Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița continuă cruciada fotovoltaică

Energie verde

Consiliul Județean Ialomița continuă cruciada fotovoltaică

La sfîrșitul lunii martie, Consiliul Județean Ialomița a disponibilizat noi suprafețe de teren agricol neproductiv pentru realizarea de parcuri fotovoltaice. În ședința ordinară desfășurată pe 28 martie 2012, consilierii județeni au aprobat concesionarea a 24 de hectare de teren agricol în zona Giurgeni pentru construirea unor parcuri fotovoltaice. Potrivit declarațiilor oficiale, la acest moment numărul de cereri este mai mare decît capacitatea Consiliului Județean de a oferi locații pentru dezvoltarea de parcuri fotovoltaice.

Altius, citus, fortius
Pentru că nu poate organiza jocuri olimpice, Consiliul Județean Ialomița se joacă de-a proiectele fotovoltaice. Ultima inițiativă de acest gen o constituie proiectul de hotărîre privind diminunarea suprafeței terenurilor concesionate către SC Risi Romuno SRL cu 30 de hectare. Cele 30 de hectare reprezintă suprafețe agricole neproductive și sînt situație în imediata vecinătate a DN2A, în curba dinaintea intrării în localitatea Giurgeni. Potrivit declarațiilor oficiale, suprafața retrasă astfel urmează să fie disponibilizată în vederea realizării unor parcuri fotovoltaice. «Este un teren neproductiv care nu poate fi redat agriculturii. Firma ne-a propus o suprafață mai mare, dar noi n-am fost de acord. Din cele 30 de hectare, 6 vor fi păstrate de noi în vederea dezvoltării modulelor secundare ale parcului fotovoltaic dezvoltat de noi, iar restul de 24 de hectare le vom concesiona pentru proiecte similare» a precizat Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița.
Conform informațiilor oficiale, valoarea viitoarelor concesiuni va fi egală cu cea anterioară (1100 de lei), indexată cu rata inflației «pentru a nu fi afectat în niciun fel bugetul anului 2012». Responsabilii județeni au mai precizat că, pentru cele 24 de hectare astfel disponibilizate există deja firme interesate, suprafețele solicitate pentru concesionare fiind mai mari decît cele pe care Consiliul Județean le poate disponibiliza la acest moment.

Parcul Fotovoltaic Ialomița
Așa cum precizam inițial, preocuparea Consiliului Județean pentru dezvoltarea unor astfel de oportunități nu este singulară. Consiliul Județean Ialomița a aprobat, pe 18 ianuarie 2012, un proiect de hotărîre prin care se declanșa procedurile legale pentru construirea unui parc fotovoltaic de 0,5 MW la Giurgeni. Această primă investiție reprezintă doar primul modul dintr-un număr de 4 similare pe care Consiliul Județean speră să le realizeze în următorii doi ani. La acest moment, proiectul este blocat la Ministerul Mediului, de unde se așteaptă un aviz favorabil. Autoritățile speră însă ca aceste formalități să fie depășite pînă la sfîrșitul lunii aprilie, dată la care ar trebui să demareze construcția propriu-zisă. În cazul în care vor fi realizate, cele patru module ale viitorului Parc Fotovoltaic Ialomița, va genera crearea a 15 pînă la 30 de locuri de muncă, va asigura o sursă inepuizabilă de energie și va reduce emisiile de CO2 și alte gaze cu aproximativ 1700 de tone anual. Inițiativa reprezintă o replică la decizia Ministerului Economiei de a respinge un proiect inițiat în 2009 prin care Consiliul Județean Ialomița promova construirea unui parc fotovoltaic de 2 MW în zona Giurgeni. Reamintim că proiectul inițial, în valoare de 10 milioane de euro, a fost primul demers de acest gen din România... Și propunea realizarea unui parc fotovoltaic de 3 GigaWați, care ar fi urmat să producă energie electrică în valoare de 1,5 milioane de lei anual!

9 Aprilie 2012, 06:59 (7395 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean Ialomița a investit inutil în «energia verde»
Energia verde din fonduri publice, un vis îngropat
Ialomița produce anual 166 MW de energie verde

Comentariile cititorilor:


un reporter:
(11 Aprilie 2012, 20:02)
da, ba gogule....
Cornelus ne/a cumparat cu totul... pe noi, orasul si jumatate din univers...
da, tu, daca esti asa incoruptibil, de ce nu ai curajul sa vii sa protestezi in fata clubului...
ca in spatele unui pseudonim, dupa cum vezi, si eu sunt viteaz...
GELOSULE... sic, ca pe tine nu te cumpara nimeni!
gogu:
(10 Aprilie 2012, 06:13)
Mai astia de la independent voi nu vedeti ca taranul Cornel Vasile a inchiriiat tot clubul                                          tineretului din oras pentru buzunaru lui. S-au taceti ca si voi stati cu chirie in icinta Clubului,                                                       PUTETI SA NE SPUNETI CE ACTIVITATI PENTRU TINERET SE DESFASOARA LA CLUBUL                 TINERETULUI .