Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

1000 de dosare la fiecare judecător

Record în instanțele ialomițene

1000 de dosare la fiecare judecător

Judecătorii ialomițeni sînt îngropați în dosare. În anul precedent, recordul absolut îl deține Judecătoria Fetești. La această instanță, un singur magistrat a avut în lucru 2186 de dosare. Statisticile arată că și în cadrul unităților de parchet din Ialomița volumul de muncă este ridicat. Tot în 2012, un singur procuror din cadrul Parchetului Slobozia a înregistrat 1038 de lucrări...

Avalanșă de dosare
Anul precedent a fost unul extrem de bogat în ceea ce privește activitatea instanțelor din Ialomița, iar statisticile confirmă această ipoteză. În 2012, pe rolul Tribunalului Ialomița, Judecătoriei Slobozia, Judecătoriei Fetești și Judecătoriei Urziceni au fost înregistrate un număr total de 24859 de dosare, vechi și noi. Dintre acestea, soluționate au fost doar 17310, restul fiind redistribuite spre a fi soluționate anul acesta. Numărul mare de dosare a crescut și gradul de încărcătură al judecătorilor. Din acest punct de vedere, recordul absolut îl deține Judecătoria Fetești. În cadrul acestei instanțe, anul trecut, un singur magistrat a avut în lucru un număr de 2186 de dosare. Toate acestea în condițiile în care gradul de încărcătură nu ar trebui să depășească 300, 400 de dosare pe an pentru fiecare judecător. «Foarte multe dintre aceste dosare sînt în materie civilă. Multe dintre ele sînt reprezentate de către contestațiile privind rovinieta, știți destul de bine numărul pentru că am mai discutat despre acest aspect...» ne-a declarat Iuliana Anastasiu, grefierul șef al Judecătoriei Fetești. Cele mai puține dosare repartizate unui singur judecător, le-au revenit magistraților de la Urziceni. Aceștia au înregistrat un grad de încărcătură de 915 dosare per judecător...

Situație similară în cadrul parchetelor
Un volum de lucru similar judecătorilor au avut și procurorii din cadrul Parchetului Ialomița, Parchetului Slobozia, Parchetului Fetești și Parchetului Urziceni. Cel mai mare grad de încărcătură per procuror s-a înregistrat la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia. În cadrul acestei unități, un singur procuror a desfășurat 1038 de lucrări penale. Cel mai scăzut grad de încărcătură a fost înregistrat la Parchetul de pe lîngă Tribunalului Ialomița, unde gradul de încărcătură per procuror a fost de 571 de lucrări...

Schimbări în activitatea instanțelor Noul Cod de Procedură Civilă, adoptat în luna februarie a acestui an, aduce modificări importante în ceea ce privește activitatea instanțelor. Potrivit Noului Cod, judecătorii ar putea avea în lucru mult mai puține dosare. «Potrivit Noului Cod de Procedură Civilă, modul de desfășurare al proceselor este diferit. În primul rînd, trebuie să specificăm faptul că, după Noul Cod, chemarea în judecată se realizează în trei faze. Este o procedură mult mai formală, însă este benefică pentru instanțe. Pînă se va ajunge la procesul efectiv, judecătorii analizează cererile părților, apoi se discută cu ambele părți date despre proces, iar abia la finalul tuturor acestor discuții, dacă părțile nu ajung la o înțelegere prealabilă, se demarează procesul propriu-zis...» a explicat judecătorul Ion Toma, președintele Tribunalului Ialomița.

9 Aprilie 2013, 09:16 (12381 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Încep procesele împotriva amenzilor date în timpul Stării de Urgență
Pe rolul instanțelor din Ialomița s-au înregistrat 29000 de dosare
Cifrele din spatele anchetelor penale

Comentariile cititorilor:


GELU:
(21 Septembrie 2013, 16:56)
A FOST CRISTUDORT ,ESTE CORNEL TACHE ,URMEAZA TOMA . UN JUDET DE MAGISTRATI CORUPTI.
Nelu:
(31 August 2013, 17:30)
Am auzit si eu unele lucruri necurate despre acest Toma acum o sa iasa totul la iveala.
GELU:
(31 August 2013, 16:37)
Pe 27.09.2013 TOMA ION Presedintele Tribunalului ialomita este judecat in calitate de FAPTUITOR de tribunalul pe care il conduce. CINE MAI ZICE CA JUSTITIA NU ESTE INDEPENDENTA..,,CAND UN TRIBUNAL ISI JUDECA PRESEDINTELE.   Americanii sunt mici copii pe langa noi  SUNTEM VARZA...
@GELU:
(31 August 2013, 05:09)
Intrat pe site-urile respective.Se pare ca e doar o coincidenta nefericita de nume.
GELU:
(30 August 2013, 18:56)
Cred ca o sa iasa la pensie tot invatator.
GELU:
(30 August 2013, 18:44)
intra pe saitul C A BUCURESTI si TRIB Ialomita sa vezi minciuna
@ Gelu:
(25 August 2013, 20:15)
Toma Ion are trei dosare penale pe rol???!! Imposibil! Minciună.
GELU:
(25 August 2013, 18:44)
TOMA ARE TREI DOSARE PENALE PE ROL
eu:
(13 Mai 2013, 13:02)
toti avocatii din braila sunt niste jegosi...ai platesti si te vand la randul lor....adica cu banul tau ti-o ei frumos
Gigi:
(12 Aprilie 2013, 10:47)
Problema este lipsa coloanei vertebrale a guvernanților, care au refuzat categoric să introducă principiul precedenței, cum este în America. Dacă un caz s-a judecat, atunci toate celelalte cazuri identice nu se mai judecă, se emite direct decizia. Asta ar scutii mii și mii de procese...
Comșa :
(11 Aprilie 2013, 07:03)
Pe Toma Ion l-am avut învățător. Era bun, ca învățător, dar... n-ar fi avut ce are acum, ca sef al Dreptății din Bărăgan! D-ta judeci pe șpăgari?!
Adriana:
(10 Aprilie 2013, 12:00)
Am greșit ceva: toți sunt DE DOI BANI! În competențe și abilități profesionale! In rest, trai neneacă, la braț cu cei mai dubioși țigani!
Adriana:
(10 Aprilie 2013, 11:50)
Arătați-ne și nouă un procuror modest... sau un orice judecător, de doi bani! Sunt hoți și șpăgari, în frunte cu șeful. Sorine, te aprob și te pup! Ai zis tot, în afară de legăturile lor cu interlopii! Mafia românească! Și mie mi-e silă!
SORIN:
(10 Aprilie 2013, 06:17)
Cu toată postarea agramată, "poezia" mi-a plăcut. Ce-mi e milă de "bieții" magistrați! Cum s-or descurca în maldărele de dosare?! Simplu: N.U.P., S.U.P., nu suportă detenția, nu prezintă pericol public etc. etc.. Gata, s-a rezolvat. Asta pentru marii infractori. Dacă mai apare vreun nefericit care a ciordit și el ceva de foame, Justiția e prezentă la datorie. Face "dreptate" cu "celeritate". Ce s-or face cu salariile alea "de mizerie" și cu șpăgile așijderea?! Nu le-o fi rușine să se plângă, iar dv. stimați ziariști să le mediatizați "greutățile"?! Fotografiați-le viloaiele, merțanele, publicați-le veniturile, ca să vadă și plebea ce viață grea au cei ce împart dreptatea după criterii numai de ei știute. Mi-e silă!
gion:
(9 Aprilie 2013, 19:22)
Ce-i ce impart dreptatea in Romania dupa mine marea majoritate sint tilharii  Exemplu; la Amonil SA o grupa a cistigat grupa de munca cealalta grupa au pierdut grupa de munca  Asta chiar daca toti au fost colegi de munca s-au colegi pe acelasi loc de munca NU a contat in mintea judecatorilor .Se incadreaza in POEZIA Cine minte,fura insala Alai om de vaza in.taraSe plimba-n masini luxoase are avioane , case Are tot ce-i vrea buricu Nu e cum spunea nea NICU Cine munca ala minca Era vremea lui Cosmirca Acu-i vremea lui Patriciu cine munca ia ca ,Riciu Riciu a muncit o viata ACUM sta cerseste in piata Cite un leu cite un banut sa-i ajunga de un ceiut