le vindeau acesti indivizi. Dar suntem foarte fericiti ca avem la Poiana, teren de fotbal CU NOCTURNA in cutea fostului CAP. Mai Stelica, cum se face ca pentru idiotenia aia ai avut bani iar pentru pod, nu si chinui acesti locuitori de fac 15 km ca sa ajunga la Slobozia. In alta ordine de idei cum se face ca vinzi pamint in anul 2012 cind ne-ai umplut de adrese la Lg247 si ne-ai scris ca nu mai ai pamint sa restitui la fostii proprietari.Gurile rele spun ca ai incasat bani de asta vara pentru niste parcele din astea iar acum licitatia anuntata la televizor este doar de ochii lumii.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 24 Aug 2017
122 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii iulie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6360 șomeri, din care 920 șomeri indemnizați, respectiv 5440 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 18:15
(53 vizualizări - 0 comentarii)


1

Urmărit internațional, depistat la Slobozia

Miercuri, 23 august 2017, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat un bărbat, de 30 de ani, din Slobozia, pe numele căruia exista un mandat european de ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 17:55
(68 vizualizări - 0 comentarii)


2

Pompierii ISU Ialomița, calificați la faza națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 22-25 august 2017, se desfășoară la Iași etapa națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. La această etapă vor participa 12 echipaje, reprezentante ale inspectoratelor ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 16:45
(52 vizualizări - 0 comentarii)


3

Protopopiatul Slobozia: «Adolescența-etapa în care ne formăm ca oameni»

Miercuri, 23 august 2017, beneficiarii proiectului «Clubul de vară» din Urziceni s-au întâlnit cu psihologul Angela Bojoga, consilier școlar și voluntar în cadrul Serviciului Social acreditat al Protopopiatului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2017, 16:05
(44 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

22 August 2017, 17:05


5

anunț

I.I. DUMITRU M. GEORGE-CRISTIAN
cu sediul în sat Luciu, com. Gura Ialomiței
vinde pepeni și legume
din producția proprie
Relații la telefon 0729/558.058

22 August 2017, 15:05


6

AJFP Ialomița: Încasări de 45,54 milioane de lei la buget

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în luna iulie 2017 la bugetul general consolidat  suma de 45,54 milioane lei. Cel mai mare grad de încasare a fost semnalat la nivelul ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 19:10
(542 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi de 12 mii de lei

Inspectorii DSVSA Ialomița au realizat în această perioadă mai multe controale tematice cu privire la abatorizarea, prelucrarea laptelui sau modul în care se comercializează produsele alimentare. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 18:05
(450 vizualizări - 0 comentarii)


8

Ialomița: Se închid gazele

Distrigaz Sud Rețele informează faptul că vineri, 18 august 2017, în orașele Fetești, Slobozia și Urziceni, pe străzile Călărași, Matei Basarab, Panduri și București, se va opri furnizarea de gaze naturale ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 17:30
(452 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiuni de prevenire a Pestei Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a intensificat acțiunile cu privire la prevenirea răspândirii pe teritoriul județului Ialomița a Pestei Porcină Africană. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 17:10
(408 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de Sfânta Maria

Pe perioada minivacanței de Sfânta Maria, polițiștii au fost la datorie, zilnic, pentru siguranța și liniștea cetățenilor. În 5 zile, polițiștii au constatat peste 100 de infracțiuni, au aplicat aproximativ ...[citește_toată_știrea]

16 August 2017, 09:40
(559 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița a interzis comerțul cu porci în târguri

DSVSA Ialomița anunță toți crescătorii de porcine, ca urmare a evoluției Pestei Porcine Africane în țările riverane României precum și notificarea a două  focare de boală la porcii domestici în cartierele ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 12:20
(849 vizualizări - 0 comentarii)


12

Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare pentru Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu»

Centrul Militar Județean Ialomița, structură a Ministerului Apărării Naționale, anunță că Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu» va organiza concurs de admitere sesiunea ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 12:05
(856 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Prețurile medii pentru produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărârea Consiliului Județean Ialomița nr. 128/31.07.2017, privind modificarea Hotărârii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2017, 10:15
(1040 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
angajează
ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani în transport mărfuri
-atestat valabil de sofer profesionist transport marfa
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern și EXTERN
CV pot fi trimise la adresa de e-mail
agromasgrup@gmail.com
telefon 0749/082.231

10 August 2017, 09:10


«Alături de Oameni... pentru Oameni», program social derulat de Protopopiatul Urziceni

Acest program social a fost inițiat în anul 2009 din dorința de a veni în întâmpinarea problemelor resimțite de persoanele din comunitate aflate în dificultate și care din motive obiective nu puteau să ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 18:20
(941 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii au depistat luni, 7 august a.c., doi bărbați de 27 și 48 ani, din comuna Scânteia, respectiv Movilița, care conduceau autoturisme deși se aflau sub infuența băuturilor alcoolice. Ambii au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 18:05
(1008 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile cehe, identificat de polițiștii ialomițeni

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile cehe a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 17:30
(1032 vizualizări - 0 comentarii)


18
Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni  caută o minoră, de 12 ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea minorei sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 17:20
(1295 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului», ediția a III-a

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, a Consiliului Local Amara, a Consiliului Local Slobozia, a Direcției ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 17:05
(1089 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier în zona Popasului «Perla»

Accident rutier în orașul Amara, în zona Popasului «Perla». O femeie și un bărbat, ambii în vârstă de aproximativ 60 de ani, au fost răniți după ce două automobile s-au ciocnit. Din primele informații se ...[citește_toată_știrea]

7 August 2017, 16:13
(1326 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


ITM Ialomița: Amenzi de 100 mii de lei pentru «muncă la negru»

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat în luna iulie 2017 o serie de controale tematice pentru a preveni și combate fenomenul «muncii la negru». În urma verificărilor au fost depistate ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 17:10
(1476 vizualizări - 1 comentariu)


Se închide gazul la Fetești

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării de gaze naturale în municipiul Fetești, pe străzile Anghel Saligny, Călărași și Ecaterina Teodoriu, vineri, 4 august 2017, în intervalul orar 8,00-12,00. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 16:35
(1218 vizualizări - 0 comentarii)


«Trofeul Tinereții Amara 2017», sub supravegherea jandarmilor

Efective de jandarmi vor supraveghea, în perioada 3-6 august 2017, buna desfășurare a Festivalului «Trofeul Tinereții Amara 2017». Misiunile oamenilor legii au ca scop prevenirea de fapte antisociale. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 16:05
(1331 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC CARGILL CEREALE SRL
angajează
LABORANT
pentru Silozul Bucu, județul Ialomița
2 posturi-unul permanent și
unul pe perioadă determinată (5 luni)
Cerințe minime: studii medii,
cunoștințe operare calculator;
studiile de specialitate sau
experiența în domeniu
constituie un avantaj
Responsabilități: determină calitatea
produselor la Recepție,
în timpul Depozitării, la Livrare,
întocmește documentele specifice
acestor operațiuni manual
și pe calculator și operează
în sistemul de gestiune toți indicii
calitativi necesari, întocmește rapoarte
Cei interesați sunt rugați
să trimită CV-ul pe adresa de mail:
laurentiu_lazar@cargill.com
sau pe fax la nr. 021/23.32.499,
cu mențiunea
«pentru laborant Bucu, județul Ialomița»
CV-urile pot fi depuse
și la poarta Silozului Bucu,

situat în strada Gh. Lazăr,
cu mențiunea de mai sus,
în atenția dlui Șerban Jan-șef locație.
Termenul limită de depunere al CV-urilor
este 10 August 2017

1 August 2017, 17:10


Polițiști noi la IPJ Ialomița

Polițiști noi la IPJ Ialomița

4 ofițeri și 12 agenți de poliție din promoția 2017 reîmprospătează colectivul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Luni, 31 iulie a.c., 4 ofițeri și 12 agenți de poliție s-au prezentat la ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 16:15
(1759 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza marți, 8 august 2017, o bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator. Este vorba de o firmă ce își desfășoară activitatea ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 12:20
(1650 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la samsarii auto!

Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul București, efectuează, marți dimineața, 1 august 2017, 14 percheziții în ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 08:05
(1838 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: A furat din magazin

Polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați vineri, 28 iulie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană ar fi sustras bunuri din magazin ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 17:10
(1675 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 28-30 iulie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 16:45