Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit inutil 2 milioane de lei pentru prevenirea inundațiilor

Apa trece, pericolul rămîne... de 8 ani!

Ialomița a cheltuit inutil 2 milioane de lei pentru prevenirea inundațiilor

De o lună, Ialomița se luptă să țină piept apelor. Pericolul cel mai mare îl reprezintă zona Fetești, acolo unde Dunărea, pe Brațul Borcea, amenință să iasă din matcă. «Nu ne vom confrunta cu ceea ce s-a întîmplat în 2010 sau în 2006...» susțin oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Cea mai delicată problemă este în zona Bentu, acolo unde o porțiune de 650 metri de dig a fost erodată din cauza nivelului crescut al apelor. Această fîșie de pămînt, care asigură protecția pentru 20000 de hectare de teren agricol, a fost reparată în mod constant timp de 8 ani. Lucrările au costat peste 1,5 milioane de lei, însă calitatea lor lasă de dorit. Acum s-a intervenit din nou pentru protecția respectivului dig. Măsura, una provizorie susțin aceiași oficiali, a înghițit deja primele sute de mii de lei, provenite din bani publici...

Cotele la zi ale apelor Dunării
Situația în ceea ce privește cotele apelor Dunării pe Brațul Borcea se modifică de la o zi la alta. Dacă în urmă cu o săptămînă oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița anunțau public, în cadrul unei conferințe de presă, că apele Dunării vor depăși cota de inundații, o nouă informație venită din partea acelorași oficiali prezintă alte date. Potrivit acesteia, nivelul apei rămîne ridicat, însă pericolul ca acestea să se reverse se diminuează. Totuși, preventiv, în zona Parcul Trandafirilor din Fetești autoritățile locale continuau să întărească cu saci de nisip, luni, 15 aprilie a.c., digul de apărare de pe raza municipiului.  Această măsură va continua pînă pe data de 21 aprilie. «Noua prognoză, întocmită pînă pe data de 22 aprilie, arată că apele se retrag, însă nivelul rămîne ridicat pentru acest sector» ne-a declarat Mariana Negroiu, directorul executiv al Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița. Concret, pînă pe 22 aprilie a.c. apa va atinge un nivel de 650 cm, cu 87 de centimetri peste cota de atenție, fără a exista pericolul ca Dunărea să atingă cota de inundație... Mai mult, reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență și cei ai Comitetelor Locale, instituite la nivelul celor 7 localități aflate pe malul stîng al Brațului Borcea, au intervenit cu peste 40000 de saci cu nisip pentru a proteja digurile de apărare...

Istoria unor lucrări ineficiente
Încă de la instituirea Codului Galben pe Dunăre, cel mai mare pericol de inundații pe sectorul Fetești-Hîrșova al fluviului există în zona Bentu, la kilometrul 34 al Brațului Borcea. Totul din cauza faptului că digul a fost erodat de apă. Din cauza debitelor mari și a nivelului crescut al Dunării, eroziunea digului care asigură protecția Bălții Ialomiței a început să devină activă. Vizată este o porțiune de 650 de metri a respectivului dig... Autoritățile au efectuat lucrări de protecția a porțiunii afectate prin «montarea de saci cu pămînt și nisip și acoperirea zonei cu material geotextil» susțin oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Măsura este una provizorie și care a înghițit primele sute de mii de lei din fonduri publice... Pentru protecția celor 650 de metri de dig erodat din zona Bentu autoritățile au intervenit timp de 8 ani încontinuu... S-au cheltuit în toată această perioadă 1,5 milioane de lei, însă eficiența lucrărilor a lăsat mereu de dorit. Problema digului de la Bentu a fost semnalată pentru prima dată în anul 1994, dată la care toți cei 155 de kilometri de diguri construite pe Brațul Borcea se aflau în administrarea actualei Agenții Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița. La acea dată s-a semnalat faptul că pămîntul dintre dig și mal începe să fie erodat de apă.
«Ne-am dat seama de acest lucru și am dorit să facem niște lucrări de intervenție. Am făcut o expertizare a zonei și așa am constatat faptul că, în timp, digul acesta se va eroda...» susțin reprezentanți ai ANIF Ialomița. Au mai trecut 11 ani de la momentul primei expertizări și pînă în anul 2005, cînd s-a acționat efectiv pentru protecția digului. Eroziunea malului a fost acoperită cu piatră și doi stabilopozi de 9 tone, lucrare care a costat 257723 de lei. «Eficiența» lucrării s-a observat un an mai tîrziu, în timpul inundațiilor din anul 2006. Întreaga cantitate de piatră a fost luată de ape, «iar cei doi stabilopozi s-au scufundat după ce apa a început să erodeze și mai mult». «Cînd sînt debite mari, picioarele unuia dintre ei ies de sub apă» susține, sub protecția anonimatului, un angajat al ANIF Ialomița.
În perioada 2006-2007, reprezentanții ANIF Ialomița reîncep lucrările de consolidare a digului din zona Bentu. Măsura a constat în întărirea digului cu pămînt. Astfel, construcția ajunge să aibă  la coronament lățimea de 20 de metri. «Fără această lucrare digul ar fi cedat. Practic apa erodează acum această întăritură cu pămînt...» susțin aceiași reprezentanți ai ANIF. Lucrarea a costat peste 400000 de lei și a iscat un imens scandal, întrucît a implicat mai multe firme care au făcut afaceri cu statul. Printre ele se numără și SC Eldaga SRL, societatea deținută de Paul Toma, «afaceristul»-dispărut...
În anul 2008, reprezentații ANIF cheltuiau alte 200000 de lei doar pentru realizarea unei alte expertize tehnice privind reabilitarea digului din zona Bentu. Banii au fost încasați de SC Naco Express SRL, o firmă obscură specializată în construcții. Potrivit planurilor, firma a propus trei măsuri de protecție a digului, toate acestea regăsindu-se și printre documentele primei expertizări a zonei efectuată în anul 1994. Este vorba despre apărarea malului și construcția unui dig de beton, în spatele celui deja erodat. Acest proiect nu a fost vreodată pus în aplicare... Totul s-a rezumat doar la alte încercări de consolidare a malului, extrem de costisitoare și la fel de ineficiente...
Lucrări ample cu privire la stoparea eroziunii digului din zona Bentu au reprezentanții Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița, în administrarea cărora se află acum cei 155 de kilometri de diguri de pe Brațul Borcea. Aceștia intenționează să demareze «lucrări de protecție ample, prin montarea de palplanșe». «Intenționăm să acționăm în acest sens imediat ce debitele vor atinge cotele normale...» a adăugat Mariana Negroiu, directorul executiv al SGA Ialomița. Mai multe surse din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița au declarat pentru Independent faptul că cea mai sigură măsură ar fi construcția unui dig de beton. Această lucrări i-ar nemulțumi însă pe agricultorii care au terenuri în Balta Ialomiței, întrucît aceștia nu vor să renunțe la suprafețe pentru a fi ridicat noul dig...

Construcții ilegale în calea apelor
Harta construcțiilor fără autorizații amenajate în zone inundabile arată că, la nivelul județului Ialomița, se regăsesc peste 450 de astfel de imobile. Printre acestea se numără unități militare, ferme, școli, grădinițe, cum este cazul celor din satul Copuzu, precum și mînăstiri. Vorbim și despre Mînăstirea Balaciu, despre care documentele oficiale arată că este amplasată mult prea aproape de malurile rîului Ialomița... Tot de-a lungul malurilor Ialomiței, în zona localității Balaciu, sînt amplasate și cele mai multe construcții ilegale. Tot imobile fără autorizație, ridicate în zone inundabile, sînt și cîteva anexe ce aparțin Penitenciarului Slobozia, un canton al Direcției Silvice Ialomița, precum și două clădiri ce aparțin Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România, Secția Drumuri Naționale Fetești...

17 Aprilie 2013, 10:56 (5051 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Linia de apărare împotriva inundațiilor, o bombă cu ceas
Ialomița are 15 posibile zone cu risc de inundații
Ialomița pierde lupta cu apele...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 20 Sep 2019
163 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

20 Septembrie 2019, 16:15


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 23-27 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2019, 15:20
(49 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Servicii Publice Slobozia SRL
vă face cunoscut faptul că,
în perioada 05-06.10.2019,
se vor desfășura
«Zilele Recoltei»
în incinta Pieței Agroalimentare Ialomița

20 Septembrie 2019, 08:10


3

Biciclist acroșat de o mașină între Bucu și Ograda

Miercuri, 18 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe DN2A, între localitățile Bucu și Ograda. În timp ce un bărbat, de 39 de ani, din Țăndărei, conducea ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 17:10
(157 vizualizări - 0 comentarii)


4

Urziceni: Acțiune de prevenire a furturilor de și din autovehicule

Miercuri, 18 septembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea furturilor de și din autovehicule pe raza localităților ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 17:05
(89 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite joi, 19 septembrie 2019, la nivelul unui branșament de pe strada Garofiței, din orașul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA este nevoită să întrerupă furnizarea de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 09:55
(148 vizualizări - 0 comentarii)


Activitate desfășurată de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot»

Activitate desfășurată de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot»

Miercuri, 18 septembrie 2019, părintele protopop Laurențiu Cioranu, împreună cu părintele Daniel Ferbințeanu de la Parohia Ograda au săvârșit Slujba sfeștaniei, Sfințirea cea mică a apei și au rostit rugăciuni ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 09:50
(194 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: 21 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 18.09.2019, pe raza județului Ialomița sunt declarate 21 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:30
(146 vizualizări - 0 comentarii)


8

Ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat din Manasia


Marți, 17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Manasia, și-ar fi agresat și amenințat fosta soție. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:25
(112 vizualizări - 0 comentarii)


9

APM Ialomița: Zi pentru combaterea ambroziei

Conducerea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului a propus ziua de sâmbătă, 28 septembrie a.c., o zi a mișcării civice pentru mediu și sănătate cu implicare națională când, într-o singură zi, prin ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:20
(136 vizualizări - 0 comentarii)


10

Gheorghe Lazăr: Beat la volan

Marți, 17 septembrie 2019, polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 29 de ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:15
(129 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Clean Stations»

Miercuri, 18 septembrie a.c., la nivel național, Poliția Română, prin Direcția de Poliție Transporturi a desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în zona stațiilor CFR. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:10
(126 vizualizări - 0 comentarii)


12

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

17 Septembrie 2019, 18:20


AJOFM Ialomița: 320 locuri de muncă în Europa

Angajatorii din Spațiul Economic European oferă, prin intermediul rețelei EURES România, 320 locuri de muncă vacante. Țările vizate sunt Austria, Franța, Germania, Irlanda, Norvegia, Olanda, Polonia și ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 17:10
(202 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 83 mii de lei, 12 permise reținute

Luni, 16 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza întregului județ pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. Astfel, polițiștii au intervenit la 98 evenimente, cele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:55
(203 vizualizări - 0 comentarii)


Târgul «Pâinea și Vinul» la Muzeul Agriculturii

În perioada 20-22 septembrie 2019, orele 11,00-18,00, la Muzeul Național al Agriculturii se va desfășura, în cadrul Târgului «Pâinea și Vinul», expoziția și lansarea albumului «Pâinea noastră cea de toate ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:50
(193 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămâna Mobilității Europene», la Slobozia

În perioada 16-22 septembrie a.c., se desfășoară la nivel european Campania «Săptămâna Mobilității Europene». Astfel, Primăria municipiului Slobozia, prin Direcția Educație, Cultură și Tineret, în parteneriat ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:45
(174 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Luni, 16 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic doi conducători auto, de 22 și 39 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice fără a avea acest drept. În fapt, polițiștii Secției ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:40
(181 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie vaccinare vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor informează locuitorii județului că, începând cu data de 23 septembrie 2019, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:35
(254 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Grav accident de circulație produs în seara zilei de vineri, 13 septembrie 2019, la ieșirea din Slobozia către Constanța. Trei persoane au fost grav rănite, în urma impactului a două mașini. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2019, 18:20
(2325 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


ISU Ialomița: 13 Septembrie-«ZIUA POMPIERILOR DIN ROMÂNIA»

În luna iunie a anului 1848 unda de șoc revoluționară din Franța s-a propagat rapid în Țara Românească. După 3 luni de conflicte, la 13 septembrie 1848 a avut loc Bătălia din Dealul Spirii, ultima confruntare ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 17:45
(238 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

Polițiștii ialomițeni, însoțiți de reprezentanți ai structurilor teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne au desfășurat activități informativ-preventive în școlile de pe raza județului, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 17:10
(286 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

Noua epidemie de Pestă Porcină Africană aduce și sancțiuni pentru crescătorii de animale din Ialomița. În ultimele săptămâni, au fost aplicate amenzi de peste 30 mii de lei din cauza nerespectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2019, 17:05
(414 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

Peste 180 de polițiști au fost în misiune, în zona grădinițelor, școlilor și liceelor din județul Ialomița, pentru un început în siguranță al noului an școlar. Polițiștii prezenți la festivitățile specifice ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2019, 16:20
(344 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 9-14 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:30
(516 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Accident rutier soldat cu două victime

Joi, 5 septembrie a.c., în jurul orelor 5,30, pe raza localității Lilieci s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce un bărbat, de 57 de ani, din București, conducea pe ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:25
(407 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Ialomița: La volan, fără permis

Joi, 5 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 26 de ani, din Bărbulești, în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Ciochina, deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:20
(324 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

Un luptător al Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a devenit «părinte spiritual» pentru patru copii din satul Bucșa. Cristi Stan ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 15:25
(489 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: Proiectul «Vreau să merg la școală»

În perioada 30 august-6 septembrie 2019, Protopopiatul Slobozia, împreună cu Părintele Laurențiu Cioranu au organizat a V-a ediție a proiectului social-filantropic «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 15:15
(335 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,76%-rata șomajului în luna iulie 2019

La sfârșitul lunii iulie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4506 șomeri (din care 2093 femei), rata șomajului fiind de 4,76%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2019, 17:25