Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dytras, acționată în instanță de Primăria Slobozia

Investiție de peste 7 milioane de euro, nefuncțională

Dytras, acționată în instanță de Primăria Slobozia

În urma articolului «Stația de epurare de 4,5 milioane de euro, nefuncțională!», apărut în Independent, primarul Gabi Ionașcu a organizat o conferință de presă în care a făcut o serie de precizări legate de subiect. Potrivit declarațiilor sale, stația de epurare a orașului Slobozia reprezintă o prioritate investițională pentru administrația locală și «se fac eforturi pentru punerea ei în funcțiune». În așteptarea atingerii acestui obiectiv, declarat «prioritate 0», administrația locală anunță demararea procedurilor de acționare în instanță a firmei Dytras pentru «întîrzieri și neconformități»...

N-ar fi rău să fie bine
Miercuri, 11 aprilie 2012, primarul Gabi Ionașcu a organizat o conferință de presă în care a făcut precizări legate de eșecul investiției în stația de epurare a orașului Slobozia. Așa cum precizam în articolul menționat, lucrările de reabilitare ale stației de epurare a Sloboziei au fost inițiate în anul 2008 și ar fi trebuit să fie finalizate integral la începutul anului 2011. Potrivit declarațiilor făcute de primarul Gabi Ionașcu, la acest moment stația de epurare rămîne nefuncțională, în pofida faptului că valoarea investiției aproape că s-a dublat în cei 5 ani de la demararea acesteia. Concret, de la 4,5 milioane de euro, prețul de adjudecare al licitației, valoarea investiției a crescut la 7 milioane de euro. Întrebat de ce administrația locală a reacționat atît de tîrziu, Gabi Ionașcu a declarat. «Nu am crezut că va fi atît de grav. Am sperat că problemele se vor rezolva... Am chemat Dytras-ul la negocieri și vrem să ajungem la o înțelegere amiabilă care să permită finalizarea lucrărilor în cel mai scurt timp!» a declarat primarul Gabi Ionașcu.
Referitor la acuzele aduse de către consilierii locali, Gabi Ionașcu s-a disculpat, susținînd că nu a făcut parte niciodată din comisia de recepție a lucrărilor. «După cum știți, din comisie a făcut parte viceprimarul Alexandru Stoica. Foștii mei „camarazi“, respectiv Cornel Vasile, Dănuț Nedelcu și Emil Constantinescu ar trebui să ceară socoteală acestuia, nu mie. E trist că cei cu care am lucrat și cărora le-am dat o pîine de mîncat s-au întors împotriva mea...» a mai declarat Ionașcu.

5 adiționale pentru o investiție obligatorie
Investiția în modernizarea stației de epurare a orașului este considerată una obligatorie în procesul de aliniere a SC Urban la standardele europene în domeniu. Potrivit informațiilor făcute publice de către Primăria Slobozia, valoarea inițială de adjudecare a acestor lucrări a fost de 18,3 milioane de lei. «Procedura aleasă a fost aceea a celei mai avantajoase oferte economice. Personal, nu sînt de acord cu această reglementare legală, dar nu am avut încotro. De-asta am ajuns să lucrăm cu Dytras!» a explicat Gabi Ionașcu maniera în care firma incriminată a reușit să-și adjudece contractul.
Conform aceleiași surse, imediat după adjudecarea licitației, administrația locală a solicitat schimbarea soluției tehnice, fapt care a condus la creșterea valorii contractului de la 18 la 24 milioane de lei. «Concret, în locul soluției de modernizare cu fermentație aerobă, am ales soluția care presupune fermentarea anaerobă, în spații închise!».
Ulterior acestei majorări, în perioada mai 2010-aprilie 2011, au fost realizate alte 3 acte adiționale, care au majorat valoarea finala a contractului la 28,6 milioane de lei. Oficialii Primăriei susțin însă că, în ciuda plăților efectuate, firma Dytras și subcontractorii autorizați de aceasta nu au realizat decît parțial lucrările de investiție.
«Comisia de recepție a constatat că sînt lucrări restante și a avansat noi termene. Bineînțeles că aceste termene nu au fost respectate... De aceea, sîntem obligați în acest moment să acționăm în judecată firma. S-a acordat, conform codului de procedură civilă, un termen de 15 zile pentru conciliere, dar ne este teamă că firma Dytras nu va înțelege să se conformeze obligațiilor care îi revin!» a explicat primarul Gabi Ionașcu.

Dytras, acționată în judecată
În luna aprilie a anului 2012, după mai multe runde de negocieri legate de întîrzierile apărute și «remedierea neconformităților», Primăria Slobozia a decis acționarea în instanță a firmei Dytras. Un raport al directorului Administrației Publice Locale, Valentin Tudoran, precizează clar acuzele care i se aduc SC Dytras: «Conform referatului nr (...) al Serviciului Investiții-Achiziții Publice din Primăria Slobozia, obiectele necorespunzătoare sînt: bazinul de aerare, desfosfatare și clorinare, în valoare totală de 5,8 milioane de lei. Aplicînd la această valoare cota procentuală de 0,1% pe fiecare zi de întîrziere pînă la data de 1.03.2012 rezultă o penalitate în valoare de 2,7 milioane de lei, ce este datorată bugetului local de către consorțiul de firme compus de UTE Dytras SPANIA, sucursala București și SC Dytras România SRL. Evident, la aceste sume se mai adaugă și penalitățile plătite de SC Urban SA către RA Apele Române pentru neîncadrarea în parametri stabiliți (...) a apelor deversate în rîul Ialomița din stația de epurare. Din procesele verbale aflate în posesia SC Urban SA Slobozia, pentru perioada 6 mai 2011-6 februarie 2012 au fost achitați 77 mii de lei».
Pe lîngă sumele imputate direct firmei Dytras, există și cheltuieli indirecte. În cei 4 ani de derulare a lucrărilor, valoarea consumului de energie a crescut exponențial atingînd o valoare de 5824 de kwh zilnic. «Din datele furnizate de SC Urban a rezultat faptul că consumul total înregistrat la stația de epurare pentru perioada mai-decembrie 2011 a fost cuprins între 20000 și 139000 kwh, fiind înregistrat un vîrf de consum în luna septembrie 2011, de 153000 kwh» mai precizează raportul.

«Prioritate 0»: «Lucrările de modernizare continuă!» În așteptarea procesului , primarul Gabi Ionașcu dă asigurări că lucrările de modernizare a  stației de epurare a Sloboziei continuă: «Stația de epurare, ca și rezolvarea problemei calității apei, reprezintă o „prioritate 0“ a administrației. Am finalizat procedurile de acționare în instanță a firmei Dytras pentru a garanta că, în final, stația va funcționa conform prevederilor stipulate în legea mediului. De altfel, și SC Urban a remediat o parte din problemele existente, refăcînd echilibrul biologic în reactorul biologic al stației». Pentru a grăbi procesul investițional, administrația locală a blocat o sumă de 740 mii lei din banii facturați către firma Dytras. Potrivit declarațiilor oficiale, aceste fonduri vor fi folosite pentru finanțarea lucrărilor de modernizare a stației și încadrarea acesteia în parametri stabiliți prin HC nr. 352 din 2005.

2 Mai 2012, 15:43 (8823 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia
Scrisoare deschisă către primarul Alexandru Stoica
«Administrația Stoica nu este calificată pentru a conduce Slobozia!»
«E posibil să nu avem stație de epurare nici peste doi ani!»
Dytras, groparul unei stații de epurare de 4,5 milioane de euro

Comentariile cititorilor:


anonim:
(7 Mai 2012, 14:46)
nu doar moldoveanul este de vina avem si consilieri domnilor.......
Pedro:
(3 Mai 2012, 12:50)
Nu sunt de acord să-l "alintăm" cu "șoldovean" pe Ionașcu. E mai simplu și elegant la vot. Hai să-l trimitem în civilie și să nu-l mai votăm! EU NU VOTEZ GABI IONAȘCU, TU CE MAI AȘTEPȚI!
adeeee:
(3 Mai 2012, 11:36)
dar banii de i-ai dat pentru toata lucrarea ca si cand ar fi terminata si statia ar functiona la parametri cine te-a pus saii dai mai soldovene si 70la suta din garantii cine tea pus sa-i dai
SORIN:
(3 Mai 2012, 08:13)
Șoldoveanul de Bărăgan se dă iar lovit. Văleu, cum a dat el "o pâine de mâncat" viceprimarilor, consilierilor, de parcă Primăria era vreo societate comercială de tip s.r.l., unde agramatul primar
"dădea de mâncare" cuiva. Auzi, nea Caisă, nu eu ți-am completat lista de consilieri, consilieri de
care, acum, te dezici, ca și de "vici". De o bună bucată de timp îi tot atrag atenția șoldoveanului că
nu știe carte, așa cum pretinde. Să-i explic, gratis: rezolvarea unui litigiu contractual se poate face
pe cale amiabilă, sau în instanță. Sintagma folosită de agramat "înțelegere amiabilă" este pleonastică. ÎNȚELEGEREA NU POATE FI DECÂT AMIABILĂ.
misu:
(3 Mai 2012, 07:19)
O mare teapa .
Banii nu vor mai fi recuperati si nici nu vor fi remediate deficientele.
Ma intreb de ce oare a fost achitata o lucrare neconforma fara a se opri macar garantiile legale.
voi avea stampila la vot:
(3 Mai 2012, 05:52)
Esec dupa esec domnule Ionascu!In ce gauri negre ai mai bagat banii comunitatii??Dupa a mea parere o alternativa la indemana dvs ar fi fost demisia de onoare. Pentru ca oricum nu va  mai voteaza nimeni