Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Brusli, șef de șef la tineret

Schimb de gardă la TSD Ialomița

Brusli, șef de șef la tineret

Cînd Ștefan Mușoiu a fost ales șef peste tineretul ialomițean, conștiința sălii (o împătimită colecționară de pantofi Musette) a exclamat: «Mai jos de atîta nu se poate!». După 5 ani de așteptare, putem în sfîrșit să dăm replica: «Ba se poate!». Iar mai răul este Brusli, alias Ionuț Răileanu, consilier local PSD și mîine-poimîine președinte al TSD Ialomița.

Alegeri sub supravegherea președintelui Ciupercă
Ionuț Răileanu a fost, pînă la intrarea sa în Consiliul Local Slobozia, un nimeni mititel, numai bun să lipească afișe în campaniile electorale. Nu-l condamnăm, Doamne ferește!, doar e lucru știut că orice lipitor de afișe duce în raniță bastonul de președinte de partid. Numai că justiția ar fi trebuit să îl condamne demult pentru că, din CV-ul stufos al consilierului PSD Ionuț Răileanu, reamintim, la repezeală, faptul că în 2011 a fost fluierat și tras pe dreapta pentru evaziune fiscală.
Concret, consilierul Răileanu a introdus în contabilitatea societății «Experience Com»  nu mai puțin de 60 de facturi ce reprezentau aprovizionarea firmei cu diverse materiale de construcții. Valoarea totală a facturilor a fost, potrivit unor surse, de aproximativ 300 mii lei. Evident, aceasta infracțiune economică nu este singulară. Dar cum subiectul articolului nu e acesta, ne vom rezuma la acest exemplu și vom exclama, teatral: «Iată, tineri pesediști, cine vă va reprezenta de-acum înainte!». Ce spuneți? Că sîntem tendențioși și că nu vedeți legătura cu prima noastră afirmație? Că mai e pînă în primăvară și că nu aduce anul ce aduce ceasul?! Dați-ne voie să vă contrazicem! Pînă în primăvară mai e foarte puțin. Alegerile pentru președinția TSD le vor preceda pe cele pentru președinția PSD pentru ca președintele Silvian Ciupercă să se poată concentra atent asupra viitoarei cariere politice a lui Brusli. Și, cum-necum, președintele TSD de pînă acum (știm că e în funcție, dar e deja istorie...) a avut suficientă anvergură politică pentru a fi cercetat de către DNA, pentru a fi declarat incompatibil de către ANI și chiar pentru a monopoliza săptămîni în șir pagina de bîrfe mondene...
Pe cînd Brusli, doamnelor și domnilor de la PSD, vorba unui coleg de-al dumneavoastră, «nu e niciun pericol». «Mai sus de președinte de tineret n-are cum să crească. Asta-i maximul lui!». Și-atunci, spuneți și dumneavoastră... Cine are dreptate? Dumneavoastră, noi? Ori poate Ionuț Răileanu care a declarat pentru Independent: „Ăăăă... Știu că sînt pe listă! Ăăăă... E prea devreme... Ăăăă... nu mă grăbesc...»?

La închiderea ediției O informație de ultimă oră, încă neconfirmată, susțină că Brusli ar putea fi înlocuit de un oarecare Olimpiu. Din păcate, CV-ul acestuia lipsește din baza de date a redacției. Dar promitem să revenim, dacă va fi cazul.

23 Ianuarie 2013, 15:05 (5961 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Beizadelele din TSD Ialomița și prietenii lor
TSD și-a ales liderul pentru următorii 4 ani!
Brusli indecisul

Comentariile cititorilor:


Vivi:
(25 Ianuarie 2013, 15:50)
Pispirica e terminat, e suparat mort dupa aparitia acestui articol. Are o fatza ce demonstreaza ca a fost tare afectat. La puscarie cu tine pispirel! 
xyz:
(25 Ianuarie 2013, 07:35)
Independent,salveaza-ma de aceasta moaca din prim plan,un mafiot notoriu,mutra lui spune acest lucru.Astia sunt pupilele lui Ciupera,fara astia el ar fi fost mort de mult.Nu sunt mama Omida dar sunt sigura ca nu ne mai facem bine in veci.Analfabeti,hoti,tupeist,aspiranti la posturi inalte.Toti lipitorii de afise si purtatorii de geaca rosie au fost miluiti directori,consilieri,etc.....
tytel:
(25 Ianuarie 2013, 07:28)
asa e in romania.in curand o sa fim condusi de toti puscariabili...asta ati votat.
elena:
(24 Ianuarie 2013, 12:36)
nu este singurul ...toti sunt la fel..tineri sau nu , asta este Romania ..cine poate se descurca..PACAT 
Marlanu:
(24 Ianuarie 2013, 07:12)
Pentru vrhyhry:e cam greu sa dai faina in campanie.Dar daca stii mai multe de ce  nu spui tot??Iar daca stii tot  spune-ne si noua la ce functie aspira acest Olimpiu??
pedro slobozia:
(24 Ianuarie 2013, 06:55)
lasati baiatu in pace caci este in politica si merge orice.
curva psd-ista:
(24 Ianuarie 2013, 06:52)
exceptional!!! bruslea va ajunge un mic sefulet. corect. pe langa evaziunea cu cele 60 de facturi inregistrate in contabilitate, ATENTIE, in numai 2 saptamani(cat de prost sa fii sa bagi facturi false de la DORALY intr-o perioada atat de scurta si de valoare asa de mare), brusli al nostru a furat curent electric de la caminul cultural slobozia noua pt casa lui din apropiere. tot pt casa lui, s-a bagat pe bani publici canalizare pe strada. asta este brusli, fratilor!!!un penal si-un golan de duzina, deci=PSD-ist sadea.Bravo CIUPERCAAAAAA.....
din nou Arabu:
(23 Ianuarie 2013, 20:24)
ALOOOO.... DNA.ul luati masuri sau nu cu ce constructie a facut asta la Perieti? am atras de atatea ori atentia poate mai si verificati FURT DIN BANI COMUNITATI Iai impartit cu Nutica piticule? Umbla vorba ca el a luat 300 milioane in plus fata de valoarea cladirii din care a dat jumate lu coana Nuti doar doar sa aiba si fisu bani sa isi ia ford mustang nu? ca doar bani de benzina avea din bonurile primariei 
vrhyhry:
(23 Ianuarie 2013, 19:00)
olimpiu a dat faina in campanie ,are moara la m. kogalniceanu
Radu:
(23 Ianuarie 2013, 18:04)
Asta ar trebui filmat "in actiune" la o sedinta de Consiliu sa inteleaga tineretul sensul expresiei "a rade ca prostul". E bun omul, stie sa bruieze opozitia si sa aprobe tot ce zice seful direct. Si mai umbla zvonul (neconfirmat) ca stie sa scrie si sa citeasca. Dar sa nu fim rai, ce ati vrut la tineret, un intelectual cumva? Voi ati vazut tineretul de azi?
Arabu:
(23 Ianuarie 2013, 17:49)
HE, he he. Pai poate DNA il verifica si la cladirea pe care a construito la primaria Perieti. Ca treaba e imputita rau iar madam Nuti stie de ce