Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul de la Adîncata vrea «circuit auto de viteză» prin fals în acte publice

Mare e grădina administrației locale ialomițene, iar primarii care sar gardurile penalului sînt din ce în ce mai numeroși. De data aceasta, primarul comunei Adîncata, Marin Gheorghe care vrea cu orice preț «circuit auto de viteză» în comună. Și dacă legal dorința nu-i putea fi îndeplinită, edilul nu s-a dedat de la a falsifica puțin actele publice, doar-doar prefectului nu i-o mai mirosi a penal. Dar prefectul nu și nu! Iar acum, polițiștii se vor chinui să demonstreze ilegalitatea comisă cu bună știință de primarul din Adîncata.

Adîncata, noul pol al vitezei. De reacție!
Povestea realizării unui «circuit automobilistic de viteză» la Adîncata nu este nouă. Ideea a răsărit în mintea primarului din localitate, hotărît nevoie mare să pună pe picioare cel mai îndrăzneț proiect al zonei. Motiv pentru care, în mai 2011, edilul a înaintat spre aprobarea Consiliului Local al administrației din Adîncata un proiect de hotărîre pentru concesionarea unei suprafețe de teren din comună. «Circuitul auto de viteză», urma să fie realizat pe o suprafață de peste 55 de hectare, teren aflat la acea vreme în extravilanul comunei Adîncata, destinația acestuia fiind de pășune. Potrivit studiului de oportunitate realizat în sprijinul hotărîrii de consiliu local, terenul se afla în proprietatea privată a comunei, iar motivația principală a fost explicată ca fiind dezvoltarea economică a zonei respective. «Zona propusă și terenul aferent sînt încă neexploatate din punct de vedere urbanistic, iar datorită poziționării acestui amplasament pe coridor de circulație, atractivitatea cît și implemntarea investițiilor private în această zonă nu sînt încă prezente» se arată în studiul de oportunitate anexat hotărîrii de Consiliu Local. Concesiunea de 49 ani propusă urma să aducă bugetului local nu mai puțin de 8,3 mii lei anual doar prin plata redevenței aferente. Doar că...

Circuit de viteză pe islazul comunal
Hotărîrea de concesionare a celor 55 de hectare de pășune nu a primit avizul de legalitate al Prefecurii Ialomița. Sub pretextul că decizia a fost luată fără consultarea prealabilă a crescătorilor de animale din localitate, prefectul Mădălin Teculescu a solicitat revocarea hotărîrii. Ceea ce s-a și întîmplat, în iunie 2011, Consiliul Local Adîncata revocînd hotărîrea inițială. Dar... În cadrul aceleiași ședințe de Consiliu Local, primarul Marin Gheorghe a inițiat un nou proiect de hotărîre prin care schimba definitiv destinația terenului, solicitînd scoaterea celor 55 de hectare din circuitul agricol. Mai mult, aceelași document administrativ propunea din nou concesionarea în vederea realizării circuitului automobilistic. În plus, anexat la hotărîrea Consiliului Local se afla și un tabel nominal cu o serie de crescători de animale din zonă, care își exprimau acordul în vederea concesionării terenului.

Minciuna are picioare scurte
De atunci a trecut mai bine de jumătate de an. Timp în care primarul a jurat că în comună va fi construit «circuitul auto de viteză». Doar că, între timp, prefectul județului Ialomița a primit pe unde scurte un memoriu al crescătorilor de animale din zonă. Aceștia susțineau că tabelul anexat hotărîrii nu este decît un fals grosolan, semnat de ei cu altă ocazie și nicidecum un tabel autentic de susținere a concesionării terenului.
«Zilele trecute, am primit în audiență un grup de crescători de animale din Adîncata care mi-au adus la cunoștință nemulțumirea oamenilor cu privire la concesionarea pășunii. Mai mult decît atît, mi s-a pus la dispoziție un tabel prin care crescătorii de animale au dat o declarație către APIA prin care își exprimă acordul de a da terenul către Asociația Crescătorilor de Animale Bărăganul. Aceiași oameni mi-au spus că primarul localității a folosit tabelul, doar tabelul cu semnăturile oamenilor dar fără capul de tabel, pentru a obține avizul de legalitate pe hotărîrea ce viza scoaterea din circuitul agricol al terenului» a declarat prefectul Mădălin Teculescu.
Așadar, o dată constatat falsul în documentele publice, prefectul județului Ialomița a înaintat Inspectoratului de Poliție o plîngere pentru fals și uz de fals, urmînd ca anchetatorii să decidă în cazul primarului Marin Gheorghe. «Desigur că, o dată ce a primit avizul de legalitate al Prefecturii, administrația din Adîncata a demarat acțiunile de scoatere la licitație. De aceea am solicitat din nou Consiliului Local să anunțe investitorul cu privire la faptul că investițiile pe care le realizează reprezintă obiectul unei cercetări penale...» a încheiat Teculescu.
În replică, primarul de la Adîncata îl amenință pe prefect că îi pune tot tineretul satului în cap. «Aberații! Minciuni! Hai să fim serioși... Actul este legal, lucrurile sînt clare. Nu s-a falsificat nicio semnătură. Să nu se joace cu focul că îi pun în cap tot tineretul satului... Sau, dacă are vreo 4 milioane de euro, să plătească cheltuielile de pînă acum, n-are decît!» declară Marin Gheorghe.

20 Martie 2012, 06:18 (11907 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Local Adîncata a fost reconstituit
Guvernul paralizează instituțional comuna Adîncata

Comentariile cititorilor:


Adincata fierbe corect:
(30 Martie 2013, 14:42)
Primarul acesta este un mare excroc,un betivan,un mare mincinos care a ajuns primar prin fals si prin alte magarii,care se lauda ca nimeni nu are ce sa ii faca,deoarece il apara deputatul Tinel,al carui prieten bun este.
dan buzdugan:
(20 Martie 2012, 09:16)
Ponta ,,a comandat'' circuitul? Mare nerusinare!