Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile județene, obligate să plătească «corecții financiare» de 2 milioane lei!

Reabilitarea DJ201B Ciochina-Rași continuă să ne coste

Autoritățile județene, obligate să plătească «corecții financiare» de 2 milioane lei!

Reabilitarea drumului județean Ciochina-Rași este una dintre reușitele declarate ale administrației Ciupercă. Mediatizată ani în șir, această investiție, finanțată în proporție de peste 85 la sută din fonduri europene, are probleme. Concret, de aproape un an, autoritățile județene sînt somate de Comisia Europeană să ramburseze 2 milioane lei din cele 14 cheltuite sub pretextul unor «corecții financiare». Deși litigiul face obiectul unui proces în care biroul juridic din subordine apără instituția, Consiliul Județean Ialomița păstrează o tăcere prudentă și vinovată asupra situației...

Drumul spre Rași a fost pavat cu bune intenții
Potrivit comunicatului de presă făcut public la demararea lucrărilor, «lucrările de reabilitare a DJ201B Ciochina-Orezu-Rași au început în ziua de 11.08.2009, avînd ca antreprenor general SC Tehnologica Radion SRL București, proiectant general SC Harcow România SRL București și consultant pentru supervizare lucrări SC Search Corporation SRL București. Valoarea contractată a lucrărilor de reabilitare a DJ201B Ciochina-Orezu-Rași este de 14002052,77 lei și va fi finanțată 86,50% din Fondul European de Dezvoltare Rurală, 11,50% din bugetul național și 2% din bugetul propriu al județului Ialomița. (...) Prin implementarea proiectului, se va asigura acces direct din partea de nord și centru a județului Ialomița la Autostrada A2 București-Constanța, creșterea traficului de marfă și pasageri cu 30% și reducerea cu 30% a cheltuielilor de operare a vehiculelor».
De asemenea, la justificările invocate atunci pentru reabilitarea acestui tronson de drum județean de 19 kilometri, instituția a adăugat și faptul că acesta este unul dintre obiectivele cele mai importante ale «Strategiei de modernizare a infrastructurii rutiere județene». Restul a devenit istorie, iar Independent a scris o parte din ea. Spre exemplu, despre faptul că, în paralel cu acest tronson de drum, Consiliul Județean Ialomița a decis să reabiliteze, fără licitație, dar prin intermediul aceleiași firme, și podul de peste rîul Ialomița de la Ciochina. Sau, că valoarea acestui pod a crescut aproape peste noapte, de la 2,4 la 5 milioane lei...

Dragnea, vinovat pentru deficiențele contractuale ale Consiliului Județean Ialomița
Deși investiția a fost raportată drept un succes cert al administrației, iar autoritățile nu au pierdut de la acel moment (n.red.: 18.07. 2011) niciun prilej pentru a se lăuda cu acest fapt, investiția este contestată. Potrivit unor informații confirmate parțial de către oficialii Consiliului Județean Ialomița, imediat după finalizarea lucrărilor Comisia Europeană a solicitat rambursarea unei sume de 2 milioane lei, reprezentînd «corecții financiare». Oficial, solicitarea a survenit ca urmare a scandalului public în care a fost implicat președintele Consiliului Județean Teleorman, Liviu Dragnea. Reamintim că, în urma unui audit efectuat de instituția europeană, în județul respectiv au fost identificate o serie de carențe grave la contractele semnate și derulate de către această instituție. În urma acestui audit, toate cele 124 de contracte finanțate din fonduri europene în cadrul Axei 2 au fost reverificate, iar acolo unde s-au descoperit nereguli s-au aplicat aceste «corecții financiare».
Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița susțin însă că, în cazul investiției pentru reabilitarea DJ201B, este vorba doar de un efect de domino. «Există o contestație, într-adevăr, însă niciun leu din fondurile alocate acestui proiect nu a fost încă dat înapoi. Juriștii Consiliului Județean Ialomița reprezintă instituția, iar procesul este în curs...» a explicat laconic situația vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ioan Martin.

Reamintim că Independent a semnalat, în numeroase rînduri, coincidențele flagrante prin care Tehnologica Radion a reușit, în decursul a numai 2 ani, să dreneze cu sprijinul autorităților locale și județene controlate de PSD fonduri impresionante pentru un județ atît de sărac. «În decursul anilor 2008-2009, societatea Tehnologica Radion a reușit să-și adjudece lucrări de peste 57 milioane lei. Cei mai mulți bani au fost smulși de la autoritățile din Slobozia, care au plătit pentru modernizarea infrastructurii 30 milioane lei. O altă lucrare este drumul județean Patru Frați-Adîncata, în valoare de 9 milioane lei. Cît despre DJ201B, la cele 14 milioane de lei alocate de către Consiliul Județean Ialomița, pentru „modernizarea și ranforsarea“ celor 19 kilometri de pe teritoriul județului, s-au adăugat alte 2,3 milioane pentru „cantități de lucrări suplimentare“. Această sumă a fost alocată prin „negociere directă, fără publicarea prealabilă a unui anunț de participare“, metodă permisă de lege și practicată pe scară largă la nivelul administrației județene...» scria exact în urmă cu un an Independent. Din păcate, «corecția financiară» solicitată de Comisia Europeană nu este decît un prim efect al acestor practici...

20 Septembrie 2012, 16:08 (8187 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Președintele Moraru semnează contractele ex-președintelui Ciupercă
Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»
Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»

Comentariile cititorilor:


neacsu:
(27 Septembrie 2012, 16:45)
am sa candidez de ciuda lui ciupi,si nici banii de la patinuar nu-i dau la partid ca oricum ii dau la fan hause,
maria:
(24 Septembrie 2012, 17:50)
Asta este urmare a voturilor din consiliul judetean,majoritar USL(PSD) din mandatul trecut.Cand ai majoritate crezi ca esti stapan si te comporti ca pe mosie,iar cetatenii judetului sunt negrii pe plantatie.O meritam iar ei stiu ca dupa ciupi potopul...
ene:
(24 Septembrie 2012, 06:33)
Procurorii trebuie sa il cerceteze pe incoruptibil pentru abuz in serviciu.
daniel:
(24 Septembrie 2012, 04:58)
TRebuie bani de studii ptr copiii dlui ciupercuta.
Gheorghe:
(21 Septembrie 2012, 16:56)
De furtul de bani publici pentru firma de proiectare si dirigintele care a supervizat furtul cu piloniii de la podurile Albesti si Ciochina ce se mai aude ca organili au ceva acte de ceva ani?
victor:
(21 Septembrie 2012, 08:20)
Rusine psd!