Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fabrica de cărămidă din Țăndărei, furată «bucată cu bucată»

Ialomița deșertăciunilor

Fabrica de cărămidă din Țăndărei, furată «bucată cu bucată»

Ultimele rămășițe din industria Ialomiței au devenit un adevărat paradis al hoților de fier vechi! Este și cazul fostei fabrici de cărămidă din Țăndărei... Abandonată de administratori din cauza datoriilor de ordinul milioanelor acumulate la bugetul de stat și a productivității scăzute, societatea s-a transformat în ruină. De 3 ani, de cînd fabrica și-a închis definitiv liniile de producție, hoții fură tot ce le stă la îndemînă. Pe masa polițiștilor din Țăndărei se află în lucru zeci de dosare privind «furtul calificat», greu de rezolvat din cauza faptului că mulți dintre autori figurează cu identitate necunoscută. Frecvent, în curtea fostei fabrici, sînt organizate filaje, însă hoților prinși în fapt le sînt împărțite doar amenzi contravenționale. După ce scapă de «furia» oamenilor legii, revin în paradisul fierului vechi din Țăndărei...

Se fură ca-n codru...
Fabrica de cărămidă din Țăndărei se află la capătul unui drum plin de hîrtoape, care desparte mahalaua țigănească din oraș în două. Stînga este străjuită de palatele cu turnulețe ale țiganilor cu stare, iar pe dreapta sînt bordeiele lipite cu pămînt ale săracilor. Înainte de Revoluție, era una dintre cele mai productive fabrici din oraș. Astăzi este doar o umbră a colosului industrial din trecut. Tot mai scorojite, halele de producție, furnalul, cantina și clădirea de birouri ale fostei fabrici de cărămidă au devenit ținte pentru hoții de fier. Raziile jandarmilor și polițiștilor ar trebui să-i țină la distanță pe «căutătorii» de metale însă nimic nu-i sperie... Săraci lipiți, caută prin ruinele fostei fabrici măcar o țeavă cu care să-și asigure o pîine și un kilogram de cartofi... Cel puțin așa motivează «vinovații».
Marin tratează cu nepăsare cele două amenzi primite pentru că a fost prins la furat în curtea fabricii. Scotocește după fier ca să-și cumpere țigări. «Vreau să scot, acolo, de-un pachet de Viceroy... Mă arde buza rău de tot. Sînt nefumat de aseară...» ne declară hoțul. Ține în mînă un sac de rafie și intră prin clădirea de birouri, vandalizată. Fără succes. În interiorul clădirii sînt împrăștiate doar hîrtii, nimic din metal. Intră și în incinta fostului atelier mecanic, golit de toate componentele metalice. La fel s-a întîmplat și în cazul cantinei unității sau a blocurilor de nefamiliști... Toate stau acum dezvelite fără table, uși metalice sau geamuri. Ce nu s-a vîndut la fier, a fost folosit drept «lemne» pentru foc. «Nici ce să mai furi nu mai ai ce... Eu caut acum o țeavă pe care ieri o pusesem într-un colț, dar nu mai dau de ea acum...» mai spune hoțul dezamăgit. Reușește însă să adune cîteva piese dintr-un excavator stricat, aflat chiar la intrare în curtea unității.

Fabrica de cărămidă, o afacere perdantă
Fabrica de cărămidă din Țăndărei a fost privatizată imediat după 1990. Societatea a fost preluată de către firma bucureșteană SC Soceram SRL, aceeași care a preluat și fabrica cu producție similară din Urziceni. În anul 2000, SC Soceram SRL închirează platforma industrială, cu tot cu utilaje de producție, societății SC Ceram Material Construct SRL din Țăndărei, firmă administrată de Constantin Lupu. După 11 ani, mai exact în luna noiembrie anului 2011, societatea lui Constantin Lupu renunță la contractul de închiriere și-și declară insolvența. Totul din cauza unei datorii fabuloase către bugetul de stat și furnizorii de servicii, în valoare de peste 8 milioane lei. De la acest moment și pînă la transformarea colosului industrial din Țăndărei într-o adevărată ruină n-a mai fost decît un pas... «Fabrica intrase într-un moment de declin. Practic nu mai puteam funcționa. Comenzile erau foarte scăzute, iar profitul era deosebit de mic...» susține Constantin Lupu. Procesul de insolvență se află încă pe rolul Tribunalului Ialomița, însă fosta fabrică de cărămidă și-a închis definitiv liniile de producție. De trei ani, firma bucureșteană care a deținut fosta unitate de producție a cărămizii arse a preferat să o abandoneze și să-i valorifice la preț de nimic puținele bunuri funcționale, fără a-i întocmi un plan de redresare economică...

20 Februarie 2013, 09:03 (8949 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Colosul industrial al orașului s-a transformat în moloz

Comentariile cititorilor:


ion g:
(12 Februarie 2014, 15:28)
subliniez cel de inainte ionut
ionut:
(12 Februarie 2014, 15:20)
am fost lucrator al fabrici si eu pentru ca lupu constantin a distrus fabrica ar trebui statu sai i ia tot tot ce are dinsu chear si masinile tot sau sa ii vinda proprietatile sasi mai recupereze din paguba    la puscarie cu el si mai ales cu angela ia fosta ceauseasca
Marin:
(9 Ianuarie 2014, 22:58)
Cei care au preluat-o, au pus la conducerea ei oameni slabi. Pe unii din acestia i-am cunoscut bine. Ei nu au avut nicio consideratie fata de oamenii care au construit si au lucrat in fabrica. In jurul acesteia s-a dezvoltat orasul. Fabrica pentru mine a fost ca un stup de albine. Din pacate au invins trantorii... care nu vor raspunde niciodata pentru proasta conducere....Pacat...mare pacat... Semneaza: Marin care acum nu i-a mai ramas decat sa scoata un fier vechi pentru un pachet de Viceroy PS: Saracul Marin...si cand te gandesti ca parintii lui putea sa lucreze in acea fabrica pentru ca sa il tina la scoli, sa vina sa lucreze el insusi ca electrician dupa care sa plece la Bucuresti sa faca o facultate, doua masterate si un doctorat...
emil:
(25 Februarie 2013, 08:37)
in campania electorala era unul,Caloianu,care apromis ca deschide fabrica.......unde este?
lucrator in fabrica:
(24 Februarie 2013, 08:34)
daca nu mai are contract si nu a fost a lui de ce a taiat fabrica si a dus o fier vechi acest LUPU Constantin.