Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Asociația Vânătorilor și Pescarilor Sportivi vrea președinte nou

«Dictatorul» Tudor Anghel și cei 1200 de vînători ialomițeni

Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi vrea președinte nou

La sfîrșitul săptămînii precedente, Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița a propus înlocuirea din funcție a președintelui Asociației, Tudor Anghel. Propunerea a generat un conflict deschis între președintele în exercițiu și majoritatea delegaților prezenți vineri, 19 aprilie, la ședința anuală a Adunării Generale a Asociației. Acuzat la scenă deschisă, Tudor Anghel a «fugit» din sală. Decizia privind înlocuirea din funcție a lui Tudor Anghel va fi adoptată vineri, 17 mai 2013, în cadrul unei ședințe extraordinare...

«Dictatorul» Tudor Anghel, alungat
Vineri, 19 aprilie, în sala de ședințe a Direcției Sanitară Veterinară Ialomița s-a desfășurat întîlnirea anuală a Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița. Teoretic, ședința a avut drept scop aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli pentru anul 2013, precum și discutarea situației Asociației în contextul economic existent la acest moment. Practic însă, imediat după anunțarea ordinii de zi, o parte a celor 85 de delegați ai celor 1200 de vînători și pescari din Ialomița s-au coalizat în încercarea de a determina înlocuirea președintelui Tudor Anghel din funcția pe care o deține de peste 7 ani... Propunerea a venit din partea lui Adrian Neagu, unul dintre cei mai vocali delegați prezenți. «Dorim înlocuirea dumneavoastră din funcție pentru că nu ați făcut nimic pentru această Asociație! Ați urmărit numai interesele dumneavoastră și nimic altceva! Nu mai avem bani, ați decis majorarea cotizației anuale, ați pierdut fondurile de vînătoare de la Strachina, Gura Ialomiței, Giurgeni și Gimbășani... Fondul de vînătoare 6 Giurgeni era un fond de pasaj, singurul pe care îl aveam... El ar fi permis vînătorilor noștri, unii oameni bătrîni, care așteaptă și ei să fie chemați la vînătoare pentru banii pe care vi-i dau, să se bucure de plăcerea de a vîna. N-ați făcut nimic pentru noi și nimic pentru Asociație, acesta este adevărul!» și-a motivat Adrian Neagu propunerea. După mai bine de 4 ore de dezbateri și acuzații în contradictoriu, președintele Tudor Anghel a fost obligat să părăsească sala. Decizia de înlocuire din funcție a acestuia va fi adoptată în cadrul unei ședințe extraordinare a Asociației, care a fost fixată pentru datat de 17 mai 2013. Potrivit declarațiilor delegaților prezenți, la acest moment Tudor Anghel nu are contracandidați, dar se vehiculează mai multe nume. Printre ele, cele ale lui Marius Dumitrescu, Stan Bîtlan sau Iulian Zaharia...

Războiul vînătorilor ialomițeni cu președintele «dictator»
Situația explozivă din cadrul Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița este una de notorietate la nivelul județului. Războiul dintre președintele Tudor Anghel și majoritatea celor 1200 de vînători și pescari din cadrul Asociației datează de prin anii 2006, imediat după alegerea acestuia în funcție. De-a lungul anilor, Tudor Anghel a fost acuzat în numeroase rînduri de furt, sabotarea intereselor legitime ale Asociației și cheltuirea fondurilor pentru interese personale sau de grup, în defavoarea membrilor cotizanți. Acuzațiile au devenit publice în urmă cu doi ani, cînd un grup de vînători au remis publicității o scrisoare deschisă în care precizau nu mai puțin de 12 capete de acuzare. Concret, «Tudor Anghel și-ar fi depășit și încălcat cu regularitate si în mod constant atribuțiile care îi reveneau ca președinte onorific al acestei Asociații, ar primit foloase necuvenite (în bani sau alte obiecte) ca să mijlocească unor etnici români, rromi sau italieni, să acceadă la statutul de membru vînător, ar utilizat în timpul mandatului de președinte mașina Nissan din dotarea AVPS Ialomița în mare parte în interes personal, efectuînd 2 și chiar 3 deplasări nejustificate aproape săptămînal la București și în alte județe, nu ar fi supus aprobării Consiliului sau Adunării Generale a AVPS Ialomița concesionarea cotei de recoltă la anumite specii de vînat pe unele fonduri unor cetățeni italieni, ar fi eliberat autorizații preferențial, ar purta responsabilitatea actelor grave de braconaj care au avut loc pe unele din fondurile AVPS Ialomița»... Aceleași acuzații, reluate în cadrul ședinței de vineri, au fost dublate de cele privind pierderea celor 4 fonduri de vînătoare despre care aminteam mai sus, respectiv Făcăeni, Giurgeni, Gimbășani și Gura Ialomiței.

O afacere de milioane de lei
Singura replică coerentă a lui Tudor Anghel în cadrul întîlnirii de vineri, înainte de a părăsi sala, a fost: «Nu mă puteți demite azi. E nevoie de o ședință extraordinară pentru asta!». În ciuda valului de proteste însă, șansele ca Tudor Anghel să fie înlocuit sînt mici. Sub protecția anonimatului, ulterior ședinței, unul dintre delegații prezenți în sală, ne-a declarat: «Degeaba s-au certat și degeaba se chinuie. Au dinții prea moi pentru curu’ lui Anghel, că ăla e uns cu toate alifiile. Dacă ați fost atent, la întîlnire au fost prezenți doar 62 de delegați din 85. Iar de votat pentru înlocuire au votat doar 38. Asta înseamnă că rezultatul se poate întoarce pe 17 mai. Că doar Tudor n-o să stea degeaba! Și chiar dacă au să-l înlocuiască, bine n-o să fie pentru prostime. Înlocuiesc o clică cu alta, gata să facă mai rău. Că interesele sînt mari de tot, sînt uriașe...». Deși nimeni nu poate aduce probe concrete în acest sens, «interesele» despre care vorbesc toți delegații AVPS Ialomița vizează fondurile de vînătoare pierdute în ultimii ani. Potrivit datelor oficiale, AVPS Ialomița a pierdut în ultimii ani din nepăsare, rea-voință sau incompetență 4 fonduri de vînătoare. Cel mai productiv dintre aceste fonduri este cel de la Giurgeni, unic în felul său pentru că se află în apropierea rîului Ialomița. Ca urmare a  presiunilor exercitate de către  vînătorii ialomițeni, la acest moment există o acțiune în instanță pentru recuperarea acestui fond. Următorul termen al procesului va avea loc pe 8 mai... Un alt caz notoriu îl reprezintă însă pierderea fondului de vînătoare Făcăeni. Potrivit acuzațiilor care i se aduc, Tudor Anghel a refuzat plata redevenței anuale către Universitatea Iași, proprietara terenului, susținînd în schimb preluarea acestui fond de vînătoare de către un cetățean italian. În acest context, Universitatea pentru Agronomie Iași și Ministerul Mediului au anulat contractul cu AVPS Ialomița, iar Universitatea a solicitat oferte de la terți cărora să le cedeze dreptul de concesiune a fondului respectiv. «Imaginați-vă o șpagă de numai 20 mii de euro la fiecare fond pierdut... Or 10 partide de vînătoare nefiscalizate... Or facturi false pentru furajele de 900 milioane pe care susține că le-a achiziționat în 2012... Or orice altceva, pentru că totul e posibil și totul a fost făcut...» ne-a mai declarat sursa. Precizăm că, potrivit bilanțului contabil al Asociației, nivelul încasărilor la sfîrșitul anului trecut a fost de 1,3 milioane de lei, iar profitul net de numai 5 mii de lei!

26 Aprilie 2013, 14:34 (13313 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


vinatorul:
(14 Mai 2013, 18:18)
           toti    baieti   astea   care   au   ridicat   mina    pt.  revocare   nu   o   fac  pt.  binele   vinatorului   romin   o   fac   pt.  ca   tudor   le   sta   in   git   si   nu   pot   sa-si   inparta   baltile    si   fondurile    de  vinatoare    dupa    poftele   si  bunul    lor   plac.  ,totii   sint   niste   escrocii   ordinarii  care   vor   sa   distruga  asociata   de  vinatoare   inpartind-o   intre   ei.,si   vinatoriii ,  DUMNEZEU    CU  MILA,,      .........ASTA-I    ADEVARUL    DOMNILOR   SI   TOTI   VINATORII   DE   BUNA   CREDINTA   IL   STIU.
lulu :
(4 Mai 2013, 15:53)
Sorine mai scuteste-ne .
dutu:
(4 Mai 2013, 12:19)
Bravo Adi Neagu. Steagu sus.
Adriana:
(1 Mai 2013, 08:50)
E culivat și "mistrețu"! Ce naiba, știe și englezește...Ce mai, are șoric subțire! E împăciuitor... Sorine, mamă, fii mai moale! Măcar săptămâna asta! Uite, scrie și corect...Hai pa, și s-aveți apă bună!
mistretu:
(1 Mai 2013, 05:40)
@sorin. Vad ca nu ne intelegem deloc. Ca un mistret incult ce sint, normal ca nu va pot pricepe subtilitatile.Interventiile pe alte siteuri tocmai ca ti le-am citit (credeam ca ai sesizat asta) si nu m-au impresionat decit intr-o anumita masura.Ma gindeam ca pentru un asa mare iubitor de animale fara ghilimele orice prilej e bun pentru a-si reafirma iubirea. Mai ales pentru unul asa de bun la vorbe ca tine. Stii tu:"Speak for the animals" ca nu prea are cine. Daca imi raspunzi totusi,te rog frumos zi ceva mai folositor (pentru animale desigur) ca pe mine m-ai omorit deja cu criticile.Nu stiu cu ce te incalzeste.Mai lasa de la tine,zau.
Adriana:
(30 Aprilie 2013, 13:26)
Sorine, punct ochit,punct lovit! Nu cred că "mistrețu" va putea sesiza subtilitățile! Ai "condei", amice! Hai, să ai apă bună!( e noul salut, între slobozeni).
SORIN:
(30 Aprilie 2013, 10:18)
@ mistretu. Așa cum numele tău de "scenă" l-ai scris incorect, adică nici articulat (mistrețul), nici nearticulat (mistreț), ci ca orice analfabet, "mistretu", tot așa dai dovadă de incorectitudine în ceea ce mă privește. Dacă ai fi citit intervențiile mele pe alte saituri care au abordat problema animalelor fără stăpân, n-ai mai fi fost așa tare-n colții tăi de așa-zis mistreț. Și cum în articolul pe care-l comentăm nu s-a ridicat decât  problema  unor animale din conducrea A.V.P.S. IL, mi-am exprimat punctele de vedere.
mistretu:
(30 Aprilie 2013, 07:04)
Ca de obicei @sorin mare iubitor de animale vineaza mai ales greselile de exprimare. Deformatie profesionala probabil. Asteptam sa fi zis si ceva in favoarea animalelor chit ca era doar dat din gura.
SORIN:
(29 Aprilie 2013, 11:08)
Președintele Tudor face pe orbu', ca să nu vadă Bâtlanu' din spatele său. Care-o fi fost mai al dracu' milițian dintre cei doi vânători de șpăgi?! Alegeți-l președinte pe Adrian Năstase, ce mai stați, nu vedeți că nu mai are nici ouă, nici cine să i le numere?!
iepurasul:
(29 Aprilie 2013, 10:41)
Sunteti rai,caci poza ne arata chipul gingas al unui vanator modest,sarac si cinstit..
SORIN:
(29 Aprilie 2013, 08:43)
Milițieni sau ne, priviți oameni buni ce agramați postează. Cum puteți, măi "fraților", să fiți atât de analfabeți și cu tupeu?! Chiar că numai milițienii pot arăta atâta știință de carte. Mai bine împușcați-vă între voi!
Vânătorii:
(28 Aprilie 2013, 21:03)
Se vede ca a-ți uitat cu toți ce a făcut militianulul pentru asociații cum era acum șase ani si cum este acum Adriane ce faci ma ?,se vede ca te împinge ciuperca de la spate nu poate sa își ia șpagăa din cauza militianulul ,dacă ceva este putred la asociiatie mai bine privit i către trandafir acolo sunt jocurile de culise si intrebatil de 2005 când ia trecut glontul pe la ureche cine la scăpat ,dacă nu va spune ,atunci intrebatil pe ghiorghisor de la prefectura ca el va spune sigur,așa ca acolo este putregaiul nu la militian iar când terenul se mișca trandafir sare in barca care plătește .asa ca băieți lăsați militianulul putregaiul este sub el . So pa ei Adriane ,dar vezi pe cine.
hahaha:
(28 Aprilie 2013, 18:35)
.....mincinosii.....
andrei: