Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Proaspăt absolvenți, viitori șomeri

Au terminat o formă de învățămînt, dar sfîrșesc șomeri. Vorbim despre absolvenții promoției 2012. În goana după un loc de muncă, angajatorii le închid ușa în nas. Astfel, tinerii iau drumul Angețiilor pentru Ocuparea Forței de Muncă, pentru a deveni șomeri cu acte. Trăiesc timp de șase luni cu doar 250 de lei pe lună... Pe urmă se reorientează, dacă au unde. Această experiență au trăit-o. în 2011, peste 800 de tineri din Ialomița...

Șomeri în floarea vîrstei
Sprijinul financiar acordat tinerilor absolvenți se face în baza Legii 76/2002, cea privitoare la sistemul asigurărilor de șomaj și stimularea forței de muncă. Deși ajutorul se acorda pentru o perioadă mai lungă de timp, acum s-a redus la doar 6 luni. Și nici banii nu sînt cine știe ce, adică «50% din valoarea indicelui social de referință» după cum scrie la lege. Explicația academică le aduce în buzunare tinerilor doar 250 de lei, nici mai mult, nici mai puțin. Și trebuie atîtea acte pentru acest lucru... Dar ce să-i faci cînd, cu diploma în buzunar, nimeni nu-ți deschide ușa?
Anul trecut au trăit această experiență 826 de absolvenți ialomițeni. Au șomat pentru că n-au avut altă soluție. Totuși, 127 dintre ei au reușit să își găsească un serviciu. Restul... mai așteaptă, probabil, și acum. «Șomeriada» a început și anul acesta. Pînă la sfîrșitul lunii august absolvenții mai au timp suficient să-și depună actele. Pînă în prezent, la Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate doar 4 dosare...

Facilități pentru angajatori
Tot în baza Legii 76/2012 angajatorii beneficiază de stimulente dacă angajează tineri absolvenți ai promoției 2012. Primesc, lunar, pentru o perioadă de 12 luni, o sumă egală cu valoarea indicatorului social de referință în vigoare la data încadrării în muncă. De asemenea, ei beneficiază și de o sumă egală cu de 1,2 ori valoarea indicatorului social de referință în vigoare la data încadrării în muncă pentru absolvenții de învățămînt secundar superior sau învățămînt postliceal.

24 Iulie 2012, 07:02 (7957 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


fanica:
(28 Iulie 2012, 12:23)
eu cred ca o asmenea situatie se datoreaza pe de o parte si statului roman . stiu multe situatii in care la anumite societati  oamenii sunt pensionari si lucreaza in acelasi loc de munca cu diferite forme de lucru .ex. cu jumatate de norma (desi ei lucreaza ore normale) s-au cu contract de conventie , s-au chiar platiti la negru.nu am nimic cu pensionarii acestia ,(si eu  sunt tot pensionar) dar ar putea sa lase locurile libere sa mai lucreze si tinerii pentru ca ei sunt viitorul nostru
mircea@sorin:
(27 Iulie 2012, 15:13)
vorbe coane...mai iesi p'afara, mai vezi care e oferta...apropo...de cate ori ai dat tu cu sapa??? sau stii ce-i aia? e usor de zis "la sapa"...parerea mea e ca faci parte din categoria putorilor...parerea mea....
SORIN:
(27 Iulie 2012, 11:48)
Șomajul este atât de mare din cauza faptului că școala nu-și adaptează programa și numărul de locuri în funcție de cerere. Până și acest ajutor încurajează nemunca. Oricum rezultatele de la bacalaureat vorbesc de la sine privind pregătirea tineretului nostru "studios". Cui nu-i place cartea,
la muncă,  la câmp: la arat, la semănat, la recoltat, munca de ziler n-a făcut rău nimănui. După ce o să-și dea seama că munca l-a făcut pe om neom, poate se vor pune cu burta pe carte și, mai știi?!
Vor ajunge ei, la rândul lor, angajatori. Succesuri multe, putorilor!!!
hahaha:
(26 Iulie 2012, 17:07)
aveti dreptate intr-o societate capitalista statul trebuie sa suporte alegerile populatiei! :))