Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

USL Ialomița s-a făcut «bucăți» la Perieți

O ședință de consiliu local ilegală?

USL Ialomița s-a făcut «bucăți» la Perieți

Miercuri, 3 aprilie, la Perieți, viceprimarul PNL Adrian Merlea a fost înlocuit din funcție cu Viorel Radu, zis «Picior de Porc». Rocada a avut loc în cadrul unei ședințe a Consiliului Local, cu largul concurs al unei coaliții PSD-PD-L. În urma incidentului, cinci consilieri (PNL și PP-DD) au sesizat Instituția Prefectului cu privire la ilegalitatea acestui demers. Deși mai există astfel de precedente, încălcarea flagrantă a protocolului PSD-PNL în Ialomița generează noi fisuri în mariajul politic dintre Martin și Ciupercă...

«Monstruoasa coaliție» de miercuri
Miercuri, 3 aprilie, în cadrul unei ședințe de Consiliu Local a comunei Perieți, viceprimarul PNL Adrian Merlea a fost înlocuit din funcție. Destituirea s-a făcut în prezența reprezentanților Prefecturii și ai presei locale, în calitate de observatori. Dincolo de spectacolul public, povestea este una de manual politic: 8 din cei 13 consilieri locali (4 PSD și 4 PD-L) au decis că viceprimarul Adrian Merlea e indezirabil pentru administrația condusă de Elena Cristea și l-au înlocuit. În aceste condiții, încălcarea procedurilor de ședință, falsificarea unui raport al comisiei de disciplină și încălcarea flagrantă a Legii 393/2004, privind statutul aleșilor locali devin amănunte nesemnificative... Ceea ce contează și atrage atenția este că cei 4 consilieri ai PSD de la Perieți încalcă protocolul USL și se coalizează cu 4 consilieri ai PD-L pentru înlocuirea viceprimarului Adrian Merlea. Și că acest fapt, după cum însuși Adrian Merlea declară, a făcut înconjurul județului: «Știu că schimbarea mea din funcția de viceprimar a făcut înconjurul județului. (...) Consider hotărîrea prin care am fost schimbat drept una ilegală, mai ales că suplimentarea ordinii de zi a unei ședințe de consiliu local se face în condiții excepționale iar problema schimbării mele nu era de acest fel pentru că eu nu am fost adus în discuție la nicio ședință a comisiei de disciplină din cadrul Consiliului Local... E drept că s-a falsificat un proces-verbal în acest sens, dar justiția trebuie să își facă treaba, deoarece s-a depus o plîngere penală pentru membrii comisiei juridice și de disciplină care au falsificat documentele. Conform statutului aleșilor locali, am fost sancționat abuziv pe Legea 393/2004 deoarece nu am încălcat Constituția și legile țării și nu am adus prejudicii localității...».

PNL reacționează, PSD tace
Teoretic, încălcarea protocolului USL atrage după sine excluderea din organizație (și, pe cale de consecință, din Consiliul Local!) a celor 4 consilieri PSD care au acceptat să se coalizeze cu PD-L pentru înlăturarea viceprimarului PNL. În ciuda eforturilor noastre însă, nici Silvian Ciupercă și nici Elena Cristea nu au dorit să facă declarații lămuritoare în acest sens. Singurul care a acceptat să ne ofere o declarație cu privire la incident a fost președintele PNL Ialomița, Ioan Martin. Acesta ne-a declarat: «Tot ce pot să vă spun e faptul că această ședință a fost ilegală. Vom discuta acest incident și vom lua măsurile care se impun!». Deși vagă, declarația lui Ioan Martin aduce în discuție tot mai desele episoade de acest gen din județ. Situații similare s-au înregistrat în ultimele luni la Adîncata și Giurgeni, unde interesele locale au fost mai puternice decît protocolul USL stabilit la județ. Reamintim că, la alegerile locale din 2012, din cele 46 adjudecate de PNL și PSD, au existat 20 de localități în care USL a impus candidați comuni. Acest mariaj politic de conveniență riscă acum, după mai puțin de un an, să paralizeze activitatea administrativă și generează încălcări flagrante ale legii. Iar cazul de la Perieți devine din nou emblematic în acest sens. «Radu Viorel ăsta e cunoscut în sat după poreclă. „Picior de Porc“ îi zice! Habar n-are de administrație, are 8 clase și nu știe ce-i cu el pe lume... Dar nu doar el e problema. Problema e că, o dată cu votarea lui, s-a votat și bugetul! Ilegal și ăsta! Și de-ar fi doar atît... Dar din cele 32 de miliarde pe care le are comuna în buget, doar 1,3 sînt pentru dezvoltare... Și dezvoltarea, la Perieți, înseamnă doar piatră pe străzi prin firmele primăriței...» explică situația Nicolae Pîrvu, unul dintre consilierii PNL care s-a opus înlocuirii viceprimarului Adrian Merlea.

10 Aprilie 2013, 12:11 (12224 vizualizări - 26 comentarii)

Citiți și:
Comuna Perieți are un nou viceprimar

Comentariile cititorilor:


Emilia:
(15 Mai 2013, 09:28)
  Eu personal nu o cunosc pe doamna primar,dar ii doresc in continuare mult succes pentru ca sunt de acord cu urcarea pe scara erarhica a persoanelor luptatoare.Doamna are ceva vreme pe la primaria Perieti si ca locuitor al comunei  am o intrebare pentru doamna;.cand are in proiect asfaltarea strazii lalomita?Eu sunt un locuitor  de wekeend  si nu vreau sa -mi mai rup cauciucurile la masina mult pe aceasta strada.Craterele de pe aceasta strada  sunt de comuna primitiva nu de sec.xx.
ioana:
(30 Aprilie 2013, 20:24)
desteapta pe naiba
Vasile :
(28 Aprilie 2013, 21:10)
Desteapta femeie își merita funcția,Pirvule nu te mai oftica este prea buna pt tine.
Ion:
(24 Aprilie 2013, 10:06)
Nea stelică, se va termina procesul d-tale, după ce analfabetul vizat va ieși la pensie! Auzi, a depus plângere penală! Să trăiești bine până va fi soluționată!!
stelica:
(24 Aprilie 2013, 05:02)
am depus plangere penala impotriva lui radu viorel pentru fals intelectual
din Perieti:
(22 Aprilie 2013, 09:08)
Cu ocazia sarbatorilor pascale ii urez doamnei primar Elena Cristea un sincer la multi anii si un paste fericit ALATURI DE DOMNU PARVU NICOLAE SI ECHIPA P.N.L.-ului.
dracu:
(22 Aprilie 2013, 08:30)
ha,ha am citit comentariul scris de Radu Viorel ba daca urasti intelectuali de ce nu stai acasa? Ca aici la primarie femeia de serviciu, iti spun eu e mai intelectuala de cat tine.Mama,mama uitate in oglinda prietene sa vezi ce fatza de sadic ai, pe bune si fara caterinca, ai o fata de criminal.
007:
(22 Aprilie 2013, 08:23)
Am citit aceste comentarii si SUNT  uimit  de prostia umana.Unii tin cu primarul actual al comunei altii arunca sageti otravitoare si pe cine-o nimeri nici ei nu stiu, se vede din avion ca Perietul e inconjurat doar de oameni care urmaresc un interes si aici ma refer la aparatul primariei. -Voi consilieri apropiati dansei cand votati ce comanda ea nu va ganditi ca votati ilegalitati ? Pai nu va ganditi ca de .....Dragi cosilieri nu mai fiti partiali pentru ca atunci cand se apropie sorocul s-a mergeti acolo unde nimeni nu vrea (adica la puscarie) nu vine echipa s-a va ajute tot voi suferiti.Orice factura se plateste ca fiti siguri ea nu v-a domni o vesnicie si sunt acte care altii mai destepti si corecti l-e v-a pune pe masa justitiei. Mai bine mancati bani de consilieri in libertate decat sa va petreceti anii prin tribunale. Domnului care a fost destituit din functie ii transmit un singur mesaj. -Domnule fost vice.de Perieti dumneata ai avut sansa s-a fii viceprimar  si sunt sigur ca tot tu vei fi in continuare pentru ca dreptatea nu se pierde asa usor LUPTA MAI MULT PENTRU COMUNA.Chiar daca uni urasc intelectualii cum am citit mai sus da-le peste nas ca tara asta nu poate fi conduse de CIOBANI. Va las, si  urez succes tuturor care tineti cu dreptatea. Si pentru ca se apropie sfanta sarbatoare , doamnei primar ii urez un paste fericit alaturi de cetateni comunei si respect pentru domnul profesor antrenor de lupte.De...si domn profesor e cetatean al comunei. Un proverb din batrani spune ca :NU MOR CAII CAND VOR CAINII. 
georgia:
(21 Aprilie 2013, 10:23)
elena cristea a trecut la psd.i-am atras atentia lui cazacu la bucureti la delegatia permanenta dar nu a crezut.....abia astept sa vina din s.u.a.
adina:
(20 Aprilie 2013, 15:14)
deci ,esti un viceprimar ,,necalificat,,
radu viorel:
(19 Aprilie 2013, 18:28)
nu am liceul terminat dar sunt viceprimar ...ca asa e la perieti,uram intelectualii
ultima ora:
(17 Aprilie 2013, 18:12)
s-au inceput cercetarile privid modul cum s-au cheltuit banii cu sala de sedinte,de acolo de unde primarita a impartit cu constructorul un miliard.frumos nu!  SI mai spuneti stimati cetateni ca aceasta primarita este in slujba noastra ? de ce creati aceata stare mincinoasa asupra unor oameni care nu au acces la informatii?
CEZAR:
(16 Aprilie 2013, 17:28)
Proiectul, sapaturile pentru conductele de apa in localitatea Perieti au fost realizate in mandatele dl Mihai MARCU(Dumnezeu sa-l ierte). Va rugam sa atribuiti si sa nominati corect faptele fiecarui primar ce a avut mandate dupa 1990
AURELIA:
(16 Aprilie 2013, 12:04)
APA A BAGAT-O TATA.
hoata:
(16 Aprilie 2013, 12:01)
asa este ,acum ca a scapat de vice se plimba primarita pe banii prostilor,ce amarata era,imi amintesc ca a venit la primarie in primele zile cu autobuzul..acum nu ai mai ajunge nimeni la nas.halal primar avem! HUOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO