Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal la Grupul Școlar Armășești

Prostituate în uniformă?

Scandal la Grupul Școlar Armășești

Elevele Grupului Școlar «Iordache Zossima» Armășești, ținte pentru proxeneți? Inspectoratul Școlar Județean Ialomița răspunde «DA!» la această întrebare. «Știam de situația aceasta de anul trecut. Am văzut cum țiganii stăteau înșiruiți la poartă și așteptau elevele să apară...» susține Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean. Este vorba despre mai multe fete de clasa a IX-a și a X-a din cadrul instituției de învățămînt, care s-ar părea că fug de la ore pentru a-și petrece timpul în compania romilor din Bărbulești. Dovada o face prezența nejustificată a mașinilor cu numere străine de lîngă gardul școlii, precum și miile de absențe nemotivate din catalog. Pe primul semestru al acestui an școlar, la nivelul celor două clase s-au înregistrat 6147 de absențe nemotivate.

Școală pentru viitoare prostituate...
Grupul Școlar «Iordache Zossima» Armășești este cu siguranță una dintre școlile-problemă din Ialomița. Anul trecut a fost singura unitate de învățămînt din județ cu promovabilitate zero la examenul de bacalaureat. De asemenea, ocupă un loc fruntaș în topul unităților școlare cu cele mai multe absențe nemotivate. Pe primul semestru din acest an școlar, clasele a IX-a și a X-a au acumulat împreună 6147 de absențe nemotivate. Tocmai de aceea nu-i de mirare faptul că elevele, în special cele de clasa a IX-a și a X-a, preferă să se afișeze pe străzile din localitate în mașinile romilor din Bărbulești sau Borănești, chiar în timpul cursurilor. Martori la o astfel de scenă au fost și reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița, în timp ce efectuau un control în cadrul unității școlare.
«Știam de situația aceasta de anul trecut. Am avut o sesizare și pe ATOP. Cînd am ajuns acolo era lacătul pe poartă, iar țiganii erau înșiruiți la poartă. Cînd am deschis poarta să intrăm acolo, unul dintre ei a venit cu mașina, pînă în spatele școlii. Erau prezenți șeful de post de la Bărbulești, de la Urziceni și de la Armășești care încercau să ne convingă de faptul că nimic nu s-a întîmplat» ne-a mărturisit Otilia Dumitru, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Ialomița... Și problemele unității de învățămînt nu se opresc aici. În urmă cu o săptămînă, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar au efectuat un alt control, în urma căruia au descoperit faptul că unitatea are restanțe la curățenie...

Dascălii confirmă întîmplarea
Polițiștii nu sînt străini de aceste întîmplări. De nenumărate ori, a fost nevoie de intervenția oamenilor legii pentru a determina persoanele străine să părăsească zona unde se află amplasat Grupul Școlar din Armășești. Mai mult, oamenii legii au demarat deja o anchetă cu privire la acest aspect.
Conform informațiilor noastre, o anchetă demarată de către oamenii legii încearcă să facă lumină în acest caz. Polițiștii sînt interesați să descopere dacă elevele Grupului Școlar «Iordache Zossima» sînt forțate să se prostitueze sau fac parte din rețele de trafic de carne vie. Surse apropiate liceului declară, sub protecția anonimatului, că această stare de faptă persistă de mai mulți ani. «Conducerea liceului a pierdut elevii din mînă. Nu există niciun fel de control asupra acestora. Ba mai mult, cei care ar trebui să răspundă de siguranța elevilor se fac ca nu aud și nu văd. Ne e frică să mai intrăm în școala!» declară unul dintre profesorii Grupului Școlar «Iordache Zossima».
Conducerea unității școlare neagă însă evidența. «Nu este vorba despre un fenomen. Așa ceva la noi nu se întîmplă... Cînd ies de la ore, elevii se urcă direct în autobuzul școlar care îi duce acasă. Pe de altă parte, părinții ar trebui să țină și ei legătura cu noi și să fie mai implicați în relația cu școala. Tot ce pot să vă spun e că ținem porțile încuiate, deci nicio mașină nu poate intra pe poartă!» declară Viorica Tănase, directorul Grupului Școlar «Iordache Zossima» Armășești.

Cursuri în prezența Poliției Situații similare celei de la Armășești s-au întîmplat și în liceele din Slobozia. De notorietate este cazul de la Liceul Tehnologic «Alexandrul Ioan Cuza» din oraș, petrecut în urmă cu 4 ani, cînd elevele dintr-o clasă de profesională au fost traficate în Spania. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița recunosc faptul că elevele de liceu preferă să fugă de la ore, petrecîndu-și timpul în compania unor persoane cu intenții «dubioase». Revenind, o clasă întreagă de eleve a Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din oraș au fost traficate de proxeneți în Spania. Pentru a preîntîmpina astfel de situații, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Ialomița au trasat directive precise. «Sîntem obligați să facem școală cu Poliția și Jandarmeria la ușă. Cînd elevii vin și pleacă de la școală, jandarmii și polițiștii patrulează în zonă și îi legitimează pe elevi sau persoanele străine care nu-și justifică prezența în zonă...» susține Otilia Dumitru, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Ialomița.

25 Februarie 2013, 12:37 (17165 vizualizări - 17 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gicu:
(25 Februarie 2013, 17:45)
Sunt si în alte licee din capitala de judet unde se-ntâmplă grozăvii de-astea. Se ascund. Până când?!
mircea:
(25 Februarie 2013, 17:24)
pai este o singura solutie...prindeti-le repede si legatile trompele....sau puneti-le sterilete ca altfel, va aparea o noua generatie de manelari tuciurii...