Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prețul apei la Slobozia va crește cu 25%

De la Urban citire

Prețul apei la Slobozia va crește cu 25%

Anunțată de Independent încă de săptămîna trecută, creșterea prețului la apă a devenit o certitudine. În ședința AGA URBAN de vineri, 29 martie, conducerea societății a anunțat o creștere cu 25% a tarifelor pentru apă, canal și epurare începînd cu 1 mai. Oficial, această creștere reprezintă «o creștere cu valoarea TVA-ului», dat fiind faptul că prețul la apă în Slobozia nu a mai fost actualizat din 2009. În fapt, acesta este primul val de scumpire, el putînd fi urmat, pînă la sfîrșitul anului 2013, de un al doilea...

Urban, veșnica pomenire
În data de 29 martie, la orele 12,00, consilierii locali ai municipiului Slobozia s-au întrunit în cadrul unei ședințe a AGA SC Urban în care s-a discutat, printre altele, situația economică a societății. Potrivit raportului prezentat consilierilor (n. red.: total dezinteresați de situația economică a firmei), Urban se confruntă cu aceleași probleme vechi de peste 5 ani. Astfel, la 31 decembrie 2012, societatea a obținut venituri de 13,3 milioane de lei, cu 2 milioane mai mult decît la aceeași dată în anul precedent. În ciuda acestei «performanțe», cheltuielile totale au crescut în decursul perioadei de referință cu peste 4 milioane de lei, ajungînd la 14,5 milioane. «Acest rezultat financiar s-a datorat unor pierderi la toate activitățile, respectiv apă, canal și epurare» a explicat succint directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu. Alți factori care au condus la înregistrarea acestui rezultat negativ îi reprezintă creșterea de peste 400 mii de lei înregistrată cu energia electrică pentru stația de epurare și penalitățile pentru depășirea indicatorilor de poluare la apele deversate, în valoare de 330 mii de lei. De asemenea,  în acest interval, SC Urban a mai pierdut prin vînzare și sediul societății, fiind în acest moment chiriaș al SC Chemgas. Pentru stoparea declinului economic și revigorarea activității societății, oficialii din conducerea executivă a SC Urban au promis «măsuri pentru încasarea creanțelor în cadrul termenului de prescripție și, în cazul celor rău-platnici, să se introducă acțiuni în instanță în cadrul termenului de prescripție». Măsura promisă nu este una întîmplătoare. După cum vă informam săptămîna trecută, potrivit legii, AGA SC Urban, consiliul de administrație al acesteia și conducerea executivă a societății sînt direct răspunzătoare pentru neîncasarea creanțelor și pot suferi rigorile legii. Conform datelor oficiale, numai valoarea debitelor persoanelor fizice, respectiv proprietarii de apartamente din Slobozia care au datorii mai vechi de 3 ani, se ridică al 500 mii de lei.

Prețul la apă crește de la 1 mai
Cea mai importantă informație rămîne însă cea legată de majorarea costurilor pentru apă, canal și epurare. Potrivit informațiilor oficiale, prețul la apă din acest moment (4,57 lei) nu a mai fost majorat din 2010 «și se bazează pe o estimare a cheltuielilor din anul 2009». În aceste condiții, a apreciat directorul Valentin Cilibeanu, este necesară o creștere a tarifelor cu circa 25%, pentru ca societatea să poată supraviețui din punct de vedere financiar. În acest preț vor fi incluse, a mai precizat oficialul SC Urban, și cheltuielile de dezvoltare ale societății. «Prețul apei se majorează cu valoarea TVA. Este o creștere de cost necesară și aprobată de către ANRSC. Din păcate, nu s-a aprobat mai mult, pentru că ni s-a spus că trebuie să treacă o perioadă de trei luni pentru ca șocul majorării de preț să poată fi suportat de către populație» a declarat Valentin Cilibeanu.  Pentru ca majorarea de preț să devină efectivă, ea trebuie aprobată în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia din luna aprilie. Însă creșterea de preț din luna mai nu este singura veste proastă pentru slobozeni. Dată fiind situația financiară dezastruoasă a societății, pînă la sfîrșitul anului urmează să fie propusă o nouă majorare de preț pentru serviciile de furnizare a apei. Singura veste bună a ședinței AGA SC Urban o reprezintă declarația de intenție a primarului Sloboziei, Alexandru Stoica. Potrivit acesteia, Primăria va încuraja în acest an branșarea individuală a populației la rețeaua de apă. «Singura soluție pentru a plăti mai puțin e contorul individual. Ăla e sfînt! Restul e vax albina! Am reușit să contorizăm individual pînă la acest moment cam jumătate din scări. Facem eforturi pentru ca la următoarele rectificări bugetare să prindem niște bani pentru a grăi acest proces. Dar am vorbit și cu domnul Cilibeanu pentru ca asociațiile de proprietari să ia inițiativa. Adică ei să vină cu materialele, iar Urban să branșeze, adică să facă toată munca... Cu 2-3 milioane fiecare poate rezolva situația...» a declarat Alexandru Stoica.

5 Aprilie 2013, 15:21 (15481 vizualizări - 42 comentarii)

Citiți și:
Tribunalul Ialomița salvează Urban de incompetența administrației Stoica
Primăria Slobozia a cerut dizolvarea Urban!
Urban SA Slobozia va încasa 7,68 lei/mc pentru furnizarea apei
Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Comentariile cititorilor:


Xxx:
(22 Aprilie 2013, 20:08)
Știam de ce sunt in stare PSD- isti fraieri cei care ați pus botul doar au mai fost la conducere si ne-au vândut tara si ne-au băgat in datorii , de ce credeți ca de data asta e altfel ....
geion:
(16 Aprilie 2013, 14:55)
E dureros ca acest oras mai bin e Zis sintem cu toti o gloata de prosti ce nu sintem in stare sa gasim un om capabil in  tot orasul Alegem numai TILHARI TIMPITI HAHALERE apoi ne plingem ca nu sint capabili sa faca treaba pe  care a promiso sa o faca
slobozean:
(15 Aprilie 2013, 15:15)
Dl Stoica in ritmul care ati inceput acest mandat sigur nu il mai vedeti si pe al doilea. Motive : nici nu s-a rezolvat cu potabilitatea apei si deja mariti pretul;                nu a trecut niciunui primar prin cap pana la dumneavoastra sa traseze cateva dungi pe bulevarde, pe care sa le numeasca locuri de parcare si apoi sa le scoata la licitatii. Va injura cei care nu au niciun loc de parcare si tineti cont ca acestia sunt majoritari. Sunt scari de bloc in care proprietarii detin aprox. 15 auto iar dumneavoastra ati trasat pe bulevard 5 locuri. Unde s-a mai vazut locuri de parcare pe bulevarde respectiv pe bdul Stefan cel Mare si nu amenajati locuri de parcare in spatele blocurilor unde troneaza mizeria si gunoaiele. Rusine pentru aceste idei si nu dati vina pe Consiliul Local pentru ca la vot lumea o sa va judece pe dumneavoastra nu pe lista de consilieri.
mihai:
(11 Aprilie 2013, 08:15)
DOMNULE PRIMAR,DE CE NU FACETI NIMIC IN PRIVINTA ASTA?PENTRU CE SA PLATESC ATAT PENTRU APA DV INDUSTRIALA....CAND ERATI IN CAMPANIE DE IMPARTEATI PIXURI  ATI PROMIS CA SE REZOLVA CU PROBLEMA ASTA.......RUSINE SA VA FIE CA TOT UN VANZATOR DE GOGOSI SUNTETI SI DUMNEAVOASTRA DE ALT FEL TOT PSD-UL CU CLICA CIUPERCA (otravitoare)
...:
(10 Aprilie 2013, 04:53)
Scuze (Ionascu )
..:
(10 Aprilie 2013, 02:07)
Voi l-ati votat pe mucea...ce avea Ionascul.....ce a facut asta de cand l-ati votat??? caini avem...apa...avem...avem multe inclusiv pe mucea care nu face nimic decat sa promita...sa ne minta...si sa iasa la tv de cate ori are ocazia....nu este vina lui ca voi l-ati ales...
Dan:
(9 Aprilie 2013, 17:33)
35 de comentarii! Mii și mii de Vorbe! Și?!! Mâine trebuie să car apa, pt două zile, apoi iar pt alte două zile... Lăsați-o dracu! Frecați la rece, ce?!
mircea:
(9 Aprilie 2013, 15:08)
mai oameni buni...ce vina are omul???( adica primarele care este...al nostru...), e om bun, el vrea sa faca dar nu-l lasa opozitia, nu-l lasa vremea, nu-l lasa....cine mai stie cine...el n-are nici o vina, nici ca a trecut atata timp de cand, dupa cele spuse de gurita lui, adica de prin noiembrie, trebuia sa avem apa buna la ghiveta...parca asa spunea dandu-se rotund...acuma...n-are nici o vina, presupun ca doar ''greaua mostenire'' ionastiana e de vina...sau poate noi suntem de vina ca i-am pus pe cap o palarie cu mult mai mare....cine stie?  totusi, un lucru bun cred ca se va intampla, cred ca Slobozia va intra in cartea recordurilol ca avand ccei mai tampiti si rabdatori locuitori...se implinesc...cati anii ?   de cand ne-o tot trag cu apa fara sa iesim sa facem praf geamurile primariei si ale vilei frumos ridicate a fostului primari ????  suntem intr-adevar un oras de mamaligi....
alt tandarean:
(9 Aprilie 2013, 13:48)
Si la Tandarei a promis actualul ca va face un sistem de alimentare cu apa,,pentru cetateni",adica ieftin si acum ce a facut?S-a vazut ales,iar apa e si mai scumpa.
Andra:
(9 Aprilie 2013, 12:22)
@insetatule, in anul de gratie 2013 primar este un personaj care in campania electorala de la locale promitea ca "slobozenii vor avea apa plata la robinet pana la 25 octombrie 2012 si ca va face in cinstea acestui eveniment un Festival al Apei"...nu stiu daca intentiona sa o invite si pe Loredana Grozea sa cante melodia "APA" dar stiu ca a mintit.Ionascu a platit pt aceeasi problema a apei pierzand alegerile, Stoica a castigat alegerile promitand rezolvarea problemei apei pana la 25 octombrie 2012, asta e problema!
setila:
(9 Aprilie 2013, 12:18)
Ionascu nu e egal PSD. De aceea l-au si aruncat peste bord. Nu cred ca trebuie sa politizam problema apei. Chiar daca Ionascu (psd) era primar, judetul a fost condus 8 ani de pdl.Unde dracu au fost  Marinica si Tinel? . Daca un ratat dintr-o unitate face o greseala tehnica ii condamnam pe toti la moarte? Moldoveanul merita batut cu oua stricate chiar de Paste!
Marian COSTEA:
(9 Aprilie 2013, 12:05)
Un studiu cat se poate de recent plaseaza la nivel national jud. Ialomita, din punct de vedere al nivelului de trai, abia pe pozitia 37 (din 42, in urma fiind, in ordine, judetele Calarasi, Botosani, Teleorman, Mehedinti si utima pozitie 42 - Vaslui)... Asa ca nu va mai mirati de ceea ce se intampla in jurul nostru.
Slobozean incult:
(9 Aprilie 2013, 10:14)
Pai nu am votat noi cu totii, ce ne mai cacam pe noi ca facem ,ca dregem , nu facem nimic, bine ne-au facut de atitia ani de cand votam PSD-ul. NU AVEM NICI APA!
insetatul:
(9 Aprilie 2013, 09:59)
Ionascu e vinovatul! Eu stiu ca am avut apa potabila la robinet si acum nu mai am, chinuindu-ma cu bidoanele pe scari.Ca a avut el intentii bune nu-mi pasa asa cum nu ma intereseaza  daca ploua acuma la Cluj. Vreau apa potabila in casa in anul de gratie 2013!!!!Cine a gresit sa plateasca! 
Gigi:
(9 Aprilie 2013, 07:05)
Mă întreb dacă a făcut cineva niște analize la un laborator din afara Sloboziei. Să se ducă cineva, de exemplu, cu o probă de apă la Cluj, fără să spună proveniența apei. Să vedem atunci rezultatele... Până atunci, de atâția ani de când cărăm apă plată cu bidoanele, n-am văzut (poate n-am văzut eu), în nici un ziar, vreo analiză a apei din Slobozia. Analizele acestea ar trebui făcute publice, doar e vorba de sănătatea noastră. Pe când??