Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

S-a tras cortina definitiv peste Spitalul Orășenesc Țăndărei?

S-a tras cortina definitiv peste Spitalul Orășenesc Țăndărei?

Folosit ca manevră electorală, Spitalul Orășenesc Țăndărei a intrat din nou într-un con de umbră. Mult promisa redeschidere nu s-a concretizat. Efectul este dezastruos. Numărul paturilor unităților medicale din Ialomița este sub media pe țară...

Peste 40000 de oameni fără speranță
Spitalul Orășenesc Țăndărei a fost desființat la 1 aprilie 2011, prin Hotărîrea de Guvern 303/2011, privind raționalizarea și desființarea spitalelor. În condițiile în care unitatea medicală deservea un număr de peste 40000 de oameni din localitățile învecinate. De la acel moment și pînă la campania electorală din acest an spitalul de la Țăndărei a fost lăsat de izbeliște. Vasile Sava, candidatul perdant al alegerilor locale din Țăndărei după mai bine de trei mandate în fruntea orașului, a folosit spitalul ca mijloc de atragere a voturilor, promițînd că-l va redeschide, dar nu a avut parte de succes. Tot ceea ce  reușit să facă a fost obținerea unor avize de funcționare din partea unor directori din cadrul Ministerului Sănătății, și nu a ordinului de ministru care să ateste redeschiderea...
«Respectivele documente obținute de autoritățile sînt doar niște avize prin care se atestă existența fizică a spitalului. Era nevoie de un ordin de ministru pentru redeschidere...» a explicat Mihai Geantă, președintele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. Mai mult, o altă piedică în calea redeschiderii Spitalului Orășenesc Țăndărei o reprezintă faptul că, la începutul acestui an, paturile unității nu au fost contractate spre finanțare. Ar fi fost nevoie doar de 350 mii de lei... Efectul desființării Spitalului Țăndărei se răsfrînge asupra celorlalte trei unități medicale din Ialomița, respectiv Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, Spitalul Municipal Urziceni și Spitalul Județean de Urgență Slobozia, crescînd numărul internărilor și scăzînd vertiginos cel al paturilor. Deși Ministerul Sănătății a emis un ordin potrivit căruia numărul paturilor din spitale la mia de locuitori să fie la 5,61, unitățile medicale ialomițene abia dacă ating 2,5 paturi la mia de locuitori. Cele aproximativ 100 de paturi al Spitalului Orășenesc din Țăndărei ar fi ridicat indicele la valoarea de 3 paturi la mia de locuitori...

Redeschiderea este posibilă
Șanse ca Spitalul Orășenesc Țăndărei să redevină funcțional există. Tot ceea ce trebuie făcut este obținerea unui ordin de ministru pentru contractarea unui nou număr de paturi. Noul primar al orașului Țăndărei, Cristian Roman, a dat asigurări că sînt șanse mari ca unitatea medicală să fie redeschisă. «E greu de precizat în acest moment care este soarta spitalului, dar sînt șanse mari să se redeschidă!» a declarat edilul din Țăndărei.

29 Iunie 2012, 07:52 (10431 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Spitalul cu «jumătate de normă» de la Țăndărei
Politica redeschide Spitalul Orășenesc Țăndărei
EXCLUSIV: S-a redeschis Spitalul Orășenesc din Țăndărei!

Comentariile cititorilor:


român minoritar de Ţăndărei:
(3 Iulie 2012, 12:09)
Sorine, tată, ți-ai epuizat toți neoronii (ultimii 2) cu fluieratu'  în campanie pentru campionu' ăsta la poker "care este" premar de Țăndărei. Crezi că deschiderea unui spital se compară cu lipitu' de afișe?  Un oraș în care 10% din populație contribuie la CAS, iar ceilalți se plimbă cu Q-șpe fără să cotizeze nu merită Spital! Ți-aș da eu mai multe exemple dar săracii ca tine nu sunt în stare să înțeleagă fenomenul de discriminare a românilor la instituțiile din Țăndărei!
SORIN:
(2 Iulie 2012, 06:29)
@ MIHAI. Că ești analfabet, se vede după cum scrii. Ca poziție față de spitale, e clar că ești pedelist; redeschiderea unui spital costă cu mult mai puțin decât "plimbarea" bolnavilor la
zeci, și poate chiar sute, de kilometri, uneori aceștia pierzându-și viața. Oricât ar costa, viața trebuie pusă pe primul plan, CRIMINALILOR!!!
P.S.: Băi, ăsta...MIHAI, să dea Domnu', ca atunci când tu sau cineva apropiat veți avea nevoie de spitalizare, problema să fie pusă "economic", dobitocule!
MIHAI:
(1 Iulie 2012, 09:12)
psd va spalat creierele ca va mareste salariile, pensiile, deschide spitale. nu v-ati pus intrebarea "DE UNDE BANI?" .erau doar sloganuri electorale.
user:
(30 Iunie 2012, 05:50)
Toti sunt la fel. Cand sunt in opozitie se bat cu pumnii in piept ca fac ce n-a facut nimeni, cand ajung la guvernare .... eeee... stati putin ca nu-i chiar asa. Ba nu sunt fonduri, ba dureaza ceva sa se schimbe altceva.
AVEM O TARA FRUMOASA, PACAT CE ESTE LOCUITA!!!!!!!
nelu:
(29 Iunie 2012, 13:23)
Avem guvern USL.De ce nu da ministrul ordinul daca celelalte formalitati au fost facute de Sava?Daca ceilalti care ne-au guvernat pana deunazi sunt buni de condamnat pentru genocid,de ce acestia de acum continua genocidul?Asta nu inteleg.Chiar nu poate nimeni sa ia taurul de coarne in judetul asta si sa ne scoata din starea de umilinta in care ne aflam?Asteptam mai multa fermitate din partea d-lui Ciuperca.Sa se implice !
SORIN:
(29 Iunie 2012, 12:01)
Vă dați seama cât de criminale au putut fi guvernările pdl-udmr-unpr, dacă pentru ele, oamenii nu au reprezentat decât niște cifre statistice, alături de numărul de paturi din spitale. Dacă nici această situație nu se reglementează, în sensul revenirii la una de normalitate, guvernul Ponta va avea o mare problemă,  cât de curând. Dacă au ajuns ungurii să stabilească cine are dreptul la sănătate în țara asta, e grav. Se pare că în județele unde ungurii sunt majoritari, nu au fost desființate unități sanitare, precum în alte zone. Este o problemă gravă, o problemă care ar trebui
rezolvată, fiind trimiși  după gratii, pentru tentativă de genocid, TOȚI vinovații, inclusiv capul tuturor
răutăților din țara asta, TRAIAN BĂSESCU.