Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Reviga: Răspopitul Pandelică oficiază ilegal slujbe de înmormîntare

Scandalul fețelor bisericești de la Reviga este departe de a se fi încheiat. Mai mulți localnici au cerut marți, 12 iunie a.c., ca slujba de înmormîntare a unui apropiat să fie oficiată de răspopitul Casian Pandelică. Fostul preot a oficiat slujba în poarta cimitirului...
N-a fost chip ca răposatul să fie dus la biserica din Reviga și înmormîntat după canoane. Apropiații defunctului i-au interzis actualului preot din localitate să oficieze slujba. Au cerut insistent ca ceremonia să fie făcută de răspopitul Casian Pandelică. După mai bine de trei ore de așteptare în fața cimitirului, sufletul celui trecut în neființă a luat calea cerului abia după apariția fostului preot. Spiritele încinse s-au potolit abia după apariția polițiștilor. Chiar dacă n-au împărțit amenzi, oamenii legii au văzut cu ochii lor cum se oficiază o slujbă în mod ilegal...

12 Iunie 2012, 16:21 (21155 vizualizări - 35 comentarii)

Citiți și:
Deputatul liberal Cristina Pocora se opune candidaturii fostului preot Casian Pandelică la Primăria Reviga
Preoții Casian și Gheorghe Pandelică, executați silit de Episcopie
Preoții din Reviga, răspopiți!

Comentariile cititorilor:


Vlad:
(1 Februarie 2015, 16:16)
                                                                   Sorine, Esti ratacit si rau intentionat.Ai multa rautate in suflet,dar esti om supus greselilor.Preotul este si el om ca si tine -supus greselilor . Ceea ce doresti tu de la viata isi doreste si preotul. Are familie si copii Locul de munca al preotului este biserica si comunitatea incredintata. Personal nu stiu unde lucrez.i, dar am convingerea ca ca-ti faci datoria conform organigramei postului tau.Omul de unde munceste are dreptul la viata pentru el si cei ai casei sale  ,Tu ai obligatii morale si preotul are.S-a pregatit ani multi pentru aceasta misiune  de a fi mediatorul tau si al meu in relatia cu Dumnezeu. Daca nu vrei sa ai o relatie cu Dumnezeu nu submina dorinta mea, a noastra.Il iubesc pe Dumnezeu , te iubesc pe tine si pe parintii de la REVIGA care nu datorita lor trec prin aceste suprari. Cauta originea in atitudinea opulenta ,mandria fara margini a episcopului tau Priveste la fata spanului,priveste ce foc scoate pe gura,cerceteaza cate valori materiale are el  ,n-are familie, copii . dar este bogat in toate.pastreaza-ti prerile pentru tine. 
Nectarie :
(1 Februarie 2015, 15:34)
Ceea ce au facut Prea Cucernicii Parinti este un inceput laudabil . Biserica trebuie sa se descotoroseasca de acesti impostori care se ascund sub dulama de ,,Prea sfintiti si Inalt Prea sfintitii'.De 25 de ani jegmanesc aceasta institutie numita ,,biserica '',pe care au transformat-o in propria mosie. Au uitat de duhovnicie si au devenit magnati , manageri care jongleaza cu veniturile institutiilor dupa bunul plac.Fondurile europene au fost masluite cu aportul reprezentantilor Statului-coordonatorii de proiecte- fara sa aiba o finalitate si continuitate.Au devenit Grofii din trecut care au pus botnite preotilor, au nascocit taxe peste taxe  ,libertatea de exprimare a fost sechestrata.Orice nemultumire este considerata ca atitudine ostila impotriva ,,Ierarhului'' care a depus votul saraciei cu un salariu de 70-80 milioane de lei....,!!!!.sedii cu un lux exorbitant,cutreiera lumea  fara sa le pese de sarmani si bolnavi.Sunt preotii si levitii care trec fara nepasare pe langa cei cazuti sub greutatiile vietii ., necazurilor si suparariilor de orice fel.Lasa in urma lor numai durere ,lacrimi si suspine. Grifoni nu este un caz singular . Ca el sunt toti ceilalti ,,ierarhi''Sigura institutie umana-concluzie acceptata de ierarhi-, este BISERICA -institutie divina-umana.Priviti la fratii nostri  greci ortodocsi.Cu multi ani in urma s-au descotorosit de aceste lepre in piei de lup.  60% din populatia Greciei isi au biserici private ,particulare, cu ierarhi adevararati ,,oameni ai lui Dumnezeu'' Succes parintilor ! Venim si noi alaturi de voi.-AZI LA RIVEGA MAINE -N TOATA TARA.  
gabriela:
(27 Ianuarie 2013, 19:45)
preotul Gheorghe are un har de la D-zeu datorita harului si slujbelor facute de el sant azi in viata eu si sotul meu.Nu constatati si judecati ceea ce nu stiti.RUGATIVA SA NU AVETI PARTE DE OAMENI RAI .Ma rog sa-i dea dumnezeu sanatate si pe cei rai sa-i lumineze.Bucurativa ca aveti aproape un om asa maret si capabil sa va ierte.
Adriana:
(6 Ianuarie 2013, 13:52)
Acum am citit disputa intelectualilor SORIN si MIHAI...Articolul mi s-a parut mai anost decat comentariile voastre! Sunteti DOI oameni cititi, cu o cultura generala realá. Voi DOI ati da un show al spiritului mai folositor decât sá vá împungeti aici, steril...Mai are Ialomita OAMENI,numai ca nu vor sá se bage între javrele actuale. Pácat. Va admir bogatia mintii si bagajul de cultură, dar faceti mai mult: iesiti în fată, scoateti si pe altii ca voi din letagie! Poate mai recuperám din pierderi...
calin:
(5 Ianuarie 2013, 12:46)
sa le fie rusine ca an ziua de azi  acelor preoti care au fost dati afara si fac slujbe de anmormantare
ileana:
(22 Septembrie 2012, 06:59)
    Sa i dea Domnul putere parintelui Pandelica sa treaca cu bine prin piedicile puse de altii.....si il asteptam cu caldura sufleteasca acolo de unde a plecat !Desi am fost doar la o slujba, nici nu stiti ce bine m-am simtit, imi pare rau  ca nu sint mai aproape ca m-as fi dus mereu la slujbele dinsului!Am auzit ca are mult har si din curiozitate am mers si eu ,vreau sa va zic ca e adevarat harul pe care l are .... asa ca recomand celor cu probleme sa il caute , cu siguranta acest om te va ajuta asa cum poate mai bine! Il asteptam cu nerabdare printre noi!
 Cei care ii pun piedici , de ce ii interziceti ?Si voi v-ati cautat ajutorul in diverse locuri, tot fiinte sinteti si cu totii in fata lui Dumnezeu cerem ajutorul.... de ce nu l lasati in pace macar pt. noi astia amariti care ne am gasit linistea si alinat suferinta prin acest om...Lasati -l in pace si nu l mai cercetati atita ca totul e pana la bani, asta va pasa voua... ei bine noi amaritii nu l-am onorat cu preturile de care ati fost informati... voi sinteti cei care i_ti oferit sume si acu il boicotati...Noi i-am dat fara sa ne ceara cite ceva ca sa nu fie degeaba in fata Do mului pe cind , voi cei cu  bani l-ati ,,avutit,, si acu ii cautati nod in papura, lasati l macar pt. noi cei amariti ca noi ii recunoastem binele facut mai mult ca voi, cei care va faliti in functii si bani !Pt. noi, acest parinte trebuie sa ne slujeasca, dinsul e un model de preot cu har!
Mariana B:
(5 August 2012, 19:06)
Asa ne-am obisnuit noi  de rai ce suntem, sa distrugem  tot ce ne face  bine sufletului. Dar va veni si  JUDECATA DE APOI , si atunci voi  cei care  ne luati si ulima bucurie pe care o aveam , o sa va caiti, dar, va fi prea tirziu. Noi cei ce am fost ajutati cu sfaturi de parintele  Pandelica ,nu putem decit sa ne rugam la D-zeu sa-l ajute in incercarea grea  prin care trece, sa stie ca ii suntem alaturi, ca il stimam si il apreciem in continuare.Ne aflam in post , si poate sf.Fecioara va  face o minune , si va  lumina mintea celui ce i-a dorit raul  parintelui nostru            DOAMNE AJUTA !
Aurica:
(1 August 2012, 11:12)
sa fim cu totii alaturi de parintele Pandelica, este un preot cu rar mai gasesti in bisericile din Romania. Dumnezeu sa va ierte pe cei care il criticati
Dora:
(25 Iulie 2012, 07:57)
ne rugam pt parintele Pandelica si familie sa poata duce cu rabdare prigoana la care este supus fara vina.DUMNEZEU SA VA IERTE PE TOTI CEI CARE IL SUPARATI PE PARINTELE.
SORIN:
(18 Iunie 2012, 08:53)
@mihai. În primul rând, vreau să-ți atrag atenția asupra "scuzelor": acestea se prezintă, nu se cer,
iar în ceea ce privește "piedestalul", nu știu ce să cred: eram cocoțat de cineva, sau m-am cocoțat
singur?! Mă bucur că recunoști că exist pe așa ceva. Referitor la cunoștințele pe teme religioase,
recunosc, nu excelez precum niște unii dar, părerea despre popii escroci nu mi-o va putea schimba nimeni, niciodată. Iar dacă faci grava confuzie între preoții biblici și cei de azi, de ei, de cei
de azi, să ai parte, etalându-ți vastele cunoștințe, și GATA!
Georgian:
(16 Iunie 2012, 17:03)
Ce Dumnezeu isi consuma postacii energia pe site-ul vostru unde nu acceptati pareri potrivnice lu' Madam Vornicescu alias Vincentiu ? Alte portaluri din Slobozia (le stii tu moderatorule) nu sant asa "credincioase" ca tine si lasa discutia sa se desfasoare cu pro si contra. Dar la voi, cum am dat un link cu biografia Vorniceascai cu ati taiat. Curati independenti frustrati ...
mihai:
(14 Iunie 2012, 12:05)
Atacul la Ortodoxie chiar e un motiv temeinic pentru a ne lupta cu cei ce au impresia ca e momentul sa ne cante prohodul.
Au mai incercat si altii, dar uite ca inca mai suntem pe pamantul asta.

Daca vrei sa distrugi un neam il lovesti acolo unde este cel mai rezistent: Credinta crestin-ortodoxa.Da-l peste cap, umple spaitul public cu secte neo-crestine, fai pe romani sa le fie rusine cu bisericile si manastirile lor.

Tot ce e romanesc a devenit blamabil, religia strabuna, istoria si cultura au inceput se fie denigrate cu temeinicie.

Nimic nu e intamplator, se pregateste terenul pentru uraganul ce vrea sa spulbere definitiv Ortodoxia si romanismul pentru ca neamul romanilor sa fie asimilat definitiv in oceanul globalist. Veneticii si lacheii lor, vor ca romanii sa fie transformati intr-o masa de sclavi timorati si fara identitate gata sa accepte orice, inclusiv ruperea Romaniei.

Cu voia Domnului, neamul nostru o sa le puna bocancul pe beregata tuturor neprietenilor. Nu trebuie asteptat nici un un fel de ajutor din partea autoritatilor. Institutiile Romaniei nu servesc interesul national, sunt putred de corupte si total aservite intereselor ostile neamului nostru. Armata presteaza servicii de mercenariat pentru USA sau pentru U.E, acum taie frunze la caini prin Afganistan. Jandarmeria e ocupata cu paza homosexualilor. Politia alearga dupa spaga iar serviciile secrete nu au vreme de altceva pentru ca trebuie sa monitorizeze conversatiile telefonice si traficul de pe internet.

Putem suporta multe, insa ultima reduta e Credinta Ortodoxa, cine indrazneste sa o lezeze o sa cunoasca reversul medaliei!
mihai:
(14 Iunie 2012, 12:02)
@SORIN
Lasa vraja,spune ca de fapt te irita respingerea ideilor. Imi cer scuze ca ti-am zdruncinat piedestalul pe care erai cocotat.In cazul in care ti-am inegrit aura, iti dai seama ca regret.
Sunt sigur ca nenea Krishna o sa-ti destupe jicloru’ chakrelor, adica te va ajuta sa stralucesti din nou.Spune-i sa opreasca eventualele cheltuielile din contul meu cosmic.

PS:Daca te supara clerul, cu siguranta si Biblia te supara, uite ce scrie in legatura cu anumite persoane:

” v-a pus pe voi EPISCOPI (ἐπισκόποι), ca să păstrați Biserica lui Dumnezeu”. (Fapte 20,28)
“Tot așa și voi, fiilor duhovnicești, supuneți-vă PREOTILOR ” ( I Petru 5, 5)
“Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOTII  Bisericii și să se roage pentru el.” (Iacob 5,14)
W:
(14 Iunie 2012, 11:51)
Avortonul de sorin are multa cultura infecta an el,ar fi bine sa ia un antibiotic !
SORIN:
(14 Iunie 2012, 09:50)
@ mihai. E clar, dragul moșului! Confunzi marfa cu ambalajul. "Vastele" tale cunoștințe într-ale religiei m-au dat pe spate. Cu exprimarea stai mai rău, dar, cu un efort nu neapărat deosebit, am reușit, sper, să înțeleg marea confuzie pe care o faci : pentru tine Biserica este de confundat cu hoții de popi, cum spuneam, majoritatea. Cum altfel să înțeleg duritatea "reacției" tale, aproape de aceea a unui drogat prins cu seringa-n venă?! De unde ai dedus că eu "atac" INSTITUȚIA care se numește BISERICĂ?!  Eu voi incrimina toată viața acei șnapani, escroci, care-și spun "preoți", niște nemernici care, în numele credinței, își bat joc de adevărații credincioși, mai ales de persoanele în vârstă din mediul rural unde, de bine, de rău, s-a mai păstrat ceva din credința pură, adevărată.
Tocmai pe această naivitate a enoriașilor se bazează popii escroci, tupeiști, nenorociți.
Eu aș propune să fie interzis prin LEGE ca preoții să poată face parte din tot felui de societăți comerciale, asociații/organizații  de tot felul, cu un control riguros al averilor personale, și pedepse pe măsură. Cu ce îmi/îți sunt superiori acești escroci pe care-i aperi total exagerat,
după părerea mea?! Chiar nu merită!
P.S.: Referotor la cunoștințele tale, sfătuiește-te cu Dalai Lama.