Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Preoții Casian și Gheorghe Pandelică, executați silit de Episcopie

Scandal la biserica din Reviga

Preoții Casian și Gheorghe Pandelică, executați silit de Episcopie

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a trecut la măsura de executare silită a bisericilor din Reviga și Mircea cel Bătrîn. Enoriașii au încercat să împiedice acțiunea fețelor bisericești printr-un protest spontan.

Clopotele au sunat a revoltă...
În dimineața zilei de marți, 27 martie 2012, enoriașii din Reviga au făcut un lanț uman în fața bisericii din localitate, hotărîți să îi împiedice pe reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor să pună lacătul pe ușa lăcașului de cult. Reprezentații Episcopiei au fost însoțiți și de un executor judecătoresc, mandatat să pună în aplicare măsura de executare silită. În momentul în care autoritățile au intrat în curtea bisericii, protestatarii au început să huiduie și să le ceară să plece. «Nu ne luați biserica, nu este a voastră» strigau oamenii revoltați. În semn de protest, un om s-a rupt din mulțime, s-a urcat în clopotniță și a tras de cîteva ori clopotele. El a fost luat pe sus de oamenii legii și condus la postul de poliție. S-a ales cu avertisment pentru tulburarea ordinii și liniștii publice. Pe toată durata acțiunii, locul a fost împînzit de polițiști și jandarmi, chemați să asigure protecția executorului judecătoresc și să stăvilească furia enoriașilor.

«Săriți că moare tanti Lenuța!»
Tanti Lenuța, una dintre protestatare, n-a mai rezistat șocului și a leșinat. Femeia a picat din picioare în mijlocul drumului. A avut noroc cu doi bărbați care au reușit să o tragă din calea mulțimii răzvrătite. «Săriți că moare tanti Lenuța!» a spus unul dintre ei, în timp ce i-a dat cîteva palme peste față. Cîteva minute mai tîrziu, bătrîna care agoniza pe caldarîm a fost urcată în Ambulanță și transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Hulit a fost și nea Stan, unul dintre oamenii care avea grijă de biserică. El a ajutat autoritățile să facă inventarierea bunurilor din biserică. A numărat cîteva icoane și sfetnice și era să fie linșat de mulțimea revoltată. «Nu ți-e rușine, Stane să faci așa ceva? O să mai ai tu liniște în satul ăsta la Paștele Cailor!» l-au amenințat oamenii revoltați aflați la poarta bisericii.

Bisericile vor fi resfințite
După ce și-au terminat treaba la Reviga, reprezentanții Episcopiei împreună cu executorul judecătoresc au mers la biserica din satul Mircea cel Bătrîn, o altă biserică în care au slujit preoții Casian și Gheorghe Pandelică. Demersul lor nu a fost oprit de niciun protestatar. Doar cîțiva localnici strînși la un colț de stradă priveau cum se face o executare silită. După răspopirea preoților Pandelică, acestora le-a fost interzis să mai slujească în lăcașele de cult din Reviga și Mircea cel Bătrîn. Cu toate acestea, preoții nu s-au conformat. O dată pusă în aplicare executarea silită, aceștia nu se mai pot apropia de zidurile celor două biserici. Printr-un comunicat de presă, Episcopia Sloboziei și Călărașilor a anunțat că cele două lăcașe vor fi resfințite pentru ca «bisericile să fie aduse la starea de sfințenie, alterată și pîngărită de slujirea necanonică a celor doi domni».

28 Martie 2012, 13:35 (14275 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Reviga: Moaștele autonome ale Sfîntului Nectarie
Percheziție la Reviga: Locuința preoților Pandelică, «călcată» de mascați
Reviga: Răspopitul Pandelică oficiază ilegal slujbe de înmormîntare

Comentariile cititorilor:


dante:
(13 Noiembrie 2013, 18:43)
la asa excroci cum sunt dnii pandelica,ar trebui calcati de mai multe autoritati....
ion:
(26 August 2012, 15:38)
Este un ingamfat episcopul. Chiar daca nu a facut nimic la catedrala si-a facut un ditamai portret, in timp ce pe cei doi ctitori care au facut totul patriarhul Teoctist si episcopul Damaschin i-a inghesuit intr-o parte, iar pe episcopul Nifon nici nu l-a pictat. Musca la arat.
Emil:
(26 August 2012, 07:56)
Daca ati sti cate mii de persoane sunt pelerini la Reviga in cursul anului , cati si-au gasit alinarea in suferinte , cati au reintrat pe drumul cel bun datorita lui Dumnezeu care a binecuvantat familia Pandelica cu HAR, acest lucru nu este usor stiind ca Satana uraste binele si intoarcerea omului la Dumnezeu, asa ca a gasit cu cine sa lucreze pentru a inlatura temporar din biserica acesti doi minunati preoti care ii cunosc personal Pandelica Gheorghe si Pandelica Casian. Ganditiva ce a patit Parintele Arsenie Boca in timp ce intorcea la credinta neamul Romanesc si ce au facut comunistii cu persecutiile, adevarat ca ce se intampla Parintelui Gheorghe si Casian este la scara mica dar se intampla , puteti trage singuri concluzia, sa fim uniti in credinta si sa fim constienti ca numai cu rugaciuni si sprijin vom reusii. Doamne Ajuta !!!  
gad:
(18 Iunie 2012, 07:46)
il cunosc bine pe acest episcop,in fond are principii bune ,,este irascibil intradevar dar problema e ca are f multa incredere in subalterni si nici nu-si imagineaza cat e de mintit,e f sigur ca e stapan pe situatie dar se inseala amarnic.fiindca e foarte mandru si nu accepta sa fie injosit in fata nimanui e mintit mai mult decat toti dar minciuna iese la iveala intotdeauna.mat il minte de ingheata apele ,a incercat sa minta si pe ps damaschin dar nu i-a mers ,era f diplomat preasfintitu.daca ps vincentiu ar sti problemele reale nu s-ar ajunge la asemenea situatii.ii plac f mult banii din pacate le-a prins gustul si pentru asta face ce face
simion c:
(21 Aprilie 2012, 18:32)
qsa e la noi nu stim sa respectam marile valori
SFINX - ul:
(17 Aprilie 2012, 09:35)
...pentru ca nu au vrut sa cotizeze corespunzator la prea inaltul si/sau preasfintitul!
De ce ascund dupa degete fetele bisericesti?   Dar cum nimeni nu-i profet in tara lui, avem in judet 2 preoti cu har si... afara cu ei domnule, pt ca sunt altfel decat ceilalti.
      Pacat ca la conducerea bisericii au ramas tot comunistii.
   In toate domeniile s-a mai schimbat cate ceva, dar aici nu se poate domnule, ei sunt preoti - casta inchisa.
De ce nu le pune si lor case de marcat?
cate impozite platesc astia la stat?
Cati baga bani in buzunar de la enoriasii saraci?
Cate chitante taie pe saptamana?
De ce incurajeaza episcopia evaziunea fiscala?
Daca Episcopia are dreptate, de ce nu aplica aceleasi masuri pt toti protii??
 DE  CE   DE     CE ???
adina:
(1 Aprilie 2012, 19:30)
PAI DACA AU FOST CATERISITI (RASPOPITI), E NORMAL SA FIE EXECUTATI SILIT  DIN BISERICA  DACA NU VOR DE BUNAVOIE, EXECUTORUL VINE IN URMA UNEI SENTINTE JUDECATORESTI NU ASA CA IL CHEAMA CINEVA. IAR BISERICA NU ESTE PROPRIETATEA PREOTULUI IN CAUZA ESTE FACUTA DIN BANII LOCALNICILOR. IAR SA SLUJEASCA ASA CATERISITI E STRIGATOR LA CER, E CA SI CUM AS FACE EU SAU ORICE OM DE RAND SLUJBE, CUNUNII, MASLURI ...ETC
andreas:
(30 Martie 2012, 15:05)
cum poti sa scoti doi infractori din biserica, daca nu inteleg faptul ca NU MAI SUNT PREOTI și nu vor mai fi vreodata? doar cu executorul judecătoresc.......
Aurica:
(30 Martie 2012, 10:39)
imi pare f.rau de ce s-a intamplat cu preotii pandelica, asa preoti nu mai gasesti in tot judetul.
cei din episcopie trebuiau sa mearga la slujbele lui, sa vada ce frumoase sunt, sa stea de vorba cu enoriasi si apoi sa i-a masuri, daca mai era nevoie. Nu sa trimita iscoade.
Georgian:
(29 Martie 2012, 15:51)
Si inca ceva. Biserica de la Mircea cel Batran NU era sfintita (deci nu poate fi resfintita). Preotul a slujit acolo cu permisiunea maimarilor din episcopia lui vicentiu. Asadar, asa cum un preot poate sluji intr-o biserica nesfintita tot asa poate sluji si acasa. Ori in parc. Fara sa fie nevoie de aprobarea doamnei Vornicescu. Stie nebunatica despre cine vorbesc…
andy: