Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Urban, la un pas de insolvență

Slobozia: Urban, la un pas de insolvență

SC Urban se prăbușește sub greutatea datoriilor acumulate în decursul ultimilor ani. În așteptarea unei ședințe a Adunării Generale a Acționarilor care să decidă viitorul societății, conducerea  SC Urban se teme de ce mai rău. «Așteptăm ca Apele Române să declanșeze procedura de insolvență. Este inevitabil în condițiile în care nu mai putem plăti datoriile acumulate...» a declarat Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban.

Urban, la mîna Direcției Apelor
Amînate la nesfîrșit, deciziile radicale de redresare a SC Urban continuă să se lase așteptate. La trei luni de la ultima ședință AGA (una inutilă, desfășurată pe 31 mai, în care consilierii locali au decis că nu decid nimic!), conducerea SC Urban se teme de ce este mai rău. «Așteptăm ca Apele Române să declanșeze procedura de insolvență. Este inevitabil în condițiile în care nu mai putem plăti datoriile acumulate. Este vorba despre amenzile restante, dar și despre plata facturilor curente, pentru apa deversată în rîul Ialomița. Facem tot posibilul pentru a achita aceste facturi, dar la acest moment plățile sînt sistate din lipsă de fonduri...» a declarat Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban. Reamintim că între SC Urban și Direcția Apelor Buzău-Ialomița a fost încheiat un protocol prin care SC Urban se obliga să plătească factura curentă, dar și o resatnță lunară de 30 mii de lei. La acest moment însă, SC Urban a sistat plățile din lipsă de fonduri și se așteaptă ca Direcția Apelor Buzău-Ialomița să declanșeze procedura de insolvență. Potrivit rapoartelor oficiale, la 31 august 2012 SC Urban are datorii de peste 16 milioane lei. Printre scadențele cu care se confruntă se numără și datoriile la bugetul de stat. Din totalul sumei de 1,45 milioane de lei către stat, 986 de mii reprezintă restanțe «pentru care există titluri executorii pe conturi, terți popriți și bunuri proprii».

În vremea asta Silvian Ciupercă...
În timp ce SC Urban agonizează așteptînd deciziile AGA, Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, face declarații electorale în plenul Consiliului Local Slobozia (care reprezintă AGA SC Urban). În ședința de joi, 30 august, a acestui for, președintele Ciupercă a ținut să fie prezent la adoptarea proiectului de hotărîre prin care Consiliul Județean Ialomița alocă 1 milion lei pentru finalizarea lucrărilor la rețeaua de apă și stația de epurare a orașului. «Dumneavoastră ați decis să tratați nu doar apa, ci și neîncrederea populației în capacitatea administrației de a rezolva operativ problema și de a scăpa de acest coșmar pe care îl reprezintă apa menajeră. De aceea (...) am ajuns la decizia de a ne asocia și a finaliza pînă la sfîrșitul lunii octombrie acest obiectiv care reprezintă „prioritatea zero“ a municpiului» a declarat acesta în plenul ședinței, recunoscînd pentru prima oară public de la declanșarea «scandalului apei» că Slobozia nu are apă potabilă de mai bine de 3 ani... Pentru finalizarea celor două investiții, președintele Ciupercă a promis că va suplimenta fondurile alocate în luna august cu alte 500 mii lei în anul 2013. Nici unul dintre consilierii prezenți, cu atît mai puțin executivul local, nu a luat însă în discuție pericolul reprezentat de falimentul SC Urban. Printre cauzele falimentului iminent al SC Urban (cauze care pot fi imputate direct și AGA, incapabilă să adopte măsuri de stopare a acestui declin în ultimii 5 ani) se numără și datoriile generate de creșterea cheltuielilor cu energia electrică, «înregistrarea unui procent al apei nefacturate peste cel aprobat în preț, respectiv 35,8% față de 28,5%», dar și livrarea unor cantități mai mici de apă către consumatori.

14 Septembrie 2012, 06:44 (11450 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Urban SA Slobozia va încasa 7,68 lei/mc pentru furnizarea apei
Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!
Indemnizații de ședință pentru AGA Urban

Comentariile cititorilor:


cici:
(27 Noiembrie 2012, 17:23)
niste mincinosi care nu au facut nimic pentru orasul asta,isi vad interesele proprii atit
iar referitor la Urban este condusa de Cilibeanu care nu are nici-o treaba cu apa . 
cora:
(5 Noiembrie 2012, 10:37)
Este adevarat ca inlocuirea conductelor retelei de apa nu rezolva calitatea apei ci poate numai cantitatea. Nu se doreste corectarea calitatii actualei "ape menajere" si transformarea ei in apa potabila datorita costurilor ridicate care se impun. Nu se doreste sa se inteleaga faptul ca "repararea apinainte de a lua o decizie atat de importanta, trebuie gandit , primordial, ca este in joc SANATATEA TUTUROR , APA FIIND INDISPENSABILA.
Sunt multe de spus, dar din atitudinea celor responsabili, am observat o "rezolvarea de suprafata", apa sa nu mai fie colorata, dar sti bancul cu gardul si leopardul. 
In concluzie NU SE DORESTE CA APA SA FIE DE CALITATE pentru ca nu doresc SA SPUNA CA ESTE UN PROCES DE DURATA , si nu mai adaug privind EPURAREA APELOR MENAJERE care a fost un fiasco de la inceput, dar spectatorii au devenit acum "responsabili".

P.S. Ceea ce se construieste la Uzina de apa nu este statie moderna de tratare ci o incercare ZADARNICA si DEPASITA.
BOBUTz:
(17 Septembrie 2012, 06:52)
Cel care a scris articolul nu este jurnalist. Verifica mai intai denumirea corecta a celor de la apele romane: Administratia Bazinala de Apa Buzau-Ialomita. De aceea avem presa in situatia asta jalnica. Termina jurnalisti ca cei de la drept, ase ....
Zic io ....
jean:
(16 Septembrie 2012, 10:50)
pentru numitul "Marian N" - prietene, sporul de hrana il primesc cei de la Prefectura, nu amaratii de la Consiliul Judetean...Nu confunda marfa cu ambalajul...
pedro slobozia:
(16 Septembrie 2012, 06:38)
d-lor nu este vorba de apa care ne-a bagato pe gat ionascu cu cei care sunt la putere este vorba de urban care stiu sa umfle facturile si care au nenorocit o gramada de cetateni cu aceasta indeletnicire numai sa aiba ei [care sunt o gramada]cu ce se intretine datorita salariilor pe care le au de pe urma la fraieri.
x:
(15 Septembrie 2012, 04:41)
Se pregateste preluarea apei Sloboziei de catre RAJA si ca acest lucru sa se intample trebuie falimentat URBAN - ul.Ajutorul din campania electorala trebuie recompensat, nu?
Gigi:
(14 Septembrie 2012, 10:07)
Merita felicitări dacă nu ajungeam în situația asta. Oricum, dacă va rezolva problema apei la Slobozia, îi voi transmite o scrisoare de mulțumire.
munteanul:
(14 Septembrie 2012, 10:06)
Ciuperca e la fel de vinovat ca si Ionascu pt apa din Slobozia; si nici Stoica nu trebuie sa se simta mai bine chiar daca se va intoarce din orientul extrem cu ochii nitel mai oblici...
Marian N.:
(14 Septembrie 2012, 09:51)
 Sa va ia dracu cu apa voastra, ca tot nu o sa fie buna de baut. Puteti sa schimbati si mama tevilor si s-o tratati cu ce vreti. Sursa este proasta si contaminata cu elemente straine si in laborator. Dece Combinatul Chimic a renuntat la aceasta apa?!! . . . pentru ca au laborator si cineva de acolo  si-a asumat raspunderea spunand ca apa nu este buna de la SURSA.
 Nu mai credeti prosti cu care ne indoapa. Ei tot apa plata or sa bea. S-au gandit la cei cu 450 lei pensie de unde bani si apa plata?!!.
 Sa le vie rusine cant vin acum sa cerseasca voturi. Este valabil pentru toti. 
 O reorganizare administrativ-teritoriala ar fii binevenita, sa-i vedem atunci pe aceste vipuri politice (ce se succed sau sunt alesi pe viata la conducerea acestui judet) cu coada intre picioare.
 - Stai linistit ! . . . se aude vocea strazii, . . . toot ei o vor duce bine.
 - Dece??
 - Pentru ca stiu sa minta
 
P.C. 
Pentru cei interesati, la Consiliul Judetean se primeste un spor de hrana ce reprezinta 400 lei, de parca astia mananca cu doua guri. 
Sau o fi pentru apa plata.
Sa va fie rusine obrazului.
 
 
anti ionascu:
(14 Septembrie 2012, 08:24)
Daca ne rezolva apa, Ciuperca merita felicitari !