Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Trei săptămîni pînă la inundații

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Vechi de aproape jumătate de secol, cele patru poduri plutitoare din județ sînt amenințate de sloiurile de gheață formate pe Ialomița. Depășite de situație, autoritățile locale care le au în administrare încearcă să-și justifice dezinteresul, deși au fost înștiințate din timp să protejeze punțile...

Avertizarea bună trece primejdia rea
Așa cum era de așteptat, natura i-a luat și de această dată pe nepregătite pe primarii ialomițeni, care s-au simțit copleșiți de situație în momentul în care viscolul a început să sufle cu putere în Bărăgan. S-a întîmplat și în cazul celor patru localități din județ unde există poduri plutitoare. Vorbim despre comunele Manasia, Buești, Ciulnița și Mihail Kogălniceanu...
În cazul acestora, situația se prezintă în felul următor: deși au fost înștiințați (așa cum se întîmplă de fiecare dată cînd vremea începe să dea semne că se schimbă!) de faptul că trebuie să aibă grijă de podurile pe care le au în administrare, acest lucru a fost omis. Iar aceasta nu o spunem noi, o spun reprezentanții Direcției de Administrare a Apelor Buzău-Ialomița Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița (SGA). Încă de la sfîrșitul lunii noiembrie a anului trecut, aceștia au trimis un număr de cinci adrese către respectivele localități prin care primarilor li s-a comunicat faptul că trebuie să adopte măsuri cu privire la podurile plutitoare.
«Avînd în vedere pregătirea pentru perioada sezonului rece 2011-2012, cu privire la posibilitatea fenomenelor de îngheț-dezgheț pe rîul Ialomița, vă rugăm să dispuneți luarea măsurilor necesare pentru diminuarea efectelor negative datorate blocajelor de gheață în zona podurilor plutitoare» se arată în prima adresă trimisă de reprezentanții SGA. Ce au făcut edilii? De toate și mai nimic!
«În respectivele adrese pe care noi le-am trimis, era vorba despre ridicarea acestor poduri sau tragerea lor pe un mal, astfel încît, la momentul acela, existînd posibilitatea de creare de poduri de gheață, acestea să nu afecteze podurile plutitoare... Sau să nu pățim ca în anii precedenți cînd, la momentul dezghețării, sloiurile să rupă aceste poduri și să alergăm după ele în aval... Acum Ialomița a înghețat, iar podurile n-au fost ridicate sau trase la mal!» a declarat directorul Mariana Negroiu.

Au dat la pace cu natura...
Contactați telefonic de reporterii Independent, doi dintre primarii localităților mai sus amintite s-au declarat surprinși de faptul că au fost arătați cu degetul. De asemenea, ei au adăugat că au făcut tot ceea ce le-a stat în putință pentru ca stihiile naturii să nu pună în pericol podurile plutitoare pe care le au în administrare. E drept, mult mai tîrziu decît ar fi trebuit.
La Mihail Kogălniceanu, localitate ce are în administrare podul plutitor peste rîul Ialomița de la Hagieni, primarul Alexandru Dinu susține că cele 30 de suflete rămase în satul măturat de ape aveau nevoie de punte și tocmai de aceea a întîrziat cu protecția podului. «Vă dați seama că oamenii care mai sînt aici în sat, mă refer la cei de la mînăstire, copiii care mai merg la școală și localnicii care sînt în putere, ar fi trebuit să facă un ocol de peste 10 kilometri pe cîmp pentru a ajunge la șoseaua națională. De aceea, am așteptat să vedem cum e vremea și să nu le luăm singura cale rapidă de acces cărte civilizație. În rest, de cînd s-a făcut gheață pe Ialomița, stăm și avem grijă de pod, să nu îl ia apa!» a spus primarul Alexandru Dinu.
În localitatea Ciulnița, acolo unde există un pod plutitor peste Ialomița în satul Poiana, respectiva punte este în momentul de față prinsă în gheața formată pe apă. Primarul Stelică Gheorghe susține că și el a avut grijă de puntea din ograda sa, atît cît a putut. «Nu există posiblitatea să îl muți dintr-o parte în alta. Cine ne dă nouă macarale pentru asta. I-am luat și noi scîndurile de pe el și l-am ancorat de mal. Ce altceva să îi facem? Este un pod foarte vechi...» a declarat edilul.
Totodată, acesta a adăugat și faptul că, pe masa de lucru a autorităților, a existat un proiect de transformare a podului plutitor de la Poiana în podeț metalic, însă, din cauza fondurilor insuficiente, totul a fost dat uitării. «Există un studiu de fezabilitate, dar construcția unui astfel de pod costă peste un milion de euro. De unde să îl construim dacă nu avem cu ce? Dacă primim finanțare ne vom apuca de treabă!» a adăugat primarul comunei Ciulnița cu referire la intenția de construcție a unui podeț.

De pe ulițe adunate... Locuitor al satului Poiana, Nicolae Moldoveanu, de 43 ani, susține că an de an podul din sat este luat de ape, iar oamenii sînt nevoiți să facă un ocol de peste 15 kilometri pentru a ajunge la Slobozia. Bărbatul susține că vina este în totalitate a autorităților locale care nu se implică prea mult în ceea ce privește podul. «Iarnă de iarnă, podul acesta este luat de ape, apoi se chinuie să alerge după el. Anul trecut, țin minte că l-au găsit tocmai pe la Hagieni și abia au reușit să îl aducă înapoi. Ar trebui să aibă mai multă grijă de el...» susține bărbatul.

Prefectul cere amenzi De soarta celor patru poduri plutitoare s-a interesat Mădălin Teculescu, prefectul județului Ialomița. Reprezentantul Guvernului în teritoriu a declarat faptul că primarii care nu și-au făcut treaba cum trebuie și au lăsat totul pe ultima sută de metri trebuie trași la răspundere. «Situația aceasta cu podurile se întîmplă în fiecare an. Dacă mă întrebați pe mine, pot să vă spun că primarii respectivi ar fi trebuit amendați încă de anul trecut! Vom face verificări, iar în urma acestora vom lua măsurile care se impun!» susține Mădălin Teculescu, prefectul județului Ialomița. În același context, Teculescu a mai declarat că «deși la acest moment nu există niciun pericol, în mai puțin de trei săptămîni situația s-ar putea înrăutăți, iar pe lîngă podurile plutitoare luate de ape, autoritățile locale să se confrunte și cu inundații...».

12 Martie 2012, 08:40 (11739 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


eu :
(2 Mai 2012, 07:52)
multa dreptate ai Ion dar nu te aude nimeni,domnunul primar nu a facut nimic la Poiana in doua mandate si tu vrei sa faca acum sau poate ca va face ca doar vin alegerile.
ion:
(12 Martie 2012, 11:16)
Primarul Stelica de la Ciulnita,a dirijat toti banii la Ciulnita iar de Poiana isi bate joc.Sunt strazi in satul Poiana unde nu este un bec. Hotii umbla nestingheriti toata noaptea prin curtile oamenilor. In aceasta iarna au trecut pe gheata in padurea de peste riul Ialomita si au devastat-o. Cica ''organele" de ordine nu reusesc sa afle hotii. Se stiu cei care au cumparat lemne cu 200 lei caruta,pe care le vindeau acesti indivizi. Dar suntem foarte fericiti ca avem la Poiana, teren de fotbal CU NOCTURNA in cutea fostului CAP. Mai Stelica, cum se face ca pentru idiotenia aia ai avut bani iar pentru pod, nu si chinui acesti locuitori de fac 15 km ca sa ajunga la Slobozia. In alta ordine de idei cum se face ca vinzi pamint in anul 2012 cind ne-ai umplut de adrese la Lg247 si ne-ai scris ca nu mai ai pamint sa restitui la fostii proprietari.Gurile rele spun ca ai incasat bani de asta vara pentru niste parcele din astea iar acum licitatia anuntata la televizor este doar de ochii lumii.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 23 Mai 2017
188 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 19-21 mai a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 16:15
(26 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii aprilie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6514 șomeri, din care 969 șomeri indemnizați, respectiv 5541 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 14:25
(27 vizualizări - 0 comentarii)


2

Campanie de donare de sânge inițiată de jandarmii ialomițeni

Pentru al nouălea an consecutiv, jandarmii ialomițeni desfășoară campania de donare de sânge «Donează sânge-Donează Viață!». Evenimentul se desfășoară în perioada 22-29 mai, iar pe această cale jandarmii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 16:20
(144 vizualizări - 0 comentarii)


3

Echipamente de intervenție noi la ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița a fost dotat cu o șenilată, utilă pentru acordarea primului ajutor în cazul unor intervenții dificile. Utilajul a fost achiziționat cu fonduri ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 15:15
(233 vizualizări - 0 comentarii)


4

IPJ Ialomița: Campanie informativă în liceele din Slobozia

Polițiștii ialomițeni au demarat o acțiune în scop informativ în liceele din Slobozia. Peste 100 de elevi din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» și Liceului de Arte «Ionel Perlea» au fost informați ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 14:35
(169 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:40
(185 vizualizări - 0 comentarii)


6

Infractori arestați de polițiștii ialomițeni

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:20
(425 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Delictele silvice, în atenția polițiștilor

Polițiștii de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, în urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 16:15
(563 vizualizări - 1 comentariu)


8

Secțiunile Mica Publicitate și Publicitate online au fost actualizate!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

17 Mai 2017, 08:15


anunț angajare

societate de construcții
metalice București

angajează
lăcătuși și sudori CO2
-cunoștințe de desen tehnic
-experiență în domeniu
Se oferă pachet salarial atractiv
și cazare

Fabrica se află în București
Telefon 021/345.26.94

17 Mai 2017, 08:05


10
Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Accident rutier la Slobozia, în apropiere de Cartierul Slobozia Nouă. 4 mașini s-au ciocnit, în urma coliziunii tot atâtea persoane fiind transportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:34
(1166 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 240000 de lei

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:20
(693 vizualizări - 0 comentarii)


12

AJOFM Ialomița: Subvenționarea uceniciei la locul de muncă

Potrivit prevederilor Legii nr. 279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, angajatorii care doresc să organizeze ucenicie la locul de muncă potrivit domeniilor de activitate specifice, beneficiază de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 09:50
(742 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

În contextul preocupărilor și priorităților Direcției Silvice Ialomița pentru educarea generației tinere, în special a copiilor și elevilor, în spiritul dragostei și respectului față de pădure și mediu ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 09:10
(578 vizualizări - 0 comentarii)


14

Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu. O mașină cu patru persoane s-a răsturnat într-un șanț

Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu duminică, 14 mai 2017. Din primele informații este vorba despre un autoturism care a derapat și s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului. În automobil ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 20:56
(1947 vizualizări - 0 comentarii)


VREI O CARIERĂ ÎN POLIȚIA ROMÂNĂ? ÎNSCRIE-TE LA CONCURSUL DE ADMITERE!

Cei care vor să urmeze o carieră de ofițer de poliție mai au doar 2 săptămâni pentru a se înscrie la concursul de admitere la Academia de Poliție «Alexandru Ioan-Cuza». Pentru cei care vor să se înscrie ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 20:10
(640 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2017, 18:20
(577 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii, la datorie

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 12-14 mai 2017, mai multe acțiuni cu scop preventiv. Oamenii legii vor supraveghea traficul rutier și vor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 15:50
(675 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de 1,1 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că, în luna mai 2017, instituția va efectua operațiuni de rambursare TVA în valoare de 1,1 milioane de lei. Defalcat la nivelul Serviciilor Fiscale ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 13:35
(534 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiune pentru dirijori în cadrul Festivalului-Concurs «Ionel Perlea»

Organizatorii Festivalului-Concurs «Ionel Perlea», dedicat memoriei compozitorului ialomițean Ionel Perlea, vor introduce de anul acesta o nouă secțiune în cadrul competiției muzicale. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 12:20
(487 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Prejudiciu de 3,1 milioane de lei, produs prin infracțiuni economice

Inspectorii fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice au sesizat în luna aprilie 2017 organele de urmărire penală în cazul a 9 persoane juridice, societăți comerciale și persoane fizice ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2017, 16:15
(898 vizualizări - 0 comentarii)


Brâul Maicii Domnului la Catedrala Urziceni

Moment de mare încărcătură spirituală la Urziceni, în perioada 17-21 mai 2017. Brâul Maicii Domnului de la Mânăstirea Kato Xenia, din Grecia, va fi adus la catedrala din municipiu. Evenimentul debutează ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2017, 15:10
(727 vizualizări - 0 comentarii)


Circul «Americano Vargas»

angajează
muncitori necalificați
pentru Turneul 2017
-salariu-1800 lei
-se asigură cazare

Relații la telefon 0743/992.599

11 Mai 2017, 14:20


Grevă generală pe termen nelimitat la Garda de Mediu Ialomița

Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au intrat în grevă generală pe termen nelimitat, începând de miercuri, 10 mai 2017. Revendicările celor 10 angajați ai instituției vizează creșterea salariilor la nivelul ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 14:40
(727 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 45 de persoane, angajate ca urmare a «Bursei Generale a Locurilor de Muncă»

În data de 7 aprilie 2017 s-a desfășurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Județeană pentru  Ocuparea Forței de Muncă Ialomița la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 14:20
(668 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 9 mai 2017, un bărbat de 36 de ani, din Coșereni, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «conducere a unui autovehicul pe drumurile publice, având acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 14:05
(740 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Slobozia

Distrigaz Sud Rețele anunță opriri programate ale furnizării de gaz joi, 11 mai 2017, din cauza unor lucrări la rețeaua de distribuție. Afectați de aceste reparații vor fi locuitorii din Fetești, strada ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 10:10
(683 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Pietoni răniți într-un accident rutier

Căzănești: Pietoni răniți într-un accident rutier

Două femei, în vârstă de 21 și 43 de ani, și un bătrân, în vârstă de 73 de ani, au fost răniți după ce șoferul unui automobil, un cetățean francez de 60 de ani, i-a acroșat cu mașina pe care o conducea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 16:58
(1084 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozean de 60 de ani, beat la volan

Un bărbat, de 60 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autotvehicul pe raza localității de domiciliu deși a consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:40
(458 vizualizări - 0 comentarii)


Enel instalează contoare inteligente

Companiile de distribuție de electricitate ale grupului Enel, liderul mondial și pionier în tehnologia pentru contorizare inteligentă, vor instala în 2017 peste 150000 de contoare inteligente în regiunile ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 14:35