Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Hramul Mînăstirii din Slobozia, sărbătorit de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

În perioada 6-12 noiembrie 2012, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» al Mînăstirii din Slobozia.
Astfel, marți, 6 noiembrie 2012, la orele 14,30 va avea loc primirea Icoanei Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mînăstirea Florești, Episcopia Hușilor, la Catedrala Episcopală, urmată de slujba de Te Deum. La orele 15,15, după slujba de Te Deum, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, soborul de preoți și credincioșii vor pleca într-o procesiune pe străzile municipiului Slobozia pînă la Mînăstirea «Sfinții Voievozi», unde sfînta icoană va fi depusă într-un baldachin în curtea sfîntului lăcaș, spre închinare tuturor credincioșilor.
Miercuri, 7 noiembrie 2012, de la ora 7,00, va fi rostit Acatistul Sfîntului Acoperămînt al Maicii Domnului și Sfînta Liturghie, iar seara Priveghere cu Litie în cinstea Sfinților Arhangheli.
Joi, 8 noiembrie 2012, în ziua sărbătorii hramului Mînăstirii «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil» va fi săvîrșită Sfînta Liturghie de către Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu. La slujbă vor participa toți membrii clerici ai Permanenței Consiliului Eparhial, preacucernicii părinți protopopi ai Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, preoții din municipiul Slobozia și din parohiile Eparhiei. Împreună rugători vor fi și reprezentanți ai autorităților locale, județene și credincioși.
Din ziua hramului pînă duminică, 11 noiembrie 2012, se vor săvîrși slujbe în cinstea Maicii Domnului, iar duminică se va săvîrși, începînd cu ora 9,00, Sfînta Liturghie sub protia Preasfințitului Părinte Vincențiu.
Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului va rămîne spre închinare pînă luni, 12 noiembrie 2012, orele 10,00, cînd va fi pregătită pentru întoarcerea la Sfînta Mînăstire Florești din Episcopia Hușilor.

2 Noiembrie 2012, 13:42 (8237 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Hramul Mânăstirii Slobozia

Comentariile cititorilor:


eunucu:
(14 Noiembrie 2012, 20:59)
Hramu, sau Haremu cu maica cu copchii de pe la Episcop, Episcopie? Sa hie intr-un ceas bun!
Bisvilaslobonouadrag:
(14 Noiembrie 2012, 20:52)
Am luptat cu darzenie sa pup moaste , plimbate cu Disco-boxele, prin Slobozia ca si in Evul Mediu, m-am trezit cu Talangi trase cu sadism autosatisfacator de putere, am vazut si auzit  Episcop cu glas de pisoi schilodit, care numai cu votul de calugar nu are de aface, in rest cu orice. No amu nu fii chiatra bre PDL_ent-ul ,,mai unge una" ca doar am luat ,,lumanari timbrate'' .
 Ce sa zic,,niste tarani'' astia care sub pretextul patrimoniului poporului roman de credinta nu vor sa includa si pe popo[oporanii din sinodomul BOR.
 Vivat Masoneria , daca e tradare , BINe , dar s-o stim si noi.
  IUBESC TRADAREA, DAR URASC PE TRADATORI

Cam cand vedem si noi Primul Eoiscop ca raspunde cetateneste in fata legii? Restul e poveste.
md. Vornicescu:
(14 Noiembrie 2012, 08:33)
Toot acest Vicentiu ere pe Brother sau mare patron si rabin, in L.A. pe principiul toti stabii au frati si mame mari afaceristi iar ei sunt prostii familiei.
 Cu Patriarhia de Ierusalim BOR a rupt orice legatura fiind in conflict.
 Cu Patriarhul Teoctist intr adevar a avut o relatie..Vicentiu fiind banuit ca el ar fi contribuit la moartea patriarhului, va mai amintiti scandalul cu medicul personal al lui Teoctist.
 Dupa cum a declarat si la prima conferinta cu popii la Urziceni , el a venit sa faca bani, si asta face.
 Facut episcop de Iliescu, instalat la Slobozia de Basescu, fiindca Daniil nu avea cum sa tina langa el unu care i ar fi dat si lui o cianura in Whisky, e o figura remarcanta.
  MARE BOIER , MARE CARACTER.
ioana:
(13 Noiembrie 2012, 14:12)
Frate, daca la "darjenie, ura, gelozie, antipatie" consideri ca trebuie sa se raspunda cu "frica, aroganta, amenintari, gesturi care, oricat ar fi de urate, TREBUIE sa le faci pentru a-ti crea mediul linistit in care sa traiesti" nu cred ca ai inteles modelul crestin nici ceea ce ar trebui sa fie un episcop.  Si eu sunt venit in Slobozia, dar nu am vazut cea ce spui tu la oamenii de aici. Mai mult am cunoscut pe episcopul Galaction care este din Baragan si nu are nimic din ceea ce spui tu, ba dimpotriva. Este in alt oras, unde oamenii au o parere foarte buna despre el si de locurile de unde provine, nu ca tine care locuiesti intre ei aici.
Virtutea unui episcop nu este prietenia cu politicienii care "gestioneaza sume mari de bani " nici cea de "trezorier”. Ci cu totul altele. Este trist ca episcopii care se nasc aici pleaca in alta parte, iar cei care vin isi etaleaza comportamentul descris de tine, care nu ar trebui sa existe la o fata bisericeasca. Nu vreau sa te supar, dar daca consideri modelul asta ca fiind cel corect, esti in eroare.
eu:
(13 Noiembrie 2012, 11:20)
"Acest" Vincentiu este unul dintre cei mai dedicati oameni pe care Biserica Ortodoxa Romana i-a avut. A fost reprezentantul BOR la Ierusalim, avand in grija toate asezarile romanesti din Israel. Apoi a fost trezorierul intregii patriarhii, avand sprijinul total al Preafericitului Parinte Teoctist. Nu spun despre preoti ca toti sunt corecti, ca ceea ce fac este bine, insa exita o vorba "Sa faci ce spune preotul, nu ce face acesta !". Am avut onoarea sa-l intalnesc pe cand era Episcop Vicar Patriarhal si am descoperit un om extraordinar, sufletist, dedicat drumului ales in viata, in fata caruia apareau cu smerenie de la Basescu pana la Nastase, care gestiona sume imense de bani, resurse nelimitate si care, datorita a ce i-a fost scris, a ajuns Episcop in aceasta episcopie. Un articol despre Vincentiu nu va face altceva decat sa arate ceea ce este acest om, insa intalnirea directa cu dansul, ce poate avea loc de fiecare data cand slujeste fie la Catedrala din Slobozia, fie la alta biserica, intalnirea poate aduce suficiente informatii incat sa va puteti forma, voi curiosilor, o parere. Ca dansul, si eu sunt "parvenit" in Slobozia, de voie de nevoie si, ca oricare in pielea mea, n-am simtit placerea unei primiri blande din partea localnicilor, ci multa darjenie, ura, gelozie, antipatie chiar, sentimente ce nu provoaca ganduri prea bune in sufletul celui primit astfel ! Insa, mi-am dat seama singur ca slobozenii reactioneaza la frica, la aroganta, la amenintari, gesturi care, oricat ar fi de urate, TREBUIE sa le faci pentru a-ti crea mediul linistit in care sa traiesti. De unde atata rautate ? De ce nu constientizati ca, pentru a scoate ochii cuiva, proprii ochi TREBUIE sa fie curati, nepatati, impecabili ?? Chiar atat de impecabili va credeti ? A face rau este cel mai usor lucru pe care-l poate face o persoana ! De ce nu simtiti nevoia, macar o clipa, sa faceti catusi de putin bine ? Macar sa vedeti ce efect poate avea asupra celor din jur ! Nu, cu o floare nu se face "primavara
necredinciosu:
(12 Noiembrie 2012, 12:39)
Asteptam cu interes un articol despre acest Vincentiu , despre fondurile Episcopiei , despre implicari in politica ale preotilor, protopopilor,episcopilor etc , despre corectitudinea si despre binefacerile fetelor bisericesti ialomitene, despre mesele si praznicele cu meniuri special concepute , despre tituri acordate cum si in ce fel de Episcopie.