Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit inutil 2 milioane de lei pentru prevenirea inundațiilor

Apa trece, pericolul rămîne... de 8 ani!

Ialomița a cheltuit inutil 2 milioane de lei pentru prevenirea inundațiilor

De o lună, Ialomița se luptă să țină piept apelor. Pericolul cel mai mare îl reprezintă zona Fetești, acolo unde Dunărea, pe Brațul Borcea, amenință să iasă din matcă. «Nu ne vom confrunta cu ceea ce s-a întîmplat în 2010 sau în 2006...» susțin oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Cea mai delicată problemă este în zona Bentu, acolo unde o porțiune de 650 metri de dig a fost erodată din cauza nivelului crescut al apelor. Această fîșie de pămînt, care asigură protecția pentru 20000 de hectare de teren agricol, a fost reparată în mod constant timp de 8 ani. Lucrările au costat peste 1,5 milioane de lei, însă calitatea lor lasă de dorit. Acum s-a intervenit din nou pentru protecția respectivului dig. Măsura, una provizorie susțin aceiași oficiali, a înghițit deja primele sute de mii de lei, provenite din bani publici...

Cotele la zi ale apelor Dunării
Situația în ceea ce privește cotele apelor Dunării pe Brațul Borcea se modifică de la o zi la alta. Dacă în urmă cu o săptămînă oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița anunțau public, în cadrul unei conferințe de presă, că apele Dunării vor depăși cota de inundații, o nouă informație venită din partea acelorași oficiali prezintă alte date. Potrivit acesteia, nivelul apei rămîne ridicat, însă pericolul ca acestea să se reverse se diminuează. Totuși, preventiv, în zona Parcul Trandafirilor din Fetești autoritățile locale continuau să întărească cu saci de nisip, luni, 15 aprilie a.c., digul de apărare de pe raza municipiului.  Această măsură va continua pînă pe data de 21 aprilie. «Noua prognoză, întocmită pînă pe data de 22 aprilie, arată că apele se retrag, însă nivelul rămîne ridicat pentru acest sector» ne-a declarat Mariana Negroiu, directorul executiv al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița. Concret, pînă pe 22 aprilie a.c. apa va atinge un nivel de 650 cm, cu 87 de centimetri peste cota de atenție, fără a exista pericolul ca Dunărea să atingă cota de inundație... Mai mult, reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență și cei ai Comitetelor Locale, instituite la nivelul celor 7 localități aflate pe malul stîng al Brațului Borcea, au intervenit cu peste 40000 de saci cu nisip pentru a proteja digurile de apărare...

Istoria unor lucrări ineficiente
Încă de la instituirea Codului Galben pe Dunăre, cel mai mare pericol de inundații pe sectorul Fetești-Hîrșova al fluviului există în zona Bentu, la kilometrul 34 al Brațului Borcea. Totul din cauza faptului că digul a fost erodat de apă. Din cauza debitelor mari și a nivelului crescut al Dunării, eroziunea digului care asigură protecția Bălții Ialomiței a început să devină activă. Vizată este o porțiune de 650 de metri a respectivului dig... Autoritățile au efectuat lucrări de protecția a porțiunii afectate prin «montarea de saci cu pămînt și nisip și acoperirea zonei cu material geotextil» susțin oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Măsura este una provizorie și care a înghițit primele sute de mii de lei din fonduri publice... Pentru protecția celor 650 de metri de dig erodat din zona Bentu autoritățile au intervenit timp de 8 ani încontinuu... S-au cheltuit în toată această perioadă 1,5 milioane de lei, însă eficiența lucrărilor a lăsat mereu de dorit. Problema digului de la Bentu a fost semnalată pentru prima dată în anul 1994, dată la care toți cei 155 de kilometri de diguri construite pe Brațul Borcea se aflau în administrarea actualei Agenții Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița. La acea dată s-a semnalat faptul că pămîntul dintre dig și mal începe să fie erodat de apă.
«Ne-am dat seama de acest lucru și am dorit să facem niște lucrări de intervenție. Am făcut o expertizare a zonei și așa am constatat faptul că, în timp, digul acesta se va eroda...» susțin reprezentanți ai ANIF Ialomița. Au mai trecut 11 ani de la momentul primei expertizări și pînă în anul 2005, cînd s-a acționat efectiv pentru protecția digului. Eroziunea malului a fost acoperită cu piatră și doi stabilopozi de 9 tone, lucrare care a costat 257723 de lei. «Eficiența» lucrării s-a observat un an mai tîrziu, în timpul inundațiilor din anul 2006. Întreaga cantitate de piatră a fost luată de ape, «iar cei doi stabilopozi s-au scufundat după ce apa a început să erodeze și mai mult». «Cînd sînt debite mari, picioarele unuia dintre ei ies de sub apă» susține, sub protecția anonimatului, un angajat al ANIF Ialomița.
În perioada 2006-2007, reprezentanții ANIF Ialomița reîncep lucrările de consolidare a digului din zona Bentu. Măsura a constat în întărirea digului cu pămînt. Astfel, construcția ajunge să aibă  la coronament lățimea de 20 de metri. «Fără această lucrare digul ar fi cedat. Practic apa erodează acum această întăritură cu pămînt...» susțin aceiași reprezentanți ai ANIF. Lucrarea a costat peste 400000 de lei și a iscat un imens scandal, întrucît a implicat mai multe firme care au făcut afaceri cu statul. Printre ele se numără și SC Eldaga SRL, societatea deținută de Paul Toma, «afaceristul»-dispărut...
În anul 2008, reprezentații ANIF cheltuiau alte 200000 de lei doar pentru realizarea unei alte expertize tehnice privind reabilitarea digului din zona Bentu. Banii au fost încasați de SC Naco Express SRL, o firmă obscură specializată în construcții. Potrivit planurilor, firma a propus trei măsuri de protecție a digului, toate acestea regăsindu-se și printre documentele primei expertizări a zonei efectuată în anul 1994. Este vorba despre apărarea malului și construcția unui dig de beton, în spatele celui deja erodat. Acest proiect nu a fost vreodată pus în aplicare... Totul s-a rezumat doar la alte încercări de consolidare a malului, extrem de costisitoare și la fel de ineficiente...
Lucrări ample cu privire la stoparea eroziunii digului din zona Bentu au reprezentanții Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița, în administrarea cărora se află acum cei 155 de kilometri de diguri de pe Brațul Borcea. Aceștia intenționează să demareze «lucrări de protecție ample, prin montarea de palplanșe». «Intenționăm să acționăm în acest sens imediat ce debitele vor atinge cotele normale...» a adăugat Mariana Negroiu, directorul executiv al SGA Ialomița. Mai multe surse din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița au declarat pentru Independent faptul că cea mai sigură măsură ar fi construcția unui dig de beton. Această lucrări i-ar nemulțumi însă pe agricultorii care au terenuri în Balta Ialomiței, întrucît aceștia nu vor să renunțe la suprafețe pentru a fi ridicat noul dig...

Construcții ilegale în calea apelor
Harta construcțiilor fără autorizații amenajate în zone inundabile arată că, la nivelul județului Ialomița, se regăsesc peste 450 de astfel de imobile. Printre acestea se numără unități militare, ferme, școli, grădinițe, cum este cazul celor din satul Copuzu, precum și mînăstiri. Vorbim și despre Mînăstirea Balaciu, despre care documentele oficiale arată că este amplasată mult prea aproape de malurile rîului Ialomița... Tot de-a lungul malurilor Ialomiței, în zona localității Balaciu, sînt amplasate și cele mai multe construcții ilegale. Tot imobile fără autorizație, ridicate în zone inundabile, sînt și cîteva anexe ce aparțin Penitenciarului Slobozia, un canton al Direcției Silvice Ialomița, precum și două clădiri ce aparțin Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România, Secția Drumuri Naționale Fetești...

17 Aprilie 2013, 10:56 (5290 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Linia de apărare împotriva inundațiilor, o bombă cu ceas
Ialomița are 15 posibile zone cu risc de inundații
Ialomița pierde lupta cu apele...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
29 Mar 2020
154 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Prefectura Ialomița, Coronavirus: Posibil infectat cu noul Coronavirus, decedat la Țăndărei

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a inițiat o anchetă epidemiologică în urma decesului unui bărbat, de 39 de ani, din orașul Țăndărei. Acesta a fost consultat la Spitalul Orășenesc din Țăndărei, unde ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 16:40
(521 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Polițiștii sunt la datorie pe străzile din județ

Ialomița: Polițiștii sunt la datorie pe străzile din județ

În urma unei acțiuni preventive desfășurate la nivelul județului joi, 26 martie a.c., polițiștii au intervenit la 72 de evenimente, cele mai multe dintre acestea sesizate pe numărul unic de urgență 112 ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 16:35
(202 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 30 martie-3 aprilie 2020, în anumite zone din localitățile Urziceni, Rași ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 16:30
(150 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Obținerea certificatului de situație de urgență

În Monitorul Oficial nr. 248, a fost publicat Ordinul nr. 791/24.03.2020, privind acordarea certificatelor de situație de urgență operatorilor economici a căror activitate este afectată în contextul pandemiei ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 11:35
(120 vizualizări - 0 comentarii)


4

Incendiu la un autocamion pe Autostrada A2/km 146

Joi, 26 martie, a.c., în jurul orelor 23,35, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la un autocamion cu semiremorcă, produs pe Autostrada A2, în zona podului de la ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 11:10
(133 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 26 martie, a.c., în jurul orelor 19,15, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Ciochina. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 11:05
(86 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: La volan sub influența drogurilor

Un tânăr de 21 de ani a intrat în vizorul organelor de anchetă fiind depistat în trafic sub influența substanțelor interzise. El a fost oprit pentru un control de rutină în ziua de miercuri, 25 martie ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 17:45
(132 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițeni cercetați penal pentru că și-au agresat soțiile

Doi bărbați, de 40 și 33 de ani, domiciliați în Gheorghe Lazăr și Slobozia, sunt cercetați penal pentru că și-au agresat soțiile. În ziua de miercuri, 25 martie a.c., ambii au fost reclamați, prin numărul ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 17:40
(148 vizualizări - 0 comentarii)


8

Prefectura Ialomița, Coronavirus: Peste 2500 de ialomițeni sunt autoizolați la domiciliu

Potrivit unei informări transmise de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al județului Ialomița, la nivelul județului nostru există 77 de persoane aflate în carantină și alte 2551 autoizolate la ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 17:35
(224 vizualizări - 0 comentarii)


9

Federația «Solidaritatea Sanitară»: Dacă refuzați în continuare testarea personalului atunci nu va mai avea cine să vă trateze!

Deși Președintele României a solicitat public autorităților să testeze cu prioritate salariații din Sănătate;
În condițiile în care absența testării a generat tragedia de la Spitalul Județean Suceava ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 10:20
(203 vizualizări - 0 comentarii)


10
Făcăeni: L-ați văzut?

Făcăeni: L-ați văzut?

Polițiștii ialomițeni au dat în urmărire un tânăr de 17 ani, domiciliat în comuna Făcăeni, care a dispărut de la domiciliu. Miercuri, 25 martie a.c., familia acestuia a sesizat Poliția precizând faptul ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 16:25
(470 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Platformă digitală adresată profesorilor

Ministerul Educației și Cercetării a lansat platforma Digital pe educred.ro (digital.educred.ro), un spațiu creat pentru toate cadrele didactice care doresc să valorifice noile tehnologii în activitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 16:20
(197 vizualizări - 0 comentarii)


12

RAJA SA Constanța: Înrerupere apă la Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul 150 mm, de pe strada Vlad Țepeș, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 16:15
(131 vizualizări - 0 comentarii)


13

ISU Ialomița: Măsuri de prevenire a incendiilor de vegetație uscată

Pompierii ialomițeni adresează cetățenilor o serie de recomandări cu privire la arderea controlată a vegetației uscată care acoperă miriștile. Operațiunea este strict interzisă, dacă nu este aplicată ca ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 16:10
(129 vizualizări - 0 comentarii)


Federația «Solidaritatea Sanitară»: Modelul pe care se bazează Guvernul în gestionarea crizei Coronavirus este greșit!

Federația «Solidaritatea Sanitară» lansează o solicitare publică, adresată Guvernului, de reanalizare a strategiei ce stă la baza managementului crizei declanșate de COVID 19, propunând două completări ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 12:05
(157 vizualizări - 0 comentarii)


Comunicat de presă al Comitetului de Supraveghere al Băncii Naționale a României

Comitetul de Supraveghere al Băncii Naționale a României, întrunit în ședință de urgență, a clarificat modul în care băncile și IFN-urile din România trebuie să aplice reglementările în vigoare în contextul ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 11:50
(199 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Unde se pot obține relații despre procedura de finanțare a șomajului tehnic?

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția angajatorilor ce urmează să trimită salariații în șomaj tehnic, două numere de telefon și o adresă de e-mail mail dedicată, ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2020, 16:50
(247 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu, emis de polițiști

Polițiștii din Slobozia au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat de 46 de ani, care domiciliază în oraș. În cursul zilei de luni, 23 martie 2020, oamenii legii au fost sesizați de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2020, 16:45
(305 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Polițiștii au aplicat amenzi de 62000 de lei

Slobozia: Polițiștii au aplicat amenzi de 62000 de lei

Intrarea în vigoare a Ordonanței Militare Nr. 2 s-a lăsat cu amenzi la Slobozia. 37 de persoane au fost sancționate contravențional de polițiști în seara zilei de luni, 23 martie 2020, deoarece nu și-au ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2020, 16:40
(656 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Urziceni: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani a murit și un altul, în vârstă de 19 ani, a fost grav rănit după ce mașinile în care se aflau au fost implicate într-un accident rutier. Automobilele s-au ciocnit în dimineața zilei ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:55
(488 vizualizări - 1 comentariu)


Grivița: Rănit într-un accident rutier

Un bărbat de 34 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind victimă a unui accident rutier. Evenimentul s-a petrecut în ziua de 22 martie 2020, pe raza localității Grivița, ca urmare a impactului ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:50
(328 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Două tone de furaje s-au făcut scrum

Pompierii din Urziceni au intervenit sâmbătă, 21 martie 2020, pentru stingerea unui incendiu produs în gospodăria unui localnic din localitatea Jilavele. Flăcările au cuprins un grajd, în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:45
(305 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Incendii de vegetație

Pompierii din Țăndărei au intervenit, în ziua de 21 martie 2020, pentru stingerea a două incendii de vegetație uscată, sesizate pe raza localității Platonești. Astfel, au ars aproximativ 600 mp de teren ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:40
(245 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Coș de fum, cuprins de flăcări

Locatarii unui imobil din localitatea Maia au trecut duminică, 22 martie 2020, prin clipe de panică. Totul din cauza unui incendiu care a cuprins coșul de fum al centralei termice, pe care oamenii o foloseau ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:35
(146 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC: Se suspendă depunerea declarației privind beneficiarul real

Activitatea Oficiului Național al Registrului Comerțului, în sensul depunerii declarației privind beneficiarul real, se suspendă din cauza epidemiei provocată de noul Coronavirus. Suspendarea vizează întreaga ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:30
(213 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Conducea în stare de ebrietate

Polițiștii din Fetești au depistat în trafic un bărbat de 41 ani, în timp ce conducea un autoturism aflându-se sub influența buturilor alcoolice. În urma testării cu aparatul Drager, acesta a indicat o ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:20
(205 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Șofer de ocazie la 16 ani

Un minor de 16 ani din comuna Bărbulești i-a pus pe jar pe polițiștii din zonă. Acesta a furat un automobil și a făcut câteva ture prin localitate. Pentru a fi oprit, polițiștii au instituit filtre și l ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2020, 14:50
(326 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși la volanul mașinilor pe care le-au furat

Doi tineri de 19 și 28 de ani, din localitățile Adâncata și Manasia, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic, pe data de 19 martie 2020, la volanul unor automobile pe care le-au ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2020, 14:45
(287 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Circula pe drumurile publice cu viteză ilegală

Polițiștii ialomițeni au întocmit un dosar penal unui cetățean bulgar, în vârstă de 51 de ani, care a fost depistat conducând pe drumurile publice cu viteză prea mare. El a fost tras pe dreapa în ziua de ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2020, 14:40
(367 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri pentru protejarea angajaților din fermele zootehnice

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează administratorii fermelor de animale din județ cu privire la implementarea unor măsuri de autoprotecție a angajaților. Astfel ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2020, 12:55