Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«E posibil să nu avem stație de epurare nici peste doi ani!»

Primarul Sloboziei, Gabi Ionașcu

«E posibil să nu avem stație de epurare nici peste doi ani!»

În urma articolului «Stația de epurare de 4,5 milioane de euro, nefuncțională!», apărut în Independent săptămîna trecută, primarul Gabi Ionașcu a organizat o conferință de presă în care a făcut o serie de precizări legate de subiect. Potrivit declarațiilor sale, stația de epurare a orașului Slobozia ar putea rămîne nefuncțională cel puțin doi ani. Gabi Ionașcu a confirmat toate afirmațiile din articolul publicat de Independent, dar a negat orice responsabilitate personală în această «afacere»...

De la 4,5 la 7 milioane de euro
Miercuri, 11 aprilie 2012, primarul Gabi Ionașcu a organizat o conferință de presă în care a făcut precizări legate de eșecul investiției în stația de epurare a orașului Slobozia. Așa cum precizam în articolul menționat, lucrările de reabilitare ale stației de epurare a Sloboziei au fost inițiate în anul 2007 și ar fi trebuit să fie finalizate integral la începutul anului 2011. Potrivit declarațiilor făcute de primarul Gabi Ionașcu, la acest moment stația de epurare rămîne nefuncțională, în pofida faptului că valoarea investiției aproape că s-a dublat în cei 5 ani de la demararea acesteia. Concret, de la 4,5 milioane de euro, prețul de adjudecare al licitației, valoarea investiției a crescut la 7 milioane de euro. Întrebat de ce administrația locală a reacționat atît de tîrziu, Gabi Ionașcu a declarat. «Nu am crezul că va fi atît de grav. Am sperat că problemele se vor rezolva... Din păcate, e posibil să nu avem stație de epurare nici peste doi ani. În spețe similare, procesele au durat ani în șir. Sperăm să ajungem la o înțelegere amiabilă cu reprezentanții Dytras!» a declarat primarul Gabi Ionașcu. Referitor la acuzele aduse de către consilierii locali, Gabi Ionașcu s-a disculpat, susținînd că nu a făcut parte niciodată din comisia de recepție a lucrărilor. «După cum știți, din comisie a făcut parte viceprimarul Alexandru Stoica. Foștii mei „camarazi“, respectiv Cornel Vasile, Dănuț Nedelcu și Emil Constantinescu ar trebui să ceară socoteală acestuia, nu mie. E trist că cei cu care am lucrat și cărora le-am dat o pîine de mîncat s-au întors împotriva mea...» a mai declarat Ionașcu.

Scandal după scandal În cadrul conferinței de presă, Gabi Ionașcu a făcut și unele precizări legate de construcțiile ilegale ridicate în Slobozia. Este vorba despre covrigăria din incinta Spitalului Județean Slobozia (despre care Independent a scris în repetate rînduri!) și despre noua sala de sport din imediata vecinătate a Clubului Tineretului. Potrivit declarațiilor primarului Gabi Ionașcu, autorizația de construcție pentru sala de sport a fost semnată, cum altfel?, de către același viceprimar Alexandru Stoica, deși terenul pe care este construită aparține domeniului public. Vom reveni!

13 Aprilie 2012, 10:06 (8661 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia
Scrisoare deschisă către primarul Alexandru Stoica
«Administrația Stoica nu este calificată pentru a conduce Slobozia!»
Dytras, acționată în instanță de Primăria Slobozia
Urban solicită majorarea prețului la apa nepotabilă!

Comentariile cititorilor:


dan:
(22 Aprilie 2012, 09:30)
nu statie de epurare ....ci de 'furare'....
SORIN:
(17 Aprilie 2012, 10:50)
@ certitudine. Cu certitudine ești prost. Mai citește-ți "textul" o dată. Ce-nțelegi din el?! La cine faci
referire?! Cu certitudine ești un susținător al șoldoveanului agramat, asta văzându-se cu ochiul
liber (de dioptrii). Măcar spune-ne cine-i fanfaronul care făcea șpriț cu apa "potabilă" a ionașcului!
Să scrii așa, de-a f...-i pomana... cu CERTITUDINE ești FANFARON!!!
certitudine:
(17 Aprilie 2012, 09:47)
Adevărate sunt spusele lui Ionașcu! De când a reușit să manipuleze votul organizației municipale, face totul pe dos în numele lui Ionașcu! Să-i fie rușine! Se joacă cu nervii slobozenilor, furnizează apă colorată la comandă, pune totul în cârca lui Ionașcu. se poartă ca o muiere de mahala. La toate întâlnirile cu cetățenii nu are alt subiect de bârfă decât apa lui Ionașcu. Dar tu ce-ai păzit, fanfaronule? Ai uitat când spuneai că tu folosești apa lui Ionașcu și la șpriț, în loc de apă minerală!
coco:
(14 Aprilie 2012, 14:42)
Cum a crescut valoarea investitiei respective de ce nu ne spune?A fost criza preturile in constructii s-au redus la 60% cum au reusit aia sa dubleze pretul.Ne arata-ti si noua contractul sa vedem daca clauzele permit acest lucru sau avem anexe semnate pe genunchi.O asemenea investitie trebuia urmarita cu mare atentie ca si firma cu care se construeste.Banuesc ca au diriginte de santier si ne poate spune daca banii dati corespund lucrarilor executate.Nu poti sa faci investitii de asemenea amploare si sa intorci capul in timpul executiei.Din comisia de receptie vad ca fac parte adevaratii?prieteni ai primarului.Ce tupeu sa vi sa ceri un nou mandat atat tu cat si smecherii care te-au secondat cand a-ti inceput investii fara capat de finalizare?Va e frica ca,vin altii si vad ce smenuri a-ti facut?Voi acum candidati de frica.Sa va fie rusine.
dan buzdugan:
(14 Aprilie 2012, 11:56)
E clar ca si stoica trebuie sa ne lase, daca nu contesta oficial spusele lui ionascu!
rotaru:
(14 Aprilie 2012, 11:30)
mai zgindariti-l fratilor ziaristi ca acum o sa spuna tot si despre "apa din puturi forate",canalizarile ,transportul local...numai Stoica e de vina,ionascu n-a mincat usturoi ...nici gua nu-i p.te,.oare???
nerusinat om!!!
F U G I:
(13 Aprilie 2012, 15:18)
Vorbeste domnul Primar despre problemele orasului cu asa o detasare de parca acum ar fi aterizat in Slobozia si doar constata ce au facut altii. Mizerabila atitudine de a arunca cu noroi in fostii aliati. In definitiv, politica nu ma intereseaza(si ca mine pe majoritatea cetatenilor) decat in masura in care imi afecteaza traiul zilnic. Pentru TEAPA  cu apa potabila, domnul primar-bidon ar trebui sa ne cam lase. Si aia care au fost in echipa cu el , asijderea.