Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pericli, teroarea taximetriștilor din Slobozia

Pericli, teroarea taximetriștilor din Slobozia

Taximetriștii din Slobozia nu mai au liniște. Patronul firmei Nick Touring, Nicu Pericli, îi terorizează. Șoferii reclamă faptul că sînt șicanați în trafic și amenințați cu moartea dacă transportă călători din Amara... «Mie mi-a lovit mașina și a zis că mă „aranjează“!» este mărturia șocantă a unuia dintre taximetriștii pe care Nicu Pericli i-a pus la punct. Și nu este prima dată cînd patronul de la Nick Touring este acuzat că-și face dreptate singur! Este bănuit că a incendiat taxiurile «concurenței» și chiar sediul propriei sale societăți. Organele de anchetă refuză să reacționeze, orice cercetare a lui Nicu Pericli încheindu-se cu «neînceperea urmăririi penale»...

Cosa nostra pe ruta Slobozia-Amara
Disputa patronului-transportator Nicu Pericli cu taximetriștii din Slobozia ia amploare. Șoferii reclamă faptul că nu mai au liniște din cauza administratorului firmei Nick Touring. Îi amenință cu moartea, îi șicanează în trafic și îi asigură «că vă aranjez eu pe toți!». Toate acestea, din dorința nebunească a lui Pericli de elimina «concurența» de pe ruta Slobozia-Amara. Furia lui Pericli a cunoscut-o și taximetristul Călin Iordan. La începutul lunii august, șoferul transporta o tînără mămică de la Amara către Slobozia. În zona Autogării Slobozia, «Pericli mi-a tăiat calea cu mașina lui, a lăsat geamul de la mașină și a început să mă înjure» povestește îngrozit taximetristul. Conflictul nu s-a rezumat doar la atît. «A coborît la mine și a început să-mi lovească mașina cu picioarele...» adaugă taximetristul. Panicat, acesta a sunat la 112. Condus la sediul Poliției Slobozia, Pericli a afișat în fața oamenilor legii, «care stăteau drepți și nu ziceau nimic!», aceeași atitudine sfidătoare. Cazul a ajuns și în atenția procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Organele de anchetă au soluționat cazul prin «neînceperea urmăririi penale», motivînd că «nu au existat probe care să răstoarne prezumția de nevinovăție a făptuitorului»...

Pericli fără frică
Declarațiile patronului Nicu Pericli referitoare la incidentul petrecut la începutul lunii august sînt de-a dreptul incredibile. Pe același ton «periculos», administratorul firmei Nick Touring susține că «eu nu i-am lovit mașina, i-am bătut doar obrazul pentru că e nesimțit!». «Minte, eu nu i-am făcut nimic! Mi-a zis să-l las în pace, dar eu nu o voi face... O să-i arat cum se aplică legea!» amenință același Pericli. Aceeași «lege a pumnului» pe care o aplică de cîte ori are chef. Numele lui Nicu Pericli apare în numeroase scandaluri cu taximetriști. Este de notorietate cazul petrecut în noaptea de 22/23 februarie 2011, cînd două taxiuri din Amara au fost incendiate în curtea proprietarilor.... Proprietari care, inițial, au fost amenințați și șicanați în repetate rînduri de Nicu Pericli. La momentul respectiv, s-a presupus că incendiatorii ar fi acționat la ordinele patronului Nick Touring. De asemenea, este cunoscut și faptul că, inexplicabil, în urmă cu mai bine de 3 ani, sediul firmei sale a luat foc, arzînd documente din arhiva firmei sale...

8 Octombrie 2012, 17:37 (16598 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Lumea e rea și nu vrea să moară!
Una/Două pe săptămână
Nick Touring, pericol public
Certificat nou de urbanism pentru Autogara NANA

Comentariile cititorilor:


misu:
(20 Octombrie 2012, 14:48)
lea dat foc la masinile alea 2 din amara.este neam cu celebru kalu din 500.cei din clanu kalu lea dat foc
vali:
(18 Octombrie 2012, 08:18)
sunteti prosti!!!sa mi dea mie unu flashuri sau claxoane ca am luat pe cineva,ca mi s a sculat mie sa vedeti ce i fac.veti auzi de mine...
Marin:
(15 Octombrie 2012, 19:26)
Eu îl cunosc pe nicu pericli de copil ,a munci din greu si forte mult pentru tot ce a făcu,păcat ca oameni ca el sunt terfelit de neaica nimeni
pentru cristi:
(12 Octombrie 2012, 10:15)
si pericli tot o sageata este stai linistit
cristi:
(11 Octombrie 2012, 11:59)
Bravo Nicu tineo tot asa in romania banu conteaza si pe cine tii in spate , mai sunt si alte persoane influiente prin oras gen XTW, TTT care sunt sustinuti de autoritati si o duc foarte bine . pe fraieri de la gara cu maxi taxi iai terminat acum urmeaza taximetristi , tineo tot asa da ai grija la taxiurile AMZ ca aveti aceiasi culoare politica....
sa zic?sa nu?eu tot zic:
(11 Octombrie 2012, 09:38)
APROPO NEA PERICLI[TATULE]CE FATA DE AUROLAC AI.SE VEDE SI DIN POZE CA ESTI OMU'DRACU
sa zic?sau nu?eu tot zic:
(11 Octombrie 2012, 09:36)
calatoresc foarte des cu maxi taxi.e o problema mare intre taxi-uri si microbuze.asta o stie oricine.pericli[tatu]vrea toti clientii doar pentru el,dar daca te urci in maxi taxi si faci gura ca dai 3 lei si stai in picioare,t-i se spune foarte frumos:daca nu-ti convine,da-te jos.dar daca te dai jos si iei un taxi,risti sa fii omorit in trafic de acelasi sofer de maxi al lui pericli[tatu].
PericlE:
(10 Octombrie 2012, 04:14)
Tu faci de ras numele tau . Pericli vine de la celebrul Pericle , grecul care a fost conducatorul  Atenei între 443 și 429 î.Hr. Apoi nu stiu cum naiba ai nimerit tu , ce taximetristi ai amenintat ca sunt unii de'i ameninti iti rup capul . Baietii asta asteapta sa ii ameninti pe ei  , dar n-o faci , deci e clar ca stii unde sa pui presiune . Orcum esti un lache cu firma si tu , cica o arzi smechereste , dar smecherii nu se inventeaza , bai Pericli . 
zori_de_zi:
(9 Octombrie 2012, 18:33)
pericli?un golan care s-a ajuns cu ajutor de la barosanii zilei. toata lumea stie cum a fost la furat prin germania si ca e semianalfabet. faceti curatenie domnilor ! e jenant ca suntem la mana unor asemenea retardati care fac legea pe strazi.
ptr comment:
(9 Octombrie 2012, 17:48)
da ai dreptate asa e. Dar domnul nick touring sa se duca sa depuna reclamatii la toate organele sa i prinda in flagrant, nu doar sa i opreasca in trafic. Sa se urce organul de control ca si client si la sfarsit sa vada daca ii da bon. Ca asa cu amenintari si incendieri nu e corect.
Vio:
(9 Octombrie 2012, 15:11)
Scoateti telefoanele si filmati incidentele .
comment:
(9 Octombrie 2012, 14:38)
cu niciunii nu mi-e rusine.
exista o mare problema pe care autoritatile trebuie sa o rezolve si se v-a rezolva si conflictul lor, autobuzele lui Nick Tour dau bilete la toti calatorii iar taximetristii nu inregistreaza cursele, de aici diferenta de tarif.
Zilnic merg la serviciu la Amara.
Uneori cand ne grabim ne strangem 3-4 si luam un taxi. Taxiurile se baga in statiile de autobuze si iau calatorii. Soferii de taxi nu inregistreaza cursa si nu dau bonuri sau bilete, adica fac curse ilegale iar de aici si evaziunea. Pretul de persoana la taxi e la fel cat valorea biletului de autobuz iar daca suntem cate 3 sau 4 in taxi soferul isi scoate benzina si in ca ceva pe care ii baga in buzunarul lui.
Soferii de pe autobuze ne mai roaga sa nu ne suim la ei ca isi pierd si clientii si nu isi scot salariile. Au si ei dreptate saracii.
Daca politia si garda aia financiara cu rol de combatere a evaziunii si nu cu rol de luat spaga isi vor face datoria si vor deternima pe cei cu taxiurile sa dea bon si sa inregistreze banii, nu vor mai fi conflicte de asa natura pentru ca atunci pretul la taxi o sa fie mai mare si nu se vor urca in taxi decat cei care pot plati un pret mai mare al cursei, iar cei care vor tarif mai mic sa circule cu autobuzele.
e simplu de rezolvat dar sigur nu se vrea pentru ca aia scrisi mai sus nu mai au de unde sa ia spaga !
vedeava-s satui odata ca toti sunteti niste banditi !
Doru:
(9 Octombrie 2012, 09:08)
Ce moaca de cocalar are ! Era treaz cand a facut poza ? Sau...a prizat ceva ? Schimbati poza ! Speriati cititorii.
slobozean:
(9 Octombrie 2012, 09:07)
nu se gaseste nimeni sa ii sparga mutra urata a tipului asta? zau asa cati musculosi sunt in slobozia, sacul in cap sa nu ii cunoasca si bataie sa tina minte. poate asa se linisteste. mai dragi taximetristi la altii va dati mari si tari (unii din voi)dar  pe unul  ca asta nu puteti sa il potoliti , ce dracu?
SORIN:
(9 Octombrie 2012, 07:24)
Nu-l cunosc pe acest papagal dar, după cum se vede, dacă taximetriștii și-ar face  singuri dreptate, fiți siguri că "oamenii legii" (alți papagali) și-ar face "pe deplin" datoria. De vină sunt nenorociții de la Parchet care mușamalizează asemenea infracțiuni. Îi sfătuiesc pe taximetriștii care au fost agresați sau au avut altfel de probleme cu acest infractor, să-și angajeze un avocat din altă parte și să-l cheme într-o instanță din alt județ, iar papagalilor de la Parchet să le facă plângere la C.S.M.. Imposibil ca aceste demersuri să n'aibă niscaiva repercusiuni, că doar n-o fi acest Pericle buricu' Pământului. A ajuns el după gratii, Adrian Năstase, premierul României, d'apoi un asemenea jeg! Dacă nu și nu, să facă o chetă și să angajeze mercenari care, fiți siguri, dragi taximetriști, îl vor lăsa pe acest Pericle fără ouțe și va avea o voce mult pițigăiată. Și când te gândești că nenorociții de procurori sunt plătiți din banii noștri..., inclusiv
ȘPĂGILE INIMAGINABILE. Ăstora, oare, când le va veni rândul să răspundă pentru abuzuri și
alte nupuri aiurea?! D'aia râde coana Europa de noi, din cauza acestor nesătui "oameni ai legii".