Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Povești cu taximetriști, polițiști locali și nu numai sau jungla urbană din Slobozia (II)

Un taximetrist acuză Poliția Locală de «fals și uz de fals»

Povestea taximetristului independent Romeo Pascu este incredibilă. Taximetristul susține că de peste un an este hărțuit de către polițiștii locali în trafic și că aceștia au falsificat un proces-verbal pentru a-l putea amenda. În replică, reprezentanții Poliției Locale susțin că procesul-verbal incriminat este «întemeiat și legal»...

O poveste incredibilă
În septembrie 2011, după mai multe altercații cu polițiștii locali, Romeo Pascu, taximetrist independent, a fost amendat pentru încălcarea OUG 195, privind circulația pe drumurile publice. Conform procesului-verbal, amenda a fost aplicată pentru că polițistul local Fănel Dragu a observat că «din stația Petrom de pe șoseaua Brăilei a ieșit un autoturism cu numărul de înmatriculare Il 27 PRO (...) prin zona unde este amplasat indicatorul rutier cu ACCES INTERZIS și intrînd în stația Rompetrol a refuzat să oprească la semnalele regulamentare de oprire». Însă, potrivit declarațiilor lui Romeo Pascu, acest incident aparent banal, s-a dovedit a fi prilejul unor abuzuri incredibile: «Nu comentez situația. E cuvîntul meu împotriva cuvîntului lui. Ceea ce vreau să spun este că am aflat despre această amendă abia trei luni mai tirziu, pe 27 decembrie, cînd mi-am plătit impozitul. Am stat o jumătate de oră numai să-mi găsească dosarul, că acolo e o cameră plină ochi cu astfel de procese-verbale. Și așa am aflat că mi-au trimis amenda acasă, la 12,00 noaptea, și că procesul-verbal este fals. De unde știu că este fals?! Am aflat întîmplător, pentru că martorul lor, un fost angajat al Poliției Locale, este vecinul meu. L-am întrebat cum a ajuns acolo și mi-a spus că nu știe. Ba mai mult, cînd am confruntat datele, am descoperit că procesul-verbal nu conține toate datele sale de identificare, pentru că omul și-a schimbat între timp buletinul. Adică ce fac ei?! Pun martori falși, dintre angajații lor, ca să poată îndeplini procedura. Dacă se prinde prostu’ bine, dacă nu, să fie sănătos! Uite că prostul de mine s-a prins și i-a dat în judecată!». Respinsă inițial ca tardivă, solicitarea lui Romeo Pascu de judecare a acestei cauze se află în acest moment în derulare, avînd următorul termen la începutul lunii iulie...

Poliția Locală «se jură că nu fură»
În replică la acuzațiile de hărțuire și falsificare a procesului-verbal, Poliția Locală susține că au fost respectate toate procedurile legale în vigoare. Valentin Nedelcu, superiorul agentului Dragu și șeful Serviciului Circulație din cadrul Poliției Locale declară că Romeo Pascu este un șofer indisciplinat și că acuzațiile sale sînt ușor de demontat. «Procesul-verbal a fost întemeiat și legal. Legea nu precizează nicăieri ora la care trebuie adusă la cunoștință amenda contravenientului. De asemenea, datele martorului sînt corecte. Dovada o reprezintă codul numeric personal existent în dosar. Dar, evident, vom lăsa instanța să se pronunțe în ceea ce privește acest caz... Ce vă pot spune însă cu siguranță este că Romeo Pascu este un șofer indisciplinat care a fost avertizat verbal în repetate rînduri, chiar și de către mine. Pentru el, nerespectarea normelor de circulație rutieră reprezintă o obișnuință! Or, treaba noastră, scopul pentru care patrulăm pe străzile orașului este acela de a veghea la respectarea legii!»  declară acesta.
În ciuda declarațiilor oficiale, imaginea Poliției Locale este una deplorabilă. Un sondaj de opinie printre participanții la trafic din Slobozia confirmă faptul că agenții de Poliție Locală sînt percepuți drept «pîndari» ai zonelor fără locuri de parcare, trimiși să amendeze fără discernămînt. «Au normă de amenzi. Îți spun chiar ei, dacă îi cunoști și stai să întrebi... Iar unii dintre ei sînt brute de-a dreptul. Li s-a urcat la cap. Acum cîeva zile am văzut un echipaj de-al lor blocînd o mașină și intrînd peste șofer. I-au rupt cămașa de pe el pentru că ăla se panicase și nu ieșea destul de repede cu actele!» sună una dintre zecile de declarații ale martorilor oculari ai incidentelor de acest gen.

2 Iulie 2012, 14:11 (8152 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Miliția Locală «vînează» cetățenii Sloboziei
Agentul Fulgerică violează limba română
Administrația slobozeană a decis înființarea Poliției Locale

Comentariile cititorilor:


ioana:
(29 August 2012, 15:12)
Decizia instantei in ceea ce-l priveste pe Pascu Romeo a fost stabilita la data ultimului termen si este favorabila drept pentru care va fi publicata in ziar.
marian :
(10 Iulie 2012, 10:25)
De 23 de ani nu am scapat de aceste mizerii ,e vina noasra ca toleram acesti analfabeti cu uniforme de politist    rusineeeee baaaaa militienilor
danut:
(3 Iulie 2012, 21:02)
Daaaa!! Sa se duca Abaza la OPC si sa vina Raducanu la politia locala:))))Facem o petitie la CL s ajunga si Nicu comandant...sa l puna si pe Bucuroiu adj si pa violatoru la circulatia cu atelaju...Si sa dea si Episcopia napoi lactobarul...sa si faca sediu si cantina...cantina s o administreze buri si hotelu natali..si colhoz autobaza de loganuri...Doar taie poa' sa l convinga pe Ciuperca despre opoturnitatea implementarii respectivului proiect ce vine n sprijinul cetateanului cs si doreste automia locala..obtinuta prin descentralizare si implementare de noi concepte ...pe bani europeni..evident.
gogu :
(3 Iulie 2012, 18:30)
Ai de kukuletu lor ,ia sa incercati cu mine asa ceva mai pehlivanilor ca de nu va bat cu decretu in cap acolo in strada pana lesinati ,indiferent de consecinte.

ia auziti aici porumbeilor de la localaserviciul circulatie (asta vis a vis de comentariul cu soferul agresat in masina}
                                     CAPITOLUL VII
Sanctiuni contaventionale si masuri tehnico-administrative
                                    SECTIUNEA 1
 Art 183:Conducatorul vehiculului oprit  la semnalul regulamentar al politistului rutier(ceea ce la voi nu e cazul)sau dupa caz al politistului de frontiera,este obligat sa ramana in vehicul,cu mainile pe volan,iar ceilalti pasageri sa nu deschida portierele,respectand indicatiile politistului.

Pai cum ati avut tupeu sa ai cereti sa coboare din autovehicul cu actele in mana???
Alta curiozitate mare este ca, de politia locala nici nu se pomeneste in decret,eu nu stiu cine
a avu aceasta mareata si imbecila idee sa va faca agenti de rutiera fara sa fi-ti macar scoliti pentru asa ceva.
SORIN:
(3 Iulie 2012, 06:36)
Eu am întrebat de nenumărate ori ce pregătire are acest Abaza în domeniu. O fi vreun colonel precum Turcescu?!  Oare chiar așa de competent să fie, încât să pară de neclintit?! Aș sugera Primăriei Slobozia să numească (prin concurs) la conducerea (comanda) Poliției Locale, un ofițer
în rezervă, eventual din cei pensionați la tinerețe, un om care să disciplineze analfabeții care compun corpul agenților Poliției Locale. Să-i disciplineze și să-i trieze pe baza competenței și cunoașterii legislației rutiere, și nu numai. Cum adică să-l bruscheze pe un conducător auto că nu
s-a grăbit să iasă din mașină cu actele?! Băi dobitocilor de la "locală": prezentarea documentelor de conducătorul auto se face FĂRĂ CA ACESTA SĂ COBOARE DIN AUTOVEHICUL! Simplul fapt că agenții i-au solicitat să coboare din autovehicul, fără un motiv excepțional, constituie ABUZ!
Așa că șeful lor ar trebui să se numească ABUZA, NU ABAZA!
adrian panait:
(2 Iulie 2012, 20:00)
ma numesc adrian panait, sunt redactorul care a documentat "neverosimil de bine' (si a scris) seria de trei articole cu si despre  politia locala si ma irita faptul ca va ascundeti in spatele unui preudonim. dar am sa fac abstractie de acest fapt si am sa incerc sa va raspund. ziarul Independent considera ca articolele publicate in ziar reprezinta o confirmare a unei situatii evidente: si anume faptul ca Politia locala apartine potentatilor orasului si raspunde INTII la comanda acestora.
De aceea resping categoric insinuarea dumneavoastra ca articolul ar fi fost publicat pentru a submina pozitia, si asa fragila, a lui Laurentiu Abaza si a echipei sale.
Nu sustin, atentie, va rog, ca astfel de articole nu ajuta... Spun doar ca la acest moment adminstratia Stoica si PSD nu au nevoie de nici un pretext pentru a mazili un om sau o institutie. :i, categoric, nu de ziarul pentru care lucrez
In privinta lui Romeo Pascu e posibil sa aveti dreptate. Nu stiu si nici nu/mi pot permite sa am certitudini, ca dumneavoastra. dar el nu este decit un exemplu, nu EXEMPLUL

Capulet:
(2 Iulie 2012, 19:28)
Daca romeo pascu nu este un coprofil  anemic si frustrat ,il asteptam sa comunice in ziarul dumneavoastra -neverosimil de bine documentat si lipsit de tendentiozitate ca ursul de blana- solutionarea data de instanta.Dar eu sunt convins ca nu va apare in ziar decizia instantei din doua motive:1)pentru ca romeo iubeste doar coprofilia 2) pentru ca ar fi o dovada de neconsecventa redactionala irationala sa dai dreptate Politiei Locale cand scopul ziarului ,declarat intre confrati de breasla , este sa lovesti in ea  ,in interesul stim noi cui.Dovada este si articolul recent intitulat "o fotografie pentru vesnicia Politiei Locale"in care institutia aceasta a fost acuzata fara macar sa fi fost implicata deloc in incident, acel agent Dinu apartinand altei politii.Nu de frontiera ,nici sanitara.
Imi cer scuze ca pentru scrierea numelui de romeo pascu am folosit doar caractere  si culori pe masura caracterului sau.