Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tone de peturi plutesc pe râul Ialomița

Tone de peturi plutesc pe rîul Ialomița

O perdea de peturi și crengi a acoperit luciul apei Ialomiței în zona municipiului Slobozia. Fenomenul este cauzat de creșterea debitelor rîului, în urma precipitațiilor abundente înregistrate în ultimele zile.
A fost nevoie de cîteva zile ploioase pentru ca rîul Ialomița să se umple de deșeuri. Tone de peturi și crengi plutesc acum pe luciul apei. Și totul din cauza faptului că precipitațiile din ultimele zile au făcut ca debitele Ialomiței să crească și să adune toate gunoaiele aruncate pe maluri. Vina aparține în totalitate celor care au lăsat deșeurile la voia întîmpării, fără să le depoziteze în locurile conforme. «Este un fenomen cu care ne-am obișnuit deja. E vina celor care lasă mizeria pe unde îi taie capul...» a declarat Mariana Negroiu, directorul executiv al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița. În week-endul care s-a încheiat, în zona localității Adîncata nivelul rîului Ialomița a depășit cu doi centimetri cota de atenție.

21 Mai 2012, 17:03 (11160 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Râul Ialomița, grad de poluare «moderat»

Comentariile cititorilor:


SORIN:
(24 Mai 2012, 10:38)
Florin Munteanu - Mate s-a "descurcat" mai ales pe timpul social-democraților, obținând tot felul de
sponsorizări cu  para-ndărăt. Într-un fel este de apreciat că a organizat tot felul de drumeții, tabere
și alte acțiuni asemenea, cu priză la copii și tineri, mai ales. Problema e că toate aceste "acțiuni" au cooptat mai mult tesediști, dând, astfel, o puternică notă politică acțiunilor, unele chiar remarcabile. Acest concurs de caiace putea fi organizat oricând, nu neapărat în campania electorală, indiferent de unde veneau banii. Tocmai de aceea aceste "acțiuni" sunt blamabile și e păcat.
pedro slobozia:
(24 Mai 2012, 04:30)
cineva zice caci de la gratare la iarba verde,pai atatea tone de mizerie?astea sunt gunoaie duse cu caruta cu stirea autoritatilor sau nu pa malul garli cum se face peste tot in tara nu numai aici;la noi se vad caci este cam ultima hlta pe unde trece gatla.
Nelu:
(23 Mai 2012, 14:03)
Mai nou, Ciuperca sponsorizeaza concursuri de caiace pe Ialomita!Oare de ce nu investeste acesti bani pt curatirea raului, are obligatii fata de Munteanu Florin?
SORIN:
(23 Mai 2012, 05:27)
Există un "SORIN" care e fals. El încearcă să facă pe zmeul, imitându-l pe adevăratul SORIN (adică pe mine). Vezi aici scris dupE, intenționat. Acesta este falsul "SORIN". El postează pe mai multe saituri, numai că e cam prost, deși vrea să pară contrariul. În loc de asemenea "postări", aș vrea să văd ceva comentarii de substanță și cu substanță, indiferent de tematică. Nu le-oi ști eu "pe toate", dar mă pricep, fiți siguri de asta. Măcar zi-ți și tu "SORIN 2" dacă ții neapărat la acest nume, într-adevăr frumos. În rest, rămâne cum am stabilit!
PETUL LUI MANEA:
(22 Mai 2012, 13:22)
Ecologiștii și-au ales un lider pe măsura relevanței acestui partid: prof. de geografie, blondul,  MANEA CRISTIAN.Să adune el peturile împreună cu rătăcitul PAROSICĂ! Lăsând pe Manea in durerea lui, pot zice că e mizerie mare în și pe Ialomița. Cine e în măsură să facă ceva, să facă!!
SORIN:
(22 Mai 2012, 10:54)
Iarta-ma , adorama ! Sunt un prost si un imbecil cum n-ai vazut ! Afara , unde eu n-am fost niciodata , am auzit ca se dau ceva centi si pentru PET-uri reciclate prin ,, automate"amplasate in magazine . Pacat ca sunt atat de idiot ca poate reuseam si eu sa merg sa le vad ca in rest le-am vazut si le stiu bine pe toate , dupE cum v-ati dat seama , probabil !
SORIN:
(22 Mai 2012, 10:48)
@ adorama. Astea da argumente de susținere a "poziției" tale față de mediu. Poate devii medium.
În ceea ce privește "socializarea", las-o moartă, ca să mă exprim așa.
P. S. (post scriptum, pentru tine): și pentru o acțiune manuală îți trebuie "sculă", proasto!!!
adorama:
(22 Mai 2012, 09:36)
sorin, tu esti un onanist ratat. intre doua 'stroke' mai intri sa socializezi si tu pe net.
SORIN:
(22 Mai 2012, 06:28)
@ adorama. E clar. Decât să avem grijă să nu pângărim mediul cu nesimțirea noastră, mai bine
să ne întoarcem cu peste douăzeci de ani în urmă. Auzi, adoramo, cred că "înainte" stăteai "capră"
pentru o sticlă "pet" de import, chiar goală fiind, nemaivorbind dacă ar fi fost cu ceva "suc" și ar fi avut vreo formă mai deosebită.
adorama:
(22 Mai 2012, 05:56)
Simplu, lege de interzicere a peturilor.s-a dovedit de atitea ori ca produc dezastre ecologice. Totul sa fie in sticle returnabile la contravaloare, cum era "inainte". 2 lei sticla parca. 
sa vedeti ce le vor aduna 'ecologistii' si vor face si ceva bani de buzunar.
SORIN:
(22 Mai 2012, 05:15)
Trebuie să ai multe circumvoluțiuni lipsă ca să ai pretenția ca "ecologiștii" sau primăriile să facă ordine după niște nemernici inconștienți care, după nu știu ce chefuri cu mici, bere și manele, lasă totul baltă, fără pic de rușine sau bun simț. Dragă Adrian, înseamnă că faci parte din acești
nesimțiți, dacă ai pretenția ca în urma ta să vină altcineva să facă "lună" oricât de "ecologiști" ar fi
aceștia. Nu vă ajunge că mii de elevi adună gunoaiele lăsate de d'alde voi?! După ce că sunteți nesimțiți, vă mai dați și mari scule. Într-adevăr, sunt cei cu "ordonanța" pe care primăriile îi folosesc la munca în folosul comunității, dar, asta nu înseamnă că trebuie să ne batem joc. Decât să dăm vina pe alții, mai bine am lăsa noi curat, fiindcă, oricum, niciodată nu va fi totul perfect, în urma noastră trebuind să vină cineva să facă "menajul". Puțin mai multă responsabilitate nu ne-ar
strica. Te-ai "prins", pedro slobozia?!
Anonim:
(22 Mai 2012, 05:01)
Oricum Ialomita..este murdara jegoasa ..niste peturi in plus nu e mare diferenta:D
Adrian:
(22 Mai 2012, 04:37)
Pai Paros(ul) ce pazeste, nu este el cu partidul ecologist?Sa intre in campanie electorala strangand gunoaie ca este mai vizibila decat campania facuta in cimitirul Bora...
pedro slobozia:
(22 Mai 2012, 02:31)
este vina voastra cei care stati pe scaune pufoase care va aduc bani multi si nu vedeti ca primariile iau fonduri pt. adunarea si strangerea gunoiului in platforme amenajate si ii folosesc la ce le convine sa iasa ceva pt.buzunarul lor si lumea arunca gunoiul pe malul garlii si prin canale.