Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ex-generalul Stavăr, dovedit că «a hărțuit sexual și politic»

Senzațional, dar tardiv

Ex-generalul Stavăr, dovedit că «a hărțuit sexual și politic»

Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării a decis la începutul acestui an că ex-inspectorul general școlar Ilie Stavăr «a hărțuit sexual și politic» o colegă din subordine și a încercat să o oblige «să intre în partidul acestuia». Faptele reclamate s-au petrecut în anul 2010, cînd Ilie Stavăr a declanșat un proces de epurare a unor inspectori considerați incomozi pentru PD-L...

Mai bine mai tîrziu decît... o singură dată!
Potrivit unei hotărîri emise la începutul acestui an, Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, o autoritate de stat autonomă, a dat cîștig de cauză petiției înaintate de către Nica Balaciu, inspector școlar pentru învățămîntul primar la acel moment. Potrivit declarațiilor petentei, ex-generalul Ilie Stavăr «i-a făcut avansuri în nenumărate rînduri și i-a cerut acesteia să se înscrie în PD-L», partidul din care Stavăr face parte. Într-o adresă ulterioară demiterii sale din funcția de inspector, Nica Balaciu susține că «tratamentul discriminatoriu a continuat și după ce aceasta s-a întors la catedră, prin respingerea solicitărilor acesteia de a se înscrie la diferite proiecte la nivel județean sau național». Pentru acțiunile sale, probate și cu declarații ale altor profesori și inspectori școlari, Ilie Stavăr a primit un avertisment pentru discriminare și hărțuire sexual-politică.

La vremuri noi, epurări noi
Reamintim că epurările la care făceam referire mai devreme au fost operate de către Ilie Stavăr la sfîrșitul anului 2010, cînd mandatele a 11 inspectori au expirat. Nica Balaciu este însă singurul inspector care a aplelat la această cale legală de sesizare a CNCD. Independent a făcut publice atunci schimbările operate, solicitînd chiar și un punct de vedere din partea lui Ilie Stavăr. «Există o explicație. Din punctul meu de vedere, această „reîmprospătare“ va face ca la nivelul „Învățămîntului primar“ și la catedra de „Matematică“, lucrurile să fie mai bune» a reușit să bîlbîie la acel moment o explicație Ilie Stavăr. De la acel moment, Inspectoratul Școlar a mai fost epurat de încă două ori pe criterii politice, iar PSD se pregătește și el să facă același lucru imediat după alegeri. Numele cel mai des vehiculat pentru înlocuirea actualului inspector general, Luminița Barcari, este cel al președintelui Organizației Județene de Femei a PSD, Otilia Dumitru.

5 Iunie 2012, 06:38 (19238 vizualizări - 30 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ce mai fac spagarii?:
(24 Ianuarie 2013, 11:49)
Nica Balaciu e cu spaga la bca. Stere, dinu, manea libidinosul, cea din urziceni, de aritmetica...si ceilalti hoti- profesorasi, mai traiesc oamenii astia sau au intrat in gaura de sarpe de RUSINE?? Se face anul de când au spaguit. Acum mediteaza pe bani, mai putin manea-listul, care-si cauta nevasta SH!
dann:
(23 Ianuarie 2013, 18:25)
Nu ma pot pronunta in privinta doamnei pentru ca nu o cunosc, dar  cunosc pe acest "om" Ilie Stavar un caracter infect, un parvenit si un avar.Il cred in stare de cele spuse in articol. Doamne ajuta sa iasa odata la pensie.Mult rau a facut acest om.
dreptate:
(14 Iulie 2012, 15:12)
S-a dovedit minciuna acestei pramatii care este Nica B. Ar trebui ca dl.Stavăr să o dea în judecată pe această escroacă! E de o nesimțire crasă! Deja se laudă că va scăpa basma curată, că are bani și...să ne amintim de filmul cu Sharon Stone și Douglas! E căldură mare!
marian:
(20 Iunie 2012, 05:26)
intamplarea face ca sa o cunosc pe aceasta doamna,si sincer pot spune ca este chiar o"doamna "in adevaratul sens al cuvantului.Nu lucrez in invatamant ,dar am avut oarece relatii de colaborare cu domnia sa.Este o profesionista in tot ceea ce face ,iar in ceea ce priveste viata particulara ,nu pot sa-i inteleg pe uni de ce se leaga de acest aspect.Fiecare facem ce vrem si dorim cu viata noastra.le doresc acelor critici sa ajunga macar la jumatatea performantelor profesionale ale acestei doamne si deabia dupa aceea sa poata comenta ceva
Evelina:
(18 Iunie 2012, 17:10)
Pt "profesor": Daaa, chiar este o femeie foarte desteapta dna Nica Balaciu si nu permit sa se vorbeasca asa despre dumneaei....  Daca ati fi niste oameni cu judecata, nu ati intra aici sa scrieti asemenea cuvinte urate la adresa doamnei Nica Balaciu. Eu stiam ca doar persoane de o speta foarte proasta jignesc in asemenea hal pe cineva fara nici o vina. Sunteti invidiosi, mi-e cam mila de voi.... 
hahaha:
(16 Iunie 2012, 19:18)
""profesor:
(11 Iunie 2012, 15:04)
De cand este atat de  desteapta Nica B. ?!?! Eu o stiu altfel ,din alte conjuncturi , in care nu am constatat ca este inteligenta""

cat de tare va strigati frustrarile:)) inca un nemernic refuzat care nu suporta ideea:))
Da este o Femeie frumosa si foarte desteapta care stie ce vrea de la viata si poate una dintre putinele persoane  care-si poate asuma constient managementul unui liceu !


cititor 2:
(13 Iunie 2012, 11:49)
Chiar ați crezut povestea cu hărțuirea, mai ales cea sexuală? Poate pe cea cu politicul , aș crede-o! Să fim serioși! Cine n-o cunoaște pe domnița aceasta !? Îi ies banii din ........!
profesor:
(11 Iunie 2012, 12:04)
De cand este atat de  desteapta Nica B. ?!?! Eu o stiu altfel ,din alte conjuncturi , in care nu am constatat ca este inteligenta .
E.E.M.:
(10 Iunie 2012, 19:55)
Pt "STIL MARCA N & B": Chiar credeti ca dna Balaciu s-ar preta intrand aici si scriind comentarii in favoarea dumneaei?! Eu una, nu cred asa ceva. :) Mai exista si persoane genul meu, vazand realitatea. Nu trebuie sa judecam pe nimeni, niciunul dintre noi nu poate stii ce este in sufletul unui alt om. :)
alexandra:
(10 Iunie 2012, 18:04)
da de unde stii tu domnu/doamna "stil marca N & B"? ai stat tu la pasarica ei sa vezi ce a facut sau cu cine a trait? nu-ti mai da cu parerea daca nu cunosti o persoana cu adevarat. e treaba ei cu cine a trait, ce a facut si cine a ajutat-o! INVIDIA asta ce face din om! ai vrea tu sa ajungi vreodata la nivelul ei! Asa ca cioculetul mic!!!!!
STIL MARCA N & B:
(10 Iunie 2012, 11:15)
EEM= N & B?
Ce a realizat prin forțe proprii? Forțele supranaturale au fost instituția prefectului IL al anilor 2000 & cele mai influente personaje din PSD ! Hai să fim serioși! 
De unde atâta opulență la această fecioară, în condițiile actuale, de stânga fiind, sfidând (umilind) pe cei din jur, neavând decât un amărât de salar ..și ală ciuntit de criminalii de pdl-iști.
Proiecte...proiecte...cine are acces la proiecte? Sunt atâtea cadre didactice decente și bine pregătite în județul nostru...dar nu au acces la acestea!  Învățământul românesc este în colaps din cauza unor oameni care dețin controlul în teritoriu, care promovează nulitățile, ridicându-le la rang de performanță în schimbul unor mici ( ?!) atenții.
George_:
(10 Iunie 2012, 10:49)
gras cu tzatze, puturos ;)) ai fi vrut si tu o asa frumusete de doamna in partidul tau;))
E.E.M.:
(9 Iunie 2012, 22:17)
Ce tot o criticati atat pe dna Nica Balaciu???? Se vede clar ca e invidie! Nimic din ceea ce scrieti prin comentarii nu pare a fi adevarat. E o femeie foarte desteapta!! Stavar asa merita daca a santajat si a hartuit. Asa ceva nu se cade! Felicitari pt dna Nica Balaciu pt cate a realizat prin forte proprii!! Si rusine pt Stavar...urat, foarte urat, d-le Stavar!... 
cititor:
(6 Iunie 2012, 11:27)
 Despre fecioara Nica B  asteptati  sa apara pozele facute  de un meserias  in Turcia in vacanta de Paste    Cine va avea ,,cadere de calciu,,
Maria: