Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Taximetristul Tudor Gâscă, «jumulit» de patru ori într-o singură zi

Povești cu taximetriști, polițiști locali și nu numai sau jungla urbană din Slobozia (III)

Taximetristul Tudor Gîscă, «jumulit» de patru ori într-o singură zi

Tudor Gîscă este taximetrist de ani buni. Însă ce i s-a întîmplat pe 4 ianuarie 2012 este demn de Cartea Recordurilor. El a fost amendat de 4 ori într-o singură zi de către agentul Axinte Tudorel Petrică pentru că... se afla oprit în stația de taxi din fața Spitalului Județean Slobozia!

De patru ori într-o după amiază
În după-amiaza zilei de 4 ianuarie, Tudor Gîscă, taximetrist de firmă, staționa în fața Spitalului Județean Slobozia așteptînd clienți. Pentru această unică vină inițială, el a fost amendat de 4 ori. Iar povestea acestor amenzi e la fel de puțin credibilă ca și prima. Dar la fel de reală. «Dom’le, nici acum nu-mi explic. Cred că pe agentul acesta, pe Axinte, l-a pus cineva că altfel nu-mi explic ce i-a cășunat pe mine! E drept că și stația aia e pusă prost... Dar ce vină am eu?! Eu staționam regulamentar. El vine și zice așa pe un ton urît să-i dau actele... M-a deranjat, că am și eu o etate, nu-mi vorbești așa, ca la piață. Da stai, dom’le, ce-am făcut?, l-am întrebat. Și-atunci dă haina la o parte și-mi arată tocul de la pistol și mă amenință iar: „Vrei să te imobilizez?!” Nu mi-a venit să cred că e adevărat. Da nu i-am dat actele. Atunci s-a dus la mașină și, între timp, s-a apropiat al doilea polițist și mi-a spus: „dă-i, dom’le actele, că îți dă amendă“. I le-am dat ăluia, al doilea... Iar Axinte ăsta, pesemne că s-a enervat că nu i le-am dat lui, mi-a și dat amendă 3 milioane... Pentru că între timp mă ocupasem, am semnat procesul-verbal și am plecat, că mi-au dat ei voie. Iar cînd m-am întors, ăștia doi plecase. După 3 luni, m-am trezit cu patru amenzi!».
Printre altele, cele patru amenzi au fost aplicate pentru injurii aduse polițiștilor și ruperea procesului-verbal: «M-au văzut o dată și m-au amendat de 4 ori. Pentru că n-am dat actele, pentru că am rupt procesul-verbal, pentru că i-am înjurat eu pe ei, nu ei pe mine... Iar a patra, p^#*@ mamii lor, nu știu pentru ce! Iar martorul l-au pus Dumnezeu știe de unde că n-a fost nimeni de față. Dar așa fac, pun martori mincinoși și profită de noi că nu știm legea! Pe al meu nici nu l-a chemat în instanță, nici nu l-am văzut, nici nimic...».
Pentru cele 4 amenzi, Tudor Gîscă are de plătit 1200 de lei. Dacă-l întrebi, ar merge să-și caute dreptatea, dar nu știe unde. Nu pentru bani, dar ca să-și repare astfel onoarea de taximetrist. Știe însă că e inutil: «Cu ei nu poți să te pui. Dar nici să taci, dom’le, că ăștia se suie pe tine...».

3 Iulie 2012, 16:14 (9447 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Mașini «uitate» pe străzile Sloboziei
Amendă 200 de lei pentru că «a tăiat neautorizat o tufă de liliac»
Poligon de tragere de 1,3 milioane de lei pentru Poliția Locală

Comentariile cititorilor:


hitler:
(23 Iulie 2012, 00:16)
gasca si romeo sunt cateii nostrii .... latra si nu musca sa-i bagam la cusca !!! cum care romeo ? romeo closca !!!
ADEVAR:
(14 Iulie 2012, 05:23)
Domnilor taximetristi - sunteti criminali in trafic. Cred ca niste controale mai dese ar mai rari dintre voi. In oras te impiedici peste tot de voi: intoarceri pe linia continua, dublare, blocarea traficului, plecare de pe loc fara semnalizare si multe altele.
anonim:
(6 Iulie 2012, 20:24)
bhai frate oamenii sunt comunitari nu st politisti si q asta am zis totristi si nici q taximet
ristii nu mi e rusine 
Buridan:
(5 Iulie 2012, 19:11)
Mi-ar placea ca politistii ,fie ei locali sau nu, sa aplice mult mai multe sanctiuni fiilor de vaci care opresc la dublaj si stanjenesc un trafic si asa destul de incarcat, fiilor de catele care se plimba cu fratii lor patrupezi si murdaresc cu rahat  trotuarele orasului fara ca asa -zisilor stapani sa le pese ,celor care-si arunca ambalajele cu deosebita dexteritate pe jos, transformand strazile in uriase tomberoane ,celor care astern covoare din coji de seminte pe aleile parcurilor cat si celor care transforma in carciuma (cu fum de tigara,miros de transpiratie si conversatii porcesti) spatiile de langa blocuri.Si desigur ca apoi mi-ar placea sa-i vad pe toti acesti sanctionati miorlaind prin ziare despre abuzurile politistilor ,despre infinita  lor inocenta si apoi sa-i vad pe toti dormind bustean - care prin paturi sau pe la locurile lor de munca ,fara sa viseze nici o clipa ca vina cea mai mare o poarta ei insisi pentru ca nu renunta la comoditate (soferii) sau la proasta traditie(betivanii publici) sau pentru ca au importat placerea plimbarii cainilor fara sa-si asume si obligatiile firesti.
PE EI MAAAAAAA!!!!
pt vio:
(5 Iulie 2012, 10:42)
poate sa conteste doar in 15 zile de la luarea la cunostinta. daca le-a primit in ianuarie......nu mai poate contesta. referitor la faptul ca a primit 4 amenzi,avand in vedere ca a comis 4 contraventii, politistul local putea sa ii faca cumul de sanctiuni si sa ii dea una sau chiar 2.asa mai facea si economie la hartie, dar a prefert sa ii scrie 4 procese verbale ca asa e mai simplu.
TAXIMETRIST CARE ERA DE FATA:
(4 Iulie 2012, 18:02)
de ce nu spuneti domnu Gasca Tudor realitatea ? ERATI  OPRIT PE TRECEREA DE PIETONI , ATI REFUZAT  SA VA DECLINATI  IDENTITATEA ......ATI  COPERAT  IN SCHIMB CU AL  2-LEA  POLITIST  LOCAL .  INITIAL  ATI PRIMIT AMENDA   DOAR  PENTRU  OPRIRE  NEREGULAMENTARA.  ATI SEMNAT PROCESUL  VERBAL  DUPA CARE  L-ATI  RUPT  SI  ATI LOVIT POLITISTUL  LOCAL  CU  EL   IN  FATA. in acel moment politistul local v-a adus la cunostinta faptul ca o sa fiti amendat pentru refuz de legitimare si murdarirea domeniului public. Dupa aproximativ o ora ,eu nefiind de fata dar am auzit de la alt taximetrist,a trecut din nou prin zona comunitaru in cauza si Gasca l-a facut cu ou si otet  ,l-a injurat de toiata familia. ASTA ESTE MOTIVUL ADEVARAT PENTRU CARE GASCA A FOST JUMULIT DE TOT. Gasca asta a fost  subofiter in armata si cred ca se credea printre soldati pe timpul lu ceausescu
SORIN:
(4 Iulie 2012, 06:54)
Că polițiștii exagerează, e un lucru binecunoscut dar, nici cu unii taximetriști nu-mi e rușine.
Sunt un real pericol pe șosele, mai ales în oraș, au un tupeu ieșit din comun, iar dacă îndrăznești
să le atragi atenția devin recalcitranți, ba chiar violenți. Poliția ar trebui să fie mai vigilentă cu acești
nemernici, nu să le tolereze fițele, uneori stând la taclale cu ei în mijlocul drumului. Ca să nu mai vorbim că parchează pe trecerile de pietoni, chiar în colțul străzilor, unde vor mușchii lor,  diminuând vizibilitatea, încălcând cele mai elementare reguli de circulație, iar polițiștii de la "Rutieră"
trec nepăsători, nu de puține ori neținând ei înșiși  cont de regulile de circulație. Culmea, pe mine
m-a oprit, în oraș, un echipaj, reproșându-mi că n-am luminile de întâlnire aprinse, bine'nțeles neavându-le nici mașina lor. I-am atras respectuos atenția și n-a mai zis nimic. Consider că am avut noroc de polițiști mai "cuminți", altfel cine știe ce mai "găseau".
user:
(4 Iulie 2012, 03:31)
Cine sunt taximetristii din Slobozia? Aceiasi ca cei care intorc in intersectia de la Ialomita si taie fata masinilor, sau cei care blocheaza strada ca lasa un client, sau cei care merg cu muzica la maxim (adica manele). In cazul asta bine le face
Denis:
(4 Iulie 2012, 00:34)
Hai domnilor nu va mai plangeti de politisti locali in general cei care se plang sunt cei vinovati ,va victimizati degeaba de parca nu se stie cine sunt taximetristi din Slobozia.
danut:
(3 Iulie 2012, 20:13)
Bravo Independent!!Prin aducerea in vizorul cititorului a acestor metode, ale politistilor locali ,atrageti atentia asupra "chichitelor"ce stau la baza abuzurilor.Dar n am cum sa nu observ ca victimele sunt si inocente sau au si bube.De retinut ca nu trebuie sa plecati fara procesul verbal semnat si de martor daca va declarati nemultumiri...Daca va treziti cu amenzi primite la taxe si impozite dar nu aveti cunostinta despre fapta,martori..iar termenul de contestatie a trecut...va adresati cu plangeri penale impotriva politistului...va trebuie si avocat si coaie dar si rabdare.Si bani..am uitat,de multe ori onorariul avocatului e cel putin triplu fata de amenda.Nu o sa se sesizeze din oficiu vreun procuror daca te duci sa i spui balada fraierului.
Vio:
(3 Iulie 2012, 17:13)
Domnule Tudor Gâscă trebuie sa mergeti la Judecatoria Slobozia si sa contestati procesul verbal . In contestatie specificati ca martorul este fictiv si cereti anularea procesului verbal . E o procedura foarte simpla si nu va costa nimic .
florentin:
(3 Iulie 2012, 17:13)
Si eu am avut acum cateva luni bune un contact cu "domnii militeni", intr-adevar facusem o contraventie, dar ce ma uimit a fost alegerea martorului, dupa ce ma oprit a oprit si un taximetrist oarecare din trafic, nici nu la intrebat cum il cheama, pesemne il cunostea, la spus scurt "esti martor", ala zice "da" si a plecat.