Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița plătește 154 mii de euro pentru 6 porturi «pe hârtie»!

Studiu de fezabilitate pentru himere

Ialomița plătește 154 mii de euro pentru 6 porturi «pe hîrtie»!

Insistența cu care administrația județeană plătește studii de fezabilitate exorbitant de scumpe pentru himere administrative devine periculoasă. Nici nu s-a uscat bine cerneala de pe tipăriturile care-l acuză pe Silvian Ciupercă de ratarea investiției pentru «incubatorul de afaceri» de la Urziceni și un nou proiect este supus aprobării Consiliului Județean Ialomița. Luni, 18 martie, Consiliul Județean a cerut acordul pentru cheltuirea a 154 mii de euro pentru un studiu de fezabilitate care presupune realizarea a 6 porturi pe Dunăre, în zona Fetești-Giurgeni. Oficialii județeni au precizat că această prima etapă este una «pe hîrtie»...

Copie la indigo
După modelul proiectului de 12,6 milioane de lei pentru «incubatorul de afaceri» de la Urziceni, Consiliul Județean Ialomița a propus luni, 18 martie a.c., realizarea unui proiect de «înființare a infrastructurii de transport naval pe Dunăre în zona Fetești-Giurgeni, etapa 1-studiu de fezabilitate». Concret, acest studiu, a cărui valoare se ridică 154 mii de euro, presupune accesarea unor fonduri europene nerambursabile prin programul TEN-T, care ar permite realizarea a 6 porturi turistice în zona amintită mai sus. În cazul în care proiectul va fi aprobat, partea de contribuție a Consiliului Județean Ialomița se ridică la 2%, restul investiției urmînd să fie suportată din fonduri europene.
«Este un proiect ce vizează dezvoltarea turismului și, implicit, dezvoltarea turistică a zonei. În fapt, ne dorim să înființăm mai multe porturi turistice la Fetești, Bordușelu, Stelnica, Vlădeni, Făcăeni și Fetești... Aceasta este prima etapă (...), iar valoarea de 154 mii de euro am obținut-o în urma unei oferte de la Institutul Național de Proiectări de Transporturi. Probabil că valoarea vi se pare foarte mare, dar sînt foarte multe studii geo, hidro și alte studii de teren care ridică aceste costuri de evaluare pentru aceste porturi turistice. Dar dacă se va finanța această primă etapă, vom scoate la licitație aceste studii economice...» a declarat, printre altele, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu.

Unde dai și unde crapă... faleza!
În traducere liberă, declarațiile oficialilor Consiliului Județean confirmă faptul că aceste porturi sînt doar unele «pe hîrtie», existînd riscul ca și acest proiect să aibă soarta celui de la Urziceni. Amintim că pentru «incubatorul de afaceri» de la Urziceni au fost realizate (sau refăcute) nu mai puțin de 6 studii de fezabilitate la valori care au oscilat între 10 și 50 mii de euro...
Revenind la proiectul aprobat luni, 18 martie, ar mai fi de consemnat faptul că, în plenul ședinței, înainte de aprobare, consilierul județean Nicolae Sitaru a cerut ca plata studiului de fezabilitate să fie condiționată de aprobarea investiției finale. Răspunsul oficialilor Consiliului Județean Ialomița a fost însă categoric: «Nu se poate!».
Iar pentru  ca absurdul să fie deplin, în cadrul aceleiași ședințe s-a decis și aprobarea asocierii județului ialomița cu Administrația Bazinală Buzău-Ialomița și comuna Bordușani în vederea realizării unei... faleze! Faleza ar urma să aibă circa 1,5 kilometri și urmează să fie amplasată în zona localității Bordușani, acolo unde, ca urmare a inundațiilor din 2006, au fost realizate ample lucrări de întărire a malului.
«Încercăm să asigurăm efectul de pîrghie a unei investiții, să consolidăm încrederea cetățenilor în administrația locală și în primar (...) și vă propunem acest proiect de hotărîre. (...) Dorim să se realizeze un debarcader și o faleză, într-o zonă extrem de frumoasă. (...) Este absolut necesar să atragem atenția că acel loc trebuie vizitat nu doar de localnici și de cetățenii din zonele limitrofe (...)»...
Pentru a convinge de utilitatea celor două investiții, președintele Silvian Ciupercă a promis consilierilor județeni că va organiza o «vizită de lucru» în zonele menționate.

25 Martie 2013, 19:04 (5512 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Drumurile de «aur» ale Consiliului Județean Ialomița
Ialomița are un buget estimat de 150 milioane de lei
Ialomița, județul tandemului Mușoiu-Martin

Comentariile cititorilor:


delia:
(27 Martie 2013, 07:08)
vai Andra ce repede ai venit cu propunerea. Ești cumva una din preferatele domnului primar! Este visul domnului primar de la Amara de a ajunge în locul lui Ciupercă. Dar visează prea mult domnul Moraru. Nu este nici o diferență între cei doi. Poate doar vârsta............
ike:
(26 Martie 2013, 20:07)
... Romanie draga! Nu mai visa malai Viteazu'!... Nu mai copia... numai gunoiul si „arta“ taraturile din exterior!... Fii mai originala, ca ai de unde si mai intai de toate... Respecta-ti cetatenii cinstiti!... Vezi ca de la decadenta se poate ajunge la altceva, ceea ce nu ti-as dori-o!...Scuze, dar asta ti-as fi zis-o mai demult...
of:
(26 Martie 2013, 18:27)
Mai baieti, eu propun sa facem niscaiva studii de frecabilitate legate de atragerea turistilor straini in mocirla in care habitam ...si mai ales pe cei dornici sa inteleaga cum traiau si supravietuiau oamenii in epoca medievala. Astfel propun sa atragem turistii germani si sa le aratam cratele din soselele judetului, mintindu-i nevinovat ca sunt din timpul celui de-al doilea razboi mondial si au fost facute de bunicii lor pe cand vroiau sa ne arate ce insemna sa traiesti civilizat in timp ce noi trageam cu dintii de bracinarii bolsevicilor. Apoi sa facem un tur prin vilele magraonilor cu turistii englezi promitandu-le ca nu o sa le lipseasca nici un pol din buzunar, chiar daca nici noi nu credem asta si incercand sa le explicam cum poti ridica asemenea monstruozitati fara achiti nici un impozit in Anglia. O sa mai racolam si niste turisti francezi incercand sa-i pacalim ca turnul lor este kitsch si nu al nostru. Poate mai prindem si niste olandezi, adusi de compatriotul nostru, pacalindu-i ca le dam sa traga pe nas ceva mai bun decat se gaseste la ei...ca si asa se vand prafuri pe toate drumurile orasului...etc
alt apel umanitar:
(26 Martie 2013, 18:12)
Daca mai sunt cativa pesedisti normali in judetul asta,faceti ce oti face si scapati-ne de Ciuperca.nu mai putem suporta vorbele lui goale cu care ne pacaleste de atat timp.Nu a facut si nu va face nimic pentru judetul asta.Rade de noi ca il alegem.
Andra:
(26 Martie 2013, 14:06)
Primarul Moraru de la Amara este cel mai indicat pt postul de Presedinte al C.J.I, el ar face multe pt judetul asta...
offff:
(26 Martie 2013, 13:16)
Apel umanitar : PSD , scapati de Ciuperca sa putem trai si noi cat  de cat in amaratul asta de judet!
SORIN:
(26 Martie 2013, 11:26)
Vă dați seama, Bordușani-port la Dunăre?!  Ce Budapesta, ce pod Lanț plus celelalte minunății care leagă Buda de Pesta, Bordușani cu Popina de talie europeană, ha, ha, ha!!! Cât de cretin trebuie să fii pentru a cheltui atâția bani pentru un moft?! Să vedeți mari vase de croazieră acostate la țărmul plin de balegă, cu escală pe la vreun "mat" bordușenean și cu vizionarea spectacolelor de excepție oferite de lipovenii din Cegani, atunci când sunt treji, adică niciodată, acompaniați de trupa lu'  Cristi Obrejan sub îndrumarea Elenei Gârbacia. Vai de mama noastră! Poa' s-o dreagă cu vreo ciorbă pescărească la ciaun și cu mămăligă a la ruși.  Doamne, cât pot fi unii de tâmpiți, și, culmea, se cred valoroși!!!
Alo DNA-ul!:
(26 Martie 2013, 08:11)
A innebunit aceasta increngătură de talofite lipsite de clorofilă, heterotrofe (saprofite sau parazitare) uni- sau pluricelulare, care se reproduc prin spori și au ca aparat vegetativ un tal.Unde in lumea asta a vazut 6 porturi fluviale pe o lungime de 35 km.Ca sa faci un port iti trebuie logistica,adica o gramada de angajati ai Ministerului Transporturilor si MAI.Cand se fac restructurari cine angajeaza?Din 1989 in tara nu s-a infiintat nici un port fluvial sau maritim,iar Marea Neagra pe tot teritoriul Romaniei are 3 porturi maritime.Si ce obiective turistice au de vizitat in cele 6 localitati?Bani aruncati in vant pe studii de fezabilitate.Niciodata nu vor fi facute aceste porturi.Mai bine cei 154.000 de uro ii investea in solarii cum face cel de la Constanta.Dar cine va lua acesti bani pe studiu???Evident oamenii domnului presedinte.Rusine,rusine,rusine!!!
Lica:
(26 Martie 2013, 03:38)
Ciuperca sta la Consiliul judetean ca sa scorneasca planuri pe care sa le rateze pe banii nostri.Mai fratilor,cand va face si asta ceva pentru judet in afara de a-l duce pe ultimele locuri la orice capitol? Sa se duca la el acasa si sa vina altul mai capabil.