Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Reviga: Răspopitul Pandelică oficiază ilegal slujbe de înmormîntare

Scandalul fețelor bisericești de la Reviga este departe de a se fi încheiat. Mai mulți localnici au cerut marți, 12 iunie a.c., ca slujba de înmormîntare a unui apropiat să fie oficiată de răspopitul Casian Pandelică. Fostul preot a oficiat slujba în poarta cimitirului...
N-a fost chip ca răposatul să fie dus la biserica din Reviga și înmormîntat după canoane. Apropiații defunctului i-au interzis actualului preot din localitate să oficieze slujba. Au cerut insistent ca ceremonia să fie făcută de răspopitul Casian Pandelică. După mai bine de trei ore de așteptare în fața cimitirului, sufletul celui trecut în neființă a luat calea cerului abia după apariția fostului preot. Spiritele încinse s-au potolit abia după apariția polițiștilor. Chiar dacă n-au împărțit amenzi, oamenii legii au văzut cu ochii lor cum se oficiază o slujbă în mod ilegal...

12 Iunie 2012, 16:21 (17452 vizualizări - 33 comentarii)

Comentariile cititorilor:


gabriela:
(27 Ianuarie 2013, 19:45)
preotul Gheorghe are un har de la D-zeu datorita harului si slujbelor facute de el sant azi in viata eu si sotul meu.Nu constatati si judecati ceea ce nu stiti.RUGATIVA SA NU AVETI PARTE DE OAMENI RAI .Ma rog sa-i dea dumnezeu sanatate si pe cei rai sa-i lumineze.Bucurativa ca aveti aproape un om asa maret si capabil sa va ierte.
Adriana:
(6 Ianuarie 2013, 13:52)
Acum am citit disputa intelectualilor SORIN si MIHAI...Articolul mi s-a parut mai anost decat comentariile voastre! Sunteti DOI oameni cititi, cu o cultura generala realá. Voi DOI ati da un show al spiritului mai folositor decât sá vá împungeti aici, steril...Mai are Ialomita OAMENI,numai ca nu vor sá se bage între javrele actuale. Pácat. Va admir bogatia mintii si bagajul de cultură, dar faceti mai mult: iesiti în fată, scoateti si pe altii ca voi din letagie! Poate mai recuperám din pierderi...
calin:
(5 Ianuarie 2013, 12:46)
sa le fie rusine ca an ziua de azi  acelor preoti care au fost dati afara si fac slujbe de anmormantare
ileana:
(22 Septembrie 2012, 06:59)
    Sa i dea Domnul putere parintelui Pandelica sa treaca cu bine prin piedicile puse de altii.....si il asteptam cu caldura sufleteasca acolo de unde a plecat !Desi am fost doar la o slujba, nici nu stiti ce bine m-am simtit, imi pare rau  ca nu sint mai aproape ca m-as fi dus mereu la slujbele dinsului!Am auzit ca are mult har si din curiozitate am mers si eu ,vreau sa va zic ca e adevarat harul pe care l are .... asa ca recomand celor cu probleme sa il caute , cu siguranta acest om te va ajuta asa cum poate mai bine! Il asteptam cu nerabdare printre noi!
 Cei care ii pun piedici , de ce ii interziceti ?Si voi v-ati cautat ajutorul in diverse locuri, tot fiinte sinteti si cu totii in fata lui Dumnezeu cerem ajutorul.... de ce nu l lasati in pace macar pt. noi astia amariti care ne am gasit linistea si alinat suferinta prin acest om...Lasati -l in pace si nu l mai cercetati atita ca totul e pana la bani, asta va pasa voua... ei bine noi amaritii nu l-am onorat cu preturile de care ati fost informati... voi sinteti cei care i_ti oferit sume si acu il boicotati...Noi i-am dat fara sa ne ceara cite ceva ca sa nu fie degeaba in fata Do mului pe cind , voi cei cu  bani l-ati ,,avutit,, si acu ii cautati nod in papura, lasati l macar pt. noi cei amariti ca noi ii recunoastem binele facut mai mult ca voi, cei care va faliti in functii si bani !Pt. noi, acest parinte trebuie sa ne slujeasca, dinsul e un model de preot cu har!
Mariana B:
(5 August 2012, 19:06)
Asa ne-am obisnuit noi  de rai ce suntem, sa distrugem  tot ce ne face  bine sufletului. Dar va veni si  JUDECATA DE APOI , si atunci voi  cei care  ne luati si ulima bucurie pe care o aveam , o sa va caiti, dar, va fi prea tirziu. Noi cei ce am fost ajutati cu sfaturi de parintele  Pandelica ,nu putem decit sa ne rugam la D-zeu sa-l ajute in incercarea grea  prin care trece, sa stie ca ii suntem alaturi, ca il stimam si il apreciem in continuare.Ne aflam in post , si poate sf.Fecioara va  face o minune , si va  lumina mintea celui ce i-a dorit raul  parintelui nostru            DOAMNE AJUTA !
Aurica:
(1 August 2012, 11:12)
sa fim cu totii alaturi de parintele Pandelica, este un preot cu rar mai gasesti in bisericile din Romania. Dumnezeu sa va ierte pe cei care il criticati
Dora:
(25 Iulie 2012, 07:57)
ne rugam pt parintele Pandelica si familie sa poata duce cu rabdare prigoana la care este supus fara vina.DUMNEZEU SA VA IERTE PE TOTI CEI CARE IL SUPARATI PE PARINTELE.
SORIN:
(18 Iunie 2012, 08:53)
@mihai. În primul rând, vreau să-ți atrag atenția asupra "scuzelor": acestea se prezintă, nu se cer,
iar în ceea ce privește "piedestalul", nu știu ce să cred: eram cocoțat de cineva, sau m-am cocoțat
singur?! Mă bucur că recunoști că exist pe așa ceva. Referitor la cunoștințele pe teme religioase,
recunosc, nu excelez precum niște unii dar, părerea despre popii escroci nu mi-o va putea schimba nimeni, niciodată. Iar dacă faci grava confuzie între preoții biblici și cei de azi, de ei, de cei
de azi, să ai parte, etalându-ți vastele cunoștințe, și GATA!
Georgian:
(16 Iunie 2012, 17:03)
Ce Dumnezeu isi consuma postacii energia pe site-ul vostru unde nu acceptati pareri potrivnice lu' Madam Vornicescu alias Vincentiu ? Alte portaluri din Slobozia (le stii tu moderatorule) nu sant asa "credincioase" ca tine si lasa discutia sa se desfasoare cu pro si contra. Dar la voi, cum am dat un link cu biografia Vorniceascai cu ati taiat. Curati independenti frustrati ...
mihai:
(14 Iunie 2012, 12:05)
Atacul la Ortodoxie chiar e un motiv temeinic pentru a ne lupta cu cei ce au impresia ca e momentul sa ne cante prohodul.
Au mai incercat si altii, dar uite ca inca mai suntem pe pamantul asta.

Daca vrei sa distrugi un neam il lovesti acolo unde este cel mai rezistent: Credinta crestin-ortodoxa.Da-l peste cap, umple spaitul public cu secte neo-crestine, fai pe romani sa le fie rusine cu bisericile si manastirile lor.

Tot ce e romanesc a devenit blamabil, religia strabuna, istoria si cultura au inceput se fie denigrate cu temeinicie.

Nimic nu e intamplator, se pregateste terenul pentru uraganul ce vrea sa spulbere definitiv Ortodoxia si romanismul pentru ca neamul romanilor sa fie asimilat definitiv in oceanul globalist. Veneticii si lacheii lor, vor ca romanii sa fie transformati intr-o masa de sclavi timorati si fara identitate gata sa accepte orice, inclusiv ruperea Romaniei.

Cu voia Domnului, neamul nostru o sa le puna bocancul pe beregata tuturor neprietenilor. Nu trebuie asteptat nici un un fel de ajutor din partea autoritatilor. Institutiile Romaniei nu servesc interesul national, sunt putred de corupte si total aservite intereselor ostile neamului nostru. Armata presteaza servicii de mercenariat pentru USA sau pentru U.E, acum taie frunze la caini prin Afganistan. Jandarmeria e ocupata cu paza homosexualilor. Politia alearga dupa spaga iar serviciile secrete nu au vreme de altceva pentru ca trebuie sa monitorizeze conversatiile telefonice si traficul de pe internet.

Putem suporta multe, insa ultima reduta e Credinta Ortodoxa, cine indrazneste sa o lezeze o sa cunoasca reversul medaliei!
mihai:
(14 Iunie 2012, 12:02)
@SORIN
Lasa vraja,spune ca de fapt te irita respingerea ideilor. Imi cer scuze ca ti-am zdruncinat piedestalul pe care erai cocotat.In cazul in care ti-am inegrit aura, iti dai seama ca regret.
Sunt sigur ca nenea Krishna o sa-ti destupe jicloru’ chakrelor, adica te va ajuta sa stralucesti din nou.Spune-i sa opreasca eventualele cheltuielile din contul meu cosmic.

PS:Daca te supara clerul, cu siguranta si Biblia te supara, uite ce scrie in legatura cu anumite persoane:

” v-a pus pe voi EPISCOPI (ἐπισκόποι), ca să păstrați Biserica lui Dumnezeu”. (Fapte 20,28)
“Tot așa și voi, fiilor duhovnicești, supuneți-vă PREOTILOR ” ( I Petru 5, 5)
“Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOTII  Bisericii și să se roage pentru el.” (Iacob 5,14)
W:
(14 Iunie 2012, 11:51)
Avortonul de sorin are multa cultura infecta an el,ar fi bine sa ia un antibiotic !
SORIN:
(14 Iunie 2012, 09:50)
@ mihai. E clar, dragul moșului! Confunzi marfa cu ambalajul. "Vastele" tale cunoștințe într-ale religiei m-au dat pe spate. Cu exprimarea stai mai rău, dar, cu un efort nu neapărat deosebit, am reușit, sper, să înțeleg marea confuzie pe care o faci : pentru tine Biserica este de confundat cu hoții de popi, cum spuneam, majoritatea. Cum altfel să înțeleg duritatea "reacției" tale, aproape de aceea a unui drogat prins cu seringa-n venă?! De unde ai dedus că eu "atac" INSTITUȚIA care se numește BISERICĂ?!  Eu voi incrimina toată viața acei șnapani, escroci, care-și spun "preoți", niște nemernici care, în numele credinței, își bat joc de adevărații credincioși, mai ales de persoanele în vârstă din mediul rural unde, de bine, de rău, s-a mai păstrat ceva din credința pură, adevărată.
Tocmai pe această naivitate a enoriașilor se bazează popii escroci, tupeiști, nenorociți.
Eu aș propune să fie interzis prin LEGE ca preoții să poată face parte din tot felui de societăți comerciale, asociații/organizații  de tot felul, cu un control riguros al averilor personale, și pedepse pe măsură. Cu ce îmi/îți sunt superiori acești escroci pe care-i aperi total exagerat,
după părerea mea?! Chiar nu merită!
P.S.: Referotor la cunoștințele tale, sfătuiește-te cu Dalai Lama.
mihai:
(14 Iunie 2012, 08:21)
@SORIN

Mai “Sering sung-den” probabil te-a fermecat lumina alb difuza, nu ai pasit catre cea albastra, ratacesti intre samsara si nirvana iar in pauze te dai la Ortodoxie.
Eu zic sa reciti “om mani padme hum” pana-ti trece gandul asta eretic, nu de alta dar risti sa primesti un sut in spinare.
Ai grija la propria-ti “dharma”, ia-ti ghearele hulpave de pe Ortodoxie.
Uimitor, toti mucosii incep sa tina lectii despre "adevarata religie".

PS:Eu zic sa convoci o conferinta de presa si sa spui lumii care-i treaba cu Alianta/Legamantul/Testamentul hindus.

Apoi sa  iei o gura din "nectarul bivolarian" si tacticos emiti axioma precum ca cine iti respinge elucubratiile e prea ingust la minte.
mihai:
(14 Iunie 2012, 08:17)
Cat despre "asiatici",atata vreme cat exista karma, exista si caste.
Casta nu-i decat o recompensa sau o pedeapsa pentru viata anterioara.
Prin casta se inoculeaza ideea predestinarii, intreaba-l pe jegosul ala de Swami Prabhupada daca cineva din casta Sudra sau Paria poate sa treaca intr-o casta superioara.
Singura lor sansa e doar reincarnarea, dar pentru a se naste in casta Vaisya, un sudra sau paria trebuie sa faca ciocu’ mic si sa fie resemnat in actuala viata, daca face fitze isi nasoleste karma.
Cand un ciumeg din casta Ksatriya murea, femeia trebuia sa-l urmeze. Trebuia sa-si accepte resemnata soarta si sa stea cuminte (drogata fiind) pe rugul funerar:)))