Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit inutil 2 milioane de lei pentru prevenirea inundațiilor

Apa trece, pericolul rămîne... de 8 ani!

Ialomița a cheltuit inutil 2 milioane de lei pentru prevenirea inundațiilor

De o lună, Ialomița se luptă să țină piept apelor. Pericolul cel mai mare îl reprezintă zona Fetești, acolo unde Dunărea, pe Brațul Borcea, amenință să iasă din matcă. «Nu ne vom confrunta cu ceea ce s-a întîmplat în 2010 sau în 2006...» susțin oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Cea mai delicată problemă este în zona Bentu, acolo unde o porțiune de 650 metri de dig a fost erodată din cauza nivelului crescut al apelor. Această fîșie de pămînt, care asigură protecția pentru 20000 de hectare de teren agricol, a fost reparată în mod constant timp de 8 ani. Lucrările au costat peste 1,5 milioane de lei, însă calitatea lor lasă de dorit. Acum s-a intervenit din nou pentru protecția respectivului dig. Măsura, una provizorie susțin aceiași oficiali, a înghițit deja primele sute de mii de lei, provenite din bani publici...

Cotele la zi ale apelor Dunării
Situația în ceea ce privește cotele apelor Dunării pe Brațul Borcea se modifică de la o zi la alta. Dacă în urmă cu o săptămînă oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița anunțau public, în cadrul unei conferințe de presă, că apele Dunării vor depăși cota de inundații, o nouă informație venită din partea acelorași oficiali prezintă alte date. Potrivit acesteia, nivelul apei rămîne ridicat, însă pericolul ca acestea să se reverse se diminuează. Totuși, preventiv, în zona Parcul Trandafirilor din Fetești autoritățile locale continuau să întărească cu saci de nisip, luni, 15 aprilie a.c., digul de apărare de pe raza municipiului.  Această măsură va continua pînă pe data de 21 aprilie. «Noua prognoză, întocmită pînă pe data de 22 aprilie, arată că apele se retrag, însă nivelul rămîne ridicat pentru acest sector» ne-a declarat Mariana Negroiu, directorul executiv al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița. Concret, pînă pe 22 aprilie a.c. apa va atinge un nivel de 650 cm, cu 87 de centimetri peste cota de atenție, fără a exista pericolul ca Dunărea să atingă cota de inundație... Mai mult, reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență și cei ai Comitetelor Locale, instituite la nivelul celor 7 localități aflate pe malul stîng al Brațului Borcea, au intervenit cu peste 40000 de saci cu nisip pentru a proteja digurile de apărare...

Istoria unor lucrări ineficiente
Încă de la instituirea Codului Galben pe Dunăre, cel mai mare pericol de inundații pe sectorul Fetești-Hîrșova al fluviului există în zona Bentu, la kilometrul 34 al Brațului Borcea. Totul din cauza faptului că digul a fost erodat de apă. Din cauza debitelor mari și a nivelului crescut al Dunării, eroziunea digului care asigură protecția Bălții Ialomiței a început să devină activă. Vizată este o porțiune de 650 de metri a respectivului dig... Autoritățile au efectuat lucrări de protecția a porțiunii afectate prin «montarea de saci cu pămînt și nisip și acoperirea zonei cu material geotextil» susțin oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Măsura este una provizorie și care a înghițit primele sute de mii de lei din fonduri publice... Pentru protecția celor 650 de metri de dig erodat din zona Bentu autoritățile au intervenit timp de 8 ani încontinuu... S-au cheltuit în toată această perioadă 1,5 milioane de lei, însă eficiența lucrărilor a lăsat mereu de dorit. Problema digului de la Bentu a fost semnalată pentru prima dată în anul 1994, dată la care toți cei 155 de kilometri de diguri construite pe Brațul Borcea se aflau în administrarea actualei Agenții Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița. La acea dată s-a semnalat faptul că pămîntul dintre dig și mal începe să fie erodat de apă.
«Ne-am dat seama de acest lucru și am dorit să facem niște lucrări de intervenție. Am făcut o expertizare a zonei și așa am constatat faptul că, în timp, digul acesta se va eroda...» susțin reprezentanți ai ANIF Ialomița. Au mai trecut 11 ani de la momentul primei expertizări și pînă în anul 2005, cînd s-a acționat efectiv pentru protecția digului. Eroziunea malului a fost acoperită cu piatră și doi stabilopozi de 9 tone, lucrare care a costat 257723 de lei. «Eficiența» lucrării s-a observat un an mai tîrziu, în timpul inundațiilor din anul 2006. Întreaga cantitate de piatră a fost luată de ape, «iar cei doi stabilopozi s-au scufundat după ce apa a început să erodeze și mai mult». «Cînd sînt debite mari, picioarele unuia dintre ei ies de sub apă» susține, sub protecția anonimatului, un angajat al ANIF Ialomița.
În perioada 2006-2007, reprezentanții ANIF Ialomița reîncep lucrările de consolidare a digului din zona Bentu. Măsura a constat în întărirea digului cu pămînt. Astfel, construcția ajunge să aibă  la coronament lățimea de 20 de metri. «Fără această lucrare digul ar fi cedat. Practic apa erodează acum această întăritură cu pămînt...» susțin aceiași reprezentanți ai ANIF. Lucrarea a costat peste 400000 de lei și a iscat un imens scandal, întrucît a implicat mai multe firme care au făcut afaceri cu statul. Printre ele se numără și SC Eldaga SRL, societatea deținută de Paul Toma, «afaceristul»-dispărut...
În anul 2008, reprezentații ANIF cheltuiau alte 200000 de lei doar pentru realizarea unei alte expertize tehnice privind reabilitarea digului din zona Bentu. Banii au fost încasați de SC Naco Express SRL, o firmă obscură specializată în construcții. Potrivit planurilor, firma a propus trei măsuri de protecție a digului, toate acestea regăsindu-se și printre documentele primei expertizări a zonei efectuată în anul 1994. Este vorba despre apărarea malului și construcția unui dig de beton, în spatele celui deja erodat. Acest proiect nu a fost vreodată pus în aplicare... Totul s-a rezumat doar la alte încercări de consolidare a malului, extrem de costisitoare și la fel de ineficiente...
Lucrări ample cu privire la stoparea eroziunii digului din zona Bentu au reprezentanții Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița, în administrarea cărora se află acum cei 155 de kilometri de diguri de pe Brațul Borcea. Aceștia intenționează să demareze «lucrări de protecție ample, prin montarea de palplanșe». «Intenționăm să acționăm în acest sens imediat ce debitele vor atinge cotele normale...» a adăugat Mariana Negroiu, directorul executiv al SGA Ialomița. Mai multe surse din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița au declarat pentru Independent faptul că cea mai sigură măsură ar fi construcția unui dig de beton. Această lucrări i-ar nemulțumi însă pe agricultorii care au terenuri în Balta Ialomiței, întrucît aceștia nu vor să renunțe la suprafețe pentru a fi ridicat noul dig...

Construcții ilegale în calea apelor
Harta construcțiilor fără autorizații amenajate în zone inundabile arată că, la nivelul județului Ialomița, se regăsesc peste 450 de astfel de imobile. Printre acestea se numără unități militare, ferme, școli, grădinițe, cum este cazul celor din satul Copuzu, precum și mînăstiri. Vorbim și despre Mînăstirea Balaciu, despre care documentele oficiale arată că este amplasată mult prea aproape de malurile rîului Ialomița... Tot de-a lungul malurilor Ialomiței, în zona localității Balaciu, sînt amplasate și cele mai multe construcții ilegale. Tot imobile fără autorizație, ridicate în zone inundabile, sînt și cîteva anexe ce aparțin Penitenciarului Slobozia, un canton al Direcției Silvice Ialomița, precum și două clădiri ce aparțin Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România, Secția Drumuri Naționale Fetești...

17 Aprilie 2013, 10:56 (5231 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Linia de apărare împotriva inundațiilor, o bombă cu ceas
Ialomița are 15 posibile zone cu risc de inundații
Ialomița pierde lupta cu apele...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 22 Feb 2020
188 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

21 Februarie 2020, 18:20


ISU Ialomița: 28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 87 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 10:50
(92 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Primăria Municipiului Slobozia prin Servicii Publice Slobozia SRL, în parteneriat cu Casa Mierii Cooperativă Agricolă, vă face cunoscut faptul că, în perioada 28 februarie-1 martie 2020, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 09:40
(92 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr reținut pentru «furt calificat»

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat un bărbat, de 28 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «furt ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 16:15
(143 vizualizări - 0 comentarii)


4
Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Polițiștii din Ialomița au reținut trei bărbați în urma unor percheziții efectuate la locuințele unor persoane bănuite de «braconaj piscicol» și «furt calificat». Au fost descoperite peste 570 kilograme ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 08:10
(198 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița și IPJ Ialomița, controale în trafic

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează ialomițenii că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului Ialomița, desfășoară ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 18:10
(166 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în școli

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii rutieri și cei de Ordine Publică din Slobozia au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în incinta și în zonele adiacente unităților ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:25
(153 vizualizări - 0 comentarii)


Grecii de Jos: Șoferul de 87 de ani a acroșat cu mașina un biciclist

Marți, 18 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DJ101, în localitatea Grecii de Jos, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:20
(187 vizualizări - 1 comentariu)


8

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 18 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic pe DN2, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un tânăr, de 20 de ani, din Coșereni ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:15
(158 vizualizări - 0 comentarii)


9

Mărculești: A intrat cu tractorul în gard

Marți, 18  februarie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați prin 112 de o femeie din localitatea Mărculești, despre faptul că un tractor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:10
(205 vizualizări - 0 comentarii)


10

Slobozia: Vernisaj la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție de lucrări a 22 de artiști plastici, din colecțiile Muzeului. 31 de tablouri ale unor artiști renumiți, printre care și Constantin Piliuță, Dona Noni Delavrancea ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:05
(178 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Evaziunea fiscală cu achiziții intracomunitare, în vizor!

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice efectuează 15 percheziții domiciliare, în cadrul unei operațiuni pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 09:05
(502 vizualizări - 0 comentarii)


12

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

18 Februarie 2020, 18:20


13

Slobozia: Ordine de protecție provizorie pentru violență domestică

Polițiștii din Slobozia au emis marți, 17 februarie a.c., două ordine de protecție provizorie. Documentele au fost eliberate după ce două femei, victime ale violenței domestice, au făcut solicitări în acest ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 18:05
(244 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Peste 160 de kilograme de pește din specia caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni pe raza localității Țăndărei. Astfel, duminică, 16 februarie a.c., polițiștii, în timp ce patrulau pe DN2A în ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 23:05
(286 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Arestat pentru «act sexual cu un minor»

Vineri, 14 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:55
(249 vizualizări - 0 comentarii)


Un tânăr din Făcăeni a modificat data inspecției tehnice periodice la mașină

Sâmbătă, 15 februarie a.c., polițiștii au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN3B, din direcția Fetești către Chirana, condus de un tânăr, de 21 de ani, din Făcăeni. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:50
(271 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase șoferi, cu vârste cuprinse între 16 și 35 de ani, au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Alți ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:45
(196 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Urziceni și Manasia

Aproape 100 de polițiști ialomițeni au efectuat luni, 17 februarie 2020, pe raza municipiului Urziceni și a comunei Manasia 12 percheziții domiciliare. În urma acestora au fost ridicate 4 arme, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:40
(227 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele de muncă cu timp parțial, în atenția ITM Ialomița

În perioada 13-23 ianuarie 2020, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind respectarea de către angajatori a prevederilor legale referitoare la încheierea, modificarea ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 16:05
(246 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agenției, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 10:50
(205 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minoră de 13 ani, apel fals la 112 sub pretextul de răpire

Zeci de polițiști și jandarmi s-au mobilizat joi, 13 februarie a.c., pentru a localiza o minoră în vârstă de 13 ani care a apelat, la orele 14,00, numărul unic de urgență pentru a anunța că ar fi fost răpită ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:35
(396 vizualizări - 1 comentariu)


Alexeni: Bărbat de 56 de ani, mort după ce a traversat prin loc nepermis

Joi, 13 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, polițiștii Serviciului Rutier au intervenit pe raza localității Alexeni după ce un bărbat, în vârstă de 47 de ani, a accidentat mortal un altul în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:25
(311 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Accident rutier pe raza municipiului Slobozia, în dimineața zilei de joi, 13 februarie 2020. O mașină în care se aflau un adult și doi minori a intrat într-o țeavă de gaze. Pompierii Detașamentului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2020, 14:05
(450 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

Întrucât condițiile meteorologice s-au îmbunătățit, miercuri, 12 februarie a.c., în jurul orelor 10,00, s-au reluat căutările pe Brațul Borcea al Dunării, în zona localității Vlădeni, pentru cele două persoane ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 16:10
(543 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: Avarie la conducta de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Podgoriilor, din localitatea Fierbinții de Jos, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 15:20
(247 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat de un autoturism

Luni, 10 februarie 2020, polițiștii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs pe DJ201, în localitatea Coșereni, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 16:10
(307 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 10 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii au oprit în trafic pe DN2C, pe raza localității Grivița, un autoturism condus de un bărbat de 63 de ani, din județul Mureș. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:50
(316 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Focare de pestă stinse oficial

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în perioada 30 ianuarie-3 februarie 2020, la nivelul județului au fost stinse 17 focare de pestă ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:45
(361 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA Constanța ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:40