Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Târgul de Floci» de la Giurgeni, peste 417 mii lei în doi ani

Alți bani, altă distracție... turistică!

«Tîrgul de Floci» de la Giurgeni, peste 417 mii lei în doi ani

Peste drum de statuia lui Mihai Viteazul de la Giurgeni, în imediata vecinătate a «Casei Tudorii», se ridică de doi ani încoace ceea ce autoritățile ar vrea să devină «orașul dispărut». Concret, vestigiile unei așezări medievale sînt reconstruite cu mijloace moderne și transformate în obiective turistice, după modelul altor obiective similare din țară. Pănă acum, investițiile s-au ridicat la 417 mii de lei pentru niște ziduri care abia de trec de șold. Adăugate la cei aproape 900 mii lei cheltuiți de Consiliul Județean Ialomița pentru centrul arheologic, nota de plată a investiției urcă vertiginos. Iar cei 10 mii de turiști estimați a vizita anual acest obiectiv, continuă să se lase așteptați...

Dai un ban, dar ai unde tăia pamblici inaugurale
Reabilitarea site-ului arheologic de la Giurgeni a fost decisă în anul 2004. Concret însă, primii 900 mii lei din bugetul public au fost cheltuiți abia în 2010, cînd a fost inaugurată oficial «Casa Tudorii», un centru muzeal modern, destinat cercetării arheologice și revitalizării interesului turistic pentru istoria medievală a zonei. Tot atunci, Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, a declarat turismul istoric drept una dintre prioritățile administrație sale și a inventariat o serie de 12 obiective istorice care ar fi putut fi incluse într-un eventual circuit turistic județean. Dintre cele 12 obiective, «orașul dispărut» de la Giurgeni rămîne favoritul autorităților și locul unde oficialii județului marchează anual cheltuirea fondurilor publice printr-un festival concurs de tradiție culinară. Anul acesta, festivalul se va desfășura în perioada 13-14 octombrie și, potrivit informațiilor oficiale, «evenimentul se înscrie în strategia Consiliului Județean Ialomița de a promova valorile perene ale tradiției ialomițene în toate formele sale de manifestare, între care bucătăria tradițională ialomițeană se dovedește a fi o bucătărie unică și specială. Avem ce oferi și trebuie să începem să facem acest lucru!». «Se impune să promovăm oferta din acest domeniu deoarece constituie un potențial ce merită cunoscut!» precizează deja invitația remisă presesi de instituție.

417 mii lei pentru niște ziduri de-o șchioapă
Dat fiind interesul-manifest al administrației pentru respectivul obiectiv, în perioada 2009-2011, în vestigiile identificate în imediata vecinătate a centrului arheologic au fost pompate fonduri publice. Potrivit informațiilor oficiale, pentru cele 7-8 obiective reconstruite pînă la nivelul șoldului au fost cheltuite 417 mii lei. Fondurile provin Fondul de Restaurare al Institutului Național al Patrimoniului, din cadrul Ministerului Culturii. Aflat în concediu medical, directorul Muzeului Județean Ialomița nu a putut comenta utilitatea cheltuirii acestor fonduri. Oficialii Consiliului Județean Ialomița, instituția care a încurajat aceste investiții, susțin că la acest moment nu există repartiții bugetare pentru continuarea acestei investiții. Însă la cele 417 mii lei alocate de Minister pentru reabilitarea vestigiilor existente se adaugă cele aproape 900 mii lei cheltuite din bugetul județean pentru realizarea centrului muzeal existent. În schimbul acestor bani investiți, vizitatorilor rătăciți la fața locului (cam a a zecea parte din cei 10 mii estimați de autoritățile județene!), li se oferă zidurile de-o șchioapă din imagine. Și explicațiile din pliantele oficiale, menite să justifice cheltuirea a aproape 1,5 milioane lei pentru un obiectiv turistic care se întinde pe o suprafață de 7 de hectare, din cele 70 estimate: «Orașul de Floci, centru urban medieval, azi dispărut, se afla situat la limita sud-estică a Țării Românești, pe malul stâng al rîului Ialomița, la confluența cu Dunărea. Prima atestare documentară a vămii o găsim în cunoscuta poruncă adresată de domnitorul Dan al II-lea, în 1431, tuturor tîrgurilor și vămilor țării, între care era menționat și Orașul de Floci...».

1 Octombrie 2012, 20:49 (11060 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


SORIN:
(10 Octombrie 2012, 06:05)
@ Observator independent. Unde dai, și unde crapă?! Dacă ai fi citit cu atenție postarea mea
anterioară, ai fi observat că n-am pus nicidecum la îndoială valoarea sitului, ba chiar am făcut
referire la sponsorizările în scopuri nobile, cum ar fi acesta, de exemplu. Eu am pus altfel problema: peste tot în lume, asemenea situri valoroase, puse la dispoziția turiștilor, fără îndoială
au și un scop economic, nu numai turistic. Numai siturile nevalorificabile din punct de vedere turistic sunt conservate, deci nu se pune problema unor investiții ce urmează a fi amortizate, nefiind cazul Orașului (de ce nu Târgului - așa cum l-am învățat la isorie ?- ) de Floci. Păstrând proporțiile, Grecia, Egiptul și alte țări cu istorie bogată și destul de puțin cunoscută marelui public (fiindcă nu toată lumea e "tobă de carte" ca tine), fac bani grei din turismul istoric, acoperind o bună parte din p.i.b.-ul țărilor respective. Așa că hai să nu ne mai spargem în figuri cu știința noastră de carte. Ignoranța nu poate fi ignorată din nicio parte, filoz(s)ofule!!!
Observator independent:
(9 Octombrie 2012, 14:53)
Când ignoranța este dublată de prostie apar asemenea "producții" ale unei gazetării și comentarii de prost-gust, făcute după ureche, pe principiul "datului cu presupusul" la radio-șanțul" neaveniților! Probabil că nu ați fost prea des pe la Orașul de Floci, altfel nu ați fi debitat asemenea aberații și inepții! Nu este nicio nenorocire, dacă nu apari într-un spațiu public să arătați cu insistență și maximă claritate că n-ați stat "cu burta pe carte"! Critica fără temei este cea dintâi armă la îndemâna mediocrilor! Așa că documentați-vă, iar dacă nu înțelegeți, insistați cu întrebări la specialiștii din domeniu până vă lămuriți cum stă treaba cu "cestiunea"! Ca să nu fiți ridicoli! Am să vă dau un singur reper: Orașul de Floci este catalogat drept sit arheologic de interes național prioritar, cuprins și în Programul european de valorificare a patrimoniului istoric din Balcani, fiind singurul sit arheologic medieval de tip urban din Europa peste care, după distrugerea și pârjolirea așezării ( sf. sec 18), n-au mai fost urme de locuire! Or avea competență europenii? Doar atât acum!.... Îndemnul cu învățatul rămâne!
SORIN:
(4 Octombrie 2012, 05:50)
Așa cum scriam și anul trecut, sunt curios dacă a făcut cineva calculul rentabilității unor asemenea investiții deloc de neglijat, adică prefezabil, mai pompos spus,  prin prisma "amortizării" prin fluxul de vizitatori reali, nu că organizăm tot felul de șușanele. Continuarea acestei investiții va
conduce, sigur, la o mare gaură neagră (și cu păr) în bugetul C.J., bani care ar putea fi folosiți în scopuri mult mai social-democrate. Aș fi total de acord cu asemenea investiții doar după ce locuitorii Ialomiței ar simți că problemele lor cotidiene (apă curentă, canalizare, gaze etc.) au cam fost rezolvate, sau mai au puțin. În toată lumea civilizată, adevărat capitalistă, aceste scopuri nobile primesc sponsorizări de milioane de euro sau dolari, de la oamenii de afaceri cu știință de carte și dare de mână. La noi... mai "pai" cu d'ăștia.
Gigi:
(3 Octombrie 2012, 12:44)
Cam atâta costa racordarea la gaze în cartierul Gării Noi. :)

Nu va veni nimeni niciodată să viziteze două pietroaie în câmp, mai ales că acolo bate vântul tare de tot. Fenomenul ăsta cu oamenii care merg să vadă pietroaiele este în zona Mării Mediterane, unde, după ce se plictisesc oamenii de plajă, mai merg să vadă și niște "vestigii milenare", ca să alunge puțin plictiseala. Dar vorbim de altă categorie de oameni aici.

Mai interesant era să se facă la Piscul Crăsani un oraș neolitic, acolo ar fi venit cineva în vizită, cu condiția elementară să oferi niște "accomodations": toaletă, umbră, niște băuturi răcoritoare, ceva de mâncat. Dar nu mai continui, că dau idei care oricum se pun prost în practică.

Revenind la Orașul de Floci - sunt mândru că Mihai Viteazu s-a născut aici, dar această cheltuială cu pietroaiele pe care să le bată vântul nu mi pare deloc potrivită.