Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amonil refuză reeșalonarea datoriilor Urban!

Ultimatum pentru furnizorul local de apă

Amonil refuză reeșalonarea datoriilor Urban!

Conducerea SC Urban a informat Consiliul Local Slobozia că societatea suportă presiuni financiare imense, cărora nu le mai poate face față. Cea mai mare amenințare vine din partea SC Amonil, care refuză încheierea unui grafic de reeșalonare a datoriilor și anunță că va face toate diligențele necesare pentru «recuperarea întregii creanțe, prin toate mijloacele permise de lege!».

Urban, aruncată în corzi
Joi, 31 mai a.c., în cadrul ședinței festive de încheiere a mandatului actualului Consiliu Local Slobozia, conducerea SC Urban a informat plenul Consiliului Local (AGA) că a primit un ultimatum din partea SC Amonil. Potrivit acestuia, SC Amonil refuză reeșalonarea datoriilor SC Urban și se declară interesată de preluarea de acțiuni. Răspunsul formulat de către SC Amonil este o replică la solicitarea SC Urban, «de încheiere a unui grafic de eșalonare a datoriilor, pentru un interval de timp care se întinde pînă la data de 11 mai 2014, cu o perioadă de grație de 6 luni și suspendarea executării silite pe perioada eșalonării». SC Amonil precizează că aceste condiții sînt inacceptabile și că pînă la acest moment SC Urban nu și-a respectat niciuna dintre angajamentele financiare anterioare. «Deoarece obligațiile asumate nu au fost respectate vă asigurăm că vom depune toate diligențele necesare recuperării întregii creanțe, prin toate mijloacele permise de lege. Referitor la cesiunea celor 317 titluri executorii, în sumă de 4,6 milioane de lei, vă precizăm că societatea noastră nu este interesată de această operațiune. Considerăm în continuare că singura modalitate concretă de stingere a creanței pe care o înregistrați (...) este reprezentată de propunerea avansată de reprezentanții societății noastre (...)». Răspunsul tranșant al SC Amonil înseamnă, teoretic, sfîrșitul societății SC Urban în actuala formă și preluarea acesteia, într-o formulă juridică sau alta, de către SC Amonil...

Piatra de moară a datoriilor
Ședința AGA SC Urban din 31 mai a avut un rol strict informativ, decizia finală urmînd să fie adoptată de către un viitor consiliu local, format după alegerile din 10 iunie 2012. Tergiversarea unei hotărîri în privința viitorului SC Urban nu face însă decît să aducă prejudicii și mai mari acestei societăți. Cu conturile blocate de 5 ani, fără un sediu propriu (cedat SC Amonil în contul datoriilor) și cu datorii de 1,3 milioane de lei, SC Urban se află în plin colaps economic. Această situație se perpetuează de aproape două mandate, în ciuda faptului că SC Urban a propus în numeroase rînduri măsuri de redresare economică. Printre acestea s-au numărat propunerile de retehnologizare a societății, aprobarea achizițiilor din fondul de dezvoltare a societății a unui nou stand de verificare a apometrelor, finalizarea investiției pentru îmbunătățirea procedurii de tratare a apei, realizarea unui sistem de detecție și localizare a eventualelor spărturi, realizarea închiderii inelului de alimentare cu apă, etc. Majoritatea acestor propuneri au fost amînate sau realizate parțial, nepermițînd societății să realizeze profituri care să permită o redresare rapidă. În aceste condiții și potrivit informării avansate de către conducerea societății AGA SC Urban, în acest moment «toate mijloacele de producție ale societății sînt puse sub sechestru, existînd riscul de a fi scoase la licitație, caz în care societatea va putea fi lipsită de mijloacele necesare desfășurării activităților de bază și asigurării unor servicii corespunzătoare». În aceste condiții, soluția propusă de SC Amonil, respectiv solicitarea de a deveni acționar majoritar al SC Urban, poate deveni la acest moment singurul colac de salvare de care SC Urban se mai poate agăța.

15 Iunie 2012, 16:08 (9267 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!
Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!
Urban solicită majorarea prețului la apa nepotabilă!
Dytras, groparul unei stații de epurare de 4,5 milioane de euro

Comentariile cititorilor:


SORIN:
(18 Iunie 2012, 06:13)
E corect ce spune "profesionist", numai că ar trebui scormonite toate detaliile acestui adevărat faliment al "Urban", iar vinovații să plătească personal, inclusiv cu sechestru pe bunurile personale sau ale firmelor pe care le-au "trecut" pe numele membrilor familiilor lor. Cred că și fostul
primar are partea sa de vină. Ce-l mai apăra pe Cilibeanu..., iar când acesta din urmă a intrat cu totul în rahat, s-a dezis de el. Așa-zisa apă a lui Ionașcu oricând poate face obiectul unor cercetări serioase din partea organelor competente, fiindcă, după părerea mea, a atentat destul de grav la bugetul familial nu numai al locuitorilor Sloboziei, ci și al acelora din localitățile unde a pătruns apa bezmeticului edil-răzeș, poate chiar la sănătatea unora care nu și-au putut permite să
cumpere apă plată. TREBUIE făcute verificări "la sânge", iar vinovații să RĂSPUNDĂ!
dan buzdugan:
(17 Iunie 2012, 14:32)
Actionarul majoritar al Urban-ului n-a fost ionascu-psd ci Consiliul local-cu majoritate psd, unde emil constantinescu-psd si-a facut mendrele cum a vrut! Cat despre cilibeanu, nici o grija, gaseste el o ,,barja'' pe care sa se imbarce....
bladul:
(17 Iunie 2012, 14:17)
  Ce privire blanda are dnul director.Aceea este poarta noua a URBAN-ului?
sorin1:
(17 Iunie 2012, 05:07)
propun sa-l cumpere Dl Ionascu,dansu l-a adus in starea asta,pt.ca din cauza apei noi nu am mai platit facturileee si asa s-a dus pe ,,apa ionascului,, Urbanul
dan buzdugan:
(16 Iunie 2012, 15:13)
Sunt perfect de acord cu ,,profesionist''. De ce nu cere Urban insolventa- pentru ca psd-ul doreste altceva!!!
profesionist:
(16 Iunie 2012, 12:11)
Propun, in calitate de profesionist, demararea unei proceduri de insolventa, procedura care, sub umbrela legii, da posibilitatea debitorului (Urban) de a scapa de povara penalitatilor, de a-si intocmi un plan propriu de reorganizare in care datoria catre Amonil sa fie restructurata, ne ofera noua, cetatenilor, siguranta ca, odata cu demararea acestei proceduri managementul societatii ca fi schimbat cu unul numit de un judecator. Priviti din punct de vedere economic si strategic, nu va lasati influentati de interese personale ! Si, cine nu plateste, sa fie tras la raspundere prin actiuni in justitie clare si sigure ! Luati exemplul altora, a RADET Bucuresti care nu pregeta o secunda in a-si recupera banii ! Si, poate, o implicare mai hotarata a cetatenilor in aceasta problema, printr-o organizare, etc, ar fi binevenita, in incercarea de a sustine propriile interese in AGA Urban !