Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!

Datori pe viață

Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!

În timp ce candidații pentru următorul mandat de primar la Slobozia se întrec în soluții fanteziste, datoriile noastre către SC Urban cresc. Un raport al furnizorului local de apă confirmă faptul că valoarea totală a datoriilor consumatorilor individuali este de 8,9 milioane de lei. Potrivit oficialilor societății, unele dintre aceste datorii sînt vechi de aproape 10 ani...

Datori pe viață
Datoriile consumatorilor individuali către SC Urban nu sînt o noutate. De aproape 10 ani, societatea încearcă la intervale regulate să obțină o reacție din partea locuitorilor sau a autorităților publicînd listele celor mai mari datornici din oraș. Singura reacție a autorităților este aceea de a promite sprijin public pentru recuperarea acestor datorii. În fapt însă, acest lucru nu se întîmplă niciodată. De aceea, am decis ca o contrapondere la promisiunile electorale ale celor 4 candidați importanți lansați în cursa pentru Primăria Slobozia să facem publică, încă o dată, valoarea datoriilor slobozenilor către furnizorul de apă. Potrivit datelor oficiale, valoarea datoriilor acumulate de către asociațiile preluate de către SC Urban se ridică la 6,37 de milioane de lei. La această cifră se adaugă încă 1,8 milioane de lei, valoarea datoriilor acumulate de către asociațiile nepreluate de societate și alte 657 mii de lei, valoarea debitelor consumatorilor individuali care locuiesc la case. Totalul acestor datorii, circa 9 milioane de lei, reprezintă aproape jumătate din valoarea totală a debitelor SC Urban către Amonil și una dintre principalele cauze ale blocării conturilor societății în acest moment.

Listele rușinii
Asociația cu cele mai mari debite la SC Urban este Asociația de Proprietari nr. 38. Împreună, cele două scări ale blocului U7, A și B, acumulează datorii de peste 337 mii de lei, vechi de peste 5 ani. Le urmează Asociația 24, cu 71 mii de lei și Asociația 9, cu alte două scări de bloc care însumează debite de 120 mii de lei. În topul primilor 10 consumatori casnici cu datorii de zeci de mii de lei la SC Urban conduce detașat Vasilica Vasile, de la G4, cu datorii de 26,4 mii de lei. Aceasta este secondat la mică distanță de Constantin Dicu, de la B29, care a acumulat datorii de 23 mii de lei și de Vasile Istrate, de la blocul G8, cu datorii de peste 22 mii de lei. Pe locuri fruntașe se mai situează și Valeriu Narcu, de la I1, cu 18,2 mii de lei, Ștefan Andrene, de la B34, cu 16,3 mii de lei, Valentina Iacovenco, de la G8, cu 15,9 mii de lei sau Vasile Florea (U25), Angela Avram (H1) și Gheorghe Babeanu (B6), cu datorii care oscilează în jurul valorii de 10 mii de lei. Pentru ei și pentru alte 469 de persoane, SC Urban a demarat, în instanță, acțiuni de recuperare a datoriilor, însă recuperarea acestora este un proces dificil. «Recuperarea debitelor implică costuri suplimentare și timp. De aceea ne bucurăm să vă punem la dispoziție lista acestor datornici, în speranța că astfel populația va conștientiza că trebuie să plătească ceea ce consumă...» spune Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban.

28 Mai 2012, 08:46 (10781 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Amonil refuză reeșalonarea datoriilor Urban!
Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!
Urban solicită majorarea prețului la apa nepotabilă!

Comentariile cititorilor:


gigi:
(29 Mai 2012, 18:11)
lokas eu stiu ca e disperat mister stoica sa iasa primar...dar totusi...toata lumea stie ca daca vine la putere primul lucru e sa vanda apa la raja...pozitia pe care a luat-o in fata presedintelui cji la lansarea candidaturii (adik la vreo 90 de grade...) arata multa, dar multa umilinta...si lasa-ma sa cred ca daca asta este scopul presedintelui cji, si anume...repet: vanzarea apei lui raja care ne va dubla pretul la apa...acest umil soldat va executa tot ce i se sopteste! ne e scarba de pacalici, de executanti...eu vad o similitudine intre base si boc si acesti alesi ai nostri ciupi si stoica! sa stii ca in aceasta campanie acest candidat cu probleme in nas a reusit sa arate cu adevarat cine este...toata lumea l-a vazut pe scena la diverse evenimente si a dezamagit..te asigur...nu a fost in stare sa lege doua cuvinte...dar din pacate pentru el a fi primar nu inseamna doar sa bagi in buzunar si sa apesi pe butoane...mai trebuie sa te vada si lumea...si mai ales sa te asculte!
VASILICA:
(29 Mai 2012, 08:26)
@lokas... sti tu ceva si sti bine ... Stoica ( si Ciuperca bineinteles) i-au promis acest lucru lui MAZARE aratandu-i acestuia ce bine sta in sondaje Stoica (sondajele facute in sediul campaniei de el si de Ciuperca).. in care el e pe primul loc cu vreo 55%, auzind aceste vorbe minunate credulul de Mazare i`a mai marcat niste banuti pentru campanie pentru ca cei furati de CIUPERCA IMPREUNA CU OYL COMPANY NU AU FOST DE AJUNS....

Daca iese STOICA PRIMAR SI CIUPERCA PRESEDINTE... SE MAI DEMOSTREAZA INCA ODATA CA IALOMITENII  NU SUNT PREA INTERESATI DE VIITORUL JUDETULUI
gogucaramida:
(29 Mai 2012, 07:40)
Interesant este cum au facut cei de la urban calculele la dobanzi si penalizari,pentru ca in 2006 leul avea alta valoare iar in 2012 are alta.Nu cred ca  cei mentionati mai sus  sant de rea credinta sa nu plateasca ,majoritatea au probleme financiare etc.
Cazul lui Constantin Dicu de la b29  il cunosc personal,am lucrat cativa ani impreuna si ai stiu situatia,este bolnav de diabet ,sotia nu are de munca de cativa ani ,are o pensie de 600 lei.ce sa plateasca la urban ,cu ce sa isi ia medicamente......
Si poate mai sant si altii in aceasta situatie.
Oricum urbanu trebuie sa refaca calculele pentu simplu motiv ca au furat din banii nostri ani de zile la rand ,noi platind si toate pierderile acestei societati.
Multi dintre noi am vazut intre Slobozia si Calarasi cum agricultorii luau apa din conducta pentru necesitatile lor ,iar acesta era platita de noi si nimeni nu a luat masuri in acest sens.
Vorbesc de pe timpul cand apa in Slobozia era adusa de la Calarasi
Asisis:
(29 Mai 2012, 05:07)
Stoica, sub Ciuperca i-a promis stimabilului si vesnicului primar de Constanta ca apa Sloboziei va fi vanduta catre RAJA dupa ce se termina toate lucrarile(adica prin toamna asta)si sa vedeti atunci preturi....
lokas:
(28 Mai 2012, 20:42)
Raja nu va intra in Slobozia niciodata.  Erau foarte aproape sa il cumpere pe moldovean........Cel mai mare datornic al Urban este totusi Primaria Amara, cea pe care o lauda toti............
George:
(28 Mai 2012, 16:25)
Pt. Vio: --- Esti in eroare. Obligatiile de plata cuprind datoria de baza (in cazul de fata contravaloarea serviciilor facturate de Urban: apa, canal, etc.) si accesorii, adica dobanzi, majorari, penalizari. Datoriile de baza (adica expresia baneasca a produselor si serviciilor  facturate) este prescriptibila in 3 ani, conform Codului civil si Codului comercial. Iar daca acestea se anuleaza, si accesoriile calculate asupra lor se vor anula (lipsind baza de calcul). Concret, cineva care are datorii din 2006, le va plati doar pe cele incepand cu mai 2009, restul fiind atinse de prescriptie. Evident, trebuie ori o recunoastere bilaterala (ceea ce nu cred ca e cazul, Urbaul nefiind de acord), ori o hotarare judecatoreasca (cale mai lunga, oarecum necostisitoare fiindca in final cheltuielile de judecata vor fi platite de perdant).
Vio:
(28 Mai 2012, 14:06)
@George,datoriile nu ajung niciodata sa fie vechi de 3 ani pentru ca acumuleaza penalizari .
De ex daca ai o restanta de 100 ron in luna mai , in luna iunie aceasta devine 120 ron (restanta+penalizari) . Daca vrei sa platesti in luna iulie restanta de pe luna mai nu mai poti face asta pentru ca deja suma figureaza ca restanta in luna iunie si este compusa din restanta+penalizare (deci e o noua datorie) ....si tot asa ....
gigi:
(28 Mai 2012, 11:02)
si daca mai vine si raja sa preia apa din slobozia...e vai si amar de capul nostru...priviti ce se intampla la fetesti...o sa debranseze de la apa o gramada de blocuri! sa vedeti atunci fericire! vai si amar de tara noastra si de vremurile pe care le traim!

George:
(28 Mai 2012, 10:56)
Este fals raportul amintit in articol si am sa ma explic: 1.-- Datoriile se prescriu in maxim 3 ani, exceptie fac datoriile fiscale catre bugetele statului, unde prescriptia este de 5 ani. Orice entitate, in acest caz o entitate economica, are interesul sa recupereze eventualele datorii in maxim 3 ani, altfel pa!. Asa ca, daca exista datorii de 10 ani, alea n-au decat valoare statistica, si prosti ar fi debitorii cere le vor plati, fiindca legea e de partea lor. 2.-- Daca nu s-au recuperat debitele restante la timp, de vina este managementul defectuos; ati auzit de cineva penalizat pentru asta? 3.-- Aversiunea cetatenilor slobozineni de a plati pleaca si de la calitatea apei furnizate, adica se merge pe principiul "rahat ne dati, rahat va platim!". 4.-- Din raport se desprinde ceva foarte ciudat: datorii mai mari au consumatorii care platesc direct Urbanului, ceea ce inseamna ca tocmai ei insisi gestioneaza foarte prost incasarea facturilor (6,37 mil.lei) pe cand cei care platesc prin asociatii au datorii de doar 1,8 mil.lei! 5.-- De aici deducem ca masura de furnizare a apei individual pe fiecare apartament este mai paguboasa pentru Urban, si eu banuiesc ca a fost doar o masura de a crea front de lucru pentru cateva firme de instalatii preferate! 6.-- Nu se spune nimic despre datoria istorica muuult mai mare fata de Amonil SA, de care nu-s vinovati cetatenii. 7.-- Conducerea Urban ar trebui sa se grabeasca daca vrea sa mai recupereze ceva, si asta fiindca la Camera Deputatilor este pe lista un proiect de lege care va absolvi pe multi de datoriile catre asociatiile de proprietari, sau isi pot achita datoriile in conditii mult mai avantajoase (http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?cam=2&;idp=12427">http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?cam=2&;idp=12427).
Vio:
(28 Mai 2012, 10:09)
Valentin Cilibeanu uita sa spuna ca 70-80% din aceste datorii reprezinta penalizari de intarziere,uita sa spuna ca factureaza apa menajera la pret de apa potabila si uita sa spuna ca factureaza toate pierderile din retea .
Daca vor sa recupereze banii trebuie sa fie corecti domnii de la Urban .