Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Bucu: Escrocherie la telefon. S-a dat drept «fiu» încercînd să-și înșele «tatăl» cu 8600 lei!

Escrocii care dau țepe prin telefon sînt fără număr și fără limite! Un bătrîn de 67 ani, din Bucu, era la un pas să rămînă fără suma de 8600 lei în momentul în care a fost înșelat prin telefon de un astfel de «țepar». Suspectul i-a comunicat omului că este fiul său și că are nevoie de bani întrucît a fost implicat într-un accident de circulație. Cuprins de spaimă, bătrînul și-a apelat cel de-al doilea fiu care l-a liniștit spunîndu-i că el și fratele său sînt bine, iar apelul misterios a fost doar o farsă. Pe fir au intrat și polițiștii care au întocmit o anchetă în acest caz...
«Scenariul» escrocului a fost atît de credibil încît bărtînul de 67 ani, din Bucu, era la un pas să-i ofere suma de 8600 lei care i-a fost solicitată. Suspectul a sunat și a declarat că este fiul său, comunicîndu-i că a provocat un accident de circulație în urma căruia a rănit doi copii, iar banii îi sunt necesari pentru ca părinții victimelor să nu depună plîngere împotriva sa. Totodată, același «fiu» a adăugat și faptul că avocatul său îl va contacta pe bătrîn să-i comunice felul în care trebuie să-i trimită cei 8600 lei. La scurt timp, falsul avocat a sunat și el spunîndu-i bătrînului aceeași poveste. Omul i-a cerut acestui escroc un răgaz pentru a face rost de bani. Și-a sunat cel de-al doilea fiu căruia i-a povestit despre «nenorocirea» fratelui său, aflînd astfel că a fost victima unei înșelăciuni prin telefon... Cei doi frați erau împreună și nu au avuseseră parte de nicio întîmplare nefericită. Supărat pentru că a fost înșelat, bătrînul a mers la Poliție. Oamenii legii au intrat pe fir și anchetează acum cazul pentru a le da de urmă escrocilor.

19 Decembrie 2012, 12:31 (8441 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Bucu escrocherie

Comentariile cititorilor:


MIHAELA:
(27 Iunie 2013, 14:32)
Parintii mei si ai sotului meu au fost sunati in acelasi mod. Oare ce putem face impotriva acestor escroci?
Deveanul:
(8 Aprilie 2013, 17:13)
Astazi 08.04.2013 in DEVA aceleasi telefoane primite de la escroci care se dau drept avocati, acelasi scenariu. Nu dati detalii despre copii ! Mare atentie sa nu cadeti in plasa.
A:
(22 Februarie 2013, 18:10)
In Deva s-a intamplat azi asa ceva... Tatal meu a ramas fara bani... :(
lav:
(10 Februarie 2013, 02:53)
exact aceeasi farsa i-au facut-o mamei mele ieri. noroc ca a fost destul de vigilenta si nu le-a dat nimic. 
alo...politia..? :
(6 Ianuarie 2013, 17:20)
S.a repetat figura și la Cazanesti.Azi, la ora 10.00. Problematic este că sunt implicate persoane în vârstă și pot surveni accidente vasculare,infarcturi....Sigur se poate pune mâna pe acești derbedei. Scenariul a fost identic doar că era un singur copil accidentat la o mâna și un picior... Unde se poate depune plangere?
catalyna:
(2 Ianuarie 2013, 15:41)
si eu am fost sunata pe telefonul fix,ar trebui sa se ia masuri in acest caz!!!
andrei:
(20 Decembrie 2012, 09:49)
si mama a fost sunata intr-un mod asemenator