Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal la Grupul Școlar Armășești

Prostituate în uniformă?

Scandal la Grupul Școlar Armășești

Elevele Grupului Școlar «Iordache Zossima» Armășești, ținte pentru proxeneți? Inspectoratul Școlar Județean Ialomița răspunde «DA!» la această întrebare. «Știam de situația aceasta de anul trecut. Am văzut cum țiganii stăteau înșiruiți la poartă și așteptau elevele să apară...» susține Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean. Este vorba despre mai multe fete de clasa a IX-a și a X-a din cadrul instituției de învățămînt, care s-ar părea că fug de la ore pentru a-și petrece timpul în compania romilor din Bărbulești. Dovada o face prezența nejustificată a mașinilor cu numere străine de lîngă gardul școlii, precum și miile de absențe nemotivate din catalog. Pe primul semestru al acestui an școlar, la nivelul celor două clase s-au înregistrat 6147 de absențe nemotivate.

Școală pentru viitoare prostituate...
Grupul Școlar «Iordache Zossima» Armășești este cu siguranță una dintre școlile-problemă din Ialomița. Anul trecut a fost singura unitate de învățămînt din județ cu promovabilitate zero la examenul de bacalaureat. De asemenea, ocupă un loc fruntaș în topul unităților școlare cu cele mai multe absențe nemotivate. Pe primul semestru din acest an școlar, clasele a IX-a și a X-a au acumulat împreună 6147 de absențe nemotivate. Tocmai de aceea nu-i de mirare faptul că elevele, în special cele de clasa a IX-a și a X-a, preferă să se afișeze pe străzile din localitate în mașinile romilor din Bărbulești sau Borănești, chiar în timpul cursurilor. Martori la o astfel de scenă au fost și reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița, în timp ce efectuau un control în cadrul unității școlare.
«Știam de situația aceasta de anul trecut. Am avut o sesizare și pe ATOP. Cînd am ajuns acolo era lacătul pe poartă, iar țiganii erau înșiruiți la poartă. Cînd am deschis poarta să intrăm acolo, unul dintre ei a venit cu mașina, pînă în spatele școlii. Erau prezenți șeful de post de la Bărbulești, de la Urziceni și de la Armășești care încercau să ne convingă de faptul că nimic nu s-a întîmplat» ne-a mărturisit Otilia Dumitru, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Ialomița... Și problemele unității de învățămînt nu se opresc aici. În urmă cu o săptămînă, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar au efectuat un alt control, în urma căruia au descoperit faptul că unitatea are restanțe la curățenie...

Dascălii confirmă întîmplarea
Polițiștii nu sînt străini de aceste întîmplări. De nenumărate ori, a fost nevoie de intervenția oamenilor legii pentru a determina persoanele străine să părăsească zona unde se află amplasat Grupul Școlar din Armășești. Mai mult, oamenii legii au demarat deja o anchetă cu privire la acest aspect.
Conform informațiilor noastre, o anchetă demarată de către oamenii legii încearcă să facă lumină în acest caz. Polițiștii sînt interesați să descopere dacă elevele Grupului Școlar «Iordache Zossima» sînt forțate să se prostitueze sau fac parte din rețele de trafic de carne vie. Surse apropiate liceului declară, sub protecția anonimatului, că această stare de faptă persistă de mai mulți ani. «Conducerea liceului a pierdut elevii din mînă. Nu există niciun fel de control asupra acestora. Ba mai mult, cei care ar trebui să răspundă de siguranța elevilor se fac ca nu aud și nu văd. Ne e frică să mai intrăm în școala!» declară unul dintre profesorii Grupului Școlar «Iordache Zossima».
Conducerea unității școlare neagă însă evidența. «Nu este vorba despre un fenomen. Așa ceva la noi nu se întîmplă... Cînd ies de la ore, elevii se urcă direct în autobuzul școlar care îi duce acasă. Pe de altă parte, părinții ar trebui să țină și ei legătura cu noi și să fie mai implicați în relația cu școala. Tot ce pot să vă spun e că ținem porțile încuiate, deci nicio mașină nu poate intra pe poartă!» declară Viorica Tănase, directorul Grupului Școlar «Iordache Zossima» Armășești.

Cursuri în prezența Poliției Situații similare celei de la Armășești s-au întîmplat și în liceele din Slobozia. De notorietate este cazul de la Liceul Tehnologic «Alexandrul Ioan Cuza» din oraș, petrecut în urmă cu 4 ani, cînd elevele dintr-o clasă de profesională au fost traficate în Spania. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița recunosc faptul că elevele de liceu preferă să fugă de la ore, petrecîndu-și timpul în compania unor persoane cu intenții «dubioase». Revenind, o clasă întreagă de eleve a Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din oraș au fost traficate de proxeneți în Spania. Pentru a preîntîmpina astfel de situații, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Ialomița au trasat directive precise. «Sîntem obligați să facem școală cu Poliția și Jandarmeria la ușă. Cînd elevii vin și pleacă de la școală, jandarmii și polițiștii patrulează în zonă și îi legitimează pe elevi sau persoanele străine care nu-și justifică prezența în zonă...» susține Otilia Dumitru, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Ialomița.

25 Februarie 2013, 12:37 (17146 vizualizări - 17 comentarii)

Comentariile cititorilor:


capra d:
(11 Octombrie 2015, 17:55)
va saluta capra
aurelia:
(5 Noiembrie 2013, 20:42)
canva am fost si eu eleva a acestui liceu anii 1991-1995,si v-a spun sincer ca imi este rusine pana si sa cred ca liceul a ajuns asa,si ca astazi copiii nostri sunt de nestapanit. mamelor voi ce astepta-ti sa le rupe-ti picioarele fiicelor vosre?. salut toti fostii mei profesori care erau minunati,exemplu prof necula tudor,profesoara tanase georgiana,cocioc paul. mai rar educatia care nea-ti dat dumneavoastra.
Mos Gerila:
(24 Martie 2013, 09:47)
... Da, draga cititor... Nu pot pretinde sa pricepi, cand ma leg la cate un cuvant spus de altii, redand si din intamplarile personale cate ceva. Undeva mai  jos se pare ca ai inteles ce am zis si de fapt si aici vreau spune cam asa... Cam tot ce este omul i se pune in obraz cu acei 7 ani. Toti vedem in jur si cantarind ne alegem drumul. Desigur depinde asta de ce porti in tine. Si ca si la treaba aceea cu oul si boul si aici, pana se atinge un asa grad de libertinaj nu ajunge numai o noapte. Aici, spune o vorba cam asa... E mult pana treci prima oara parleazul... Apoi te doare undeva ca ti se va arata obrazul!... ... Daca nu-ti displace stilul romantic si  poti inchide pentru unele imperfectiuni un ochi... Si desigur, daca se va lasa  asta... citeste ... Picatura de cerneala... Romanica Blues... ( Bufonul ... Daca nu ne-am intreba...)... sau mai putine la Politia Fetesti, agent electoral pentru PSD (aici).
cititor:
(23 Martie 2013, 06:59)
@Mos Gerila: tu ai scris, tu poate ca pricepi! Altora nu le pretinde sa înteleagă! Esti un neînteles, se poartă stilul romantic.
buzz3:
(22 Martie 2013, 19:52)
sunt un fost elev al  liceului iordache zossima si vreau sa sp k acest liceu este de kkt
Mos Gerila:
(7 Martie 2013, 19:15)
...  De ce sa ne mai miram astazi despre atata libertinaj si goana dupa ban, care il slefuieste pana si  pe mitocan... cand de la Grigore Moisil s-a trimis ambasadorul „bunei educatii“... pana si la facultate?... Ca sa arate lumii, cat de bune le are pe toate?! Dar ce pacat ca, despre cei 7, ceva sa zica nu poate!... Nu acolo or sta oare, valorile ce le cara omul cu el... dar nu pe acea carte!?
aHa:
(7 Martie 2013, 11:01)
... Pai, de ce sa ne mai miram azi despre atata libertinaj si „banul care slefuieste mitocanul“... cand in urma cu 33 de ani, de la Grigore Moisil, s-a trimis ambasadorul „bunei educatii“...
matache:
(7 Martie 2013, 08:27)
nu este drept sa judecati toate elevele clasei a 9 si a 10
vasi:
(6 Martie 2013, 18:46)
deci  lucrurile  astea se  intampla  si  la  liceul  sf.ecaterina  si  la  liceul grigore  moisil...si  atentie  a  exprimare!!!
georgel:
(2 Martie 2013, 10:34)
acum un an sau doi i sa dat scolii 700 de milioane sa faca o mini ferma in scoala, nea chemat pe toti sa vedem locul unde o  sa faca ferma ,ne spunea cum o sa facem de serviciu la ferma.in fine sa apucat de o groapa de de vreo 4 metri au facuto si au turnat ciment si asa a ramas, a pus ciment peste tot unde tin porciiadica pe o distanata de 20 de metri pe si latimea de 10 metri ,asta pe cand directorul CIPRIAN RADULESCU COMUNISTU ASTA A LUAT TOTII BANII A FACUT MANARII E MANA IN MANA CU TOTII, VA DATI SEAMA 700 DE MILIOANE, CE SA MAI ZIC ACUM 5 ANI SAU 6 A PRIMIT 6 MILIARDE SA FACA CENTRALA SI CREDETIMA CA IA NU ESTE CENTRALA DE 6 MILIARDE, PUTETI VENI LA SCOALA ,,IORDACHE ZOSSIMA" SA VA CONVINGETI.CIPRIAN RADULESCU MARE HOT,ACUM ESTE DIRECTOR LA TEORETIC URZICENI.ASTIA NE FURA NOUA TARA COMUNISTII ASTIA...SPRE CA ATI INTELES MESAJUL.
Nea Marin si Gogu:
(26 Februarie 2013, 14:39)
Nu se poate opri această scârnăvie? Suntem totusi în sec. XXI! Ne-au încălecat tiganii? Legile sunt prea permisibile! Ori nu avem fermitate si competentă unde trebuie!?? Au băgat tiganii teroarea, ne aruncă la lei si ursi! Proprietate personală!
ana :
(26 Februarie 2013, 13:31)
eu sunt patita am avut o  fata la armasesti acum doi ani si aum este la tiganii nu pot sa o mai iau de la ei o bate o pune sa faca treburi care o depaseste iam siz sa plece sa vina acasa si zice ca sa mai stea ca nu se mai intimpla cu toate ca tiganu vine acasa la 2 saptamini odata iar familia lui care este destul de numeroasa nu o lasa sa plece
rromania:
(26 Februarie 2013, 12:06)
pai tiganoii aia ii bate si pe politisti si pe jandarmi cap in cap dak se opun bineinteles...iar ei nu o fac sa nu si-o ia...p carca=))...Problema mare este coruptia mai ales la procuratura.....si juecatorie ! Toti cu masini de lux sunt INFRACTORI...cei din barbulesti ! Tara lui Andrei (Nastase)!!!
george:
(26 Februarie 2013, 10:47)
Nu ai ce sa le faci,la varsta lor cand organismul colcaie de hormoni,isi bat si proprii parinti daca le impune sa se abtina de la sex.Si mai prost este ca nu o fac numai din placere ci se lasa racolate de proxeneti ele necastigand mai nimic.Si mai ingrijorator este varsta la care se apuca de f...
maria:
(25 Februarie 2013, 18:50)
... Vad ca viermele roade... Asta este pretul unei societati care priveste numai... bucurandu-se fiecare ca nu este el implicat!