Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Trei săptămîni pînă la inundații

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Vechi de aproape jumătate de secol, cele patru poduri plutitoare din județ sînt amenințate de sloiurile de gheață formate pe Ialomița. Depășite de situație, autoritățile locale care le au în administrare încearcă să-și justifice dezinteresul, deși au fost înștiințate din timp să protejeze punțile...

Avertizarea bună trece primejdia rea
Așa cum era de așteptat, natura i-a luat și de această dată pe nepregătite pe primarii ialomițeni, care s-au simțit copleșiți de situație în momentul în care viscolul a început să sufle cu putere în Bărăgan. S-a întîmplat și în cazul celor patru localități din județ unde există poduri plutitoare. Vorbim despre comunele Manasia, Buești, Ciulnița și Mihail Kogălniceanu...
În cazul acestora, situația se prezintă în felul următor: deși au fost înștiințați (așa cum se întîmplă de fiecare dată cînd vremea începe să dea semne că se schimbă!) de faptul că trebuie să aibă grijă de podurile pe care le au în administrare, acest lucru a fost omis. Iar aceasta nu o spunem noi, o spun reprezentanții Direcției de Administrare a Apelor Buzău-Ialomița Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița (SGA). Încă de la sfîrșitul lunii noiembrie a anului trecut, aceștia au trimis un număr de cinci adrese către respectivele localități prin care primarilor li s-a comunicat faptul că trebuie să adopte măsuri cu privire la podurile plutitoare.
«Avînd în vedere pregătirea pentru perioada sezonului rece 2011-2012, cu privire la posibilitatea fenomenelor de îngheț-dezgheț pe rîul Ialomița, vă rugăm să dispuneți luarea măsurilor necesare pentru diminuarea efectelor negative datorate blocajelor de gheață în zona podurilor plutitoare» se arată în prima adresă trimisă de reprezentanții SGA. Ce au făcut edilii? De toate și mai nimic!
«În respectivele adrese pe care noi le-am trimis, era vorba despre ridicarea acestor poduri sau tragerea lor pe un mal, astfel încît, la momentul acela, existînd posibilitatea de creare de poduri de gheață, acestea să nu afecteze podurile plutitoare... Sau să nu pățim ca în anii precedenți cînd, la momentul dezghețării, sloiurile să rupă aceste poduri și să alergăm după ele în aval... Acum Ialomița a înghețat, iar podurile n-au fost ridicate sau trase la mal!» a declarat directorul Mariana Negroiu.

Au dat la pace cu natura...
Contactați telefonic de reporterii Independent, doi dintre primarii localităților mai sus amintite s-au declarat surprinși de faptul că au fost arătați cu degetul. De asemenea, ei au adăugat că au făcut tot ceea ce le-a stat în putință pentru ca stihiile naturii să nu pună în pericol podurile plutitoare pe care le au în administrare. E drept, mult mai tîrziu decît ar fi trebuit.
La Mihail Kogălniceanu, localitate ce are în administrare podul plutitor peste rîul Ialomița de la Hagieni, primarul Alexandru Dinu susține că cele 30 de suflete rămase în satul măturat de ape aveau nevoie de punte și tocmai de aceea a întîrziat cu protecția podului. «Vă dați seama că oamenii care mai sînt aici în sat, mă refer la cei de la mînăstire, copiii care mai merg la școală și localnicii care sînt în putere, ar fi trebuit să facă un ocol de peste 10 kilometri pe cîmp pentru a ajunge la șoseaua națională. De aceea, am așteptat să vedem cum e vremea și să nu le luăm singura cale rapidă de acces cărte civilizație. În rest, de cînd s-a făcut gheață pe Ialomița, stăm și avem grijă de pod, să nu îl ia apa!» a spus primarul Alexandru Dinu.
În localitatea Ciulnița, acolo unde există un pod plutitor peste Ialomița în satul Poiana, respectiva punte este în momentul de față prinsă în gheața formată pe apă. Primarul Stelică Gheorghe susține că și el a avut grijă de puntea din ograda sa, atît cît a putut. «Nu există posiblitatea să îl muți dintr-o parte în alta. Cine ne dă nouă macarale pentru asta. I-am luat și noi scîndurile de pe el și l-am ancorat de mal. Ce altceva să îi facem? Este un pod foarte vechi...» a declarat edilul.
Totodată, acesta a adăugat și faptul că, pe masa de lucru a autorităților, a existat un proiect de transformare a podului plutitor de la Poiana în podeț metalic, însă, din cauza fondurilor insuficiente, totul a fost dat uitării. «Există un studiu de fezabilitate, dar construcția unui astfel de pod costă peste un milion de euro. De unde să îl construim dacă nu avem cu ce? Dacă primim finanțare ne vom apuca de treabă!» a adăugat primarul comunei Ciulnița cu referire la intenția de construcție a unui podeț.

De pe ulițe adunate... Locuitor al satului Poiana, Nicolae Moldoveanu, de 43 ani, susține că an de an podul din sat este luat de ape, iar oamenii sînt nevoiți să facă un ocol de peste 15 kilometri pentru a ajunge la Slobozia. Bărbatul susține că vina este în totalitate a autorităților locale care nu se implică prea mult în ceea ce privește podul. «Iarnă de iarnă, podul acesta este luat de ape, apoi se chinuie să alerge după el. Anul trecut, țin minte că l-au găsit tocmai pe la Hagieni și abia au reușit să îl aducă înapoi. Ar trebui să aibă mai multă grijă de el...» susține bărbatul.

Prefectul cere amenzi De soarta celor patru poduri plutitoare s-a interesat Mădălin Teculescu, prefectul județului Ialomița. Reprezentantul Guvernului în teritoriu a declarat faptul că primarii care nu și-au făcut treaba cum trebuie și au lăsat totul pe ultima sută de metri trebuie trași la răspundere. «Situația aceasta cu podurile se întîmplă în fiecare an. Dacă mă întrebați pe mine, pot să vă spun că primarii respectivi ar fi trebuit amendați încă de anul trecut! Vom face verificări, iar în urma acestora vom lua măsurile care se impun!» susține Mădălin Teculescu, prefectul județului Ialomița. În același context, Teculescu a mai declarat că «deși la acest moment nu există niciun pericol, în mai puțin de trei săptămîni situația s-ar putea înrăutăți, iar pe lîngă podurile plutitoare luate de ape, autoritățile locale să se confrunte și cu inundații...».

12 Martie 2012, 08:40 (11645 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


eu :
(2 Mai 2012, 07:52)
multa dreptate ai Ion dar nu te aude nimeni,domnunul primar nu a facut nimic la Poiana in doua mandate si tu vrei sa faca acum sau poate ca va face ca doar vin alegerile.
ion:
(12 Martie 2012, 11:16)
Primarul Stelica de la Ciulnita,a dirijat toti banii la Ciulnita iar de Poiana isi bate joc.Sunt strazi in satul Poiana unde nu este un bec. Hotii umbla nestingheriti toata noaptea prin curtile oamenilor. In aceasta iarna au trecut pe gheata in padurea de peste riul Ialomita si au devastat-o. Cica ''organele" de ordine nu reusesc sa afle hotii. Se stiu cei care au cumparat lemne cu 200 lei caruta,pe care le vindeau acesti indivizi. Dar suntem foarte fericiti ca avem la Poiana, teren de fotbal CU NOCTURNA in cutea fostului CAP. Mai Stelica, cum se face ca pentru idiotenia aia ai avut bani iar pentru pod, nu si chinui acesti locuitori de fac 15 km ca sa ajunga la Slobozia. In alta ordine de idei cum se face ca vinzi pamint in anul 2012 cind ne-ai umplut de adrese la Lg247 si ne-ai scris ca nu mai ai pamint sa restitui la fostii proprietari.Gurile rele spun ca ai incasat bani de asta vara pentru niste parcele din astea iar acum licitatia anuntata la televizor este doar de ochii lumii.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 25 Feb 2017
134 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Lampioane de Dragobete

O Asociație din Slobozia marchează Dragobetele într-un mod inedit. Cei 40 de membri ai Asociației «Interact» din Slobozia oferă lampioane în schimbul unei donații de 10 lei pentru secția Pediatrie a Spitalului ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2017, 15:10
(292 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru persoanele private de libertate

Vineri, 24 februarie 2017, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita, în colaborare cu Penitenciarul Slobozia, a organizat la sediul instituției, «Bursa locurilor de muncă pentru persoane ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2017, 12:25
(78 vizualizări - 0 comentarii)


2

84 de ani de Protecție Civilă în România

«Ziua Protecției Civile» din România este un eveniment care prilejuiește rememorarea momentului istoric în urma căruia a fost înființată Apărarea Pasivă din România. Înaltul Decret Regal nr. 468 din 19 ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2017, 10:20
(68 vizualizări - 0 comentarii)


3

IPJ Ialomița: Combaterea braconajului piscicol

Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița au organizat și desfășurat joi, 23 februarie 2017, pe raza municipiului Fetești și a comunelor arondate, o acțiune pe linie de ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2017, 09:15
(73 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie de informare

În cursul anului 2017, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița va desfășura o acțiune de informare privind obligațiile legale ale angajatorilor de a consulta lucrătorii și de verificare a organizării ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2017, 08:20
(68 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

23 Februarie 2017, 08:05


6
Campanie de donare de sânge în Protopopiatul Urziceni

Campanie de donare de sânge în Protopopiatul Urziceni

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, miercuri, 22 februarie 2017, în intervalul orar 8,00 -12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2017, 13:10
(123 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Două persoane, rănite într-un accident rutier

Cosâmbești: Două persoane, rănite într-un accident rutier

În dimineața zilei de marți, 21 februarie 2017, în jurul orei 7,45, două autoturisme ce se deplasau pe DJ201 au fost implicate într-un accident rutier, la intrarea în localitatea Cosâmbești dinspre Slobozia ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2017, 12:05
(490 vizualizări - 0 comentarii)


8

Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Urziceni

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest caz, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2017, 17:05
(250 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Furt din magazin

Polițiștii slobozeni au fost sesizați vineri, 17 februarie a.c., de angajata unei societăți comerciale din localitate cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2017, 16:10
(223 vizualizări - 0 comentarii)


10

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Trei bărbați, cu vârste cuprinse între 34 și 43 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2017, 15:55
(175 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați la acest sfârșit de săptămână ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2017, 15:50
(124 vizualizări - 0 comentarii)


12

Incendiu la Grecii de Jos

Un incendiu puternic a izbucnit, în seara zilei de sâmbătă, 18.02.2017, la două anexe ale unei societăți comerciale din localitatea Fierbinți Târg-Grecii de Jos. Cel mai probabil, flăcările au fost generate ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2017, 11:50
(150 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii ianuarie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7638 șomeri, din care 1921 șomeri indemnizați, respectiv 5717 șomeri ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2017, 12:05
(187 vizualizări - 0 comentarii)


14

AJFP Ialomița: Venituri suplimentare la bugetul de stat de peste 1,443 milioane de lei

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au stabilit, în luna ianuarie 2017, venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 1,443 milioane de lei, în urma a ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2017, 10:50
(171 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, că alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2017, 09:45
(222 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, conform Programului Național de Supraveghere și Control, a efectuat în perioada 01.02-15.02.2017, ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2017, 08:10
(186 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de 8500 de lei

Marți, 14 februarie 2017, polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2017, 16:40
(263 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru tentativă de omor

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2017, 16:15
(1630 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinsă după ce a furat din magazin

Polițiștii feteșteni au fost sesizați marți, 14 februarie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2017, 16:05
(288 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: S-a prelungit perioada de înscriere pentru oferta de muncă sezonieră în agricultură în Danemarca

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin serviciul de ocupare EURES România, va organiza în prima jumătate a lunii martie 2017, la Brașov, Bursa locurilor de muncă sezoniere în sectorul agricol ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2017, 11:45
(254 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița rambursează TVA, conform selecției naționale, în luna februarie 2017, în valoare totală de 3,378 milioane de lei. Suma include, în ordinea vechimii ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2017, 09:25
(226 vizualizări - 0 comentarii)


anunț vânzare

societate comercială vinde în Slobozia
hală industrială
C1-atelier mecanic, 880 mp, din cărămidă
C2-magazie din cărămidă, 24 mp
C3-șopron metalic, 73 mp
C5-magazie din bolțari, 757 mp
C6-rezervor subteran, 9 mp
teren aferent 6470,42 mp
situat în zona industrială-OIERIE
Pentru vizualizare spații
și relații legate de preț
vă rugăm sunați la tel. 0243/213.390

15 Februarie 2017, 08:50


anunț vânzare

societate comercială
vinde
• freză FUS 32,
• strung SN 402x4000
• strung SN 600
Relații suplimentare la
tel. 0722/650.547

15 Februarie 2017, 08:45


anunț vânzare

Societate comercială
vinde fostul cinematograf
și teren în suprafață de 1579,35 mp
situat în centrul orașului Hârșova
pentru vizualizare spațiu
și relații legate de preț
vă rugăm sunați la 0243/213.390

15 Februarie 2017, 08:40


anunț vânzare

societate comerciala
vinde spațiu
«Magazin Universal Rușețu»
și teren în suprafață de 683,24 mp
situat în comuna Rușețu, jud. Buzău
pentru vizualizare spațiu
și relații legate de preț
vă rugăm sunați la 0243/213.390

15 Februarie 2017, 08:40


anunț

vând spațiu comercial
Slobozia, zona MB7,
suprafață 260 mp,
racordat la toate utilitățile
Telefon 0788/509.733

15 Februarie 2017, 08:35


anunț

Închiriez spațiu comercial, Slobozia,
șos. Brăilei, nr. 9, 155 mp,
pretabil depozit, prestări servicii,
producție sau birouri.
Relații la telefon 0721/618.313

15 Februarie 2017, 08:30


anunț

Închiriez spațiu comercial, Slobozia,
330 mp, pretabil restaurant,
bar sau activități comerciale.
Relații la telefon 0760/650.627

15 Februarie 2017, 08:25


anunț

Închiriez utilaje terasamente
-cilindru compactor (capacitate 22 tone)
-încărcător frontal (cupă 2,5 mp)
-buldoexcavator
-autogreder
Relații la telefon 0721/618.313

15 Februarie 2017, 08:20