Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia, cu un pas mai aproape de «apă potabilă»

Apă «curată» de 1 mai

Slobozia, cu un pas mai aproape de «apă potabilă»

După 4 ani de așteptare și 2 milioane de euro cheltuite numai pentru reabilitarea stației de tratare, autoritățile locale promit «apă potabilă» de 1 mai. Conform declarațiilor oficiale, la acest moment stația de tratare funcționează, iar lucrările de înlocuire a ultimilor 4 kilometri de rețea sînt plină desfășurare...

Politica pașilor din ce în ce mai mărunți
La sfîrșitul săptămînii precedente, o delegație a administrației publice locale și județene  a vizitat stația de tratare a apei potabile. Potrivit declarațiilor oficiale, această vizită a avut drept scop verificarea stadiului lucrărilor desfășurate de către SC Grup Romet Buzău, firma care a cîștigat licitația pentru reabilitarea stației de tratare a apei la Slobozia. «Stația se află la acest moment în probe tehnologice. Teoretic, pînă la sfîrșitul lunii, vom furniza apă potabilă. Facem ultimele reglaje pe dozaje, pe manual, ultimele retușuri, analize ale apei la ieșirea din stație și la capetele de rețea. Sîntem mulțumiți și încrezători că vom furniza apă potabilă la parametri la care ne-am angajat să o facem!» a declarat ulterior vizitei Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban. Pentru ca apa să reintre în parametri de potabilitate, susține același oficial, e nevoie însă de o perioadă de trei săptămîni în care rețeaua de apă să fie igienizată. Procesul este în curs, iar estimarea oficială pentru finalizarea acestei operații tehnologice este data de 1 mai 2013.

Înlocuirea rețelei pînă la sfîrșitul anului
O altă veste bună este aceea că, pînă la sfîrșitul acestui an, lucrările de reabilitare a rețelei de apă vor fi finalizate. La acest moment se lucrează la înlocuirea ultimilor 4 kilometri dintr-un număr de 30 anunțați de autorități. Pentru restul celor 12 kilometri de rețea rămași, la acest moment autoritățile locale nu dispun de fonduri care să permită contractarea unei noi investiții. Chiar și așa, susțin autoritățile locale, apa va fi potabilă. «Apa este în parametri de potabilitate. Urmează ca ea să circule pe conducte și să curețe rețeaua. În mai puțin de o săptămînă, conform estimărilor noastre, vom avea rezultatele analizelor la capetele de rețea. Ce iese din stație în acest moment e apă de foarte bună calitate!» a declarat Valentin Băcanu, viceprimarul municipiului Slobozia. Declarațiile viceprimarului Băcanu trebuie însă să fie certificate de către autorizația Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Conform declarațiilor oficiale, SC Urban intenționează să solicite această autorizație  în cel mai scurt timp posibil... «Dacă procesul birocratic decurge fără probleme, vom obține această autorizație în cel mai scurt timp posibil. Analizele sînt bune, nu credem că vom întîmpina dificultăți!» a mai declarat Valentin Cilibeanu.

Reamintim că investiția în reabilitarea stației de tratare a apei de la Slobozia a fost de 1,7 milioane de euro. La această cifră s-a adăugat în toamna anului trecută o suplimentare, extrem de controversată la acel moment, de 300 mii de euro. Conform declarațiilor oficiale, «cheltuirea acestor sume a fost de neevitat». În caz contrar, susțin autoritățile, apa furnizată slobozenilor în rețea nu ar fi întrunit niciodată parametrii de potabilitate. Vestea proastă rămîne însă aceea că, începînd cu 1 mai 2013, prețul apei va crește cu 25 de procente. Valoarea la care SC Urban furnizează metrul cub de apă potabilă în acest moment este de 4,57 lei. Chiar și așa, SC Urban practică cele mai mici tarife din mediul urban la nivel de județ. La Fetești și Țăndărei, de exemplu, valoarea metrului cub de apă furnizată beneficiarilor depășește 9 lei...

19 Aprilie 2013, 14:43 (17711 vizualizări - 36 comentarii)

Citiți și:
Slobozia bea apă cu trihalometani
Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare
Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit

Comentariile cititorilor:


Puțu:
(7 Mai 2013, 17:28)
Auziți! Măsurați adâncimea. Să vedem surpriza! Cine știa și a tăcut, e un complice la crimă! Lașilor ! Ialomițeni împuțiți!
lila:
(7 Mai 2013, 15:29)
Ce adancime au puturile? A masurat cineva corect adancimea acestora? O sa aveti mari surprize.
dan:
(6 Mai 2013, 04:28)
ce avem in imagine......un mafiot si doi lingaiiiiiiii
Aurel:
(26 Aprilie 2013, 10:31)
Nu regret pdl, n-am uitat hoția si umilințele din partea lor!! N-am votat nimic și pe nimeni! Regret că sunt român! Regret vremurile trecute!
Ion :
(26 Aprilie 2013, 03:26)
Nu credeam vreodată ca o sa ajung sa regret pdl măcar nu minteau ca astia
Ion:
(26 Aprilie 2013, 03:23)
Comuniști,mincinosi,lasatine ca ne-ți pus pe butuci,huoooooooooo
Intrebator:
(25 Aprilie 2013, 19:37)
Ce vedem acolo e cumva coperta almanahului,,Scanteia"editia 2013?
Corleone:
(25 Aprilie 2013, 09:16)
Super foto! Astia nu pierd nici o clipa ocazia sa arate cat de mult le place sa fie unul la butoane, iar celalalt la carma! Sa le fie rusine ca nu fac si altceva, ceva concret! Primarul Stoica, acompaniat de stapanul sau, tatuca Ciupearca, vara trecuta, in campanie, se bateau cu pumnul in piept ca rezolva problema, ca cel care a fost, din cauza incompetentei, nu a reusit sa potabilizeze apa...si acum, dupa promisiuni repetate ale maretului conducator de municipiu...surpriza...apa este MENAJERA! Si hai sa adaugam ca pentru a fi declarata inca o data nepotabila s-au mai cheltuit din banii nostri, pe care ni-i solicita cu pretuire si prietenie prin scrisori care bineinteles au costat (coala, print, curier), inca vreo 300.000 de euroi! Buna afacere...dar oare pentru cine? Ca cetatenii tot cu bidonul in mana umbla, si nu din obisnuinta, ci de nevoie! Avem sistem de alimentare reabilitat, avem statie de tratare noua, ne lipseste apa! Asta este Romania anului 2013, Romania Europeana, un judet european condus de personaje care nu sunt capabile sa inteleaga ca Europa inseamna civilizatie, cultura, onoare, nu doar arborarea steagului UE in fata institutiilor! Europa nu inseamna hahait si minciuni ordinare aruncate in campanie pentru a pune mana pe institutii! Treziti-va singuri pana nu va trezim noi, cei care v-am votat!
Chimistul:
(25 Aprilie 2013, 08:10)
Apa nu va fi potabila niciodata si cei din poza stiu asta, mai putin cameramanul. Ciuperca,Stoica si ceilalti au creat aceasta problema a apei in Slobozia si tot ei vin astazi s o rezolve, nu i asa ca merita sa i aplaudam, e ca in bancurile acelea cu prosti, doar ca nu ei sunt prostii ci noi pt ca i suportam de ani de zile si stam cu mainile in san si scriem pe bloguri in loc sa iesim in strada.Cat cinism au sa stie ca apa nu va fi potabila si sa se pozeze in salvatori. 
madalin:
(24 Aprilie 2013, 17:32)
Apa potabila va fi in Slobozia,peste doi ani, cand se va reveni la normalitate si  la forarea unor puturi langa Dunare,pana atunci minciunele  pesediste...
Mary:
(24 Aprilie 2013, 09:33)
Slobozia, cu un pas mai aproape de " apă po (r) tabilă" CE FEȚE ...  ETALON ÎN MINCIUNĂ,  AU !!!
Zamfir:
(23 Aprilie 2013, 07:53)
@adi Să aștepți apa bună, neicusorule, la 1 mai..... 2030...nu beți apă de la chiuvetă!
Gigi:
(23 Aprilie 2013, 06:39)
Dintre toți, subprefectul Costică pare a fi cel mai conștient de problema apei (poate pentru că a venit la Slobozia de mai puțin timp, și n-a apucat să accepte ideea că slobozenii cară apă cu bidonul...). Pentru Stoica și Ciupercă, este o mare "victorie", în loc să stea cu capul plecat pentru că au fost părtași la dezastrul ultimilor 4 ani de apă menajeră plătită la preț de apă potabilă.
Adi:
(22 Aprilie 2013, 20:29)
cata minciuna , abia astept 1 mai sa vedem ce fac astia daca ne baga apa
viorel:
(22 Aprilie 2013, 12:10)
Imagine definitorie perioadei comuniste:,, Ciuperca otravitoare la butoane, distrugand Ialomita,, .