Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comuna Perieți are un nou viceprimar

Patimile «vicelui» Merlea

Comuna Perieți are un nou viceprimar

La începutul lunii aprilie, Independent scria despre demiterea viceprimarului comunei Perieți, Adrian Merlea și coalizarea consilierilor PSD cu cei ai PD-L, iscîndu-se astfel o scindare, la nivelul comunei Perieți, a alianței dintre PNL și PSD. Prefectura Ialomița a luat act de cele întîmplate și a considerat demiterea lui Merlea drept «ilegală». În cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Perieți, marți, 30 aprilie a.c., viceprimarul Merlea a fost din nou destituit. Funcția i-a revenit aceluiași Viorel Radu, zis «Picior de Porc».

O ședință cu scîntei Ședința extraordinară de marți, 30 aprilie 2013, a Consiliului Local Perieți a fost una a declarațiilor dure. Rînd pe rînd, primarul Elena Cristea și cei 13 consilieri s-au atacat reciproc, folosind cuvinte grele. Cel care a dat tonul replicilor acide a fost consilierul local PNL Nicolae Pîrvu, condamnat la un an cu suspendare pentru «luare de mită»...
«Doamna primar, ceea ce vreți dumneavoastră să faceți este o rușine pentru comunitate. Mințiți cu nerușinare și întoarceți oamenii împotriva lui Adrian Merlea. Nu se poate așa ceva!» a declarat Pîrvu. Replica primarului Elena Cristea a lăsat să se înțeleagă foarte clar de ce susține demisia lui Adrian Merlea. Aceasta a declarat public că «fostul viceprimar nu a făcut nimic pentru comunitate, nu s-a implicat în proiectele locale». «Pur și simplu a stat și a luat banii de pomană. Dacă nu vrea această funcție să renunțe la ea!» a precizat primarul Elena Cristea.

«Picior de porc», viceprimar oficial Deciza de demitere din funcție a viceprimarului Adrian Merlea s-a făcut prin procedură de vot secret, în prezența reprezentanților din cadrul Prefecturii Ialomița. Scorul obținut a fost de 7-5 pentru demiterea lui Adrian Merlea, înregistrîndu-se și o abținere. Spiritele în sala de ședințe s-au aprins din nou în momentul în care s-au făcut propunerile pentru votul noului viceprimar. Toate acestea doarece consilierii au avut nu mai puțin de 7 propuneri, iar acest lucru ar fi blocat practic procedura alegerii... Astfel, 5 dintre cei propuși au renunțat, intrînd în cursa pentru ocuparea funcției de viceprimar al comunei Perieți consilierii Nicolae Pîrvu și Viorel Radu, consilier PSD. Ultimul a fost și cel care a cîștigat, obținînd 7 voturi în favoarea sa, în timp ce contracadidatul Nicolae Pîrvu a fost votat de doar de 5 dintre consilieri. De asemenea, și în acest caz a fost consemnată o abținere...

1 Mai 2013, 04:56 (7502 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Stare de legalitate «ZERO» la Primăria Perieți
USL Ialomița s-a făcut «bucăți» la Perieți

Comentariile cititorilor:


Aron:
(4 Februarie 2017, 07:09)
Primărița a făcut pensiunea la cotor a cu Fană de la Stejaru.Merlea a dat copiilor dulciuri de la Fană de la magazin .Acum trebuie plătite din banii publici.Cum ... Simplu.Vine Fană montează schela și zugrăvește primăria.Pret mare . Unde este corectitudinea.. DNAule???
primarita:
(26 Iunie 2013, 15:04)
am pierdut totul....
SORIN:
(13 Mai 2013, 12:32)
Să-mi spuneți și mie ce inițiative are Severică, înafara celor arhicunoscute!
primarita:
(12 Mai 2013, 06:00)
nu radeti e piciorul meu de...porc
coco:
(10 Mai 2013, 10:04)
bravo picior de porc ai ajuns vice
mujdei:
(8 Mai 2013, 14:40)
cum ma picior de porc?:))))=)))))))))))
bruzlii:
(6 Mai 2013, 10:38)
ce nu stiti ca primarita mi-a cerut multi bani pentru sala de sedinte?
picior de porc:
(3 Mai 2013, 13:05)
ma doare in p..icior..sunt vice.