Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»: 5 polițiști, reținuți pentru 24 de ore!

DGA Ialomița vizează nume grele din Inspectoratul de Poliție?

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»: 5 polițiști, reținuți pentru 24 de ore!

Polițiștii Adrian Marian Andrei, Marian Chițoiu, Cristinel Dinu, Dănuț Dorel Dinu și Gabriel Micu au primit ordonanțe de reținere!

Ofițerii DGA Ialomița «anihilează» structurile Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița! 5 agenți de poliție din cadrul Serviciului Rutier au fost reținuți joi, 23 august a.c., pentru 24 de ore de către DGA Ialomița sub acuzațiile de «luare de mită», «abuz în serviciu contra intereselor publice» și «efectuarea de operațiuni financiare ca acte de comerț, incompatibile cu funcția». Cercetările în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» nu se opresc aici. Surse din cadrul anchetei afirmă că sînt vizați și ofițeri din cadrul aceluași serviciu.

Și polițiștii ajung la închisoare
În luna aprilie, ofițerii DGA Ialomița, dar și procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, au demarat o amplă acțiune menită să-i depisteze pe polițiștii din cadrul Servicilui Rutier care săvîrșesc infracțiuni. La momentul demarării cercetărilor, în plasa anchetatorilor a căzut agentul șef Cornel Ciriblan. Acesta, în timp ce se afla în patrulare, ar fi primit o sumă de bani de la un conducător auto care încălcase normele de circulație rutieră. Reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore sub acuzația de «luare de mită», agentul șef avea să fie trimis în judecată cu propunere de arestare preventivă pentru 29 de zile.
Joi, 23 august 2012, alți cinci polițiști din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au căzut în plasa anchetatorilor din cadrul DGA Ialomița și ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Este vorba despre agenții Adrian Marian Andrei, Marian Chițoiu, Cristinel Dinu, Dănuț Dorel Dinu și Gabriel Micu. Toți cinci sînt acuzați  de «luare de mită», «abuz în serviciu contra intereselor publice» și «efectuarea de operațiuni financiare ca acte de comerț, incompatibile cu funcția». Mai mult, agentul Cristinel Dinu a desfășurat operațiuni financiare ca acte de comerț în legătură cu societatea SC Dinu Invest SRL Slobozia, cu scopul de obține bani și alte foloase. Pentru a fi aduși în fața organelor de anchetă, agenții de la Serviciul Rutier au fost «săltați», la primele ore ale dimineții, de la locuințele lor, de mascați. Forțele de ordine au fost însoțite și de procurori care au percheziționat fiecare casă. În urma raziilor, au fost adunate probe menite să-i incrimineze pe cei 5 polițiști. Surse din cadrul anchetei au declarat faptul că la domiciliile suspecților au fost descoperite sume de bani și unele dintre bunurile pe care le-au primit drept șpagă de la șoferii contravenienți.
Potrivit anchetatorilor de la Parchetul Ialomița și DGA Ialomița, modul de operare a polițiștilor infractori era destul de simplu. Agenții trăgeau pe dreapta șoferii care încălcau regulile de circulație, iar apoi transformau amenzile contravenționale pe care trebuiau să le aplice în șpăgi. Sumele pe care le pretindeau șoferilor prinși pe picior greșit erau cuprinse între 100 și 400 de lei...

23 August 2012, 15:22 (12081 vizualizări - 17 comentarii)

Comentariile cititorilor:


jo:
(25 Octombrie 2012, 18:06)
dar la fetesti de c nu va duceti.ca luci gheotghe a facut dezastru acolo .pe e bani a facut vila in care sta .si cate dosare are nu ai fae nimeni nimic.
liviu il:
(25 August 2012, 07:07)
Problemele incep de la varf iar comisarul GOAGA SORIN este SEFUL CIRCULATIEI IALOMITA de 5 ani de zile si avea cunostinta despre faptul ca toti subordonatii sai isi rotunjesc veniturile din spaga, acesti tablagii fiind cei care contribuiau cu plicuri cu bani la bunastarea lui GOAGA, pentru a-i acoperi si a inchide ochii. Omul de legatura era CIRIBLAN CORNEL, alias BEO (arestat luna trecuta), agent in cadrul SERVICIULUI RUTIER si finul lui GOAGA, acesta se ocupa cu strangerea fondurilor. De ce nu se sesizeaza nimeni in legatura cu firma de cereale, tirurile, dubele de transport legume de la ILFOV, dirijate de acest cap al mafiei, afacere care in acte apare fictiv pe numele mamei sale? Stiati ca masinile de politie rutiera au insotit camionanele cu cereale ale lui GOAGA pentru a nu fi oprite in trafic?
Credeati ca TILA  a aratat degeaba acele biletele la ANTENA 3, prin intermediul carora acest COMISAR PUSCARIABIL al politiei romane, GOAGA, a cerut subordonatilor periodic baxuri de wisky, tigari, vin, miei, porci? Prin aceasta atitudine se vede clar ca a incurajat faptele de coruptie la nivelul institutiei si el ar trebui sa fie in puscarie, nu acesti tablagii, care au fost niste pioni pe tabla de sah a lui GOAGA. Cum va explicati ca au picat deja noua agenti de la circulatie corupti, iar seful lor este in continuare in libertate si ocupa aceeasi functie? Oare STEFU nu are de gand sa faca nimic?
fane:
(24 August 2012, 12:24)
DGA SA SE MAI MUTE SI PRIN URZICENI SI COMUNELE SI ORASELE LIMITROFE.SI AICI SE IA SPAGA LA GREU.
Dorel:
(24 August 2012, 12:18)
Este bine stiut ca Goaga nu doar stia ce fac agentii lui,el superviza majoritatea spagilor ...asa ca pana nu-l ancheteaza nimeni si pe Goaga totul este doar o agitatie de moment menita sa minta opinia puplica.Dar noi,cei din oras,stim bine cine este si ce face sefu' de la Rutiera...asa ca va agitati de pomana ...pestele se impute intotdeauna de la cap nu de la coada ...
maryo:
(24 August 2012, 09:04)
Goaga nu stiu daca a pus sau nu pe cineva,dar el este sefu mah cici.....el este responsabil,ptr.ce se intampla,ptr.ca el este sefu....voi credeti ca in orice domeniu sefu este cel care nu stie nimic???
gigi:
(24 August 2012, 08:24)
cum  e posibil ca un domn agent sa isi ia in nici 5 luni 2 camioane???
daniel:
(24 August 2012, 07:49)
ptr.cici:esti pupincurist/a?
iulian:
(23 August 2012, 22:44)
cum noi ,oameni d erand ne chinuim sa ne luam o masina cat de cat mai buna si nu reusim,pe cand aproape toti politisti au seria 5 model nou,mercedesuri,audi a6,si alte masini modele noi de zeci de mii de euro,chiar tiruri,?oare or fi facut descoperire de card?
cici:
(23 August 2012, 22:32)
Ce aveti ma cu Goaga? A pus el pe cineva sa faca acte ilegale? Ce treaba are el cu tarasenia asta? Nu aruncati gunoiul in ochii altora asa de dragul de a vorbi.
OK!:
(23 August 2012, 19:20)
Măcar să existe judecată dreaptă, nu ca la profesorii șpăgari cu experiență! Baloane de săpun pentru tembeli, nu mai suportăm! Cota ziarului crește direct proporțional cu șpăgarii prinși, că mai sunt destui in stand by.
dottore:
(23 August 2012, 18:17)
@Mircea bai nene n-ai deloc habar ce-i aia arta :D
acelasi micky:
(23 August 2012, 17:43)
dar taras e sau nu e pe faras?
mircea:
(23 August 2012, 17:42)
@grafoto....:)))))))) multumesc ca mi-ai explicat capodopera:)))))))
grafoto.:
(23 August 2012, 17:26)
mircea, nu ai simt fotografic... biciclisutul neclar sugereaza miscarea lumii, insusi mersul ei tantric, de asemeni el iese din cadru sugering moartea si eliberearea locului pe Pamanint pentru cei doi tineri din fundal, care reprezinta viitorul tarii, iata, suprapusi peste Tribunal, ca sigur o sa fie niste hoti , ca tot romanul.
Sunt trei luminatoare sus,care impreuna cu cele doua elemente verzi din dreapta insumeaza cifra cinci, iata,insusi titlul si cheia articolului, "5 politisti" .
 Iata deci, cum la o adoua privire a acestei Fotografii, marca A.P., deslusim noi intelesuri si nebanuite filozofii.
Dorel:
(23 August 2012, 16:58)
Si pana la urma cei 6 au ramas doar 5??Iar scapa Goaga?Toata lumea stie ca el coordoneaza toate spagile la Rutiera,de ce scapa de fiecare data?