Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Trei săptămîni pînă la inundații

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Vechi de aproape jumătate de secol, cele patru poduri plutitoare din județ sînt amenințate de sloiurile de gheață formate pe Ialomița. Depășite de situație, autoritățile locale care le au în administrare încearcă să-și justifice dezinteresul, deși au fost înștiințate din timp să protejeze punțile...

Avertizarea bună trece primejdia rea
Așa cum era de așteptat, natura i-a luat și de această dată pe nepregătite pe primarii ialomițeni, care s-au simțit copleșiți de situație în momentul în care viscolul a început să sufle cu putere în Bărăgan. S-a întîmplat și în cazul celor patru localități din județ unde există poduri plutitoare. Vorbim despre comunele Manasia, Buești, Ciulnița și Mihail Kogălniceanu...
În cazul acestora, situația se prezintă în felul următor: deși au fost înștiințați (așa cum se întîmplă de fiecare dată cînd vremea începe să dea semne că se schimbă!) de faptul că trebuie să aibă grijă de podurile pe care le au în administrare, acest lucru a fost omis. Iar aceasta nu o spunem noi, o spun reprezentanții Direcției de Administrare a Apelor Buzău-Ialomița Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița (SGA). Încă de la sfîrșitul lunii noiembrie a anului trecut, aceștia au trimis un număr de cinci adrese către respectivele localități prin care primarilor li s-a comunicat faptul că trebuie să adopte măsuri cu privire la podurile plutitoare.
«Avînd în vedere pregătirea pentru perioada sezonului rece 2011-2012, cu privire la posibilitatea fenomenelor de îngheț-dezgheț pe rîul Ialomița, vă rugăm să dispuneți luarea măsurilor necesare pentru diminuarea efectelor negative datorate blocajelor de gheață în zona podurilor plutitoare» se arată în prima adresă trimisă de reprezentanții SGA. Ce au făcut edilii? De toate și mai nimic!
«În respectivele adrese pe care noi le-am trimis, era vorba despre ridicarea acestor poduri sau tragerea lor pe un mal, astfel încît, la momentul acela, existînd posibilitatea de creare de poduri de gheață, acestea să nu afecteze podurile plutitoare... Sau să nu pățim ca în anii precedenți cînd, la momentul dezghețării, sloiurile să rupă aceste poduri și să alergăm după ele în aval... Acum Ialomița a înghețat, iar podurile n-au fost ridicate sau trase la mal!» a declarat directorul Mariana Negroiu.

Au dat la pace cu natura...
Contactați telefonic de reporterii Independent, doi dintre primarii localităților mai sus amintite s-au declarat surprinși de faptul că au fost arătați cu degetul. De asemenea, ei au adăugat că au făcut tot ceea ce le-a stat în putință pentru ca stihiile naturii să nu pună în pericol podurile plutitoare pe care le au în administrare. E drept, mult mai tîrziu decît ar fi trebuit.
La Mihail Kogălniceanu, localitate ce are în administrare podul plutitor peste rîul Ialomița de la Hagieni, primarul Alexandru Dinu susține că cele 30 de suflete rămase în satul măturat de ape aveau nevoie de punte și tocmai de aceea a întîrziat cu protecția podului. «Vă dați seama că oamenii care mai sînt aici în sat, mă refer la cei de la mînăstire, copiii care mai merg la școală și localnicii care sînt în putere, ar fi trebuit să facă un ocol de peste 10 kilometri pe cîmp pentru a ajunge la șoseaua națională. De aceea, am așteptat să vedem cum e vremea și să nu le luăm singura cale rapidă de acces cărte civilizație. În rest, de cînd s-a făcut gheață pe Ialomița, stăm și avem grijă de pod, să nu îl ia apa!» a spus primarul Alexandru Dinu.
În localitatea Ciulnița, acolo unde există un pod plutitor peste Ialomița în satul Poiana, respectiva punte este în momentul de față prinsă în gheața formată pe apă. Primarul Stelică Gheorghe susține că și el a avut grijă de puntea din ograda sa, atît cît a putut. «Nu există posiblitatea să îl muți dintr-o parte în alta. Cine ne dă nouă macarale pentru asta. I-am luat și noi scîndurile de pe el și l-am ancorat de mal. Ce altceva să îi facem? Este un pod foarte vechi...» a declarat edilul.
Totodată, acesta a adăugat și faptul că, pe masa de lucru a autorităților, a existat un proiect de transformare a podului plutitor de la Poiana în podeț metalic, însă, din cauza fondurilor insuficiente, totul a fost dat uitării. «Există un studiu de fezabilitate, dar construcția unui astfel de pod costă peste un milion de euro. De unde să îl construim dacă nu avem cu ce? Dacă primim finanțare ne vom apuca de treabă!» a adăugat primarul comunei Ciulnița cu referire la intenția de construcție a unui podeț.

De pe ulițe adunate... Locuitor al satului Poiana, Nicolae Moldoveanu, de 43 ani, susține că an de an podul din sat este luat de ape, iar oamenii sînt nevoiți să facă un ocol de peste 15 kilometri pentru a ajunge la Slobozia. Bărbatul susține că vina este în totalitate a autorităților locale care nu se implică prea mult în ceea ce privește podul. «Iarnă de iarnă, podul acesta este luat de ape, apoi se chinuie să alerge după el. Anul trecut, țin minte că l-au găsit tocmai pe la Hagieni și abia au reușit să îl aducă înapoi. Ar trebui să aibă mai multă grijă de el...» susține bărbatul.

Prefectul cere amenzi De soarta celor patru poduri plutitoare s-a interesat Mădălin Teculescu, prefectul județului Ialomița. Reprezentantul Guvernului în teritoriu a declarat faptul că primarii care nu și-au făcut treaba cum trebuie și au lăsat totul pe ultima sută de metri trebuie trași la răspundere. «Situația aceasta cu podurile se întîmplă în fiecare an. Dacă mă întrebați pe mine, pot să vă spun că primarii respectivi ar fi trebuit amendați încă de anul trecut! Vom face verificări, iar în urma acestora vom lua măsurile care se impun!» susține Mădălin Teculescu, prefectul județului Ialomița. În același context, Teculescu a mai declarat că «deși la acest moment nu există niciun pericol, în mai puțin de trei săptămîni situația s-ar putea înrăutăți, iar pe lîngă podurile plutitoare luate de ape, autoritățile locale să se confrunte și cu inundații...».

12 Martie 2012, 10:40 (5785 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


eu :
(2 Mai 2012, 10:52)
multa dreptate ai Ion dar nu te aude nimeni,domnunul primar nu a facut nimic la Poiana in doua mandate si tu vrei sa faca acum sau poate ca va face ca doar vin alegerile.
ion:
(12 Martie 2012, 13:16)
Primarul Stelica de la Ciulnita,a dirijat toti banii la Ciulnita iar de Poiana isi bate joc.Sunt strazi in satul Poiana unde nu este un bec. Hotii umbla nestingheriti toata noaptea prin curtile oamenilor. In aceasta iarna au trecut pe gheata in padurea de peste riul Ialomita si au devastat-o. Cica ''organele" de ordine nu reusesc sa afle hotii. Se stiu cei care au cumparat lemne cu 200 lei caruta,pe care le vindeau acesti indivizi. Dar suntem foarte fericiti ca avem la Poiana, teren de fotbal CU NOCTURNA in cutea fostului CAP. Mai Stelica, cum se face ca pentru idiotenia aia ai avut bani iar pentru pod, nu si chinui acesti locuitori de fac 15 km ca sa ajunga la Slobozia. In alta ordine de idei cum se face ca vinzi pamint in anul 2012 cind ne-ai umplut de adrese la Lg247 si ne-ai scris ca nu mai ai pamint sa restitui la fostii proprietari.Gurile rele spun ca ai incasat bani de asta vara pentru niste parcele din astea iar acum licitatia anuntata la televizor este doar de ochii lumii.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 31 Iul 2014
46 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Pompierii ialomițeni, în sprijinul sinistraților din Teleorman

La ordinul inspectorului general al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, colonel dr Nicolae Cornea, zece subofițeri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2014, 17:05
(39 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Cercetat pentru port ilegal de cuțit

Polițiștii din Urziceni au deschis un dosar penal pe numele unui bărbat de 56 de ani. Acesta purta asupra sa, fără drept, un cuțit cu o lamă de 28 de centimetri. Cel în cauză a fost identificat de o patrulă ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2014, 16:50
(42 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tîlhari trimiși după gratii

Doi tineri, de 24 și 25 de ani, au fost reținuți de polițiști sub acuzația de tîlhărie. Aceștia se află în prezent în Centrul de Reținere și Arest al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2014, 15:50
(56 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

29 Iulie 2014, 19:35


Platonești: Femeie dispărută de la domiciliu

Platonești: Femeie dispărută de la domiciliu

Polițiștii Secției Rurale Platonești au fost sesizați cu privire la faptul că o femeie, de 35 de ani, a plecat de la domiciliul său, situat pe raza comunei și nu a revenit pînă în prezent.
Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2014, 15:30
(104 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 30.07-01.08.2014, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Delta» al județului Tulcea va fi gazda fazei zonale a concursurilor serviciilor profesioniste pentru situații de urgență, competiție ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2014, 10:40
(57 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăti si Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita reamintește că, pînă la data de 31 iulie a.c. (inclusiv), se depun cererile de plată a ajutorului pentru cantitățile de motorină ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2014, 09:40
(51 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Pieton mort după ce a fost acroșat de un autoturism condus de un șofer băut

Două accidente rutiere s-au produs pe șoselele ialomițene, în cursul zilei de duminică, 27 iulie a.c., în urma acestora rezultînd decesul unei persoane și vătămarea corporală a alteia.
Primul eveniment ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2014, 08:15
(84 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Gîrbovi, bovină salvată la Slobozia

În seara zilei de duminică, 27 iulie a.c, în jurul orei 21,25, pompierii au fost solicitați să intervină pentru salvarea unei bovine dintr-un canal de irigații de pe raza municipiului Slobozia. Animalul ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2014, 07:10
(60 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


APIA Ialomița: Controale în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în această perioadă, se desfășoară controlul la fața locului în vederea verificării suprafețelor agricole declarate ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2014, 10:10
(182 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Traficanți de minori, în vizorul anchetatorilor români și al autorităților franceze

După ce au cucerit Anglia, țiganii din Țăndărei au ajuns din nou în atenția opiniei publice. Trei bărbați și trei femei sînt acuzați de autoritățile judiciare din Franța că au exploatat mai mulți minori ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2014, 17:35
(421 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «fals în înscrisuri» și «înșelăciune»

Un bărbat, de 37 de ani, din Slobozia a fost reținut de polițiști sub acuzațiile de «fals în înscrisuri sub semnătură privată» și «înșelăciune». Cel în cauză se află încarcerat la Centrul de Reținere și ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2014, 14:25
(465 vizualizări - 0 comentarii)


Pericol de explozie după ce o autoutilitară a luat foc pe DN2

O autoutilitară ce transporta 2400 l de metanol a fost cuprinsă de flăcări în noaptea de luni spre marți, 21/22 iulie 2014. Evenimentul s-a produs pe DN2, în dreptul KM 61, iar la fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2014, 12:30
(241 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Dacă ai teren arabil în anumite localități
din județul Ialomița și
vrei să-l dai în arendă,
poți suna la numărul de telefon
0728/291.926
pentru a afla condițiile noastre

22 Iulie 2014, 09:10


anunț angajare

SC BUILDING ASTROM SRL Pitești
angajează pentru punctul de lucru
CENTRU DE AFACERI HAMILTON
(lîngă Combinatul Chimic)
agenți pază
Relații la punctul de lucru
din Slobozia, jud. Ialomița
(lîngă Combinatul Chimic)
sau la telefon 0744/330.327,
dl Ciobanu Nicolae

22 Iulie 2014, 08:30


APIA Ialomița: Cereri de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii agricoli care au obținut acordul prealabil pentru 2014, că pot depune cererile de plată a ajutorului ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2014, 14:10
(327 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor din Bărbulești, arestat

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au depistat în cursul zilei de miercuri, 16 iulie a.c., un bărbat de 34 de ani, din comuna Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2014, 10:10
(359 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată pentru bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că în perioada 16 iulie-18 august 2014, inclusiv, se depun Cererile de Plată pentru Măsura 215-pachet a) -plăți privind ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2014, 08:25
(273 vizualizări - 0 comentarii)


Buldoexcavator în flăcări la Urziceni, bovină căzută în șanț la Manasia

Un cablu electric defect sau neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la instalația electrică a unui buldoexcavator ce aparține unei societăți comerciale din ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2014, 18:50
(601 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reamenajarea Pieței Revoluției, 37 milioane de lei

Potrivit unui comunicat de presă al Primăriei Slobozia, «marți, 15 iulie 2014, la sediul Primăriei Slobozia, a fost semnat contractul de executare a lucrărilor pentru Piața Revoluției. Procedura face parte ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2014, 13:40
(637 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri privind controlul pestei porcine

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița solicită crescătorilor de porcine din localitățile Manasia, Căzănești, Ciochina, Stejaru, Păltiniș, Grindași, Valea Macrișului, Gîrbovi, Urziceni și Slobozia ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2014, 10:20
(409 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Sinești

Luni, 14 iulie a.c., pe raza județului s-au produs două accidente rutiere, soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea, s-a produs în jurul orei 5,30, pe DN2, pe raza localității Sinești. ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2014, 15:20
(547 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Și-a înfipt un cuțit în abdomen și a amenințat că se aruncă de pe un stîlp

În seara zilei de luni, 14 iulie 2014, în jurul orei 19,25, un bărbat în vîrstă de 30 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu, cunoscut cu probleme psihice, a avut nevoie de îngrijiri medicale după ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2014, 09:35
(620 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu de la o lumînare

O lumînare aprinsă ar fi fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o garsonieră situată la etajul 4 al unui bloc din Slobozia. Evenimentul a fost anunțat în dimineața zilei de miercuri ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2014, 11:10
(692 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia incendiu


Sinești: Țigări de contrabandă, confiscate de polițiști

În baza unui mandat de percheziție emis de Judecătoria Urziceni, polițiștii Secției Rurale Coșereni au efectuat o percheziție la domiciliul unui bărbat, de 46 de ani, pe raza comunei Sinești. În locuința ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2014, 13:55
(565 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni, pe numele cărora instanțele de judecată au emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia, în ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2014, 11:50
(525 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

La sfîrșitul lunii iunie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7095 șomeri, din care 1639 șomeri indemnizați, respectiv 5456 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2014, 09:45
(438 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente cu tineri băuți la Mihail Kogălniceanu și Dridu

Duminică, 6 iulie 2014, pe raza localităților Mihail Kogălniceanu și Dridu s-au produs două accidente de circulație soldate cu avarierea a două autovehicule. Astfel, în timp ce doi tineri de 20 și 24 de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2014, 18:55
(653 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Bărbat lovit de tren

Căderile masive de precipitații din data de joi, 3 iulie 2014, au dus la inundarea a 4 gospodării de pe raza localității Borănești. Unul dintre proprietari a sunat la 112 în dimineața zilei de vineri, ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2014, 15:45
(823 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident din cauza neatenției

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că vineri, 4 iulie a.c., la ieșirea din Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2014, 14:10