Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Agenția Domeniilor Statului execută silit Agrofam

Ștefan Poienaru, încolțit

Agenția Domeniilor Statului execută silit Agrofam

În general, oamenii vor să pară altfel decît sînt. Ștefan Poienaru, milionarul doctor în agricultură (în euro sau dolari?) face parte din categoria celor care tot încearcă, de ani buni, să fie altfel. Dar cînd, de fapt, ești evazionist și țepar cu acte în regulă e cam greu să te dai «lebădă». Adică, imaculat și doctor în agricultură, personaj de roman, șamd. Despre Poienaru tot scriem. La fel și serviciile. Au umplut sărăcuțele de ele pagini întregi de inginerii financiar-agrare și le-au remis tuturor instituțiilor de control. Anchetatorii, cei mai mulți dintre ei, s-au făcut că nu observă, unii au fost chiori de-a binelea, alții chiar au înțeles cu cine au de-a face... Și, astfel, Poienaru și-a văzut de treabă, încercînd să pară ceea ce, de fapt, nu este.

Foarte pe scurt...
...vă vom readuce în atenție una dintre țepele de răsunet ale milionarului (în euro sau dolari) Ștefan Poienaru. O facem pentru a vă edifica asupra poveștii și pentru a ajunge în zilele glorioase ale prezentului. Deci, prin anul 2000, după cum vă detaliam anterior într-un amplu articol, Poienaru&Agrofam Holding pune labele pe activele fostului IAS Grădiștea. La un preț derizoriu și fără a le plăti integral. Să vă mai spunem că Poienaru a intrat cu japca pe suprafețele fostului IAS Grădiștea, multe dintre acestea însămînțate deja? Nu vă mai spunem. Că asta face parte din «repertoriul» lui Poienaru. Oricum, licitația de achiziționare a activelor fostului IAS Grădiștea este anulată de DGFP Călărași dar, cu toate acestea, Agenția Domeniilor Statului încheie un contract de concesiune, cu încredințare directă, pentru o suprafață de 5500 hectare. Astfel, Poienaru&Agrofam Holding intră cu tupeu la exploatare și, ulterior, la numărarea milioanelor de euro rezultate din plata subvențiilor. Ca povestea să fie mai plăcută la citit, Poienaru&Agrofam Holding «forțează» și alte 1000 de hectare, învecinate cu cele proaspăt concesionate de la ADS. Și cele 1000 de hectare aparțineau Agenției Domeniilor Statului... După un anumit interval de timp, ADS sesizează ilegalitățile și îl acționează în instanță pe doctorul în agricultură Poienaru. Culmea, Poienaru reușește, ani buni, tergiversarea procesului prin care Agenția Domeniilor Statului îl acuza de «îmbogățire fără justă cauză».
Într-un final, senzațional!, Poienaru&Agrofam Holding pierd procesul.

Statul român...
...din cînd în cînd, se satură de alde Poienaru. Se satură să stea «capră» de fiecare dată cînd Poienaru (și alții) au chef de ore sexuale. Desigur, nu știm dacă doctorul milionar Poienaru (în euro sau dolari?) mai poate, dar statul român, cel puțin în situația de față, a demonstrat că e sătul. Revenind la oile dlui Poienaru (chiar dacă le-a vîndut, noi ne-am amintit de ele!), Agenția Domeniilor Statului, ca urmare a cîștigării definitive și irevocabile a procesului intentat doctorului în agricultură, remite Agrofam Holding două somații de plată. Cu referire la cei peste 11 ani în care nu a plătit un chior ADS, cele două somații însumează peste 3 milioane lei și poartă numerele 144040 și 141034. Mai mult, sesizînd că Poienaru nu se sinchisește de plata redevențelor datorate, Agenția Domeniilor Statului trece la măsuri de executare silită...

Poienaru vrea să scape...
...de toată această tevatură. Cel puțin astea sînt informațiile noastre. Chiar dacă sună incredibil și teoria deja am lansat-o în paginile ziarului nostru, Ștefan Poienaru deja tratează vînzarea holdingului de firme către un actual guvernant. Acesta se intitulează Dan Voiculescu iar una dintre firmele sale de succes, Grivco, intenționează preluarea holdingului de societăți aparținînd milionarului (în euro sau dolari?) Ștefan Poienaru. Acum, în condițiile în care, la rîndu-i, Voiculescu are ceva probleme la ADS, în sensul de neplată a redevențelor datorate statului, și cu un ministru al Agriculturii, Daniel Constantin, președinte al PC, cu instituție subordonată Agenția Domeniilor Statului, este foarte probabil ca statul să-și reia poziția de penetrare și Poienaru să reușească vînzarea. Și, completînd cu aspectul că județul Ialomița așteaptă cu limba atîrnînd de căldură instalarea prefectului conservator, se poate spune că Balta își va schimba concesionarii în scurt timp...

17 Iulie 2012, 18:48 (11388 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Latifundiarul Ștefan Poienaru a primit 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare
Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița
Fiscul a pus sechestru pe bunurile firmelor lui Poienaru
ANIF Ialomița, păgubită cu 500 mii de lei

Comentariile cititorilor:


jimy:
(27 Iulie 2012, 03:47)
interesant este ca toti isi dau cu presupusul despre acest ADS, insa putini stiu ca institutia este singura de la madr care aduce bani la bugetul statului.....toti terfelesc acest ads, intr-o zi va dispare si aceasta institutie, inca un gol la buget, si incet bani la bugetul statului ioc!!!....ciudat este cum ajung documente oficiale la presa, este un mare semn de intrebare!!!...din ce lecturez pe site, toti trag de aceasta institutie, pana o va reduce la tacere...!!
nicoleta:
(24 Iulie 2012, 12:02)
Nu merge treaba asa si nici nu o sa mearga niciodata. Cu ADS-ul care sta capra la tot ce spun guvernantii(indiferent cine ar fi ei). Aceasta "vaca de muls" ar trebui desfiintata si de aceste recuperari sa se ocupe firme de avocatura sau (de ce nu) firme de recuperare din strainatate.
Altfel ciocoii politici vor sta in continuare cu limba scoasa la mogulii care conduc din umbra tara.
Veti vedea(de fapt a inceput sa se vada) ca s-a schimbat Maria cu Zambilica(PDL cu USL) dar smecherii raman pe pozitii. Pacat de justitia romana care a inceput sa-si faca treaba! Zic pacat ptr ca "smecherii"(politici sau nu) se vor invarti cum stiu ei mai bine si vor cadea tot in picioare.
ptr @poprietar: ai mare dreptate. daca se dadeau terenurile ADSului la primarii poate se spargea buboiul. Asa stati fratilor pe liste ca in 40-50 de ani o sa primiti pamant pe luna(ca in Romania l-au luat smecherii).
ionel:
(19 Iulie 2012, 13:06)
,,sorin'', e bine ca te-ai lamurit ce-au facut uslasii, din mai 2012 si pana in prezent: NIMIC pentru RO, ciolane pentru gasca lor de mincinosi, hoti, plagiatori, puturosi, nesimtiti!
SORIN:
(19 Iulie 2012, 05:26)
@AntiSorin. Dacă eu sunt aerian, tu cum ești, dacă nu te prinzi de "mișto"*?! Cred că n-ai citit pe-ndelete finalul postării mele. Mai încearcă, mai ai o șansă!
AntiSorin:
(18 Iulie 2012, 17:23)
Bai nene esti aerian daca-l vrei pe Diaconescu! Cred ca Elodia, avocata de profesie, va ocupa postul de MJ!!!
SORIN:
(18 Iulie 2012, 05:50)
Niciodată să nu luați apărarea statului, acesta fiind cel mai mare evazionist (prin regii și alte forme de "organizare"). Cum scriam și ieri, pe mine nu mă interesează cine "ia", pe mine mă interesează dacă e cu "plata la zi", și dacă va fi mai bine pentru populația din zonă și nu numai. Cu alte ocazii eram catalogat drept comunist, retrograd, că iau apărarea "foștilor". Eu scriam atunci că dacă pân'la revoluție ne "conduceau" "cizmarii" și "analfabeții", astăzi, ne conduc "doctorii" în toate cele. Numai că "cizmarii" și "analfabeții" au lăsat destule'n urma lor, iar "doctorii" și alți "licențiați" au furat aproape tot. Dacă te uiți la d'alde Videanu, Berceanu, Blejnar, Blaga, Udrea, Ridzi, Plăcintă și alți potentați ai zilei, din toate partidele, toți, dar toți, se mândresc cu "expertiza" lor în domeniu, ca să nu mai vorbim de atotcunoscătorii Popoviciu, Boureanu, Vișan, Spânu, CostiCĂ CAnacheu-electricianul autodidact, blonda Paul ex Vass, culminând cu "expertul în constituție", Boc, cel care devenise chiar o unitate de măsură pentru unul cu broasca-n gât. Ar fi păcat dacă mafiei portocalii i-ar lua locul mafia uselistă, și asta destul de rapace. Modificările rapide promise de Ponta n-au avut loc, și, iată, caracatița uselistă începe să-și întindă tentaculele. Să le dăm un an pentru a demonstra ce pot face pentru cetățeni, și de nu se țin de cuvânt, jos, și să vină Dan Diaconescu, ANTIDOTUL, sau ANTITOTUL, cu CIOCOII VECHI ȘI ... Ei.
proprietar:
(17 Iulie 2012, 18:08)
RETROCEDARE- De asa ceva a mai auzit cineva? Adica ADS-UL nu cumva isi aminteste ca are de retrocedat mai multor fraieri niste sute de ha de pamint si motiveaza de vreo 10 ani ca nu mai are pamint iar fraierii stau pe niste liste si atit. Ne tot intrebam cine se foloseste de acest pamint si iata raspunsul. De la ADS a facut cineva puscarie? Nu putem decit sa le uram la toti sa-i inghita pamintul.