Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Garnitura USL are locomotivă PD-L

Cazacu, cu un pas mai aproape de fotoliul lui Ciupercă

Garnitura USL are locomotivă PD-L

Precampania electorală din Ialomița ne trezește o senzație de deja vu pe care n-am mai trăit-o de 4 ani. Primarii migrează de la un partid la altul ca stolurile de vrăbii, liderii politici mint de reîngheață apele, electoratul tradițional e tranșat la tarabe politice ca vitele la abator, iar nehotărîții, slabi de înger, sînt braconați fără milă cu strategii electorale grobiene. Brusc, județul s-a întors cu 100 și mai bine de ani înapoi, în plină eră Caragiale. Din păcate, personajul care a făcut celebră epoca, «cetățeanul turmentat», e replicat acum în zeci de mii de copii, numai bune de îndemnat în turme, la urne, dacă va fi cazul. Dar va mai fi oare cazul?

Totul pentru PD-L, totul împotriva lui Ciupercă
În așteptarea mercurialului pentru vot, următorii 4 ani ai județului se tranșează la masa politică. Primele semne (premature, dacă ne întrebați pe noi) le-a oferit președintele PD-L, Cazacu Marinică, cel care a prezentat, în ultimele 2 săptămâni, 4 dezertori PSD pe viitoarele liste ale PD-L. Cei 4 sînt doar vîrful ice-bergului. Neoficial, surse din cadrul PD-L au declarat că președintele Cazacu și-a fixat drept țintă majorarea numărului de dezertori la 10. Oficial, acesta a declarat doar atît: «Vă garantez eu că nu vor exista primari de la PD-L care să treacă la PSD!». Și chiar dacă afirmația e doar parțial adevărată, un fapt rămîne incontestabil: trecerea unui număr atît de mare de primari PSD la PD-L anulează dominația istorică a PSD la Slobozia. În acest context, bătălia pentru Consiliul Județean se va muta la țară, acolo unde gălețile PD-L se pot lupta de la egal la egal cu pungile PSD.

Turnul de control PNL de la Urziceni
Lovitura de grație nu vine însă de la PD-L, ci de la PNL. Mai precis, de la primarul PNL de Urziceni, Sava Constantin, cel care nu a putut să uite și nici să ierte decizia președintelui Ciupercă de a nominaliza un candidat PSD la Urziceni. De cîteva săptămîni încoace, acesta decimează metodic organizația PSD Urziceni și pe cele din comunele limitrofe. Prima, și cea mai la îndemînă metodă de sabotare a candidaturii lui Ciupercă, este desființarea organizațiilor PSD din aceste comune. După un model patentat în 2008 pe spinarea PD-L, Constantin Sava a reușit în mai puțin de o lună să facă ravagii în aceste organizații, transferîndu-le, pe bucăți, în ograda PNL. Însă proba supremă a eficienței sale se va vedea la Urziceni, acolo unde organizația e la un pas de a pleca cu arme și bagaje după cum bate vîntul... Dovada oficială a acestui asediu fără precedent asupra organizațiilor PSD o constituie faptul că nici pînă în acest moment protocolul USL Ialomița nu a fost semnat. Ialomița este unul dintre puținele județele unde acest protocol nu se respectă, iar vina i-ar aparține, în exclusivitate, președintelui PSD Ialomița, Silvian Ciupercă!

Sic transit gloria PSD
Aflat în silentio stampa de aproape 6 luni, PSD Ialomița are aerul unui paraplegic care ajuns să se certe cu oglinda pe propriile discursuri politice. De la mijloc în sus, social-democrația cinstită și competentă taie pamblici și face declarații condescendente. De la mijloc în jos, PSD se dovedește inert și, inevitabil, impotent. Sătui de retorica prezidențială, primarii părăsesc corabia. Cei care nu o fac, precum primarul de Amara, Victor Moraru, devin tot mai vocali și luptă deschis împotriva unei noi candidaturi a președintelui Silvian. În plus, nesusținut de mediul economic și cu tot mai multe celule de gherilă în propria-i organizație, președintele Ciupercă are toate șansele să piardă statutul de locomotivă social-democrată «competentă și cinstită». Iar dacă mai adăugăm la aceste neajunsuri și faptul că același președinte Ciupercă nu a reușit să managerieze corect negocierile cu PNL, partid care a anunțat deja că vizează obținerea a 17 fotolii de primar în comunele ialomițene, avem un tablou apropiat de peisajul politic real. Un peisaj din care președintele Ciupercă poate lipsi, la o adică, că doar alegerile nu se cîștigă din birou.

31 Martie 2012, 08:28 (9654 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Diferența dintre social-democrație și democrația liberală
Liderul PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale
Cazacu s-a întors la guvernare
Cazacu Marinică NU mai candidează la președinția Consiliului Județean Ialomița! Curtea de Apel a admis contestația USL!

Comentariile cititorilor:


petrica:
(10 Aprilie 2012, 13:58)
lasa MEXICANE ca soseste si Sava si se pupa bot in bot cu Berbec.
mexicanu, cu dedicatie:
(4 Aprilie 2012, 20:09)
Fratilor oare mai scapam de acesti nenorociti...  ACHIMAS, BERBEC, NEGRARU..... si inca multi altii din zona orasului Tandarei ??? Toate lepadaturile acestei zone sunt la PDL. 

jcb:
(2 Aprilie 2012, 09:05)
domnule mecanic de partid, aveti o balta amenajata de ELDAGA drept spaga?
ion:
(1 Aprilie 2012, 11:51)
domn mecanic vreau sa va intreb unde  in tara asta mai este ca la platonesti?secretar fina primarului sau preoteasa,nasa primarului relatii cu publicul si plimba copilul lui negraru cu caruciorul prin sat,contabila o nepoata de-a primarului,alta nepoata la taxe si impozite,concubina la asistenta sociala,onete "intelegi" ia salariu din primarie fara sa se prezinte,nevasta primarului a fost angajata la stare civila se poate verifica?
petrica:
(1 Aprilie 2012, 11:05)
Dom mecanic o sa ti dai cu ciocanul peste deste , ca de cata vaselina ai mancat ai inceput sa te vezi PRESEDINTE de consiliu jud, nici de scara de bloc nu meriti, cunosc marfa f f f bine.
dan buzdugan:
(1 Aprilie 2012, 09:46)
Pentru ,,social-democratul'' malaxa: de cat timp dirijeza trebile ciuperca in IALOMITA, de merge totul atat de prost pentru oamenii obisnuiti ? Da, psd-isti si nemurile lor au tot prosperat, sunt unii care chiar se viseaza niste malaxa ai Ialomitei, insa ceilalti, majoritatea cinstita, tacuta? Bine ca are ciuperca fata umana, dupa expresia emanatului de moscova-iliescu! ,,host'', adica 12-12 pe site-ul celalalt, e clar ca nu-ti place concurenta, la placinte!
TARANUL PT ASTA DE LA PLATONES:
(1 Aprilie 2012, 08:47)
DAR DE CE TOCMAI ACUM ZICI DE ROMEO CA FACE CURSE CU DUBA SI PINA ACUM AI TACUT NU CUMVA TE FRICA DE POPULARITATEA LUI SI IL DAI INPRIMIRE LA POLITIE SAI FACA DOSAR SA NU MAI POATA CANDIDA CACI PDL isti NUMAI DE ASTE SUN BUNI
pe asta de la platonesti:
(1 Aprilie 2012, 06:04)
romeo e funtionar public dar zilnic face curse cu duba albasta atentie domnule radulescu.
corleone:
(31 Martie 2012, 19:35)
Incepe campania electorala? jigniri,lovituri pe la spate ,magarii, mita ,partide, presa ,etc...Avem de a face din nou cu promisiuni electorale .Sunt atat de satul... offffff .Mai are ciolanul ala carne pe el?
ion:
(31 Martie 2012, 18:01)
mecanicul de marinica a venit la platonesti si a injurat si amenintat consilierii locali ca nu sunt de acord co hotul de negraru ca fura tot in primarie.un birjar si un analfabet
host:
(31 Martie 2012, 17:40)
Nelu, ce zici daca ai afla ca Luni partidul tau de suflet si ciordeala PDL dispare? Vreti un prime-time news?Nu ne bucura, dar nici nu ne mira ce se intampla ..........cu astfel de sefi. 
malaxa:
(31 Martie 2012, 15:44)
Alo PDLisitlor, voi cu fatza asta de cioban si C.V. de mecanic la Malu vreti sa castigati?  Mai aveti putina rabdare si va scriem noi cat a furat individul pe care il sustineti cu articole de 2 lei  si mai ales false......Rezultatele la alegerile din judet va vor ingenunchia definitv hotilor. Doar PSD-ul are acum aproape 50%, Ciuperca are peste ......si voi stiti foarte bine asta, insa incercati prin articole platite sa pacaliti cetatenii creduli. Nu cred sa mai reusiti. 
Nelu, e suficient ca ai scris articolul, nu trebuie sa si comentezi :)
West point:
(31 Martie 2012, 15:09)
P-ul lipseste la acest articol. E jenant de pupincuristic ......
nelu:
(31 Martie 2012, 14:55)
Excelent articol!Este incredibil cum psd-ul sucomba atacat din interior de o ciuperca ce se dovedeste otravitoare.Asa brambureala nu am mai vazut.Este ilogic ce se intampla.PSD-ul se distruge prin implozie.