Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Partidele locale raportează doar 10% din «încasări»

Partea nevăzută a donațiilor electorale

Partidele locale raportează doar 10% din «încasări»

La aproape trei săptămîni de la alegerile locale din 10 iunie 2012, din scandalurile inițiale n-au mai rămas decît ecourile. În Ialomița, «alegerile nu au fost viciate de incidentele electorale», «contestatarii nu se pot obișnui cu gîndul că au pierdut», iar administrațiile locale se pregătesc activ pentru alegerile generale din noiembrie. Niciunul dintre liderii partidelor politice implicate în campanie nu se grăbește însă să facă declarații despre costurile acestei campanii electorale...

Răspunsuri evazive de la mamuții politicii locale
Informațiile privind cheltuielile de campanie ale partidelor politice sînt puține și contradictorii. Potrivit Legii 334/2003, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, art. 5, alin. 3, «donațiile primite de la o persoană fizică într-un an pot fi de pînă la 200 de salarii de bază minime brute pe țară la valoarea existentă la data de 1 ianuarie a anului respectiv, iar donațiile primite de la o persoană juridică într-un an pot fi de pînă la 500 de salarii de bază minime brute pe țară la valoarea existentă la data de 1 ianuarie a anului respectiv».
În aceste condiții, declarațiile oficialilor din cadrul partidelor locale sînt extrem de reținute.
«Nu știu pe de rost valorile. Faceți, vă rugăm, o cerere la mandatarul financiar al partidului și vă vom furniza toate informațiile necesare!» ne-a declarat senin și aproape convins de propria minciună Silvian Ciupercă, președintele PSD Ialomița.
«Am cheltuit 120 mii de lei. Mult, puțin, astea sînt cheltuielile. Sînt mulțumit că am ținut sub control aceste cheltuieli și că nu au existat sincope în achitarea facturilor. E drept, eficiența a fost mai mică decît ne așteptam, dar PD-L nu și-a spus încă ultimul cuvînt în Ialomița!» a declarat Cazacu Marinică.
Un răspuns la fel de laconic am primit și din partea reprezentantului PNL, Ioan Martin. «Nu am avut cheltuieli foarte mari. Am cheltuit bani pentru materialele publicitare... Bannere, afișe, șepci și tricouri, cîteva ziare de campanie... Nimic special! Potrivit centralizatorului nostru, am avut donații de 35100 lei și am cheltuit fix 35077 lei, restul banilor fiind virați în conturile filialei...» a declarat acesta.

Filiala ialomițeană a partidului lui Diaconescu rupe tăcerea
Răspunsuri similare am avut și din partea unor partide mai mici, precum PRM. Silviu Puchianu, președintele Organizației PRM Ialomița, a declarat că, pentru cele 9766 de voturi pe care le-a obținut în calitate de candidat al partidului la funcția de președinte al Consiliului Județean, a cheltuit fix 3000 lei. «Am avut o campanie modestă. Ne-a costat 3 mii de lei și sîntem mulțumiți de scorul electoral. E drept, se putea mai bine!» a declarat el la fel de laconic.
Singurul care a acceptat un dialog real pe marginea acestui subiect spinos a fost președintele PP-DD, Ștefan Stoica. Acesta a apreciat că fondurile cheltuite în campania electorală de către filială și candidații susținuți de partid se ridică la 50000 lei. «E drept, nu toți acești bani pot fi evidențiați. E vorba despre o estimare internă a acestor cheltuieli pe baza raportărilor din teritoriu. PP-DD este un partid sărac, singura donație făcută este una de 2000 lei pentru candidatul de la Urziceni. În rest, candidații au scos bani din buzunar. Eu, personal, pentru majoritatea cheltuielilor făcute am justificare, că m-am gîndit la o eventuală verificare... Dar mulți dintre candidați nu o au, că a fost vorba de bonuri de benzină, bani pentru deplasări și, în general, cheltuieli curente de valoare mică care nu merită evidențiate, mai ales că provin din buzunarele proprii. Dar suma pe care o avansăm este foarte aproape de realitate...» a declarat liderul PP-DD Ialomița. Pentru cei 50000 lei cheltuiți în campanie, PP-DD a reușit să obțină trei mandate de consilieri județeni, unul de consilier local și cel de-al doilea scor al alegerilor pentru candidatul la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, respectiv 20081 de voturi. «Alta va fi însă dinamica alegerilor în noiembrie, la „generale“. Acum oamenii ne cunosc și știu ce putem face pentru ei. Sper să obținem cel puțin un fotoliu de parlamentar pentru Ialomița!» a conchis Ștefan Stoica.

Cheltuieli nedeclarate de 10 ori mai mari În fapt, sumele vehiculate de către reprezentanții partidelor politice importante sînt de pînă la 10 ori mai mari. Spre exemplu, pentru PSD, în varianta sa extinsă USL, surse din cadrul organizațiilor vehiculează suma de cel puțin 1,5 milioane de euro. Potrivit acelorași surse, fondurile au fost cheltuite, în funcție de situație, pentru cumpărarea de voturi în mod direct, finanțarea campaniilor electorale în comunele fierbinți (vezi cazul de la Ciochina!) ori, pur și simplu, pentru finanțarea cheltuielilor curente ale mamutului logistic pe care îl reprezintă PSD la nivel de județ. Și fiindcă, fie și la un calcul elementar, aceste cheltuieli se dovedesc a fi exorbitante, sursele noastre explică faptul că, la fiecare leu justificat de contabilitatea «dublă» a organizației, un leu a fost stopat la sursă. Deși timide, zvonurile îl acuză de această inginerie financiar-electorală pe președintele Silvian Ciupercă. O dovadă concludentă în acest sens o reprezintă plata propriu-zisă a unor materiale publicitare (afișe, pliante, bannere, etc), cheltuială neevidențiată de organizația de partid întrucît a fost executată și facturată pe numele unor firme «agreate» de social-democrați...

2 Iulie 2012, 11:37 (6869 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Ialomița administrativă rămîne neschimbată
Ialomița: Voturile candidatului PNL la Primăria Movilița au costat 800 lei. Marian Drăghici, cercetat în stare de libertate!
Ialomița: Ultrascurte electorale

Comentariile cititorilor:


IATA REALITATEA:
(13 Iulie 2012, 20:42)
Opulenta campaniei electorale a PSD, dusa sub asa-zisa copertina a USL, a fost vizibila inca din prima zi a campaniei electorale in tot judetul Ialomita (si nu numai). AEP (Autoritatea Electorala Permanenta) stie care au fost cheltuielile din raportul final facut de fiecare partid in parte. Nefiind reclamatii - nu exista vinovati. A fost clar ca s-au cheltuit bani peste limitele admise de lege si mai ales au fost cheltuiti bani NEGRI. Am vreo cateva exemple: grupurile de studenti adusi dintara pentru a se plimba pe strazile Sloboziei, materiale electorale cu nemiluita, spaga electorala pe care toti o recunosc dar nimeni nu o penalizeaza...
pedro slobozia:
(4 Iulie 2012, 03:23)
nu este clar cine da bani pt.sustinerea lui ciuperca?unde este mai bine in tara asta decat la adapostul comunistilor care i-au si ei dar ii lasa pe magnatii sloboziei sa-si faca treaba.si din poza se vede caci lui ciuperca ii pute gura de atatea minciuni,si nu numai.
popescu:
(3 Iulie 2012, 14:48)
Cat zici ca  a dat Oyl? HAi TVA-ul pastreaza-l sa-si repari MLK-ul.