Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Reviga: Moaștele autonome ale Sfântului Nectarie

Reviga: Moaștele autonome ale Sfîntului Nectarie

«Episcopia nu are un monopol garantat de cineva. Dînșii nu și-l pot asigura la OSIM pe Hristos! Nu-și pot asigura Crucea! N-o pot asigura pe Maica Domnului! Nu pot face lucrurile acestea... Monopolul acesta nu îl pot deține. Credeți-mă! Și verificați în legislație! Că dînșii inoculează oamenilor această idee pentru că este un vădit interes financiar, e altceva...» declară preotul Casian Pandelică după un an de conflict deschis cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor. Și, pentru a dovedi că nu sînt doar vorbe goale, vinerea trecută, în biserica ridicată după repudierea sa de către BOR, acesta a organizat un hram în cinstea sosirii moaștelor Sfîntului Nectarie, vindecătorul de cancer. Și a promis că acestea vor rămîne la Reviga atîta timp cît va dăinui biserica sa...

Pandelică Casian, vicar al Munteniei
Vineri, la biserica din curtea familiei Pandelică, se prăznuiește hramul Sfîntului Nectarie, vindecătorul de cancer. Înăuntru, Gheorghe Pandelică, preotul cel bătrîn care «deschide cartea», înalță slavă unui Dumnezeu pe care Episcopia nu-l recunoaște în bătătura lui. Suta de enoriași din biserica bătută în piatră cîntă în transă alături de el: «ce folos, ce folos, viața fără de Hristos». În curte, Casian Pandelică, preotul cel tînăr, se ocupă de ultimele amănunte... Salata, fasolea la ceaun, pîinea... Printre timp, dă interviuri la TV, justificîndu-și schisma: «Episcopia nu are un monopol garantat de cineva. Dînșii nu și-l pot asigura la OSIM pe Hristos! Nu-și pot asigura Crucea! N-o pot asigura pe Maica Domnului! Nu pot face lucrurile acestea... Monopolul acesta nu îl pot deține. Credeți-mă! Și verificați în legislație! Că dînșii inoculează oamenilor această idee pentru că este un vădit interes financiar, e altceva...». Sare brusc la o altă idee: «Eu vă mulțumesc pentru că sînteți aici. Dacă nu erați dumneavoastră, mă mîncau de viu, mă desființau...». Are dreptate, dar asta nu e tot. Televiziunile naționale și ziarele locale care au mediatizat schisma familiei Pandelică sînt doar partea văzută a luptei sale de mediatizare a «terorii» la care susține că este supus. Povestea sa a ajuns însă în întreaga Europă, prin intermediul unui reporter al The Guardian, iar articolul îl puteți găsi pe www.opendemocracy.net Acolo este prezentat drept un preot repudiat de BOR și de PNL, partid alcărui membru e, dar care continuă să lupte pentru comunitate, adevăr și pentru Biserica Ortodoxă Autonomă, din care face acum parte. «Eu sînt vicar al Munteniei pentru Biserica Ortodoxă Autonomă din Ucraina, iar aici este vicariatul acestei Biserici. Iar statutul de preot nu mi-l poate lua nimeni, pentru că studiile de teologie pastorală sînt acreditate de către Ministerul Educației, nu de Biserică. Iar acest statut, ca și libertatea de religie și de conștiință nu mi le poate lua nimeni...» conchide el.

Moaștele autonome de la Reviga
Ne întoarcem în biserică confuzi. Unde e ascultarea, unde e dreapta credință, unde e cuvîntul lui Dumnezeu?... Înăuntru, mulțimea se înghesuie la moaștele Sfîntului Nectarie. Femeile sărută evlavios geamul sub care se vede un bănuț de ceară cu un punct în mijloc, Sfîntul Nectarie. A fost adus cu binecuvîntarea Patriarhului Bisericii Autonome din Ucraina, via Veniamin Ilie, un preot care poate fi contactat pe internet. De-a dreapta Sfîntului, e un certificat de autenticitate a moaștelor, ștampilat în chirilică. La certificat nu se uită nimeni. Bărbații se închină repede și trec, femeile se opresc o clipă și privesc curioase. Copiii primesc și o iconiță trasă în plastic. Preotul Gheorghe Pandelică a terminat de cîntat și binecuvîntează. Mulțimea are capetele plecate și așteaptă atingerea lui...
Lîngă noi, enoriașul Eugen refuză să se recomande pînă la capăt. Dar ne sfătuiește să facem la fel. «O să vedeți ce bine vă simțiți după ce vă binecuvîntează părintele...». De-afară, mirosul de fasole scăzută ne alungă orice gînd de sfințenie. Ne simțim bine abia după prima porție. Spre deosebire de noi, enoriașii sînt senini și ușurați de grijă...
Oprea Dumitra e bătrînă și vorbește pentru toți. «Lumea ne prigonește că venim aici, nu poa’ să ne sufere. Dar noi ce vină avem?!...  Dacă am crescut cu toții aici! E o comună țărănească. Și credem că mai are și voie... Că altfel venea cineva și fărîma, îl închidea și nu mai slujea. Dar ar fi păcat, maică, că are har preotul ăsta...».
Pe ușa bisericii iese un enoriaș tînăr, cărînd în brațe o fată paralitică. Fata are ochii închiși și pare că doarme. În urma lor se strecoară, încercănată, o femeie cu ochii în lacrimi. Ca ei sînt mulți, sînt sute...Vin de la Vaslui, de la Însurăței, de la Brăila, de peste tot unde s-a auzit de preoții de la Reviga, de moaștele și de harul lor...
Adrian Ureche vine de la Fetești, de 15 ani încoace. «Nu contează ce e sau nu e. Dacă sînt moaște ori ba, dacă sînt răspopiți, dacă luptă pentru ei ori pentru noi... Cine sîntem noi să judecăm? Pentru mine important e ce cred eu și cum plec de aici. Și plec liniștit și cu o fărîmă de speranță în suflet. Restul e în grija lui Dumnezeu...».

Episcopia confirmă oficial: «Aceasta este o strategie de marketing religios!» Solicitată să ofere un punct de vedere cu privire la moaștele din biserica familiei Pandelică de la Reviga, reprezentantul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a declarat că acestea sînt false și nu reprezintă decît o strategie de marketing. «În primul rînd, biserica de la Reviga nu are statut de biserică din punct de vedere al Bisericii Ortodoxe Române. Iar cei din familia Pandelică nu mai au statut de preot. Singurele moaște ale Sfîntului Nectarie sînt cele de la biserica Radu Vodă din Episcopia noastră. Sînt singurele autentificate! În aceste condiții, cu siguranță că ceea ce vă prezintă familia Pandelică este o strategie de marketing religios. Ei sînt niște credincioși care încearcă să păcălească oameni cu o credință mai slabă...» a declarat arhidiaconul Nicușor Silviu Dascălu, purtătorul de cuvînt al instituției.

19 Noiembrie 2012, 07:21 (37234 vizualizări - 35 comentarii)

Citiți și:
Percheziție la Reviga: Locuința preoților Pandelică, «călcată» de mascați
Reviga: Răspopitul Pandelică oficiază ilegal slujbe de înmormîntare
Preoții Casian și Gheorghe Pandelică, executați silit de Episcopie

Comentariile cititorilor:


Ioana:
(23 August 2013, 19:58)
Sunt foarte incantata de acest preot ,,Ghe. Pandelica'' ceea ce mi.a spus mi s-a intamplat cu cativa ani in urma. De atunci i-am pierdut intradevar ,,urma'' ,n-am mai reusit sa ajung la dansul, iar acum as dori s-o fac.as fi foarte recunoscatoare daca m-ar ajuta cnv cu un nr de telefon.Multumesc anticipat.
maria:
(29 Iulie 2013, 19:33)
mai bine cei de la episcopie s-ar duce prin alte sate sa vada ce fac alti preoti daca isi fac bine slujba.de exemplu la garbovi in ialomita preotul nu mai merge cu botezul pe la casele oamenilor ca il dor picioarele de atatea praguri care trece ,dar il gasim pe camp toata ziua cu tractorul la arat si semanat.
irina :
(13 Iunie 2013, 13:58)
Parintele Pandelica mi-a adus multa liniste si bucurie prin rugaciunile Sale,a facut minune in viata mea,pentru care ii aduc multumiri si ma rog sa-L ajute Bunul Dumnezeu sa treaca peste toate,sa ne ajute multi ani inainte cu harul inainte vederii pe care il are,iar pe mine sa ma ajute sa ajung din nou la Parinte!Doamne ajuta-ne!
Doina Spinu:
(29 Mai 2013, 12:05)
N-am sa emit judecati ,Dumnezeu e singurul in masura sa-i judece pe ei pe mai marii Bisericii si inca mai aspru decat pe noi mirenii.Parintele Galeriu ,spunea candva ca ,curtea iadului va fi pavata cu preoti.Sa fi avut dreptate?.As vorbi mai degraba de ajutorul pe care mi l-a dat parintele Pandelica ,in diverse momente grele ale vietii mele.Mai intai ca a fost singurul preot care m-a incurajat sa-mi port o sarcina cu probleme la 39 de ani.Mi-a spus cu atata blandete si smerenie ca Dumnezeu nu mi-a dat al treilea copil la aceasta varsta sa nu se nasca sanatos.Si intr-adevar Maria caci e rodul rugaciunii lui s-a nascut dupa doi baieti.Acum are 13 ani ,e frumoasa si desteapta ,si-i multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat-o si parintelui Pandelica pentru ruga lui sublima indreptata catre cer.Regret din suflet tot ceea ce i se intampla , unui preot curat cu mare har ,cu atata blandete si rabdare ,cu un glas care ajunge in orice suflet sa-l cutremure si cu siguranta ajunge la Dumnezeu.Propovaduieste credinta ,nadejdea si rabdarea.Asadar parinte va amintesc cu mare dragoste cantecul acela ce-l cantati si care deschide cerurile si slobozeste lacrimi curate<<Rabdare,credinta ,nadejde>>
flori bz:
(14 Ianuarie 2013, 22:12)
ma bucur ptr pr pandelica
asa da :
(27 Decembrie 2012, 16:44)
Am fost la Reviga a doua zi de Craciun. Am asistat la slujba oficiata de cei doi preoti,  tata si fiu , a fost ceva ce n-am mai trait intr-o biserica de mult, poate niciodata. Exista atata caldura si comuniune cu Dumnezeu incat nu ma intereseaza absolut nimic decat ca acolo il gasesc pe Dumnezeu si ma pot ruga Lui.
MARIANA:
(20 Decembrie 2012, 19:10)
Macar in  postul acesta care mai are cateva zile,aveti bunul  simt si incetati cu balacareala. Sorine , iar ai inceput ?
Carmen:
(17 Decembrie 2012, 08:51)
Bun de  tot !   Mai  ca-ti vine   sa-i crezi   cand   ii  auzi   sustinandu-si cauza, dupa care mai   gasesti cate un comunicat de  genul asta ...
     http://veniaminilie.wordpress.com/2012/11/20/3074/" target="_blank">http://veniaminilie.wordpress.com/2012/11/20/3074/">http://veniaminilie.wordpress.com/2012/11/20/3074/

   Mai e  ceva  de  zis?  Sau  si asta e   tot   strategia  BOR?
 Ganditi  pentru  voi si nu   va  mai  lasati    inseleti , indiferent de care   parte  a  baricadei sunteti..
dumitru:
(2 Decembrie 2012, 17:20)
In aceeasi zi ,de Sf.Nectarie pe posturile TV ,la Galati doi preoti erau tot cu moaste de la Sf.Nectarie la spitalul judetean.Acela nu era marketing facut de Episcopia Galatiului? 
PATRIARHUL MASON:
(29 Noiembrie 2012, 21:12)
Lacomia si nepasarea episcopilor Bisericii Ortodoxe Romane conduse de afaceristul si masonul Daniel, va duce la aparitia multor biserici puse sub ascultarea unor episcopi din afara granitelor tarii noastre. Preotii Pandelica au avut CURAj, iar CURAJUL lor izvoraste din faptul ca AU DREPTATE. Au infruntat mafia popeasca, josnicia unui episcop corupt  si lacomia in general a conducerii Bisericii Ortodoxe Romane. Ei vorbesc de ,,marketing,,? Doamne, ei care au agentii de turism, cofetarii, hoteluri, care isi imprima lumanarile cu inscriptionari laser? Patriarhul Daniel e mason de loja superioara are copil din flori de care are grija, IPS Teofan de la Iasi are concubina si fiica tinuta in mare secret la Iasi, PS Ioachim Bacaoanul are copii, IPS Teodosie ia spaga pentru a primi studenti la teologie si nu patesc nimic, iar parintele Pandelica nu face nimic rau decat ca s-a opus nedrepatii si este caterisit. Este o mare rusine fariseilor mafioti din Biserica Ortodoxa Romana! Libidinosi ordinari si sodomisti de joasa speta.
Lume multa , oameni putini:
(28 Noiembrie 2012, 20:42)
     Am fost acolo cand nu erau aduse moaste sau alte lucruri de genul asta, cand nici eu, propriul meu "doctor" , nu ma intelegeam... si, fara sa mai cred in minuni, cineva a avut rabdarea de a ma asculta si a-mi da un sfat. Acel cineva a fost preotul Pandelica! A fost un sentiment pe care nu l-am mai trait, a fost sansa mea de a redeveni OM ! Este momentul sa nu ne mai ridicam incercand sa-i ingenunchem pe ceilalti, nu ajuta la nimic!!! Rugati-va sa nu ajungeti in situatia disperata de a nu va regasi printre ceilalti, rugati-va sa aveti sansa de a fi voi ! Pentru cei care inteleg perfect ce spun in aceste randuri parca fara sens, transmit doar atat : "Nu te teme turma mica, Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra".
( PS:am fi cu totii fericiti si multumiti daca AUTOSUGESTIA  ar fi solutia ....:(..., dar ... din pacate nu prea este...)
michiduta:
(22 Noiembrie 2012, 18:43)
GURA PACATOSULUI ADEVAR GRAIESTE.CAND STII CE TEHNICI ABORDEZI PENTRU PROFIT , SUSPECTEZI IMEDIAT CA SI ALTII FAC ACELASI LUCRU.IATA RECUNOASTEREA OFICIALA A PROCESULUI DE PLIMBAT CIOLANE , IN SCOP SAU COMERCIAL SAU ELECTORAL. Altfel spus : Gura episcopiei e pavata cu intentii bune, sau marmura sau cupru .
  Parca Sfanta Scriptura nu contine termenul de Marketing pe care il folosesc //oficialii// de la Sfanta Episcopie.
  BY THE WAY : CAND ESTE TRECUTA IN CALENDARUL ORTODOX ,,sfanta episcopie" sau ,,prea sfantul Ioan Gura de Aur" ori Prea Sfantul X sau Y? Sau nu ne referim la acelasi calendar??
  Cred ca nu am citit eu  , doctrina totalitara originala, astept sugestii.
 
Instigatorul:
(22 Noiembrie 2012, 08:36)
Nenea Sorin , pt. ca malpraxis sa existe in Crestinism, ar trebui ca toate Bisericile sa cada de comun acord asupra Dogmelor si Dreptului Canonic, ceea ce nu este posibil, interesele financiare, geopolitice, facandu-le sa se desparta, sa se rupa.Sigur ca stii ca la 1054 B.O s-a rupt de B. Catolica, ceea ce numim Marea Schisma, deci se practica Schisma, mai mica sau mai mare.
  La cat esti de cult, ne explici si noua de ce B.O.R. a primit pe Petru de Balti din Basarabia, ba chiar au incalcat canonul 2 de la Sinodul doi Ecumenic care zice clar: ,,Nici un episcop sa nu intre peste dioceza unui alt episcop"...
Totusi BOR a putut in Basarabia , sa o faca folosind o hotarare CEDO incalcand flagrant orice Drept Bisericesc, fapt care a rupt relatiile BOR cu Biserica Rusa.
 Pe intelesul tau:
EI, BOR, pot sa o comita  chiar si cu Ierusalimul fiind in conflict ,insa altii NU AU DREPTUL,,zici matale"
  Fascista opinie, esti un fanatic si un extremist.
Azorel:
(22 Noiembrie 2012, 08:17)
Daca tot vorbim de oase:
Eu unul stau autonom la mine in cusca cu un os in gura.Peste gard un dulau latra  si da sa rupa lantul. Cica e revoltat ca osu meu nu e un os adevarat. Da jur pe zgarda mea, mi l-a dat stapanu aseara, si e al meu, ca si purecii de pe mine. 
 Un ,,Pisoi schilodit,, cu orientari de iubeala , mai ciudate,ii plac tot cotoii, treaba lui... miauna si el dupa ce si-a marcat gardul , ca fiind al lui findca a trecut p-aci, :   Nu e os, nu e os!!!!! Si fuge grabit ca cica cunoaste el niste hingheri, cu care s-a mai desfatat, reciproc, aia fiind zoofili, si care ii sunt datori.
  Eu stau in continuare cu OSUL in gura si ma intreb, in timp ce o gasca de capuse ma perchezitioneaza , cica sa nu am pureci:
 Ba da de unde stie Dulaul ca osu , nu e os , ca doar nu i-a tras nici o limba, nici gaina care l-a avut in componenta n-a stat de vb. cu el cat despre Stapanul meu care mi l-a dat, daca ar fi aci i-ar rupe blana javrei de peste gard?????!!!!!!!
SORIN:
(20 Noiembrie 2012, 07:58)
@ Gigi. În primul rând vreau să-ți atrag atenția că medicul nu-și pierde dreptul de malpraxis ci, din
cauze de malpraxis, își pierde dreptul de a profesa. Ar fi culmea să aibă "dreptul" de malpraxis, îți dai seama ce s-ar întâmpla?! Cred că ai greșit neintenționat. Faptul că un profesor poate practica
în sistem privat, după un "malpraxis" la stat, este iar o anomalie, după părerea mea. Cum adică, după ce a violat eleve, a luat șpagă pentru diferite avantaje acordate elevilor, după ce a fost exclus din învățământ, să se ducă să predea la privat?! Numai un părinte inconștient și-ar lăsa copiii pe mâna unui asemenea "dascăl", ca să nu mai vorbim despre faptul că eu nu cred că un asemenea element ar găsi "înțelegere" la vreo firmă privată care se respectă. În ceea ce privește
tagma preoțească, dă-mi voie să am părerea mea: adică proastă!!!