Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bani publici pentru «locotenentul» lui Gigi Piticu

Administrația Stoica își plătește datoriile

Bani publici pentru «locotenentul» lui Gigi Piticu

Joi, 30 august 2012, Consiliul Local Slobozia a aprobat «alocarea de la bugetul local al municipiului Slobozia a sumei de 3000 lei reprezentînd ajutor de urgență pentru domnul Zăgan Marian». Potrivit unora dintre consilierii locali prezenți, ajutorul respectiv reprezenta «un precedent periculos» în condițiile în care nu există un regulament intern care să prevadă alocarea unor astfel de ajutoare. Marian Zăgan este unul dintre «locotenenții» interlopului Gigi Piticu și a fost arestat în anul 2009 pentru «vătămare corporală gravă, ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii și liniștii publice»... Oficialii locali susțin că nu este vorba despre nicio plată electorală, ci doar de niște banale «coincidențe»!

Bani albi pentru electoratul conlocuitor
Joi, 30 august a.c., în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia a fost aprobat un proiect de hotărîre prin care au fost alocată suma de 3000 lei reprezentînd «ajutor de urgență pentru domnul Zăgan Marian». Potrivit raportului înaintat de către Serviciul Public de Asistență Socială din cadrul Primăriei, «din ancheta socială reiese faptul că locuința este grav avariată. Imobilul nu are acoperiș, iar pereții laterali au fost reabilitați cu materiale oferite de către vecini. În aceste condiții, datorită insuficienței veniturilor, dl Zăgan este în imposibilitatea reparării cu forțe proprii a locuinței». Deși proiectul a fost aprobat cu majoritate de voturi, el a întimpinat rezistență din partea consilierilor PD-L prezenți la ședință. «Cazurile de situații deosebite sînt incendiile, cutremurile, inundațiile... În care dintre situații se încadrează acest caz și care este regulamentul în baza căruia se acordă acest ajutor? Nu există! Dacă nu există, se creează un precedent periculos și folosim banul public pentru a oferi un ajutor nejustificat!» a declarat Mădălin Teculescu. În ciuda acestei opoziții justificate, mulți dintre consilieri au susținut necesitatea și oportunitatea acordării acestui ajutor, dată fiind situația specială în care se află Marian Zăgan. «Dacă nu luăm măsuri și nu-i ajutăm pe oamenii care se află în situații deosebite din oraș (...) atunci, să mă ierte Dumnezeu, trăim în lumi paralele» a declarat consilierul PSD Vasile Cornel. «Este un om amărît, într-o situație deosebită... Eu am fost acolo și l-am invitat și pe domnul consilier Teculescu să vină cu mine. Situația e cu atît mai specială cu cît, am înțeles, acum omul trăiește la Școala 13, într-o garsonieră socială, care ar putea fi eliberată în cazul în care acesta se poate muta în propria lui casă. Așa că, în felul ăsta, rezolvăm mai multe probleme odată...» a susținut și consilierul PER Radu Paros. Reamintim că proiectul a fost inițiat de către primarul Alexandru Stoica și susținut de viceprimarul Cezar Zamfir.

Teculescu propune cursuri pentru acordarea de «sprijin financiar de urgență»
Nemulțumit de maniera în care administrația locală a înțeles să acorde sprijinul financiar, consilierul PD-L Mădălin Teculescu susține că va lansa, on-line, o campanie de sprijinire a celor care doresc să solicite «ajutoare de urgență» din partea Primăriei Slobozia. Acesta a declarat că intenționează să facă acest lucru pentru a oferi tuturor celor interesați șanse egale de accesare a aceste forme de sprijin: «sînt convins că sînt mult mai multe persoane care au nevoie urgentă de bani pentru repararea locuinței. Dacă administrația locală este dispusă să îi ajute, obligația mea este de a-i ajuta să solicite acest lucru legal. Întîi de toate, am solicitat realizarea unui regulament în baza căruia să putem oferi legal acești bani, nu ca în acest caz. Apoi, oricine se va încadra în condițiile stabilite, poate descărca de pe site formularele și poate primi sprijin pentru acordarea de ajutoare financiare!». Oficial, demersurile consilierului Mădălin Teculescu se circumscriu eforturilor administrației locale de sprijinire a slobozenilor care nu au posibilități finaciare. Primarul Alexandru Stoica a făcut chiar și o declarație în acest sens, în cadrul ședinței de joi a Consiliului local Slobozia: «Legea ne dă dreptul să acordăm astfel de ajutoare. Și chiar ne obligă să o facem...».

Cine este Marian Zăgan?
Bani publici pentru reabilitarea unui interlop
Deși toții consilierii știau cine este Marian Zăgan, niciunul dintre aceștia nu au amintit despre trecutul lui și legăturile sale cu interlopul Gigi Piticu. Vecinii acestuia de pe strada Plevnei, nr. 65, susțin că a intrat în pușcărie «nevinovat». Marian Zăgan este primul asistat social din oraș care primește ajutor pentru finalizarea construcției unei locuințe...
Cine este Marian Zăgan? Dincolo de «precedentul periculos» pe care l-a generat decizia Consiliului Local Slobozia, acordarea ajutorului de 3000 lei pentru Marian Zăgan ridică și o problemă de moralitate. Acesta a fost eliberat din închisoare pe 28 mai, după mai puțin de 2 ani de detenție executați. Independent publica, în luna aprilie a anului 2010, sub titlul «Interlopii, liberi în 18 luni? Clanul „Frusin“ a fost condamnat cu pedepse la indigo» următoarele informații: «Justiția slobozeană s-a pronunțat în dosarul condamnărilor membrilor Clanului „Frusin“. Pedepsele primite de interlopi nasc controverse, anchetatorii fiind indignați de clemența nejustificată a magistraților... La finele săptămînii precedente, Judecătoria Slobozia s-a pronunțat în cazul celui mai periculos grup infracțional din Slobozia. Instanța i-a găsit vinovați și i-a condamnat la pedepse cu închisoare.Acuzat inițial de tentativă de omor, Toma Gheoghe zis Gigi Piticu a fost condamnat de judecătorii slobozeni la 4 ani de închisoare pentru săvîrșirea infracțiunii de (atenție!) complicitate la vătămare corporală gravă. (...) De asemenea, acuzat în același dosar de vătămare corporală gravă, Marian Zăgan a fost condamnat de aceeași sentință judecătorească la 4 ani de închisoare pentru vătămare corporală gravă, ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii și liniștii publice. (...) „Zăgan Marian urmează să execute pedeapsa cea mai grea, de 4 ani închisoare. (...) deduce din pedeapsa aplicată perioada reținerii și arestării preventive de la 29 aprilie 2009“ a reținut judecătorul. La fel ca și în celelalte două cazuri, Zăgan mai are de executat un an și opt luni, asta dacă nu va intra în comisia de eliberare condiționată». Mai mult, surse din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița confirmă faptul că, în ciuda eliberării sale înainte de termen, Marian Zăgan rămîne unul dintre «locotenenții» lui Toma Gheorghe zis Gigi Piticu și reprezintă «un pericol social real».
Capul ce se pleacă, sabia ninja nu-l taie În aceste condiții, ajutorul financiar acordat ar putea fi «un sprijin, care să-l ajute să nu revină în pușcărie», cum susține primarul Alexandru Stoica. Pe de altă parte, la nivelul administrației locale există peste 500 de cereri prin care se solicită alocarea unei locuințe sociale sau a unui sprijin financiar. Unele dintre acestea zac de ani buni în sertarele administrației. Singura care a primit aviz favorabil într-o perioadă atît de scurtă de timp rămîne însă aceasta, a lui Marian Zăgan. Cezar Zamfir, viceprinmarul pe care oficialii administrației locale îl acuză preventiv că a susținut urgența acestui sprijin susține că nu a știut cine este Marian Zăgan: «Nu știu cine este și de ce a fost închis. Știu doar că reprezintă un caz social care necesită urgența unei intervenții și că am fost personal acolo pentru a verifica condițiile în care locuiește!». Acolo, pe strada Plevnei, la nr. 65, locuința lui Marian Zăgan constă în zidurile de blocheți a două camere de trei pe trei, fără acoperiș și fără gard. Într-una dintre camere, în ziua în care a fost realizată fotografia, se afla un pat instalat, practic, sub cerul liber. «Aicea locuiește, maică. N-are unde, vrea și el să se așeze la casa lui. A pierdut tot, tot! A fost la pușcărie, știți, nu-i așa? A intrat cam nevinovat, maică, că n-a făcut nimic rău. Alții sînt de vină!» ne-a explicat una dintre vecine.

12 Septembrie 2012, 16:46 (8919 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Administrația Mocioniu circulă într-un singur autobuz!
Bugetul Sloboziei, suplimentat cu 530 mii de lei
Hotărâri ale Consiliului Local Slobozia care afectează viața publică

Comentariile cititorilor:


neacsu mircea:
(27 Octombrie 2012, 07:35)
bani sunt aruncati in,,vant,, de comunisti care nu au cazut in totalitate

valentin:
(21 Septembrie 2012, 13:26)
e bine ca '' dam bani publici infractorilor'' pacat ca uni muncesc si platesc si alti primesc
rusine alesilor sa le fie ca doar pentru asta au fost alesi
de la prefect in jos toti sunt netrebnici
wtf:
(19 Septembrie 2012, 11:50)
la parnaie 
SORIN:
(18 Septembrie 2012, 06:06)
Dacă tot au așa mare grijă de concitadinii noștri "zburători", oficialitățile sau organele competente să-i întrebe unde a dispărut, de câteva luni, panoul elegant care indica  intrarea în Slobozia dinspre Cosâmbești. Toată ziua, bună ziua, n-ai loc de mașinile Poliției și Jandarmeriei pe la tot felul
de adrese ale baragladinelor- scandalagii. Oare nici un reprezentant al acestor instituții,  plătit și de mine, n-a observat lipsa acelui panou?! Ce măsuri au luat autoritățile locale?! Hai să facem altul, că
ăsta a fost furat de minoritarii "asupriți" de majoritarii care n-au grijă de integrarea lor în societate.
Fiind, totuși, niște materiale deosebite, era imposibil să nu fie descoperite imediat, dar... lasă-i să
mănâncă și gura lor că e bune voturile baragladinelor- scandalagii și ciorditori. Nu le mai căutați atâta-n ciocuri (era să zic coarne) acestor nemernici care nu se vor civiliza niciodată,  cu toți
banii U.E.; Ce ...uie le-aș da eu!
pedro slobozia:
(16 Septembrie 2012, 06:53)
pai in toata tara se cauta fraude electorale ,numai in il. nu intreaba nimeni cum de sta numai comunistii lui ilici kgb la putere cu voturile din bora care sunt sustinute cu banii publici sub orice forme.
Wtf:
(14 Septembrie 2012, 11:38)
sincer chiar suntem de rasul intregii planete...noi oferim bani publici unui interlop care intradevar nu mai are bani pt ca si-a platit avocati din bucuresti...daca tot ati inceput campania asta vedeti poate o sa-i consolidati casa si lui gigi piticu, ca de omul nu realizeaza venituri este saracutz
daniel:
(14 Septembrie 2012, 05:54)
Aia de la psd au propus si aprobat.Intrebati-l pe emil constantinescu unde este bora si habar nu are.Sunt niste panarame toti.Pacat de unii din partid.
costel:
(14 Septembrie 2012, 04:18)
Daca ii dureau asa de tare de interlop de ce nu au dat din banii lor personali acest ajutor de urgenta.Usor faci pomana cand dai din banii altora. Rusine celor care au propus si celor care au aprobat.
SORIN:
(13 Septembrie 2012, 09:30)
MARE GREȘEALĂ!!!
GIGI PITICU:
(13 Septembrie 2012, 08:59)
FACETII BAI VILA !!!
dada:
(13 Septembrie 2012, 04:38)
Ce nu  nu va este clar...E TAXA DE PROTECTIE sub alt aspect.
piticul cu creier:
(13 Septembrie 2012, 02:46)
Nu v-ați prins! Ăsta e avansul pentru alegerile parlamentare, să mănâncă și gura lu Neacșu voturile țiganilor din Bora după ce a mâncat gura lu Stoica în vară! Trăiască alde Pralea, și să mai dea cu voturi! 
Vio:
(12 Septembrie 2012, 17:46)
Aici sunt banii dumneavoastra.