Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Doar 3% din activitatea Parlamentului reprezintă decizii de interes public!»

Un vot PP-DD contează

«Doar 3% din activitatea Parlamentului reprezintă decizii de interes public!»

Continuăm azi periplul printre parlamentarii ialomițeni cu senatorul PP-DD Ștefan Stoica. Potrivit convenției pe care o avem cu dumneavoastră, cititorii, am reușit să închidem ochii încă o dată și vă prezentăm doar «partea plină a paharului»... Dar tot ca de obicei, vă informăm că responsabilitatea asupra acestui demers de pozitivizare a activității parlamentarilor este una comună.

Dacă OTV nu e, PP-DD nu e
Senatorul Ștefan Stoica are cabinet parlamentar, dar nu mai are partid. În lipsa OTV, PP-DD se reduce la cei 65 de parlamentari din Parlament. Nu neagă această supoziție, dar crede că ea suportă nuanțări. «PP-DD este un partid care prin infuzia de persoane și personalități ce au cîștigat alegerile a fost puțin bulversat. Ei și-au dorit să participe la organizare, să hotărască... Și au apărut bulversări firești! Să nu uităm că partidul nu are decît un an! Din această cauză am preferat să rezolvăm lucrurile în bucătăria internă și să apărem mai puțin în presă ori în atenția opiniei publice. În aceste condiții, PP-DD a intrat într-un con de umbră...» recunoaște Ștefan Stoica. În așteptarea unei noi întrebări, ne vorbește despre reconstrucția partidului, despre viitorul acestuia despre o conferință națională și despre șansele ca PP-DD să devină o entitate politică de sine stătătoare, cu lideri consacrați și capabili să atragă electoratul și peste 4 ani. Pare convins, dar nu e convingător... Îl întrebăm dacă e convins că PP-DD este singurul partid de Opoziție, așa cum se vehiculează: «Dacă atîția lideri politici o spun, atunci trebuie să existe un sîmbure de adevăr. PP-DD este un partid de Opoziție atipic. Asta înseamnă că susținem Puterea în demersurile care sînt firești și de care societatea are nevoie... Din păcate acestea sînt puține! Și ne abținem sau sîntem împotriva Puterii atunci cînd se votează pe principii de clientelism sau pentru a servi vreun interes!».

Un vot PP-DD contează?
Senatorul Ștefan Stoica susține că da, un vot PP-DD contează! Ne prezintă chiar și un amendament la Legea Sănătății care n-ar fi permis Ministerului de resort să organizeze licitațiile în cazul în care nu asigura peste 50% din finanțare. Apoi tot el recunoaște că amendamentul a fost exclus din varianta finală a legii. «Nu sînt dornic să obțin publicitate gratuită, să am un răspuns favorabil din partea opiniei publice... Fac ceea ce trebuie să facă orice parlamentar în România. Citesc proiectele de lege, caut să le corectez, negociez la vot... Am plecat cu niște proiecte în Parlament și vreau să le realizez. Dar nu pot lupta cu o opinie publică defavorabilă, în condițiile în care mass-media demonizează parlamentari și activitatea acestora. Eu spun doar că atunci cînd mă uit în oglindă dimineața constat că sînt același om: Ștefan Stoica, medic de profesie, căruia comunitatea nu a avut să-i reproșeze nimic timp de 6 ani... Numai că acum reprezint aceiași oameni în Parlament! Nu fur, nu mint, nu dorm pe banii statului. Îmi fac treaba pentru care am fost trimis acolo! Și o fac pe bani mai puțini, vă asigur!» ne declară el amintind de articolele negative apărute în ultima vreme în presa locală. Revenim la obsesia legată de inutilitatea votului său de parlamentar. Ne dă dreptate, dar cu aceleași veșnice nuanțe: «Dacă luați în calcul datele statistice, în toate țările civilizate, 85% dintre deciziile din Parlament sînt luate în interesul comunității și doar 15% în interes politic. În România, doar 3% din activitatea Parlamentului reprezintă decizii de interes public! Asta e ceea ce ajunge la oameni și reprezintă decizii cu efect public. În aceste condiții, e normal ca votul unui parlamentar să nu coteze. Dar vă asigură că votul meu contează!».

23 Aprilie 2013, 06:42 (4748 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
«În politică trebuie să faci compromisuri!»
«PSD se teme de pișcătura de purice a Partidului Poporului!»
Gabi Ionașcu+Partidul Poporului=LOVE

Comentariile cititorilor:


din Perieti:
(25 Aprilie 2013, 20:22)
FOARTE BINE DOMN DOCTOR,BAGA PROIECTELE IN ACTIUNE CAT MAI REPEDE, POATE FACI CEVA BUN SI PENTRU PERIETI. MISLEANU TE IUBESTE
un nene:
(25 Aprilie 2013, 14:52)
si pe mine mama m-a facut cel mai frumos si cel mai destept......va asigur!!!!!